Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3091

Příspěvek od MilAN »

Ne , takovou hrůzu ne .
Nějak takhle :
Obrázek
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2870
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3092

Příspěvek od Homer »

Na tento pidirozpon by bylo vhodné použít krokevní krov - tedy každá vazba má jen pár krokví s kleštinou ( kleštinami, nebo hambalkem ) bez dalších prvků jako jsou sloupky nebo vaznice. Jak píše MilAn- kleštinu umístit výš, případně pro sichr zpevnit hřebenový spoj krokví další kleštinkou, třeba z fošny.
Sklon této sedlové stříšky by byl vhodnější trochu strmější ať to není takové "ubouchnuté" - hned bude nad hlavou víc místa.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3093

Příspěvek od nosuh »

Diky, jeste tedy popremyslime, kazdopadne, jaka je tedy ideal vyska krize nad hranou kolenice/listy? Je na to nejaky ideal rozmezi?
V pripade toho krokevniho krovu je to jasny, tam muze byt kriz klido na hrane a tubus projede pres tu diru..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2870
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3094

Příspěvek od Homer »

Ono bude taky záležet na viditelném obzoru - stromy, okolní zástavba a dál i na ergonomii užívání přístrojů, aby se dalo pokud možno optimálně pozorovat a moc. Já mám nejraději takové deklinace, kdy můžu u SCT sedět na židli a nemusím stát a ohýbat krk :-)
Chce to promyslet pořádně, potom už bude pozdě bycha honit, to radí MilAn dobře.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3095

Příspěvek od MilAN »

Osobně bych se spokojil s tím, kdyby bylo křížení ve výšce horního okraje , resp. aby dalekohled nerušeně viděl od výšky 10°nad obzorem.
Ono to má vliv i na to, že při přechodu meridiánu není potřeba brzy prokládat dalekohled ani při focení/pozorování ve větší výšce. Čím více mi montáž umožňuje jít za meridián, tím je dobré mít níže hranu pozorovatelny vůči kříži.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3096

Příspěvek od nosuh »

no ja prave ani jizni ani zapadni horizont nemam moc dobrej a taky spis vyhledavam deklinace do 0°..kazdopadne jeste popremejslim..diky!
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3097

Příspěvek od Pupak »

Mě se libí řešení, které budu brzy realizovat. Hlavu montáže udělám výškově nastavitelnou na bytelné armatuře na lineárních vedeních a s pohonem kuličkovým šroubem a kr. motorem. Stačí zdvih cca 400 mm, aby si člověk nastavil vždy takovou výšku, která je pro pozorování nejpohodlnější. Ovládání dvěma tlačítky a je vystaráno.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3098

Příspěvek od nosuh »

no tomu rikam reseni, hodny 21. stoleti..videls to nekde na netu, nebo vlastni reseni?
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3099

Příspěvek od MilAN »

XVIII. století to řešilo klidně o několik metrů nastavitelnou pojízdnou podlahou a o 1-3m nastavitelnou pojízdnou výškou stoličky ( (i s pultíkem na občerstvení či práci :) ) a se zachováním původní tuhosti a seřízením montáže.
Řešením 21. století je pojízdná židle u PC, v teple a s občerstvením po ruce. :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3100

Příspěvek od nosuh »

to je sice pravda Milane, ale uprime, me by takovy foceni nebavilo. Ja u toho mam rad trochu toho nepohodli - potrebuju aspon pri kontrole snimku mrznout u nastavovani, korekcich, flipovani, aj.
Mam pocit, ze zatim nejsem uplne "backorovy" typ :D
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3101

Příspěvek od MilAN »

Já při tom, jaký typ snímků dělám, jsem u dalekohledu skoro pořád a většinou to je EAA. Ale pokud chci fotit jeden objekt 2 hodiny, tak u toho dalekohledu v kopuli tomu jen škodím a při tom tam nemám co dělat. Kontrolovat to už mohu i z dálky
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2870
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3102

Příspěvek od Homer »

S tou zimou - proti gustu :-)....Ale stále mi přijde jako nejlepší ( nejjednodušší a nejlevnější) způsob postavit stavbu tak, aby byl zajištěn požadovaný výhled, než tvořit následně dodatečná řešení. Tuhost montáže je základ všeho, nejsem si jistý zda bude tímto výsuvným zařízením původní tuhost zachována.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3103

Příspěvek od nosuh »

to je jasny, jen me zajimalo jak je to delany..hodlam to mit taky napevno..aby mi prave odpadlo neustale stelovani pred kazdym foceni :)
Zejtra proverim ty horizonty, abych neresil vyhled, kterje nakonec pres stromky v zahrade stejnak nebudu mit..
Nejakou ocistu uz sem udelal, ale jestli je to v tech spravnych smerech musim proverit.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3104

Příspěvek od Pupak »

Tuhost konstrukce je nutnost. Tři lineární vedení 30mm šířky uložené po 120 st. na 180 mm silnostěnné ocelové trubce. S tím nepohne ani atomovka.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2870
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3105

Příspěvek od Homer »

Tohle neumím posoudit a tak se k tomu nemůžu blíže ani vyjadřovat. Ale zastávám názor že síla je v jednoduchosti a pokud je možno vyřešit výhled z domečku vhodným návrhem nové stavby, pak nemá smysl vymýšlet náhradní řešení vysouváním montáže s dalekohledy. Pokud jsem to dobře pochopil. Jiná věc by byl případ stávající konstrukce hvězdárny a nemožnosti jiného řešení zlepšení výhledu, než tohoto navrhovaného výsuvného.
Ale je to můj osobní pohled na věc, nic víc.
Odpovědět