Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
vitek.kl
Příspěvky: 369
Registrován: 30. 04. 2008, 17:07

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3061

Příspěvek od vitek.kl »

O tom dát navrch pergoly prostě třínohý stativ jsem také původně uvažoval, ale právě mám strach, jak moc by to bylo stabilní, aby se z podlahy nepřenášely vibrace do stativu. a taky zas nějak moc místa tam nebude, je to čtverec o straně 220 cm, tak se mi tam nechce packat o nohy stativu. No nic, zkusím to tedy nejdřív, jak navrhuješ a uvidím. Když tak tady mám ještě nějaké cihly z bouračky a můžu postavit nějaký mohutnější pilíř z nich, holt se pak musím smířit s tím, že mi zabere víc místa.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2840
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3062

Příspěvek od Homer »

No pokud to má být stavba 2,2 x 2,2m, což je posezení tak pro 2 - 3 lidi a jsou k dispozici plné cihly, pak je k zamyšlení varianta 4 zděných rohových pilířů založených na patkách, na ně dvě vaznice a krokve do spádu pro plechovou krytinu. Do tohoto prostoru cpát ještě pilíř, to už nebude posezení žádné.
Ale stejně si nejsem jistý, zda to je vhodné místo pro noční pozorování a chození kolem dalekohledu na tomto omezeném půdorysu - určitě by tam páslo zábradlí.
Na krytinu by se daly přilepit nějaké plastové terče s prohlubněmi pro nohy stativu. Ale to jsou jen takové nápady bez znalosti místa.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2840
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3063

Příspěvek od Homer »

Ještě mne napadá druhá varianta řešení, jak se vyhnout na tom malém půdorysu stativu i pilíři taženému odspodu:

pod konstrukci střechy zakomponovat průvlak ( dva ocel. nosníky ), na ně umístit trubku pilíře pod dalekohled a protáhnout střešním pláštěm. Bude to znamenat šikovného klempíře, který při plechování střechy oplechuje i tuto trubku a to by bylo tak vše.
Tzn. zděné pilíře, na nich na dvou stranách podle spádu střechy vaznice a na zbylých stranách vetknuté ocel. nosníky. Na těchto nosnících potom pod krokvemi uložený onen ocelový průvlak.
Uživatelský avatar
vitek.kl
Příspěvky: 369
Registrován: 30. 04. 2008, 17:07

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3064

Příspěvek od vitek.kl »

Posezení bude samozřejmě delší, ve spodu ta pergola bude ještě pokračovat. Severo-jižním směrem by tak ta věž mohla být samozřejmě delší, ale to je mi vcelku nanic, když chci planety, Měsíc a Slunce a při nějakém dalším posouvání směrem k jihu už by bránila ve výhledu vedle stojící stavba. Šířka východo-západním směrem je dána půdorysem té šopy a umístěním jejích stávajících sloupů, o které chci tu konstrukci opřít, je tak akorát, abych se tam mohl kolem toho dalekohledu točit, to jsem zkoušel na zahradě, jen tam právě v některých místech vadily nohy stativu, proto preferuji pilíř. A taky proto, že si myslím, že bude přeci jen stabilnější než nějaký stativ umístěný na podlaze vysoké dřevěné konstrukce, na které budu sedět.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2840
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3065

Příspěvek od Homer »

No nic, zeptal jste se, já jsem sdělil svůj názor za který se nebiju :-). Stavařů je zde víc a možná někdo potvrdí, že vysoký štíhlý pilíř bude dobrým řešením.
Alternativu řešení bez stativu jsem sdělil výše a bude to rozhodně stabilnější řešení než uvažovaný volně stojící pilíř.
Uživatelský avatar
vitek.kl
Příspěvky: 369
Registrován: 30. 04. 2008, 17:07

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3066

Příspěvek od vitek.kl »

Ale já jsem psal, že od toho štíhlého pilíře upouštím, postaví pořádný zděný pilíř. Zúžen bude až na hoře.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2840
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3067

Příspěvek od Homer »

V pohodě - jak říkával největší zdejší prvorepublikový stavitel: "každý staví dle své hlavy".
Řešení je vždy víc, jde jen o to, najít optimum.
Uživatelský avatar
vitek.kl
Příspěvky: 369
Registrován: 30. 04. 2008, 17:07

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3068

Příspěvek od vitek.kl »

Ale i tak dík.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3069

Příspěvek od MilAN »

Tohle stavěl p. Erhart na Alpské vyhlídce, Je to beton a nesneslo to ani 200 mm dalekohled. Tak hodně čtěstí !
Obrázek
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 1994
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3070

Příspěvek od Beda »

vitek.kl píše:Ale já jsem psal, že od toho štíhlého pilíře upouštím, postaví pořádný zděný pilíř. Zúžen bude až na hoře.
To je určitě rozumný plán, jen bych ten zděný pilíř ještě vysypal suchým pískem, který dodá stavbě tlumení. Je to určitá komplikace, která se ale určitě vyplatí !
To betonové monstrum na Alpské vyhlídce je nejhorší možné řešení, neboť ten kulatý "klobouk" celou stavbu při závanu větru, nebo pohybu pozorovatele, spolehlivě rozkmitá. Ostatně na tomto principu se dnes již zkouší první modely tzv. "Skybratorů", vysokých sloupů, jejichž kmity se přenášejí do elektromagnetů, které generují docela slušné výkony :mrgreen: .
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2840
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3071

Příspěvek od Homer »

On stačí selský rozum - jsou stabilnější štafle které si dole roztáhneme na půl metru, nebo ty, které roztáhneme pořádně? Je stabilnější jeden pilíř ( ponechám stranou jaký ), nebo spolupůsobící pilíře tři ala žižkovský vysílač? Ergo kladívko - bude tedy stabilnější jakýkoliv vysoký pilíř ve srovnání se založením např. na čtyřech pilířích pergoly s průvlakem? No nebude. Ale já už svoje řekl a opakování nemusí být vždy matkou moudrosti, to je zde na AF ověřeno :-).
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2176
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3072

Příspěvek od astar »

Poznámka .
No s tím co postavil Erhart a proč se to kymácelo, je to, že konstrukce je postavená na starém podkladu stavby z 19 století, tak prakticky žádné základy. Sám jsem u jednoho testování byl a viděl na čem to stojí :o .
Ještě dodám, že pokud mám postavený dalekohled na louce, tak stačí trochu dupnout v blízkosti a projeví se to v dalekohledu .
Další čeho jsem byl svědkem, je postavený dalekohled na 5 patrovém domě a bouchnutí vstupních dveří (brano) bylo v dalekohledu taky vidět.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2840
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3073

Příspěvek od Homer »

Milane, máš nepochybně pravdu. Tebou popisovaný přenos rázů je prakticky všudypřítomný. Mám dvojitou podlahu, ta pochůzí v kopuli má nosné prvky na pružných podložkách a dupnutí samozřejmě poznám. MilAn zde před časem popsal, že pozná ve své kopuli na domě bouchnutí dveří u auta na ulici.

Ale o to ani tak nejde. Nikdo kolem dalekohledu schválně nedupe a neskáče. Jde o stabilitu jako takovou takovou, aby s tím necloumal vítr. Pilíř není nic jiného než kolmo vetknutá konzola se zatížením na konci a tedy vlastně kmitající prut. A taky jde o útlum těchto kmitů, to měl na mysli i Beda.
Kmitání s volnou délkou rychle narůstá, proto je třeba mít dobře založeno a dobrý poměr štíhlosti. Ale to už zase opakuju to, co zde bylo vícekrát probráno :-)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3074

Příspěvek od MMys »

No já tady v Bělči na pískách poznám, když 50m od kopule po silnici projde náklaďák s pískem z pískovny. A to je sloup provázaný s litou základovou deskou, a ještě svázaný ke dvěma přilehlým stěnám v úhlu 90°. Strop z betonových panelů má v místě sloupu otvor (výměnu), a sloup obíhá s mezerou několik cm, a panely leží jen na obvodových zdech domku. Tohle řešení je proti dupání kolem dalekohledu velmi odolné.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3075

Příspěvek od kolec »

Este jeden problém so stĺpom . Nie je to síce o kotvení , ale:
Ešte chcem podotknúť , že závery sú iba hypotézou , nemusia byť pravdivé

Mam dva stĺpy a dve rovnaké montáže (nemecké). Minulý rok som priamy stĺp vymenil jeden stĺp za "knee stĺp" , teda lomený z dôvodu flipu. (ak niekdo nevie o čo ide tak napr. ( https://www.jd-astronomie.de/knicksaeulen.html ). Ja som si Knee nechal vyrobiť sam. ( http://astrobook.sk/2020/10/06/stlp/ )
Prosto ďalekohlad typu newton po flipe treba doostrovať (aspon nad určitú svetelnosť) z titulu voľného uloženie primárneho zrkadla. Boli tu i ďaľšie dôvody, ale iba marginálne.
Priklonil som sa k riešeniu , kde som v podstate kolisku montáže odstránil a používam iba samotnú hlavu montáže.
Na moje veľké prekvapenie sa iba mierne zhoršil komfort samotného nastavovania. Ale najpodstatnejšie zlepšenie bolo ohľadne dlhodobej stability nastavenia montáže na polarku (Ako to meriam je na konci príspevku)
- 1. , že problém bol asi v samotnej nastavovacej kolíske. Prečo? Skúsil som mechanicky zatriasť (dosť brutálne )celou sústavou a tá sa v koliske hodne otrasala. Sú tam vôle. Kolíska je snáď jediné miesto v sústave , kde som nemal zabezpečené mechanicke "zamknutie"
- 2. , nastavovanie DeC, je zabezpečené oceľovou cca 200 mm dlhou ocelovou závitnicou. Domnievam sa , že tepelná rozťažnosť tejto závitnice je iná ako celej samotnej klietky , ktorá je z hlinika.

Palo
P.S. Na vysvetlenie : Kontrola nastavenia polar aligm. sa zabezpečuje cez cez navolitelnú mapu hviezd-(navoliteľný počet hviezd, ich umiestnenie , atd. ) . Výhodou je , že predmetnu mapu hviezd si môžem opätovne vyvolať a tým je zabezpečená opakovaná relatívne vysoka presnoť výsledneho nastavenia( to bol veľký nedostatok Parotu). Ďalej funkcie GOTO pracuje tiež na základe podobnej , ale omnoho podrobnejsej mapy hviezd .
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Odpovědět