Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2230
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3031

Příspěvek od peta62 »

Kdysi jsem shanel 150 mm trubku na stojan a povedlo se po par navstevach kovosrotu ve velmi dobrem stavu.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
matogolf
Příspěvky: 60
Registrován: 04. 01. 2013, 18:52

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3032

Příspěvek od matogolf »

Určite to tu bolo už 100x povedané ale viete mi poradiť z čoho je vhodné vyrobiť kupolu? 3 m priemer. Viete povedať aj približnú hmotnosť? Keď budem chcieť motorizovať otáčanie tak musí byť pohyb čo najľahší však. Pozeral som na nexdome rotation kit ktorý je možné prispôsobiť na akýkoľvek priemer. Výhoda že to má už všetok software v sebe. Len napíšem výrobcom aký "torque" ten motorček zvládne aby sa mi nestalo že mi s kupolou nepohne :D alebo viete o niečom podobnom? Nie som tak šikovný aby som si vedel vyrobiť motorček na otáčanie sám.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2840
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3033

Příspěvek od Homer »

V zásadě je možné kopuli zhotovit dřevěnou se žebry, tedy lepená žebra a potah z tenkých palubek nebo ze segmentů z vodovzdorné 4 mm překližky. Nebo s kovovou kostrou ocelovou nebo hliníkovou a rovněž s překližkovým potahem. Nevím jak daleko je jeden ze zdejších kolegů, ale chystá se se svým CNC zařízením na případnou výrobu 3m kopulí z vodovzdorné překližky. Nakreslenou ji už nějaký čas má. Vrchní krytinu doporučuji z měděného plechu.
Je tam víc nezbytných detailů především pohybu křídel štěrbiny, závětrných lišt, překryvu křídel atd. a taky systém otáčení. Já jsem měl původně třecí převod, kdy jsem předpokládal, že vzepření pohonných kol proti spodnímu rámu kopule bude stačit - ale chyba lávky. Mám hliníkovou kostru a když se kov orosil, docházelo k občasnému prokluzu a dalekohled najížděl logicky mimo štěrbinu. Na radu kolegů Jardy Heršálka a Martina Myslivce a s jejich pomocí jsem s použitím stávajícího motoru s převodovkou a frekvenčního měniče přešel na pohyb pomocí ozubených tyčí ( používají se u posuvných vrat ). Tyče byly podle šablony naohýbány na vhodný rádius, našroubovány na vnitřek rámu kopule a konce dílů vzájemně svařeny. Zde opět pomohl Jarda H. Po tyčích se odvaluje ozubený pastorek ( součást ozubených tyčí ). Jsem nyní naprosto spokojen.

Hmotnost se dá spočítat podle použitých materiálů a jednotlivých výměr.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3034

Příspěvek od MMys »

Při vší úctě, pokud nejsi schopný dát dohromady převodovku s motorem, to chceš stavět celou 3m kopuli ? Jaké na to máš vybavení ? Laminovat do negativní formy to asi nebudeš, takže zbývá buď klasická dřevěná konstrukce s poplechováním, a nebo kovová konstrukce potažená plechem. Jedno je klasická truhlařina, druhé zase obnáší kovovýrobu, svařování, a navrch vždy nějaká ta klempířina. Pokud tyhle činnosti neovládáš svépomocí, a budeš si to zadávat na zakázku, nedejbože ještě včetně návrhu konstrukce kopule, tak to bude dražší než když si půjdeš koupit hotovou 3m laminátovou.

Napiš, co máš k dispozici za výrobní možnosti, pak se dá navrhnout jak a z čeho stavět.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2840
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3035

Příspěvek od Homer »

Jj, Martin to vyjádřil celkem natvrdo, ale je to tak. Buď to člověk umí, nebo má kamarády a známé, co mu s odbornými etapami pomůžou, nebo se nedoplatí. Musel by to být Ferda Mravenec, aby to zvládl všechno sám. Chce to objet několik funkčních kopulí a nechat se inspirovat. Já jsem postupoval zrovna tak. Jak mají řešen pojezd, štěrbiny atd. Něco jsme s kamarádem strojařem domysleli, kreslilo se na papíře, jelikož CAD neumíme ani jeden, vyrobily se šablony, naohýbaly profily na prastaré obýbačce profilů pohozené na dvoře kamarádova zaměstnavatele , hliníkové jekly posvařoval profi svářeč z Ukrajiny, potáhl jsem to sám, dořešil jsem detail překryvu křídel, uchycení křídel štěrbiny na kopuli je zase kamarádova práce a oplechoval to spolužák klempíř ze základky. To je tak asi cesta, jak se dobrat k rozumnější ceně - u mne to znatelně prodražil měděný plech, co jsem si vymyslel. Zase se o to už ale člověk nemusí nijak starat.
Uživatelský avatar
matogolf
Příspěvky: 60
Registrován: 04. 01. 2013, 18:52

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3036

Příspěvek od matogolf »

Áno chápem. Netvrdil som, že si to budem robiť sám. Len zbieram informácie. Na výrobe bude spolupracovať viac ľudí. Kto čo vie tak pomôže. Nemusíte si s tým lámať hlavu ;)
Vidím to na drevenú oplechovanú. Ide mi o rady/chyby. Teda čo by ste urobili inak po rokoch používania. Možno sa to dalo riešiť lepšie. Nejaké detaily, ktoré človeka nenapadnú len tak. Taktiež ako ste riešili rotáciu cez kolieska. Keď to dovolí pandemická situácia, pôjdem sa pozrieť na neďalekú kupolu ale dovtedy sa môžem maximálne inšpirovať tým čo vidím na nete. Napríklad pozrieť do manuálov a špecifikácii napr. Nexdome, ScopeDome... takže preto sa pýtam

Vďaka Homer za zaujímavé postrehy.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3037

Příspěvek od MMys »

V tom případě ten 12V motorek u Nexdome na dřevěnou oplechovanou kopuli rozhodně ne. To bude nedostačující. To je tak na nějakou lehoučkou laminátovou skořepinu.

Šel bych cestou normálního asynchronního motoru, tak alespoň 300-500W, zpřevodovaného šnekovou převodovkou tak na zhruba 2-3 otáčky za sekundu na výstupní hřídel, a nějakým ozubeným kolem na ní, s průměrem okolo 5 - 10cm hnal ozubený hřeben spojený s kopulí. Rozjezdy/dojezdy přes frekvenční měnič.

Jako řídící elektroniku bych na to nasadil Polský Scopedome. Cena je rozumná a ASCOM driver za ta léta, co ty kopule dělají, už vychytaný.

Jako odměřování funguje jednoduchý děrovaný disk na hřídeli, která žene ten pastorek co pohání hřeben, s optozávorou. Rozumný počet pulsů na otáčku je řekněme tak 2-4 pulsy na stupeň, ale není to nijak kritické. Scopedome je volně konfigurovatelný. Dále to vyžaduje čidlo pro Home pozici (třeba magnet na kopuli,magnetický kontakt někde na podezdívce kopule. To je pro pohon kopule vše.

Pokud chceš i motorové otvírání štěrbiny, musíš nějak pořešit přenos signálů z/na otočnou část. Ty současné jednotky Scopedome už mají bezdrátovou komunikaci, a tak stačí pouze zajistit napájení. Jsou podporovánu dva režimy. Jeden, že kopule je napájená a lze ji otevírat pouze v home pozici, kde je napětí přiváděno přes nějaké kontakty. Druhý režim je ten, že si kopule na sobě vozí nějaký záložní akumulátor, nabíjený v home pozici, a bezdrátová elektronika a motor pro otvírání štěrbiny žije po dobu pozorování z té baterie/ UPS-ky a podobně. Povinné signály jsou koncové spínače pro otevřený a zavřený stav, a signály pro motor (oba směry). Pokud budeš mít štěrbinu utevíranou rozjetím půlek do stran, tak buď svázané třeba přes levo/pravochodý závit a jeden společný motor, a nebo ScopeDome podporuje i každý motor a koncové spínače na každou půlku otevírání.

Existovala starší verze, která měla propojení kabelem. Tu mám ještě já, akorát jsem původní PVC kabel, který v zimě ztvrdnul na kost, vyměnil za silikonový,který je krásně elastický i v mrazu. Možná tuhle jednotku někde koupíš v bazaru, a pokud se v kopuli budeš motat sám, tak i s tím kabelem se dá žít. Tahle verze ale myslím nepodporuje dvě půlky štěrbiny.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2840
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3038

Příspěvek od Homer »

Martin výše popsal to, co nainstaloval i u mne - až na motorové otvírání kopule. To jsem nechal na ruční pohon a asi to tak zůstane, jelikož to nepotřebuji a už tak tam mám kabelů až až. A ještě tomu není úplný konec.

Dřevěná žebrová kopule je hezká, chce to šikovného truhláře a musí se počítat s tím, že bude docela těžká. Nejsem si jistý zda bude možné zhotovit potah z vodovzdorné překližky na tomhle průměru - tedy ohnout segmenty na tomhle rádiusu.
Lehčí a rozměrově stabilnější by byla s kostrou z vodovzdorné překližky. Ale zde jsem na tenkém ledě, tohle bude věc schopného truhláře.
Já mám 3,7 m kopuli osazenu na želbet. věnci, na něm je 8 podvozků s pojezdovými koly s tvrdou polyuretanovou obručí ( nízký valivý odpor ) a s menšími, vodorovně umístěnými koly eliminujícími vodorovný posun.
Je třeba počítat i s tím, že ať se bude člověk snažit sebevíc, zcela kruhová kopule to pravděpodobně nebude - no a s tím se musí počítat třeba u pohonu otáčení. Když je pohon realizován jedním motorem ( což samozřejmě u těchto rozměrů stačí ), za kopuli to "tahá" a ta trochu při jenom či druhém směru trochu cestuje takže to musí mít i nějaké vůle.
Těch detailů je víc, na řadu z nich člověk přijde až za pochodu :-).
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3039

Příspěvek od MilAN »

Homer píše:. Nejsem si jistý zda bude možné zhotovit potah z vodovzdorné překližky na tomhle průměru - tedy ohnout segmenty na tomhle rádiusu. Lehčí a rozměrově stabilnější by byla s kostrou z vodovzdorné překližky..
Potah z vodovzdorné překližky : překližku ohnu v jednom směru - do tlouštky 8 mm určitě -( a můžu si dovolit k tomu pomoci i její orientací). ale v druhém směru ji už nijak neohnu. Takže mohu dělat segmenty jak slupka z pomeranče, ale spoje na žebrech budou tvořit hranu a bude to vždy vidět. Ale to skryje falc plechu.
Problém žeber z překližky je v tom , že při přichycování potahu a plechu se bude šroubovat a přibíjet do hrany , a překližka při malém výšce žebra bude trpět rozlupčivostí . Ale při tlouštce 24-27 mm by už neměl být problém vyhnout se tomu, aby vruty a hřebíky šly do krajových vrstev.
Překližková žebra budou méně pracná, za to bude dost odpadu, takže tady naroste cena. U dřevěných žeber to bude naopak, naroste výrazně pracnost, odpadu je také dost, ale v jiné cenové hladině. Pokud se bude muset platit za práci, je výhodnější koupit laminátovou kopuli hotovou.
edit :
schůdná cesta na průměr 2,5 - 3 m je laminace segmentů na pozitivní kopyto. Vnější povrch je sice třeba potom dobrousit dotmelit a natřít, ale pro někoho, kdo nemá obě ruce levé, to jde. Na rozdíl od dřevěné kopule.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2840
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3040

Příspěvek od Homer »

Milane, díky za odborné poznámky - je znát, že jsi od fochu. Mne k určité pochybnosti o ohýbání překližky vedla vlastní zkušenost, kdy to sice na průměru 3,7m šlo, ale nikoliv úplně snadno. Musí se samozřejmě používat svěrky, na každý segment vyrobit šablonu ( já používal obyčejnou papírovou pokrývačskou lepenku ). Pokud to člověk dělá ručně a nikoliv na CNC stroji, tak je každý segment trochu jiný a bez šablon to nejde. Žebra je třeba na horní dosedové straně zkosit tak, aby si překližka pěkně sedla a nešla přes hrany. Po oplechování není nic vidět - jak píše MilAn, falce běží právě po hranách a kopule je na pohled krásně kulatá.

Jistě, každý materiál má své, pokud to má k něčemu vypadat a dobře to sloužit, chce to hodně pečlivé práce, bez ní to nejde. V začátku jsem taky přemýšlel o laminátu, ale jednak jsem s ním neměl žádnou zkušenost a druhak jsem měl určité pochybnosti o trvanlivosti povrchu vystaveného povětrnosti a Slunci. Prostě jsem v tomto ohledu nevěděl moc jak na to a tak zvítězilo to, co jsme udělat uměli. Tyto úvahy, taková studie proveditelnosti, čeká při stavbě svépomocí každého :-). Ale potom ta radost! Pokaždé, když do kopule vylezu a otvírám štěrbinu, proběhnou mi hlavou vzpomínky - to znáte každý, kdo to vše jen nenakoupil a nenechal udělat. Je to takový kutilský bonus - i cesta je určitý cíl. Už to zde mnozí psali.
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1735
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3041

Příspěvek od nou »

Takze hladanie ocelovej rury nie je zatial uspesne. Uvazujem ze namiesto rury by som zobral 70x70mm L profil narezal a nasledne pozvaral na jeden stvorcovy stlp. Co poviete?
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3042

Příspěvek od MMys »

No já nevím co je za problém, ocelovou rouru ti uříznou snad v každém skladu hutního materiálu. Alespoň u nás v ČR. Nepředpokládám, že na Slovensku by to mělo být jiné.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1735
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3043

Příspěvek od nou »

Obvolal som uz 5 firiem a predavaju len cele 6m kusy. Odrezu len tensie priemery do 100mm. A v jednej ked urezu tak pytaju za 2m 150€.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3044

Příspěvek od MMys »

To je divné, já problém neměl. Hledej dál, nějak mi hlava nebere, proč by neuřízli z 6m trubky potřebný kus. Mě z toho běžně nařežou i polotovary, třeba 20cm dlouhé kousky.

Délka 2m ??? Ty chceš mít ten sloup z 2m dlouhé trubky o průměru 150mm ? To bych si řádně rozmyslel. Tuhost tohoto řešení bude bídná. Já bych to až do výšky podlahy kopule vyzdil ze ztraceného bednění, zalil tam závitové tyče a na na za navařenou patku na té trubce přišrouboval poslední kus v délce tak maximálně 1m.

Pokud chceš opravdu šetřit, nechceš nic vrtat, svařovat, tak to udělej bez patky, a do toho betonu ve ztraceném bednění zanoř třeba 30cm, a potřebný kus nechat koukat a nech to ztvrdnout.

To je opravdu 2m od toho místa zazdění trubky až k základně montáže ? A jak tam polezeš ? jak tu montáž budeš obsluhovat ? Z žebříku ? Není celá ta koncepce pozorovatelny nějak blbě ? Přeci montáž by jsi měl mít někde v úrovni pasu až prsou, abys dostal na výtah u nějakého newtona, co tam případně bude, když to bude mířit do zenitu. Vyšší sloup má opodstatnění u dlouhého refraktoru, ale to není asi tvůj případ.

Obrázek
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 815
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3045

Příspěvek od midars »

Já platil 2019 za 1800mm průměr 194mm síla 6,3mm 4360Kč tj. cca 167€. V roce 2020 jsem sehnal druhý 2400mm průměr 194mm síla 5,6mm 1948Kč tj. 74€. Vím, že kolega sehnal na šrotišti za flašku. Ten první je zabetonován v zemi 70cm, ten druhý 90cm. Podloží je písek do hloubky 13m (vrtala se neúspěšně studna :( ).
Naposledy upravil(a) midars dne 26. 03. 2021, 22:00, celkem upraveno 5 x.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Odpovědět