Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2840
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3016

Příspěvek od Homer »

Vaznice bude probíhat ze sloupku na sloupek v celé délce pergoly paralelně s fasádou domu. Takže pilíř bude nutno posunout blíž k domu mezi dvě krokve a potom tam vložit ještě výměny pro vynesení záklopu. Další věcí je zda pilíř nebude překážet dole.

Myšlenka na zakrytí zařízení mne napadla hned, ale raději jsem navrhl tu kopuli. Na webu jsou k vidění všelijaká řešení. Stříška to ale moc nevytrhne, zvl. když při dešti nebo sněžení fouká. Jsou to ale pořád kompromisy.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2230
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3017

Příspěvek od peta62 »

Nejsem stavar, proto mozna pisi nesmysl, ale neslo by pridelat pilir pres prirubu rovnou na vaznice a nejak vaznice zesilit, plus v danem miste podeprit, treba tim sloupem, tramem nebo kovovym profilem ?
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2840
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3018

Příspěvek od Homer »

Jasně že by to nějak šlo, ale nebude to stabilní. Všechny kroky se budou konstrukcí přenášet na pilíř, dřevěná konstrukce bude neustále pracovat, všelijak sesychat a kroutit se. To by nebylo dobré řešení.
Když už tento pilíř, tak samostatný, s průchodem konstrukcí s nějakým pružným těsněním.
Existují betonové skruže DN500 v délce 33 a 65 cm ( pokud dobře pamatuju ) pro vrtané studny. Myslím že by pilíř šel vyskládat z těchto skruží jako ze ztraceného bednění, skruže mají osazení, zalepit je do sebe stavebním lepidlem. Ze základu nechat koukat armaturu, vrch srovnat do roviny, navléknout pár skruží a probetonovat. Zase nechat koukat pruty a znova - klidně druhý den. Armaturu bych ukládal po obvodu vnitřku sloupu s krycí vrstvou betonu tak 3-4 cm. Pruty alespoň 10 mm, kvalitní beton, do míchačky přidávat plastifikátor.

P.S.
Ale stejně je lepší kopule :-).
Uživatelský avatar
matogolf
Příspěvky: 60
Registrován: 04. 01. 2013, 18:52

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3019

Příspěvek od matogolf »

Zdravím,
ak máte s tým skúsenosť, tak viete mi povedať či je v poriadku postaviť cca 4-5 metrov vysokú "vežu", ktorá bude dostatočne pevná na astrofotografiu? Napr. na newtona f4 250-tku. Pretože zo zeme toho veľa neuvidím, ale stačí mi to zdvihnúť par metrov a mám dokonalý výhľad.
Bolo by to mimo domu, na záhrade postavená vežička. Ovládanie cez raspberry z domu takže počas fotenia tam chodiť nebudem (nemal by som/čo najmenej). Železobetónova deka, veža samozrejme z kvalitného betónu, železa a pod... a hore mať v kupole tripod EQ6 poprípade v budúcnosti EQ8. Nie som fanúšik pier-ov takže o tomto sa baviť nebudem. Ide o to, že či takáto stavba dostatočne drží vibrácie na minime. Predpokladám, že áno ak je to ozaj pevná stavba. Pevnejšia ako bežný dom z YTONGu...
Teda je tu nejaký faktor, ktorý som podcenil? Alebo existuje niečo na čo som nemyslel a môže byť problém pri takejto stavbe? Samozrejme v extrémnych podmienkach ako napr. v silnom vetre fotiť nebudem. To sa hýbať môže...
Vďaka
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3020

Příspěvek od MilAN »

To bude jen věž s plošinou, nebo bude střecha či kopule? A proč ne pilíř ? A schodiště vně nebo uvnitř?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2840
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3021

Příspěvek od Homer »

Ony nebudou problémem nějaké vibrace takové "věžičky", ta se dá postavit festovně, ale třeba vítr na takové otevřené plošině. Když už bych stavěl tohle, tak bych uvažoval třeba o kopuli - ta vyeliminuje vítr a bude chránit přístroje.

Takže za mne zděná, čistá stavba, 2-3 podlaží podle situace - tedy skládek, schody nahoru, pracovnička a kopule. Nebo jedno podlaží vynechat.
Ale já jsem trochu deformovaný svojí kopulí :-).
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3022

Příspěvek od MilAN »

Pokud by to měla být jen věž, pak bych doporučoval ale s atikou, a to do výšky skoro kříže montáže
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
matogolf
Příspěvky: 60
Registrován: 04. 01. 2013, 18:52

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3023

Příspěvek od matogolf »

Áno, s atikou rátam. Bude tam. Taktiež áno, cieľ je tam mať kupolu keďže to bude dedikované miesto pre teleskop. Rád by som tam mal teleskop viac menej nastálo. Takže nech je to chránené + pri fotení chráni od vetra. Schody vo vnútri.
Dik za postrehy.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2840
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3024

Příspěvek od Homer »

No tak to je už jasnější. Chce to rozmyslet s tímto plánovaným cílovým stavem, kolik podlaží, zděnou konstrukci, buď plné obvodové zdivo, nebo třeba pilíře v rozích ( založil bych to ale ne na jednotlivé patky ale na základový pas ), když pilíře, tak v rozích asi do "L", nějaké výplňové zdivo nebo dřevo mezitím, pořádný věnec a horní atiku už jako budoucí uložení pro kopuli.
Ale to už bude práce pro pověřeného stavitele :-).

Ale asi bych s osazením kopule moc neváhal, aby se plošina po vybudování atiky nezměnila po dešti na bazén protékající stropem dolů, nebo na sklad sněhu atd.
Uživatelský avatar
matogolf
Příspěvky: 60
Registrován: 04. 01. 2013, 18:52

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3025

Příspěvek od matogolf »

Hej ja som to bral tak automaticky aj som to len okrajovo spomenul že kopula tam bude... :D
Tiež som rozmýšľal, že keďže napr. nexdome otáčacia kupola 2,2 metra stojí 3500 eur, tak možno na začiatok zohnať niekoho, kto by mi vedel vytvoriť nejakú skladaciu strechu ktorá neprepustí vodu. To bude stáť určite menej ako 3500 :D Hoc aspoň by bola na polovicu otváracia alebo nejak to šikovne vymyslieť na tretiny. A manuálne otvoriť tretinu/polovicu strechy na ktorú budem fotiť a druhá polovica/dve tretiny strechy budú zatvorené a budú vlastne clona proti vetru hmm. Ešte nie som rozhodnutý ako s tou kupolou ale bude sa to stavať s mierami na kupolu.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3026

Příspěvek od MilAN »

Do 2,2 m kopule se špatně leze spodem - je to na žebřík.
Půdorys stavby bude čtverec ? Pak by nedávala smysl nika, pokud tam bude časem kopule.
Nika v případě čtvercového půdorysu s tím, že by se tam budovala časem odsuvná střecha.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2840
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3027

Příspěvek od Homer »

No nevím, pokud má být cílem stavba s kopulí, potom bych nedělal nějaké mezistupně, které mi nedávají moc smyslu a celé to jen prodlužují a prodražují.
Když už stavět takto celkem velkoryse, stavěl bych i větší kopuli ( chápu myšlenku, že tazatel ji chce koupit hotovou ), ale když už, tak určitě aspoň 3m, ne-li víc. Líp se tam poleze ( viz MilAn ) a bude tam velkoryseji místa. Naplánovat to tak, aby po dokončení hrubé stavby se tam už připravená kopule položila. To je ale jen moje zkušenost - mě stavba domu předběhla stavbu kopule a tudíž mi do hrubé stavby, plachta neplachta, pršelo...A tak bych příště začal s kopulí dřív :-).
Uživatelský avatar
matogolf
Příspěvky: 60
Registrován: 04. 01. 2013, 18:52

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3028

Příspěvek od matogolf »

Hej chápem. Je to logickejšie ale nie vždy sa dá všetko. Verím že keď to naplánujem, tak to bude ok aj finančne aj prakticky aj esteticky a pod
Dik za rady
Uživatelský avatar
matogolf
Příspěvky: 60
Registrován: 04. 01. 2013, 18:52

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3029

Příspěvek od matogolf »

Už keď to má byť na celý život tak by to malo byť spravené poriadne :D
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1735
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3030

Příspěvek od nou »

Zacinam projektovat svoju hvezdarnu a toto je prvy nastrel aby si to clovek zacal davat dohromady. Mam kupenu od MayJ 2,2m Pulsar kopulu. Pod nu planujem 2,5x2,5m drevenu stavbu, ktoru obijem OBS doskami na ktore pojde este plastovy obklad. Cele to polozit na betonove patky. Pilier z 40x40cm betonovych tvarnic po uroven podlahy. Odtial som chcel ocelovu 150mm ruru. S tou ale je trocha problem lebo co som oslovil zopar firiem tak predavaju bud mensie priemery 100mm alebo len cele 6m kusy. Takze neviem ci neskoncim s 200mm kanalizacnou rurou vyliatu betonom. Vyska medzi podlahou a podstavou ratam 150cm.

Este premyslam nad celkovou vyskou nad terenom. Pobliz totiz bude aj 2,5m vysoky zahradny domcek smerom na zapad tak nakolko hrotit viditelnost kedze aj tak planujem prakticky cisto astrofoto.
Přílohy
Snímka obrazovky z 2021-03-18 16-52-19.png
Snímka obrazovky z 2021-03-18 16-52-19.png (47.64 KiB) Zobrazeno 678 x
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Odpovědět