Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#1

Příspěvek od Habl »

Zjistil jsem, že je zde málo příspěvků o vlastních stavbách
hvězdáren,pozorovatelen,
pozorovacích domků a přitom je mezi členy astrofora již dost majitelů těchto zařízení.
Téma by mělo býti zaměřeno na technická a technologická řešení,
včetně právního servisu ;)
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2

Příspěvek od Habl »

Výhody a nevýhody stavby hvězdárny s kopulí a pozorovacího domečku. Sám jsem stavěl pozorovací domeček s odsuvnou střechou ,ale znám i technická a technologická řešení staveb hvězdáren s kopulí.

Výhody hvězdárny s kopulí:
1)dalekohled je lépe chráněn před povětrnostními
podmíínkami, (vítr, padající mlha)
2)esteticky lépe vypadá hvězdárna s kopulí,
3)nemusí se v zimním období odstraňovat sníh.


Výhody pozorovacího domečku:
1)nižší stavební náklady na zastřešení. (3x až 8x)
2)rychlejší vyrovnání teploty,snížení tubulence vzduchu,
3)otevřen celý obzor pro pozorovatele.
Jistě by se našla řada dalších drobných výhod.
;)
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3

Příspěvek od VK »

Jeden takový - a velmi podrobný popis - je zde na fóru a z poměrně nedávné doby (kopule):

téma:
- Astronomické fórum
- - Astrotechnika
- - - ATM aneb udělej si sám (moderátor: shodam)
- - - - Malá hvezdáreň

Viz http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 79;start=0

Je toho celých 6 obrazovek.

V. K.
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#4

Příspěvek od Habl »

K založení nového téma:
- uvedené zprávy jsem si dobře pročetl.K tématu "Malá hvezdareň" mám ten názor,
že se jedná o velmi zdařilou stavbu a stím kladná hodnocení všech diskutujících.
Sám se připojuji ke kladnému hodnocení
a přeji majitelovi stavby
mnoho jasných nocí v kopuli.

Nové téma jsem založil z důvodu technických a technologických řešení staveb. Sám třeba používám u odsuvné střechy tzv. klapačku, která slouží k tomu, aby nezatékalo a nepodfukovalo ve štěrbině, kde se stýkají dvě části sedlové střechy (část střechy je
pevná a část posuvná). Připravvuji delší článek k pozorovacím domečkům, který chci uveřejnit.
Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#5

Příspěvek od Pavuk_ »

Habl napsal: K založení nového téma:
- uvedené zprávy jsem si dobře pročetl.K tématu "Malá hvezdareň" mám ten názor,
že se jedná o velmi zdařilou stavbu a stím kladná hodnocení všech diskutujících.
Sám se připojuji ke kladnému hodnocení
a přeji majitelovi stavby
mnoho jasných nocí v kopuli.

Nové téma jsem založil z důvodu technických a technologických řešení staveb. Sám třeba používám u odsuvné střechy tzv. klapačku, která slouží k tomu, aby nezatékalo a nepodfukovalo ve štěrbině, kde se stýkají dvě části sedlové střechy (část střechy je
pevná a část posuvná). Připravvuji delší článek k pozorovacím domečkům, který chci uveřejnit.
Habl

To je vyborne. Tesim sa na tvoj clanok a drzim palce.
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#6

Příspěvek od Habl »

Pozorovací domeček s odsuvnou střechou.

1)Umístění drobné stavby.
Na místě s dobrým výhledem hlavně na jižní,východní a západní obzor. Místo by mělo býti co nejvíce vzdálené od zdrojů veřejného osvětlení a je dobré provést vícekrát určení MHV (alespoň hodnota kolem 6,5 až 7 mag.) a hodnocení Bortleho stupnicí (9 tříd). Pokud Vám vyhovují dobré pozorovací podmínky je Vaší poviností se přesvědčit na příslušný stavební úřad na kterém budete později žádat o územní rozhodnutí a stavební povolení, zda v územním plánu není uvažovaná lokalita výhledově využita pro jiné účely. Pokud tomu není tak a pozemek je Vaším majetkem můžete zadat žádost o územní rozhodnutí a později o stavební povolení. Tato procedůra vyžaduje tzv. kolečko zainteresovaných organizací a majitelů.Tolik zatím stručně platná legislativa.(Jedná se o stálou drěvenou neb zděnou stavbu.
Někde již provádí vydání stavebního povolení na tzv. ohlášku, která má jednoduchou dokumentaci, ale objekt by měl býti dočasný a neměl by míti pevné základy a na vyžádání demontovatelný.(i zde se provádí tzv. zjednodušené kolečko - sítě, vybrané organizace).
V současné době se mají schválit změny stavebního zákona, kde by mělo dojít k úpravám.
Příště o návrhu drobné stavby pozorovacího domečku s odsuvnou střechou.
Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#7

Příspěvek od Habl »

2)Návrh pozorovacího domečku s odsuvnou střechou.

Pro předpokládanou ohniskovou vzdálenost dalekohledu 2000 mm, bude nutné zvolit vnitřní rozměry min. čtvercového půdorysu 300/300 cm.
Uložení hlavy montáže musí býti pro plánovaný refraktor s ohniskem 2000 mm ve výši od podlahy domečku optimálně 200 cm.Výška hlavy montáže 25 cm. Pro vybavení je nutné stanovit takovou výšku, aby
vyšla konstrukční výška dveří s překladem (220 cm).
Při návrhu domečku pro dalekohledy typu Newton je velmi vhodné snížit konstrukční výšku stěn na 180 až 190 cm a upravit výšku dveří.
Při zděné konstrukci obvodových stěn stačí tlouška stěny 30 cm a ukončí se železobetonovým věncem.
Základy pod stavbou musí býti provedeny do nezámrzné hloubky min. 80 cm a to nejlépe z betonu
prokládaného kamenem. Uprostřed domečku musí být oddilatovaný základ od podlahy pro sloup nesoucí montáž s dalekohledem. V železobetonovém věnci je
nutné při betonáži osadit ocelové kotvy pro uchycení
ližin na věnci. Jako ližiny dobře posluží ocelový T profil
50/50/6, který se opatří zarážkami. Pod ližiny je vhodné dát geotextilii nebo pružný isolační materiál k
utlumení vibrací. Rozteč ližin musí býti toleranci 3 mm.
Na zastřešení je možné použít dřevěné sbíjené vazníky
se spádem valbové střechy 15%. Čelní střešní vazník se připevní na dva panty (protisměrně) a je sklopný k jižní stěně domečku s zajištěním v obou polohách. Ostatní část střechy se 4 vazníky budete odsunovat na podpůrnou konstrukci orientovanou na severní stranu, kde bude při pozorování trochu překážet ve ve výhledu.Vazníky budou překryty prkny tl. 10 mm zakryto podkladovou a natavenou lepenkou. Přes okraje vazníků bude provedeno překrytí po celém obvodě palubkami (čepice) Spojení prvního druhého vazníku na střeše bude provedeno t.z.v. klapačkou vyrobenou z plechu s dvojitým přesahem a odvodním žlábkem.
Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#8

Příspěvek od Kami »

Trochu bych oponoval s umístěním této diskuse.Nehodí se to více do ATM ? Myslím,že by to více lidí hledalo tam. Jeli možnost,prosím přesuňte to.

Diskusi o stavbách přístřešků,domečků,hvězdárniček a hvězdáren též vítám. Sám to stavění taky plánuju,zatím to je,ale jen ve fázi projektu.Když už jsme u toho budování,jak má vypadat pilíř? Samozřejmě hromada betonu nikde nespojeno se samotnou stavbou a podlahou.Co problém skála.Dle mého úsudku a nutnosti většího pilíře je dobrý dvojitý pilíř,který je odizolován od pevného podloží tlumící izolací a vnitřní stěny i přepážky vyplněny jemným pískem.
Samotná podlaha z dobře tlumitelného materiálu.Asi nejjednoduší je starší koberec.
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#9

Příspěvek od VK »

Když se obě témata prolinkují, neměl by být problém, aby to zůstalo tak, jak to je.

Podlaha nemusí být "utlumitelná", když nebude spojena s pilířem (a tedy i s dalekohledem). Koberec má nevýhodu, že se v něm drží prach a při nočním pozorování do něj bude (pochopitelně) kondezovat rosa. Konekonců, viděl jsi někde, že by na hvězdárně měli koberec?

V. K.
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#10

Příspěvek od Habl »

Více než problém skála vidím potíž se založením oddilatovaného pilíře a základu, pokud se toto ukládá
na navážku (nesourodý a nezhutněný materiál), kde dochází k sedání uloženého materiálu. Sám jsem prováděl oddilatování základu pod pilířem pomocí štěrkopísku a styčnou spáru mám zalitou gumoasfaltem.
Základ mám založen na souvislém žulovém podloží.Znám též autora mnoha snímků, který na objetu využívá odstavené komínové těleso a snímky jsou perfektní. ;)
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#11

Příspěvek od Kami »

VK napsal: Když se obě témata prolinkují, neměl by být problém, aby to zůstalo tak, jak to je.

Podlaha nemusí být "utlumitelná", když nebude spojena s pilířem (a tedy i s dalekohledem). Koberec má nevýhodu, že se v něm drží prach a při nočním pozorování do něj bude (pochopitelně) kondezovat rosa. Konekonců, viděl jsi někde, že by na hvězdárně měli koberec?

V. K.
Je hvězdárna,domeček a přístřešek. Když budete pozorovat někde venku na louce.Zkuste pořádně dupnout.Vibrace zjistíte hned.Dřevěná podlaha je dobrá,ale občas taky vibruje.Variant materiálů je plno,nerad bych se zde dohadoval o vhodnosti použití na různá místa.Starý koberec byl jako nejjednoduší a nejlevnější příklad,který rychle splní účel.
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#12

Příspěvek od Pavuk_ »

VK napsal: Když se obě témata prolinkují, neměl by být problém, aby to zůstalo tak, jak to je.

Podlaha nemusí být "utlumitelná", když nebude spojena s pilířem (a tedy i s dalekohledem). Koberec má nevýhodu, že se v něm drží prach a při nočním pozorování do něj bude (pochopitelně) kondezovat rosa. Konekonců, viděl jsi někde, že by na hvězdárně měli koberec?

V. K.
Ano videl a mnohokrat.
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#13

Příspěvek od Habl »

Mám ještě jedno nenáročné zlepšení. Aby se nemuselo pohybovat střechou ručně je možné nainstalovat ližiny tak, že po odjištění záklopky se střecha pozvolna sama odsune až zarážce. Pro tento způsob stačí sklon ližin 3,5 až 4 %. Zpět vytahuji střechu vrátkem s koncovým vypínačem. Při namazaných rolnách a nezatížené střeše je potřebný výkon kolem 500 W.
Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#14

Příspěvek od VK »

Pavuk_ napsal:

Ano videl a mnohokrat.
Myslel jsem přímo v pozorovatelně u dalekohledu. Já jsem teda v pozorovatelně u dalekohledu koberec nikde neviděl. Ostatně s tím prachem to je pravda.

Jinak samozřejmě na podlaze v jiných místnostech kobece občas mají - jako kdekolik jinde.

V. K.
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#15

Příspěvek od VK »

Kami napsal:

 Je hvězdárna,domeček a přístřešek. Když budete pozorovat někde venku na louce.Zkuste pořádně dupnout.Vibrace zjistíte hned.
To záleží na tom, kde to je: na jakém podloží a do jaké míry je půda nasáklá vodou. Je-li podíl vody velký, je půda "nestlačitelná" a chová se trochu jako "hydraulické zařízení". Na suché písčité půdě je to mnohem lepší.

Dřevěná podlaha je dobrá,ale občas taky vibruje.Variant materiálů je plno,nerad bych se zde dohadoval o vhodnosti použití na různá místa.Starý koberec byl jako nejjednoduší a nejlevnější příklad,který rychle splní účel.

Jde o to, zda je podlaha spojená s pilířem, na kterém je umístěný dalekohled, nebo ne.

Jinak dřevěná podlaha je velmi málo tuhá, poměrně hodně se prohýbá a otřesy tlumí špatně.

Koberec dokáže utlumit jen zcela malé impulsy/rozruchy, rozhodně ne kroky člověka.

V. K.
Odpovědět