Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2986

Příspěvek od MMys »

U 4m kopule asi nějaké strmější schody a poklop u vnějšího obvodu kopule. Strmější schody proto, aby poklop nemusel být dlouhý. Já mám u 3m kopule (u podlahy průměr asi 2.7m, ta polská je zatočená kus zpět) tzv. mlynářské schody. Žebřík to ještě není, chodím po tom normálně tam i zpět čelem dopředu. I když je fakt že slabší povahy lezou dolů jako po žebříku, tedy čelem ke schodům :-)

Se 4m průměrem na tom budeš líp.

Ale schody (jako točité, podél stěny, bez poklopu), to bych nedělal. Ukradneš si dost z plochy kopule, a budeš tam muset mít zábradlí, a to zase může kolidovat s větším dalekohledem.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2987

Příspěvek od Homer »

Ano, určitě poklop v podlaze, škoda místa. Já jsem místem pro schody trochu šetřil kvůli velikosti poklopu který je třeba zvedat a taky kvůli konstrukci fošnového roštu druhé, pochozí podlahy. Daní za to je užší schodiště, takže transport větších věcí ( dalekohled, stolek, židle atd. ) je horší, ale nakonec se to tam nestěhuje denně. Dolů se leze zadkem napřed s předním náhonem, ale když tak uvažuju, jinak bych to asi stejně nedělal. Musím doufat že to ještě dlouho takto zvládnu, ale v 35-ti letech bych toto opravdu neřešil.
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2988

Příspěvek od zuzi »

Jen pro upřesnění i pro ostatní, je to samostatná stavba postavena vedle RD na konci vsi, zamýšlen je přízemní prostor a vyvýšena kopule. Stavba kruhová 4,6m s 4m kopulí. V přízemí ještě nevím zda to bude sklad pro dalekohledy a jiné astro harampádí a nebo to bude zázemí pro samotnou astro kopuli.
Vlezem je myšlen vstup do prostoru kopule. Ale Martin mi to asi vyřešil, obrátil mě k tomu co jsme chtěl původně, tedy žebřík/mlynářské schody.
Je pravda, že když bude problém s transportem velké věci, řeknu klukovi ze vsi a hodí mi to tam jeřábem za dvě piva. A transport mě do kopule doufám ještě nebude pár desítek let problém :-)
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2989

Příspěvek od Homer »

Ono co taky jiného v takovém případě zvolit než schody při obvodové zdi a poklop v podlaze kopule. Když jsou na to dva, jde vytáhnout ledasco, trochu horší je, když to dědek čekatel jako já popadne do dvou rukou a pasíruje to nahoru sám. Montáž šla nahoru taky jeřábem, ale ta by nešla nosit v rukách ani po rovině, natož po zatočených schodech přes několik pater :-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2990

Příspěvek od MilAN »

Ve 4m kopuli už asi nebude nutný poklop- stačí zábradlí kolem schodů,vyvedených ve správném místě. A určitě bych si odpustil i tzv. mlynářské schody.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2991

Příspěvek od Homer »

Když se konkrétní řešení nakreslí, je to vidět hned. Já mám kopuli 3,7m a je pravda, že vnitřní prostor je "jen" 3,4x3,4m - kopule tedy není v rovině s vnitřním lícem zdiva ale leží cca na jeho středu a bez poklopu by to u mne nešlo, resp. šlo, ale blbě. Toho prostoru není zase tolik.
Za mne - není nad volný prostor kolem montáže, když ze schůdků sundavám dekl z dalekohledu, nandavám rosnici nebo krycí povlak když končím, mám ty schůdky už na kraji poklopu. Zrovna tak při práci s hledáčkem se dostávám k poklopu a být tam zábradlí určitě by to vadilo. Ale je to moje konkrétní situace, jinde to může být jinak. Já mám jih i na kochání po kraji, západ pro umístění stolku s počítačem, sever s částí východu a západu na pohyb kolem dalekohledu, takže u mne na zábradlí místo rozhodně není.
Mám i mlynářské schody ale musím přiznat, že po nich lezu s předním náhonem a výřezy nijak nevyužívám, prostě jak mi to vyjde, tak lezu :-). Tady souhlasím, kdyby tam výřezy nebyly, je to jedno. I když moment - hodí se mi v jediném případě, když stírám podlahu v kopuli a tyto schody, pasuje mi plastový kbelík s vodou přesně do těch výřezů,tam si jej vždy opřu. To je mé jediné využití mlynářských schodů.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2992

Příspěvek od MMys »

Ono to také celé závisí na tom, jak velký tam bude dalekohled a jaká bude montáž, jestli paralaktika na sloupu, nebo nějaká nižší vidlice s velkou základnou na zemi.
Dokázal bych si představit nějaké 60-70cm schody, které by začínaly třeba na SV a vyúsťovaly v kopuli na SZ. Zábradlíčko by se táhlo přes sever. To je asi jediné bezkolizní místo, kde by to moc nevadilo. Třeba v J. Hradci jsme museli nakonec zkrátit rosnici. Pokud se dalekohled rozhodl udělat GO-TO spodem, směrem pod polárkou, trefila původní dlouhá rosnice to zábradlí.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2993

Příspěvek od Homer »

To máš Martine pravdu, ale když položím na misku vah pro a proti, jasně zvítězí jednoduchý poklop a je to bez starostí. Jen by neměl být příliš velký, to se už hůř zvedá. Ale velký ( široký ) poklop by znamenal i širší schodiště které by kryl a tedy tato varianta se zábradlím by vadila o to víc. Nicméně ať si každý zvolí co mu libo, chutí máme na vybranou. Co není slané, může být kyselé nebo sladké :-)
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 819
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2994

Příspěvek od midars »

Dneska k nám přijel Ježíšek od Bresserů a přivezl Pulsarastro 2.2m Full Height Observatory.
DSC_1286-nalozenoMini.JPG
DSC_1286-nalozenoMini.JPG (804.03 KiB) Zobrazeno 1170 x
Plány viz.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2995

Příspěvek od alda »

to midars:
Radime gratulace !!! Tak se to dlouhé čekání vyplatilo, takový Ježíšek není každý rok :-). Ať se Ti podaří vpoho zkompletovat a postni sem pak nějaké foto !
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2996

Příspěvek od Cztwerec »

Pěkný ježíšek! Jen pořád nechápu tu cenu za kus skořepiny... Ať se daří. Martin
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2997

Příspěvek od peta62 »

At slouzi co nejlepe !

Krom ceny ( 530 korun na kg plastu ) mne prekvapil udaj "Ideal zur Aufnahme von Teleskopen mit bis zu 12" (30cm) Öffnungsdurchmesser", to jako ze vetsi vazne ne ?
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2998

Příspěvek od MilAN »

Já si myslím, že by tě neměl překvapit ani jeden z těch údajů. U sklolaminátu tě přijde 1kg tkaniny na cca 300 Kč, 1kg pryskyřice na 200 a 1kg gelcoatu na 600. K tomu nějaký separátor a hezky napatlat ručně do kopyta/formy.
A když si vezmeš rozměry kopule a rozměry dalekohledu, tak těch 12 " je jak v délce dalekohledu ( Newton nebo SCT s rosnicí) tak na šířku ( montáž, vyložení deklinační osy + vnější průměr dalekohledu , event. + hledáček ) tak s rezervou maximálně 15 cm v obou směrech. A možná by ses tam chtěl ještě vejít i ty :). A to je ten další, možná největší problém.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2999

Příspěvek od nou »

Ak ratam polomer kruhu 1m tak priesecnik 60 cm od stredu vychadza na 160 cm dlzky. Takze 30cm f/5, popripade f/4 35cm je asi naozaj maximum co sa tam da nacpat.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3000

Příspěvek od Homer »

Nejdůležitější a drahé je kvalitní kopyto, vlastní výroba bude po úvodních kusech rutina, byť ruční práce, jak píše Milan. Nepochybně na tom výrobce nějaký zisk realizuje, kvůli tomu to přece dělá, charita to nebude :-). No a když výrobek najde kupce, jsou asi spokojeni oba dva. Vstupní ceny materiálů budou nepochybně nižší, než když by je malospotřebitel kupoval v běžném obchodě. Je rozdíl když jste stálým odběratelem a kupujete po sudech a paletách, než když si jdete pro plechovku, máte daleko lepší vyjednávací prostor.

Tak ať zdárně proběhne montáž, osazení a hlavně - ať je občas jasno.
Odpovědět