Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2671

Příspěvek od Homer »

Ten dům vypadá buď jako nově stavěný nebo jako rozsáhlá přestavba. V obou případech se dá očekávat, že stavebník s umístěním kopule počítal předem a tedy tomuto záměru přizpůsobil konstrukci včetně přístupu do kopule interiérem.
Pokud je můj odhad správný, pak ta plochá střecha může být pod vrchní izolací masivně zateplena, právě tak i fasáda, takže jejich vliv na seeing může být nepatrný. Jiná věc je okolí budovy.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2672

Příspěvek od Beda »

Homer píše: Pokud je můj odhad správný, pak ta plochá střecha může být pod vrchní izolací masivně zateplena, právě tak i fasáda, takže jejich vliv na seeing může být nepatrný. Jiná věc je okolí budovy.
Ano zateplení a vrchní, bílý nátěr hodně ovlivní tepelné poměry a chování střechy. Naše "žbrdlinková" dřevostavba z fošen 50x100mm s nafoukanou izolací už dobře slouží cca. 25 let. Od samého počátku se počítalo s hvězdárnou na střeše. Okolnosti ale pozdržely definitivní zastřešení vlastní hvězdárny na rok 2007 . Odsuvnou střechu jsme se synem sestavili na zahrádce severní strany domku a díky šikovnému jeřábníkovi nakonec i posadili na pojezdovou konstrukci o pět metrů výše. Dodnes vše funguje jak má a i vosy se podařilo vystěhovat. Na dřevostavby s foukanou izolací (rozemletý a chemicky upravený papír) nedám dopustit. Rychlá a suchá montáž, kterou lze i později upravovat podle potřeby. A tenkrát ještě levná ! :)
Přílohy
1. stavba odsuvné střechy 3,8x3,8 m.jpg
1. stavba odsuvné střechy 3,8x3,8 m.jpg (317.85 KiB) Zobrazeno 2914 x
2. tepelná izolace a řětěz  posuvu.jpg
2. tepelná izolace a řětěz posuvu.jpg (243.74 KiB) Zobrazeno 2914 x
3. palubkový strop.jpg
3. palubkový strop.jpg (243.54 KiB) Zobrazeno 2914 x
5. málo místa mezi stromy a domkem  (1).jpg
5. málo místa mezi stromy a domkem (1).jpg (253.39 KiB) Zobrazeno 2914 x
6.  před usazením na pojezdy.jpg
6. před usazením na pojezdy.jpg (224.46 KiB) Zobrazeno 2914 x
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2673

Příspěvek od Beda »

Na severní straně má nyní hvězdárna dveře vedoucí na terasu s dobrým výhledem na jihovýchod, která zároveň zastřešuje parkující auto. Vegetace zmohutněla,takže dnes by pro usazení střechy byl zapotřebí o dost větší jeřáb :)
Přílohy
hvězdárna U Olivěnka v r. 2019.jpg
hvězdárna U Olivěnka v r. 2019.jpg (839.82 KiB) Zobrazeno 2748 x
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2674

Příspěvek od Cztwerec »

Jo tohle se mi líbilo a co ten prokletý seeing? Jsou tam někdy i lepší dny/noci? Nebo je to pořád špatné?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2675

Příspěvek od Beda »

Ale jo, občas se seeing podaří a potom se nestačím divit, co moje malé přístroje všechno "umí ukázat" . A nároky klesají s věkem, takže spokojenost :)
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2676

Příspěvek od Chef »

Zdravím,
Potřeboval bych poradit s pojezdy.
Pozorovací domeček mám již z 90% dokončen, jen jsem měl spoustu problémů s řemeslníky (pokaždé, když jsem musel odjet do práce, tak něco udělali jinak nebo špatně atd...)
Nakonec jsem kvuli plno faktorům zvolil pojezdy bočním železným žlabem, viz obrázky.
Svářeč mi udělal celkem pěkný systém koleček, ale z nějakého mě nepochopitelného důvodu mi dal jako osičky koleček závitovou tyč místo hlazenky, na což jsem přišel až teď, když je vše namontované. To ale asi není největší problém, jelikož jsem smontoval ten komplet koleček a zkusil jej vlastní vahou zatížit a jezdí jak kolečkové brusle, jen se bojím, že se po čase odrbou ty kolečka o ten závit. Druhý horší problém je, že sám neutáhnu tu střechu ani když ji táhnu lanem. Přitom jsem jako malý kluk dokázal roztlačit vagon na kolejích...
Všiml jsem si, že to silikonové kolečko na spodu kompletu koleček (viz obrázek), které jsme tam dali, aby drželo střechu (a hlavně komplet koleček ) vždy od kraje toho žlabu, aby to o něj nedřelo, se vlastně samo zasekává a zřejmě kvuli němu to nejde pořádně roztlačit. O víkendu budu zkoušet ty komplety koleček bez spodního silikonového kolečka, zda to půjde lépe, ale pak se zase ta střecha bude určitě přesouvat ke kraji žlabu a dřít o něj...
Přemýšlím o výměně koleček za kolejnicové kolečka s obloukovým tvarem, kde na prostředek toho žlabu bych nechal navařit rozpůlenou kulatinu, po které by to jezdilo jako po kolejích...

Nemáte někdo nějaké další nápady? Předpokládám, že ta závitová tyč jako osa koleček, se musí hned vyměnit, jinak mi to ty kolečka zničí a určitě to musí zvyšovat odpor při pohybu...

Moc děkuji za rady...

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2677

Příspěvek od Chef »

Jo a ještě jsem objednával nový pilíř, jelikož to mam moc vysoké ke kraji stěny domku, a chtěl jsem rouru 22cm pruměr s 6mm tloušťka a 170cm výška, ale svářeč mi dnes volal, že to nemůže sehnat a že má k dispozici jen 17cm/5mm na 170cm rouru, tak jsem mu zatím řekl, aby to vzal a že dáme okolo 4 7cm žebra 1cm tloušťka do výšky aspoň 1m. Myslíte, že to bude ok na AZ-EQ6 s dvěma dalekohledy na každé straně?

Děkuji za rady...
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2678

Příspěvek od Psion »

Chef píše: Nemáte někdo nějaké další nápady? Předpokládám, že ta závitová tyč jako osa koleček, se musí hned vyměnit, jinak mi to ty kolečka zničí a určitě to musí zvyšovat odpor při pohybu...
Já tam mám místo gumových koleček běžná kuličková ložiska.

Obrázek
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2679

Příspěvek od Chef »

Psion píše:
Chef píše: Nemáte někdo nějaké další nápady? Předpokládám, že ta závitová tyč jako osa koleček, se musí hned vyměnit, jinak mi to ty kolečka zničí a určitě to musí zvyšovat odpor při pohybu...
Já tam mám místo gumových koleček běžná kuličková ložiska.

Obrázek
Takže ti to jezdí jen na těchto ložiskách v nějaké kolejnici? Jak máš těžkou střechu? Utáhneš ji sám?
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2680

Příspěvek od MilAN »

Těch gumových koleček je přeci celá řada : jak s jehlovými ložisky , tak vmontovanými zapouzdřenými kuličkovými. Není moc důvod, abys tu střechu normálně neodtlačil
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Pvell
Příspěvky: 85
Registrován: 24. 07. 2015, 16:12

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2681

Příspěvek od Pvell »

Ahoj. Jestli ty kolečka mají ložiska tak ta závitová tyč nevadí. Střed ložiska stojí. Ale jinak je lepší dát šroub s tělem.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2682

Příspěvek od Psion »

Chef píše:
Takže ti to jezdí jen na těchto ložiskách v nějaké kolejnici? Jak máš těžkou střechu? Utáhneš ji sám?
V podstatě lze střechou pohybovat jedním prstem, váží 600 kg, pokud nepočítám sníh. Na gumě bych s tím ani nepohnul. Jezdí to v U profilu o něco širším než je to ložisko.
Přílohy
IMAGE_00081_1.jpg
IMAGE_00081_1.jpg (99.95 KiB) Zobrazeno 2270 x
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2683

Příspěvek od Homer »

Přesně tahle kola s gumovou obručí jsem měl původně na své kopuli a velmi rychle jsem je vyměnil za jiná s tvrdým plastovým obvodem. Guma se při zatížení deformuje a klady velký valivý odpor, s kopulí nešlo pomalu hnout. Doporučuji vyměnit za kola s tvrdým obvodem - ať už plast nebo kov. Původní kola jsem použil na jiné své domácí vehementy. Po výměně to bude za podmínky dobrého provedení jezdit daleko líp, i když tím jedním prstem si nejsem úplně jistý :-). Na druhou stranu, oproti kopuli, kde jsou kola vždy trošku ve smyku, tohle pojíždí přímo.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2684

Příspěvek od Psion »

Součástí kolečka je mechanismus, který umožňuje nastavit přesně výšku nad okrajem stěny domku, první dva roky ta stavba stále pracovala, takže bylo nutné výšku upravovat.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2685

Příspěvek od Homer »

JJ, to vidím na fotce - šikovné. Dřevostavby nedefinovaně "pracují" - není divu, často stojí strom v lese a za pár týdnů je z něj stavba, je potřeba s tím počítat. U kopule mám taky každý z podvozků s kolem štelovací, ne ale přirozeně kvůli sedání domu, ale kvůli natočení do tečny k obvodu kopule. Ten ale není díky svařování zcela kruhový, tak to chvílemi při otáčení povrzává jak jsou kolečka občas ve smyku - alespoň neusnu :-).
Odpovědět