Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2626

Příspěvek od Homer »

Jo, princip jsme pochopili - super řešení. Krokve podle průřezu, nestyděl bych se jich tam dát i 5 párů, možná pro jednoduchost všechno jeden průřez s těmi kleštinami - když už :-). Ještě pod tím vymyslet funkční věnec.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2627

Příspěvek od MilAN »

Nechtěl bych fušovat statikům do řemesla, ale myslím, že střecha by měla "stavbu" zatěžovat svislou silou. A když už jsou vynechány kleštiny, ...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2628

Příspěvek od Homer »

Jsou tam vždy dvě složky - svislá a vodorovná, jelikož řešíme sedlovou střechu. To by musela být ta střecha plochá a i tak tam bude nějaká vodorovná složka od působení větru na stěny objektu.
Teď mne tak jen napadla modifikace fixace té trubky na horním trámku - co místo navařování "l-ka" osadit tu trubku k vnitřní straně hranolu a za ni nahoru naplacato osadit vhodný jeklový profil? Zafixuje trubku a po prošroubování s trámkem ho ztuží proti vodorovnému posunu od vodorovných sil přenášených kolečky či od větru.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2629

Příspěvek od MilAN »

Nechtěl bych vám do toho řešení moc mluvit, ale pokud bude vršek dostatečně vyztužen, bude od vlastní váhy střechy síla jen svislá. V opačném případě bude do "stavby" i boční síla. A kolečka takhle šikmo - stačí malá odchylka nebo vybočení, a střecha se propadne .Vždyť do drží jen hrana kladky.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2630

Příspěvek od juh »

To uloženie v príspevku #2624 má ešte jednu chybu krásy. Ak bude tá strecha príliš ľahká, tak ju vietor môže nadvihnúť a zhodiť. V každom prípade by mala byť nejakým spôsobom zaistená aj proti nadvihnutiu.
Přílohy
wind_pressure.jpg
wind_pressure.jpg (15.08 KiB) Zobrazeno 1928 x
Pvell
Příspěvky: 85
Registrován: 24. 07. 2015, 16:12

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2631

Příspěvek od Pvell »

To máš pravdu Milane já to nacrtnul na rychlo. Ty kolečka se můžou dat v menším úhlu. Ale čím větší tendenci se to bude chtít rozjet tím víc se to bude opírat. Je to jako u klenby. Stěny jsou provázány s trámy pod štítem takže v těch třech metrech se nic nestane. Možná bych přidal pod kolečka na to fošnu taky elko a tím se docílí větší přesnosti.
Pvell
Příspěvky: 85
Registrován: 24. 07. 2015, 16:12

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2632

Příspěvek od Pvell »

Ano proto jsem navrhoval ty petlice že při zavření se to tím zajistí. Ale dá se to vyřešit i jinak.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2633

Příspěvek od MilAN »

No, já bych si dovolil malinko oponovat. Základní pravidlo pro vazbu střechy je to, že vlastní vazba musí eliminovat všechny boční síly dané hmotností celé střechy a přenést je kolmo dolů do zdiva. . A vy tu stále řešíte, jak to udělat, aby "stavba" podchytila boční síly. Ty tam nemají být od střechy žádné. To budete zavětrovat i ty podpěry pro vysunutou střechu táhly nebo šikmými vzpěrami ? To už bych v tom prostoru radši viděl boudu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Pvell
Příspěvky: 85
Registrován: 24. 07. 2015, 16:12

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2634

Příspěvek od Pvell »

Homer: musí se to celé dat co nejvíce k venkovní stane věnce, jinak věnec bude zasahovat do krokve. Pokusím se to nakreslit lépe. Tohle bylo na rychlo.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2635

Příspěvek od Homer »

Přes palec jsem si spočítal odhad hmotnosti stříšky - při délce krokví 2m, délce střechy 3 m, použití 18 mm OSB desek a lehké krytiny ( třeba asf. šindel ) to dá cca 400 kg. Průřezy jsem si odhadl. Myslím, že sání větru ohrozí tak leda kotvení krytiny, ale že by takto nízko nad zemí, kde je už proudění vzduchu bržděno třením o zemský povrch, nadzvedlo celou stříšku, to silně pochybuju.

Milan - svatá pravda, tak je třeba krovy navrhovat. Ale - pouze svislou složku bychom měli v případě, že každý pár krokví bude mít dole mezi svými konci vodorovné táhlo a konstrukci tak budou tvořit trojúhelníky. Takovým řešením by byly např. příhradové vazníky, to by ale vedlo k vysokým stěnám a utopení dalekohledu. My máme konce krokví volné, jak je to u těchto soustav běžné a na pozednice tak působí i vodorovné síly - proto se ostatně pozednice vždy kotví proti vodorovnému posunu, potom zůstane jen svislá složka a kotví se do věnce pod pozednicí. To je stará vesta. Věnec potom zajistí, že při navrženém řešení se stříška nepropadne.

Abychom dostali krokve nad pozednici i při uložení trubky k vnitřnímu okraji pozednice, mělo stačit použít místo fošny na krokvích hranol, všechno je jen o rozměrech.

Jdu do lesa se psem a něco popracovat - laborujte dál :-).
Pvell
Příspěvky: 85
Registrován: 24. 07. 2015, 16:12

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2636

Příspěvek od Pvell »

Je to taky na rychlo. Vrchní věncový tram je provazanej v rohach.
Přílohy
155800527428549192414.jpg
155800527428549192414.jpg (1.48 MiB) Zobrazeno 1909 x
Pvell
Příspěvky: 85
Registrován: 24. 07. 2015, 16:12

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2637

Příspěvek od Pvell »

To už jdeš pro dřevo? :lol: každopádně bych navrhoval celou stavbu udělat s trámů KVH. Jsou proschlí a nekrouteji se.
Pvell
Příspěvky: 85
Registrován: 24. 07. 2015, 16:12

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2638

Příspěvek od Pvell »

Ten tram věnce má bejt větší ;)
Přílohy
1558006889760554454253.jpg
1558006889760554454253.jpg (1.48 MiB) Zobrazeno 1905 x
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2639

Příspěvek od juh »

Homer píše:Přes palec jsem si spočítal odhad hmotnosti stříšky - při délce krokví 2m, délce střechy 3 m, použití 18 mm OSB desek a lehké krytiny ( třeba asf. šindel ) to dá cca 400 kg. Průřezy jsem si odhadl. Myslím, že sání větru ohrozí tak leda kotvení krytiny, ale že by takto nízko nad zemí, kde je už proudění vzduchu bržděno třením o zemský povrch, nadzvedlo celou stříšku, to silně pochybuju. ...
Problém nie je pri bežnom vetre, vznikne pri búrkach a podobných javoch. Aj keď sa to nezdá, tých 400 kg pri ploche pôdorysu strechy 4m2 zdvihne podtlak väčší ako 0.01 atm.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2640

Příspěvek od nosuh »

super, jak se to tu rozjelo..je videt, ze v jednom se tyhle technicky veci vymyslet moc nedaji, kazdy ma trochu jine zkusenosti a jiny pohled na vec.
Podle toho nakresu uz je lepe videt, jak to cely funguje..i kdyz porad mi neni moc jasny, jestli by tohle stacilo, aby se to neodfouklo prave pri narazovym vetru treba pri bource nebo nejakem prechodu zimni fronty. A ta strecha bez obou pevnych stitu asi bude nachylnejsi k tomu, aby ji to nadzdvyhlo.. Je to sice na konci vesnicke zastavby, nicmene obcas na podzim a na jare tam celkem slusne fici. Chci tam tedka nainstalovat nepretrzitou meteostanici, tak bych mel i realna data o pocasi, vcetne vetrne situace.
Jeste k te konstrukci - mam ji navrzenou z tramu 10x10cm, je to dostatecne dimenzovane na hmotnost strechy, tuhost a celkove rozlozeni sil?
Ty vystuhy konstrukce tam samozrejme doplnim, stejne tak zaves podlahy jsem zatim vubec neresil.
A ta trubka, po ktere to cele jezdi, ta je k tomu Lku asi privarena, ne?
Diky za plodnou diskuzi
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Odpovědět