Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3106

Příspěvek od Pupak »

To přece není o výhledu, ale o komfortu při pozorování. Dalekohled si zvednu tak, abych si nelámal krk a měl pohodu. Na ustavení nemá změna výšky žádný vliv. Navíc na tom není nic složitého. Prostě jedna tuhá lineární osa.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2875
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3107

Příspěvek od Homer »

Reagoval jsem v duchu předchozí debaty o stavbě pozorovacího domečku a debatě o výhledu z něj, na kterou jste bezprostředně navázal. Že je motivací této úpravy odstranění "lámání krku" jsem nemohl tušit. To je už jiné téma.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3108

Příspěvek od Pupak »

Reagoval jsem na tvojí větu : Já mám nejraději takové deklinace, kdy můžu u SCT sedět na židli a nemusím stát a ohýbat krk .
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2875
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3109

Příspěvek od Homer »

OK - vysvětleno :-). Nicméně svoji kopuli, pilíř a montáž mám vyřešenu tak, abych viděl od obzoru k zenitu ( tam, kde to lze ) a tak soudím, že primární je při návrhu nové stavby řešit toto v součinnosti s optimalizací ergonomie u konkrétní montáže s přístroji - na tom se asi shodneme. V mém případě zvedal montáž do kopule jeřáb, tak o jejím svislém nastavování neuvažuju :-).
Za socíku při pokusu o stavbu městské hvězdárny jsme s kamarádem zhotovili svisle se pohybující podlahu na třech pohybových šroubech - toto řešení zmínil výše MilAn. Bylo to funkční, ale složité, dodnes tam rezne. Byli jsme mladí a vrhali jsme se do složitých řešení - poté jsem zestárl a začala se mi líbit řešení jednoduchá.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24317
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3110

Příspěvek od MilAN »

Jsou 2 míry, které je potřeba dobře zvážit. Výška kříže vůči výšce stěny a výška kříže od podlahy. Ta druhá míra závisí od druhu a rozměru dalekohledu a od způsobu používání (foto /vizuál), a často naráží na rozměr (výšku) dveří. To lze dělat kompromisem výšky dveří - (prostě se trochu ohnu), nebo vstupem do zádveří, kde jsou potom za dveřmi schody do úrovně pozorovatelny. A když už jsme u rozměrů: není od věci zvážit při návrhu vnějších rozměrů moduly velkoplošných materiálů ( na stěny i střechu)- pokud bude konstrukce dřevěná.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2875
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3111

Příspěvek od Homer »

Přesně tak. O svých peripetiích s touto problematikou, o dvojím řezání ( zkracování ) pilíře a důvodech proč tomu tak bylo, snad ani nebudu psát. Jen poznamenám, že je dobré mít předem jasno o rozměrech montáže a hlavního dalekohledu, což jsem já tenkrát neměl, protože život je stálá změna a co bylo naplánováno, se samozřejmě měnilo, jelikož Murphyho zákony platí.
Milanova poznámka o modulech je správná taky, na to by měl člověk myslet vždy, i při zděných konstrukcích.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3112

Příspěvek od nosuh »

jj, je to planovano tak, aby se nemuselo nic zbytecne rezat, dvere museji byt na zakazku, jsou totiz snizene, kazdopadne koncept pocita s max N300/f4 a na druhy strane 10"/11" SCT (Meade/Edge) na planetarky a maly objekty ( planety - kdyz vylezou vejs), montaz bude casem bud EQ8, nebo ekvivalent - v navrhu je jiz EQ8 zapracovana, v meritku..
To je maximum co tam chci provozovat, a sice jen fotograficky ( tj, nebudu kolem toho moc behat, max k PC, nebo se natahnout do rohu).
Jeste jsem cheknul ty horizonty, a je fakt ze pres stromy v zahrade u souseda se stejnak pod 20° nad J a Z horizont stejnak nedostanu..
K tomu sloupu - nakonec sem se rozhod, ze v ramci modularnosti, bude sloup upevnen na betonovym piliri, abych prave mohl pripadne korigovat vysku nad podlahou. Puvodni idea zabetonovat rovnou 200mm trubku sloupu tohle moc nenabizi..
k tomu me napada dotaz ohledne sroubu pro ucyhceni pilire k betonovemu soklu - je lepsi zabetonovat rovnou sroubovy tyce nebo je lepsi udelat betonovej sokl a pak do nej proste vyvrtat diry a napr. chemickou kotvou uchytit zavitove tyce? Pocitam , ze 4x M10-12 by mohlo stacit..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2875
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3113

Příspěvek od Homer »

Myslím že úvaha o uchycení trubky na betonový základ je správná. Řezat sloupek nastojato je celkem opruz - já to mám sice uchycené taky na chemických kotvách, ale pod pochůzí podlahou, kterou bych musel rozebírat a tak jsem řezal 2x.
Možnost to odšroubovat a uříznout či navařit pohodlně naležeto je dobrá a byť se třeba nevyužije, je to dobrý pocit sucha a
bezpečí :-).
Zabetonovat šrouby pomocí šablony je jedna možnost, zalepit do chemických kotev druhá - obě jsou při správném provedení podle mne rovnocenné. Chce to jen vrtat aspoň tak 100 mm, vyfoukat díru a pořádně zalepit. To ale skoro každý chlap zná. Šrouby bych volil asi větší, ani ne kvůli vlastní nosnosti, ale kvůli ploše lepené ve vyvrtané díře.
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 828
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3114

Příspěvek od midars »

Na korekci výšky nad podlahou jsem použil prodloužení EQ6, které je uchycené na na sloupu (trubka 194/5,6mm zabetonovaná 1m hluboko) - pracovní foto ze staré "dohledové" kamery. Teď se mi to hodilo neb jsem se "šmajdl" na výšce o cca 10cm, takže stačí vyměnit trubku prodloužení za kratší - 100mm.
Moje astro, Astrofotky , Hlucin počasí, radiace a mag.pole
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3115

Příspěvek od nosuh »

Jj, odhadnout kde presne bude podlaha je tezky, ale vyplyne to hnedka z prvniho zamereni roviny v terenu ( mam zahradu mirne z kopce). Prave proto sem to zmenil na ten sokl, co bude cucet nad podlahu a az podle toho prizpusobim vysku sloupu..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 828
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3116

Příspěvek od midars »

Dokončuju zapojení kupole. Pro ochranu před bleskem pro data jsem použil optický kabel (kvůli spolehlivosti místo WiFi) - sestava vyšla na cca 1800:
2xGigabitový média konvertor MC220L,
Obousměrný SPF modul WDM 1xTL-SM321A a 1xTL-SM321B,
OPTIX LC/UPC-LC/UPC Optický patch cord 09/125 30m
Teď jde o to jak nějak jednoduše vyřešit ochranu napájení 230V. Do kupole je vedení 25m (kabel v novodurové trubce v zemi), které se bohužel u domu kříží ve vzdálenosti 20cm s hromosvodem do kterého sice za 20let nikdy neuhodilo, ale čert nikdy nespí.
Moje představa je odpojit na straně domu všechny 3 dráty kabelu 230V (nebo jen fázi ?) a na opačný konec v kupoli bych si představoval nějaké relé ( stykač), který by vedení odpojil od el. okruhu kupole, když zmizí napětí 230V po odpojení na straně domu.
Co na to elektrikáři :oops: ? Dík za odpovědi.
Moje astro, Astrofotky , Hlucin počasí, radiace a mag.pole
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
Míra Pech
Příspěvky: 173
Registrován: 06. 01. 2015, 15:35
Bydliště: Starý Plzenec
Věk: 56

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3117

Příspěvek od Míra Pech »

PE vodič se u pevných přívodů neodpojuje, je to proti předpisům. Mohl bys tedy odpojit pouze fázi a nulák a na to ti stačí chránič.
Osobně bych udělal pevný přívod do hvězdárny, zakončil podružným rozvaděčem s příslušným jističem a proudovým chráničem (jsou i chrániče rovnou i s jističem). Za to bych dal dvoujádrový oddělovací trafo samostatně primár a sekundár. Nějakou bižuterii před primár a za sekundár co potlačí napěťový špičky. To by mohlo stačit.
Nezkoumal jsem to nějak podrobně, ale ABB proudové chrániče mají možnost připojení po RS485, tak by se nejspíš dal i vzdáleně ovládat a minimálně jím odpojit vnitřek hvězdárny.
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1752
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3118

Příspěvek od nou »

Tak stlp je hotovy, 140x140x1500mm.
Přílohy
20210605_174151.jpg
20210605_174151.jpg (1.29 MiB) Zobrazeno 918 x
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3119

Příspěvek od MMys »

S tím bleskem to máte stejně marný. Jakékoli odpojování síťového přívodu stejně nemá smysl. Do rozvaděče ve hvězdárničce bych dal hned za jistič normální přepěťové ochrany (svodiče bleskových proudů) třídy B, a dál se už jen modlil :-)

Pokud nepráskne přímo do vedení (máte rozvody v obci v zemi nebo ještě po sloupech ?) tak je to stejně loterie a záleží jak byl úder daleko a jak byl ten blesk silný. Napětí, které se indukuje do kabeláže natahané různě po montáži a do PC je prostě fyzikální realita, a proti tomu se nelze nijak moc bránit, a je úplně jedno, jestli do té hvězdárničky v daném okamžiku síťové napájení jde, nebo ne. Jedná se o elektromagnetickou indukci na dálku. Ochrana je maximálně vhodným obvodovým návrhem jednotlivých zařízení. To už je na výrobci každého zařízení, kde všude a jaké má ochranné prvky.

Z vlastní zkušenosti - přímý zásah hromosvodu na střeše školy, a ve většině kanceláří v podkroví oné střechy odprásknuté síťové karty v PC (UTP kabely nikde přímý zásah nedostaly, a jsou tam i oddělovací transformátorky, ale bohužel to nestačilo). Takže asi tak.

Zkus si vyjednat s pojišťovnou, zda se na tyto elektrospotřebiče vztahuje pojistka domácnosti, to bude daleko užitečnější :-)

M.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24317
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#3120

Příspěvek od MilAN »

Teprve teď mně došlo , jaské vybavení tam chceš na té AZ EQ6 mít navěšené a to na obou stranách. Máš tohle v reálu alespoň modelově vyřešené? Při téhle kombinaci a těhle délkách je dost pozic, kdy se to bude prát s pilířem . Není to až tak triviální a je potřeba - zvláště pokud nebudeš v pozorovatelně trvale přítomen- tohle mít vyřešené. Něco lze limitovat v EQMODu, ale to dobře funguje, pokud je dalekohled jen na jedné straně. A pák je potřeba zohlednit, že deklinační osa (závažová strana), je na pevno chycena jen v jednom místě a ta tuhost není až tak závratná, jak by bylo potřeba. Výrobce ví, proč v EQ módu nedoporučuje mít osazenou závažovou stranu. Ono to sice jde, ale je potřeba s tím počítat a hlavně se vyvarovat zbytečných kolizí.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět