Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2596

Příspěvek od Chef »

Já zrovna stavím také "roll off" observatory (stačí dát na google toto do vyhledávače a je tam tisíce fotek).

Zvolil jsem řešení rozpůlené střechy, kdy 2m odjednou doleva na západ a druhá 2m půlka na východ (jinak by se mi to nevešlo na místo, kde mam nejlepší výhled na jih).

Dalekohled se pak vejde mezi střešní trámky a může být co nejvýše, abych viděl na jižní obzor.

Ještě nemám fotky, takže zde je jeden příklad jiného podobného domečku:
Obrázek
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2862
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2597

Příspěvek od Homer »

To je rychlost :-). Ty kleštiny hned pod hřebenovou vaznici - z každé strany krokve jedna kleština. Ponesou tu vaznici a zpevní hřeben. Na tento malý rozpon to stačí. Dole se potom krokve ukotví v pozednici.
Stavba bude na ohlášku drobné stavby - pokud se ukecá na stavebním úřadě zastavěná plocha do 25 m2 - šel bych tam a probral to s nimi. Nejsem si jistý, jak pojmou ty patky sloupků pro odsun střechy - bude to individuální úřednický názor.
Chce to nakreslit řez stavbou, pilíř a podle typu dalekohledu ( nwt, cass….) dořešit ergonomii při pohledu du zenitu a horizontu, pak z toho vypadne výška kříže. MilAn či MMys a další budou umět poradit nepochybně více.

Edit. : vidím že už se objevují další možná řešení...
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2598

Příspěvek od nosuh »

MilAN píše:Další hledisko jsou dveře - jejich výška. Ale na druhou stranu nemusí mít zase úplně standardní výšku, nebo může být i dost zvýšená podlaha, pokud je prostor dostatečný. Ale stojí určitě za úvahu , udělat je ze severní strany, kde je plná stěna, která nikam neodjíždí a ony mohou být až pod kleštiny
Jj, to me taky napadlo,no zkusim to ještě nejak promyslet..prislo by me to taky totiž jako dobry reseni, akorát bych tam musel zase podlejzat jednu z tech podpernejch konstrukci, protože pocitam, ze ta mezi nima je dulezita a nejde se ji zbavit..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2599

Příspěvek od nosuh »

Homer píše:To je rychlost :-). Ty kleštiny hned pod hřebenovou vaznici
jako takhle myslis?
bla.jpg
bla.jpg (365.55 KiB) Zobrazeno 1548 x
To Chef: no pekny reseni, ale s ohledem k tomu, jak zapasim s jednoduchym tvarem, tak nevim jestli by bylo schudny navrhovat tvary ještě slozitejsi..
Kazdopadne pocitam s tim, ze az dam dohromady nejake funkcni schema, zajdu s tim za tesarem, jestli je to vůbec proveditelny a pripadne jak ty věci vůbec spojovat..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2600

Příspěvek od Chef »

nosuh píše: To Chef: no pekny reseni, ale s ohledem k tomu, jak zapasim s jednoduchym tvarem, tak nevim jestli by bylo schudny navrhovat tvary ještě slozitejsi..
Kazdopadne pocitam s tim, ze az dam dohromady nejake funkcni schema, zajdu s tim za tesarem, jestli je to vůbec proveditelny a pripadne jak ty věci vůbec spojovat..
On to zas takovy rozdil ve slozitosti neni a tesar mi to zbouchal za 2dny...

Tady jsem nasel dalsi obrazek:
Obrázek
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2601

Příspěvek od nosuh »

Takze sis to navrh, zasel za tesarem a on vyresil technickou část věci..jo? A resil te i podlahu?
A jak vychazi teda naklady i s praci na domek cca tvých rozmeru? Mysleno jen samotna hruba stavba "boudy" a práce tesare..staci radove
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2602

Příspěvek od MilAN »

nosuh :
já bych tedy ty kleštiny přeci jen udělal výrazně níž pod hřebenem, opravdu v té výšce těsně nad dveřmi . Tam jsou funkční. Nahoře drží jen vazbu hřebene. Dalekohled může parkovat v jakékoliv poloze- třeba i vodorovně. I když asi vyjde i na výšku
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2603

Příspěvek od nosuh »

Me se to taky libilo vic v te cca tretine..nejsem uplne kovanej v tej tesarskej hantýrce, tak zatím tapu..no ten parking mam takhle vertikalne kvůli zrcadlu. Ono není uplne dobry, pokud by parkovalo na strane ne (trebe horizontalne, tam pak mohou vznikat deformace plochy
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2604

Příspěvek od Chef »

nosuh píše:Takze sis to navrh, zasel za tesarem a on vyresil technickou část věci..jo? A resil te i podlahu?
A jak vychazi teda naklady i s praci na domek cca tvých rozmeru? Mysleno jen samotna hruba stavba "boudy" a práce tesare..staci radove
Tesař si vzal 7k za zbouchani konstrukce se střechou (rozměry 4m x 3.5m )
Patky a sloupek jsem si betonoval sám s otcem.
Otec mi pomůže tento víkend s palubkama okolo , podlahou a strešní krytinou.
Sloupek (nový, jelikož ten původní jsem měl špatně naměřený) a kolejnice s kolečky mam teprve objednané od svářeče a nevím přesně cenu, ale je to dobrý kamarád, takže to nebude moc.
Trámky a palubky jsem kupoval trochu dráž za cca 37k.
Odhaduji kompletní náklady na 55k.
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2605

Příspěvek od nosuh »

ja to odhadoval tak 50-80k..ale to je supr cena, když si clovek uvedomi, ze pak jenom prijdes, otevres strechu a jedes..diky!!
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2862
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2606

Příspěvek od Homer »

Při tak malých rozměrech krovu podle mého názoru postačí hřebenová vaznice a hned pod ní kleštiny u každého páru krokví - ostatně zde článek o vodorovných silách působících na pozednici při různých druzích vazby : http://db.vstecb.cz/share/db/2012/4.pdf
Ale nejsem statik a stavařů je zde habakuk.
Samozřejmostí bude volba lehké krytiny ( už i kvůli setrvačným silám při pojezdu ) a kvalitní kotvení pojezdových drah i dimenzování a způsob řešení pojezdového mechanizmu tak, aby vynesly vodorovné síly od krovu, kde se nesmí zapomínat i na působení větru. No a řádně kotvit dolní konce krokví do pozednic.

K odhadům nákladů je vždy dobré počítat rozpočtovou rezervu, vždy se to tak dělávalo.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2607

Příspěvek od nosuh »

Super zdroj, diky..prostuduju
A mohl by sis stahnout ten obrazek a a nakreslit tam třeba v malovani , jak si myslel?
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Pvell
Příspěvky: 85
Registrován: 24. 07. 2015, 16:12

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2608

Příspěvek od Pvell »

Ahoj. Kleština se dává maximálně do dvou třetin krokve. To co máš pod vrcholovou vaznicí drží jen tu vaznici. Když by se domyslelo uchycení pozednice ke kolejnici tak by tam ta kleština nemusela bejt vůbec. Určitě tam dáš nějakou lehkou krytinu a na tu dýlku ty krokve pochybuju že by se to prohlo. Jde jen aby pozednice nemohli ujet.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2609

Příspěvek od MilAN »

Hlavní úlohou kleštiny přeci není to, aby se krokve neprohly. To bys tam musel udělat vazník . Nic z toho tady potřeba není, jen je potřeba zachytit sílu vedoucí do boku- a na to je tam kleština
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2610

Příspěvek od nosuh »

no podle toho pdfka o krovech by to tedy mohlo byt nejak takhle, nicmene porad mi ještě není jasny, jak to udelat, aby tu strechu neodfoukl z te koleckove drahy nejakej silnejsi poryv vetru. Prave ze když tam bude jen nejaka lehci krytina, tim spis to mozna hrozi ne?
No je toho ještě hodne, co clovek musí nastudovat :)
Zacina to pro me bejt tak trochu "NASA projekt". A to sem chtěl zacit trubkou v zemi :lol:

Takze dneska to uzavru tedy takto..
krokve.jpg
krokve.jpg (443.51 KiB) Zobrazeno 1458 x
Nicmene další postřehy uvitam, aspoň se tenhle topic opet probudil :D
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Odpovědět