Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
viator
Příspěvky: 283
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2791

Příspěvek od viator »

vla píše:Asi budu jediný, ale domeček bych udělal co nejmenší a celý odsuvný. Byl jsem v několika malých kopulích i čtvercových domečcích a vždy to bylo stísněné. Takže za mě spíše kryt na dalekohled, který po odjetí zajistí zázemí pozorovatele, ale ten se nebude nikde krčit, protahovat, otloukat atd. Navíc koukat na hvězdnou oblohu je něco jiného než na prkna kolem. Malá kopule či domeček je dle mě dobrý na focení a automatické provozování .Pro vizuální pozorování bych nic takového nechtěl.
Veru nebudeš sám. Mám ( a plánujem ) to presne takto, ako si napísal. Teda odsuvnú búdku už používam, a malý automatický domček so otváracou strechou plánujem na iný ďalekohľad. Dúfam, že to zrealizujem v dohľadnej dobe.

Chef píše:Řešíte někdo nějak vlhkost v pozorovacim domečku ?
Teď jak jsou ráno mlhy a pak jde teplota z nuly do plusu , tak mám dalekohledy komplet mokré . Jsou přikryté z vrchu plachtou , ale ze spod se ta vlhkost na ně dostane . Vadí to něčemu ? Vnitřek dalekohledů je ok (DK je zakrytý a refrak samozřejmě taky). Přes noc , když pozoruji je to samozřejmě orosené, ale pak to do druhého dne vychlo, jen teď jsou hrozný podmínky a je to mokré každý den ... Předpokládám, že montáž s tím problém mít nebude , že?
Ako som písal vyššie, používam odsuvný domček, ktorý je na kolieskach. Z dôvodu odvetrania, má všetky bočné steny ( OSB dosky 12mm ) pripevnené na nosný rám tak, aby bola ich spodná hrana vzdialená od zeme 6 cm. Pôdorys je štvorcový, a podlahová doska má všetky štyri rohy odpílené pod uhlom 45 stupňov, čím vznikli otvory pre lepšie prúdenie vzduchu. Strieška ( vlnitý neizolovaný plech ) je mierne zošikmená, a tiež montovaná na dištanc od stien - vzduch tak prúdi dostatočne. Nikdy som nemal problém s orosením. Dokonca aj keď po celonočnom pozorovaní bola odokrytá technika orosená, či s námrazou, počas dňa stihla oschnúť.

Mám však aj iný ďalekohľad, ktorý je tiež len prikrytý plachtou, pravdepodobne tak, ako to máš ty - žiadny dištanc plachty naspodu, ani hore ( dočasné riešenie ). Výsledok - orosený nielen tubus ďalekohľadu, ale niekedy zľahka aj primár ( z predu zadeklovaný newton ).
Ak neplánuješ pozorovací domček ( nečítal som celé vlákno ), mohlo by pomôcť dať tú plachtu na nejakú trubkovú, poľahky preložiteľnú konštrukciu, ktorá by držala kryciu plachtu na dištanc. Mohlo by to pomôcť prúdeniu vzduchu, prípadne zvážiť nejaké vetracie "okienka" niekde vyššie v plachte ( vertikálne orientované ).
...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2792

Příspěvek od Chef »

Teď jsem to znovu kontroloval a vše suché , i když je venku pořádná mlha. Zřejmě to bylo fakt jen po ránu , kdy byla extrémní vlhkost a teplota šla z mínusu do plusu. Zkusím ještě více zakrýt boky domečku , aby tam byly co nejmenší škvíry, třeba to trochu pomůže ...
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2793

Příspěvek od Homer »

Kovové zařízení vychladne a při oteplení se na jeho studeném povrchu sráží vzdušná vlhkost. Nezakrývat, větrat. Když nepomůže přirozené větrání škvírami, pak instalovat nucené větrání s časovým spínačem. Od té doby co v kopuli udržuji volné štěrbiny ( zde hlavně sníh, který mi ucpával mezeru mezi kopulí a pevným spodkem ) a od podzimu do jara provětrávám ventilátorem kopuli, mám pokoj. Začínám 1-2x denně á 15 minut, později 4x denně á 15 minut, k jaru zase ubírám až to vypnu docela.
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2794

Příspěvek od Chef »

Děkuji za radu.
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2795

Příspěvek od Chef »

Bude mi tedy stačit 1 větrák , který bude odvádět vzduch z domečku ven (dovnitř vzduch půjde těmi velkými škvirami v boku jak mám kolečka ) a spínat např 2x denně na hodinu ?
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2796

Příspěvek od Homer »

Poctivě řečeno, nevím v jakém režimu je lepší větrák použít - zda vzduch z domečku odsávat nebo naopak vyfukovat ven. Osobně jsem se snažil mít možnost využít větrák případně i v létě a tak jím vzduch nasávám přes mřížku ve fasádě ze severní strany kopule, foukám dovnitř a vyfukuji vzduch škvírami přetlakově ven. V zimě sice dochází občas ke kondenzaci na severní straně vnitřku kopule ( na dalekohledu zatím nikdy ), ale nasávaný studený vzduch je v porovnání se teplejším relativně sušší a rychleji odvádí vlhkost pryč. Co mám ventilátor, nic neplesniví, vše je v pořádku. V létě mám možnost ohřátý vzduch v kopuli vyfoukat chladnějším ze severu za domem zase ven. Režim jsem popsal výše. Chce si to odhadnout jaký násobek objemu vzduchu by bylo dobré vyfoukat a tedy kolikrát za řekněme těch 15 minut se vnitřní vzduch vymění. Zvolil jsem větší ventilátor, nikoliv ten malý koupelnový. Pokud je to možné, udělal bych to popsaným způsobem, umístil jej tak, aby co nejlépe profukoval prostor - úhlopříčkou půdorysně i v řezu.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2797

Příspěvek od MilAN »

Ano, řešením je skutečné provětrávání prostoru. Nemusí to ani být stále, ale hlavně při zlomech počasí - vlhko/ochlazení , mráz /oteplení. Někdy se i vyplatí podívat na objektiv, jestli se nerosil a eventulně oddeklovat. Sice se zapráší, ale to mu v podstatě neublíží.A pokud je objektiv opravdu mokrý, pak použt fén.a třeba i topné pásky. Alespoň pak člověka nepřekvapí, když po takových zvratech potřebuje pozorovat a objektiv je zarosen i zevnitř
Naposledy upravil(a) MilAN dne 25. 01. 2020, 20:32, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2798

Příspěvek od Chef »

Děkuji za rady . Zkusím tedy vetrackem odsavat vzduch z domečku směrem ven.
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2799

Příspěvek od Homer »

Možná by stálo za úvahu osadit větrák tak, aby šel případně jednoduše otočit a tedy aby jednou nasával vzduch vnitřní a foukal ho ven a podruhé zase venkovní vzduch foukal dovnitř, po roce otočit a vyhodnotit, zda se něco zlepšilo nebo zhoršilo. O výsledek se zde podělit s ostatními :-) . Jak píše MilAn - stále to být určitě nemusí, kdo by na to ale pořád myslel. Tyhle situace přichází s podzimem a s jarem mizí, takže na podzim píchnu spínač do zásuvky, nastavím 1-2x á 15 min. větrání denně a pak postupně přidávám a zase ubírám k jaru. Provětrávání víc než 4 -5x denně jsem ještě nepoužil. Jak už jsem psal - jednou jedinkrát jsem situaci podcenil, neodházel těžký sníh co napadal a utěsnil kopuli a po čase jsem se nestačil divit, že mám severní polovinu kopule zelenou. A to jsem tam naštěstí nic jiného ještě neměl. Od nainstalování větráku a udržování volných štěrbin pro přirozenou ventilaci je to v pořádku.
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2800

Příspěvek od Chef »

Ok, vyzkousim a dam vědět , co funguje nejlépe :)
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2801

Příspěvek od MilAN »

Já bych určitě jako první opatření udělal přirozené větrání. To znamená větrací otvory u podlahy. U stropu máš větrácí otvor dost velký.
To je stejně rozumné řešení u každé uzavřené stavby/místnosti, a uvidíš, jestli to bude už dostačovat, nebo bude potřeba zavést umělé větrání
Naposledy upravil(a) MilAN dne 26. 01. 2020, 11:55, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2802

Příspěvek od Homer »

Větrací otvory jak radí MilAn - mřížky ( je jich na trhu velký výběr ) určitě ano. Já osobně bych tam ten ventilátor dal hned, jelikož platí že štěstí přeje připraveným. Jasně, je to případ od případu, hraje zde roli lokalita, stavba atd. ale v nouzi je pak pomoc hned po ruce - zapne se ventilátor a je vystaráno. Mám už takový přístup k řešením. Ale neperu se za to :-).
Bude dobré myslet na to, aby se pokud možno provětrával celý prostor a nezůstala nějaká hluchá místa. Takže například ventilátor na straně jedné v rohu a mřížka naproti úhlopříčně. Já, protože mám kopuli na domě na zděné podezdívce, mám ventilátor kousek nad podlahou kopule u rohu a vzduch foukám dovnitř podél jedné stěny tak, aby se točil dokola a až potom vyfukoval prostor kopule nad sebou. Výhodu spatřuji v tom, že podle potřeby na spínači přidám nebo uberu a o víc se nestarám.
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2803

Příspěvek od Chef »

Ok udělám oboje.
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
KoMar
Příspěvky: 601
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2804

Příspěvek od KoMar »

Teoreticky by mělo být vhodnější vzduch do domečku ventilátorem tlačit. Mělo by to být lepší z hlediska prašnosti i vlhkosti. Ventilátor lze umístit na tu stranu a do takové výšky, kde se tolik nepráší (popř. není zdroj pylu atd.), kde bude ráno vzduch o něco teplejší (východní strana) a méně vlhký (většinou výše nad zemí). Před ventilátor lze dát jednoduchý filtr.
Nějaký vliv může mít podlaha, pokud by se z ní uvolňovala vlhkost (zemina).
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2805

Příspěvek od Homer »

Jj, uvažoval jsem podobně a svůj ventilátor mám osazený taky tak - tedy tlačím vzduch dovnitř a nechávám ho vyfukovat štěrbinami ven. Ale byla to jen moc nepodložená úvaha.
S pylem bych si asi starost nedělal, když je, tak je všude a taky všude pronikne a filtr na ventilátoru to nevytrhne, jen vytvoří překážku proudícímu vzduchu. Když se u nás rozhodnou pylovat lesy, pak nepomůže nic a pyl je ve vrstvách všude :-). Podobně ovocné sady.
Ale v této souvislosti mne napadá dodatečné řešení nasávání vzduchu u takovéto přízemní stavby - komínek např. z kanalizačních trubek a kolínek vyvedený od ventilátoru zvenku a připevněný na fasádě do určité výšky, nemusí samozřejmě nad střechu. Variantně může být přívodné potrubí uvnitř v rohu stavby, na něm nasazený ventilátor ( takto to mám já - ve zdivu je průchodka z kanal. trubky a do ní vsazený ventilátor ) a ve fasádě mřížka pro nasávání. To už by byly spíše estetické detaily.
Odpovědět