Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Pvell
Příspěvky: 85
Registrován: 24. 07. 2015, 16:12

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2656

Příspěvek od Pvell »

Ano. Trámy po obvodu dole jsou větší aby se ti nehoupala podlaha pri chození a drží na ní stojny a věncová pozednice aby se neprohnula. Ten štít je nešťastnej.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2657

Příspěvek od nosuh »

nic, projedu ty reference z MIlanovo postu na všechny zahradni hvezdarny na svete a třeba budu chytrejsi:D
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Pvell
Příspěvky: 85
Registrován: 24. 07. 2015, 16:12

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2658

Příspěvek od Pvell »

Řeknu ti upřímně že já bych dal raději přednost tomuhle. rozměrově si to uděláš jak potřebuješ a výhled je po celí obloze. ;)
https://www.youtube.com/watch?v=PNW-ZDyyw-I
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2659

Příspěvek od MilAN »

Když si projdeš nějaké pozorovatelny na netu, tak uvidíš, že se na jihu dělají normální dvířka-okénko, které se otevře a celé to projede přes dalekohled bez problémů. Výhled na jih bez omezení .
A pokud máš obavy o dimenze, tak si představ, že ve Skandinávii, v Americe i u nás je běžně u dřevostaveb takhle dělaných nebo panelově montovaných , používá systém 2x4 (= v palcích) = 50/100 mm takřka na všechno v rodinných domech i větších stavbách.A ty tu máš kůlničku 2x3m
------------------
jinak na 2 hranoly 10/10, 4m dlouhé, lze uložit jakkoliv stroj o hmotnosti 1 tuny a normálně se s tím manipuluje i v jeřábovém závěsu za konce ližin.
Ta celá střecha může mít max. do 300 kg, se sněhem do 500 kg
Naposledy upravil(a) MilAN dne 17. 05. 2019, 00:32, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2660

Příspěvek od Homer »

Jo, je to takové duševní cvičení na pidistavbě, které naši předci stavěli z toho co měli na dvorku nebo ukradli v lese a stojí to 100 a víc roků. Ano, souhlasím, pozednice tohoto průřezu je dostatečná až-až, ovšem z toho obrázku jsem to v poměru k trubce a l-ku na tento průřez neviděl. Jinak to l-ko ani trubka to nezachrání, zkus si je v délce 3 m dát na koncích na podporu a uvidíš co přenesou a i když to bude chycené průběžně, s tím se počítat nedá. Ale trám to přenese sám.
Chce se to soustředit na ergonomii, jak už se řešilo na začátku a připomíná to Milan, ponechat mohutnější věnec kolem jako rám, dát vodorovné táhlo mezi pojezdové pozednice proti jejich rozjetí a bude to.
Staří tesaři měli u krovů modul 4 m pro plné vazby i pro volné délky trámů od podpory k podpoře a tady máme celkovou délku 3 metry - proto jsem psal o krokvové soustavě bez kleštin, ale nechce se vracet :-).
Ať se daří !!!
Pvell
Příspěvky: 85
Registrován: 24. 07. 2015, 16:12

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2661

Příspěvek od Pvell »

Ano Milane. U dřevostaveb se používají převážně fošny 60/180 a je s toho celej barák.Na vazníky jsou to coulový prkna a překlene se i deset metrů rozteč baráku. ;)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2662

Příspěvek od MilAN »

Problém trámů na krokve/ střechu má několik problémů . Kvalita a kroucení, dělání tesařských spojů ( radši) a zbytečné zatížení při takové stříšce.U fošnové konstrukce 2x4 se naopak nedělají tesařské spoje , dělají se kleštiny a probíjí nebo prošroubovává a plátuje přes sebe
Podlahový rošt se chytá na úhelníky a neměj obavy že profil 2x4 na výšku prohneš ( a vůbec při délce někde 2,5m.)
Jo, a pokud se budeš inspirovat americkými budkami, tak on to umějí ještě ze slabších dimenzí :)
-------------------
omlouvám se,, že jsem ti rozbil už hotový projekt, ale už dříve jsem chtěl napsat, ať to tak necháš a začneš z gruntu variantou 2. Někdy to je účinnější než sbírat od jednotlivců nápady a lepit to všechno na sebe. :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2663

Příspěvek od nosuh »

Vubec nic si mi nerozbil Milane:-D
Monitor a papir snese vse a pro me je lepsi varianta vyzkouset si reseni po par hodkach ve 3Dcku,nez to x noci rysovat a zjistit az pri realizaci, ze to takhle nepujde..
Naopak me to posunulo ke konkretnejsi predstave,jak to cele ma fungovat a na co se zamerit pozorneji..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2664

Příspěvek od Homer »

Myslím že Nosuh udělal dobře, vyvolal debatu a dostal řadu podnětů a návrhů řešení. Říká se tomu brainstorming a je to užívaná a levná metoda, jak posbírat rady a nápady z více hlav. Potom stačí vytřídit to vhodné od nevhodného pro daný účel - tam je třeba mít dobrý filtr, to je pravda...
Podle mne je primární postavit funkční, uživatelsky dobře navrženou stavbu, která splní to, co si od ní stavitel slibuje. Zda bude z fošen či hranolků, zda se přitom ušetří nebo neušetří nějaké procento z ceny materiálu, není přece to podstatné. Nestaví firma, která si vymazlí postupy a technologie pro stovky opakovaných realizací s akcentem na co nejnižší náklady ale člověk, který takovouto stavbu postaví jednu, sám pro sebe a podle svých představ a potřeb. K tomu tato debata určitě přispěla a Nosuh se s tím určitě nějak popasuje :-).
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2665

Příspěvek od Cztwerec »

Tak jsem si dneska jel autem po "stojedničce" a (jako astroúchyl) jsem si nemohl nevšimnout nějaké soukromé hvězdárničky v Úvalech. Přišlo mi to jako zajímavé řešení, takhle na střeše. Akorát nevím jak to bude řešené, když seeing tu není nic moc (střecha tomu taky nepomůže) a je to mezi lampama. Co se tam v té kopuli asi skrývá :D

https://ibb.co/GvkgKwJ
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2666

Příspěvek od ok1in »

Vypadá to zajímavě, je to údajně architekt, tak to snad nějak promyslel - https://mapy.cz/turisticka?x=14.7164221 ... ase=ophoto. Je to v patře, dost vysoko a možná mu ty lampy zase až tak nevadí...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2667

Příspěvek od Psion »

Po delší době jsem si zalezl do domečku :)
Přílohy
Resizer_15589770712220.jpg
Resizer_15589770712220.jpg (349.49 KiB) Zobrazeno 2209 x
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2668

Příspěvek od Homer »

ok1in:
No zajímavě - já tam vidím kopuli na ploché střeše :-). Jen pan domácí asi ví, jaké tam má podmínky, ale doma je doma, než se někam vláčet. Možná to není žádný mladík a takhle zavře štěrbinu, povypíná, sleze o patro níž a je v posteli. Dobře tuto výhodičku znám :-).
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2669

Příspěvek od ok1in »

No právě - zajímavé mi to připadá proto, že má vstup evidentně barákem :-) Střecha stříbrná (ten nátěr znám, má něco do sebe), ale i tak se to při slunečném dnu rozhicuje. Zjevně tady převažují jiné prvky než seeing... :mrgreen:
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2670

Příspěvek od Cztwerec »

Já to znám u mě na terase, super výhodou je to, že když končím, zaplachtuju to a jdu spát. Na příští ráno to mám připravené na Slunce, na večer zase na hvězdy... Hrozně jsem se bál střechy a seeingu. Také toho, že dlaždice do noci budou vyzařovat teplo, nebo snad toho, že jsem víceméně v betonové zástavbě a mezi polema. Nehledě na to, že fotím vlastně nad lampama.

To všechno předčí výhodu "pevného" stanoviště, ke všemu jsem mezi místníma raritou a doufám, že se mi podaří vypnout jednu obecní lampu :D

Stejně pak převáží četnost pozorování a jiné vlivy. Měl jsem už tady několikrát vyjímečný seeing a několikrát i dobrou oblohu - je určitě lepší než v Praze. DSO je tu pěkné jak vizuálně tak fotograficky, bohužel Šumava to není.

Jo mít tak někde chatku v Andách :D
Lectorem iustus...
Odpovědět