Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Snejks
Příspěvky: 25
Registrován: 08. 03. 2011, 19:25
Věk: 37

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2806

Příspěvek od Snejks »

Ohledně pylu se nedá nic moc dělat, stejně i prach, ale výrazně lze prach omezit použitím ionizátoru s pláty pro sběr prachu. Ventilátor spínat jen v případě skutečné potřeby podle rel. vlhkosti a při dosažení minima a vyfoukání vzduchu vypnout (osvědčila se mi varianta, že se ventilátor spustí po zavření střechy, kdy na podlaze je rosa a vše je mokré, tedy střecha se po ukončení pozorování zavře a spustí se automaticky ventilátor a je otázkou cca 30 min, než klesne vlhkost na minimum a ventilátor se vypne - všechno bylo vždy skoro suché kromě podlahy, protože vzduch kromě malých štěrbin nasává ventilátor na prostější straně v úhlopříčce větracím otvorem ve dveřích - kousek od nich se občas vytvoří kondenzát, ale nic tragického na dlážděné podlaze. Za sebe mohu říci, že tahle varianta se mi osvědčila. Pokud klesne vlhkost, přijde na řadu ionizátor. Jen pozor na ozon :D
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2807

Příspěvek od nosuh »

Mam dotaz trochu jiného razu, který ale muze vyrazne ovlivňovat koncepci domku. Celou dobu jsem planoval, ze dalekohled v Home pozici by mel mit zrcadlo rovnobezne s podlahou. To se ale musí odrazit na celkove koncepci odsouvani strechy a vysce sten. Proste aby se tam vesel dalekohled na vysku i na montazi. Pokud by se ale skladoval naležato, a tech prikladu je na netu spousty, konstrukce muze byt znatelne jednodussi a je mozne si dovolit, dat "zaparkovany" dalekohled skoro az ke hrane domku, takze bude snaze videt na horizont.
Otazka ale je - nevadi zrcadlu newtona (250/300mm), ze je v podstate většinu casu na boku? Musí docházet k nejakym deformacim plochy, preci jen gravitace udela svy, ale do jake miry to ma pak vliv na obraz hvezd? Pripadne kolik z vas jiz zkusenych "domkaru", ma takto "nalezato" newton ustajeny? Nebo je všechny skladujete na vejsku, jak se ma?
U vetsich dobsonu je to jasny - skladovat zrcadlem rovnobezne se zemi, tzv. na stojato..
Diky
Naposledy upravil(a) nosuh dne 01. 02. 2020, 17:04, celkem upraveno 1 x.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2808

Příspěvek od vla »

V zásadě by se mělo parkovat na stojato. Jedinou zkušenost mám se zrcadlem v Koperníkově kopuli na Kleti. Tam ten problém byl. Řešilo se to naklápěním do řekněme opačné polohy než bylo zvykem. Tedy dalekohled se nějakou dobu parkoval pod sklonem doleva a pak doprava. Ale jak moc to pomáhalo nevím, býval jsem tam cca 13 let a rozhodně to nedospělo k vadné optice. Neboli je to dlouhodobý proces.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2809

Příspěvek od Beda »

vla píše:V zásadě by se mělo parkovat na stojato. Jedinou zkušenost mám se zrcadlem v Koperníkově kopuli na Kleti. Tam ten problém byl. Řešilo se to naklápěním do řekněme opačné polohy než bylo zvykem. Tedy dalekohled se nějakou dobu parkoval pod sklonem doleva a pak doprava. Ale jak moc to pomáhalo nevím, býval jsem tam cca 13 let a rozhodně to nedospělo k vadné optice. Neboli je to dlouhodobý proces.
souhlas, jen bych dodal, že bude také záležet na síle , struktuře, materialu a uložení zrcadla. Opravdu tenké disky většího průměru by se měly parkovat vodorovně. U průměru 250-300 mm určitě postačí parkování pod sklonem, jak píše vla. Moje 350-ka od J.Drbohlava má 60mm na okraji a je navíc žebrovaná. Přezto ji parkuji v náklonu.
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2810

Příspěvek od Chef »

Odvětrání domečku hotovo (ještě hodíme napájecí kabel větráku do lišty). Tak snad to pomůže (už teď to celkem protahuje tou mřížkou u podlahy i bez puštěného větráku). Nastavený větrák mám na 15min od 10h ráno a dalších 15min od 16h (odpolední čas budu posouvat na jaře a v létě tak, aby to vyfoukalo teplo před večerem).

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2811

Příspěvek od nosuh »

Jak je porad hnusne, nastal cas trochu oprasit muj projekt astrodomku. Predstava je o trochu jasnejsi, sbiral jsem inspiraci nejen na foru, ale i u nekterych clenu tady na AF ;)
Aktualne pracuji s touhle verzi. Velikost domku je 2,5x2,5m, na modelu je pro meritko pouzit astrograf 12" f4 ( spis tam bued asi 10"). Pro konstrukci jsou pouzity hranoly 8x12cm na zakladnu a venec pod strechou, pro bocni sloupky pak 8x8cm. Pojezd jsem zatim vyresil pomoci odkazu par postu nahoru, klasicka V kolejnice a dvojite kolecka pod strechou ( dle vyrobce maji unest 600kg). Jeste nevim, zda na delku 2,5m pouzit 2x2 nebo 2x3 kolecka.Budu muset zkratit dvere na 180cm, ale to snad nebude problem, nechtel jsem to tak hnat do vysky. Na schematu jeden ctverec site predstavuje 10cm..okolni bedneni strechy a stitu zatim neni zpracovano, jedna se zatim o zakladni schema.
S ohledem na posledni preview me napadaji dva zakladni dotazy ke konstrukci:
1) vyska betonoveho soklu nad zemi - s ohledem na fakt, ze hlava montaze je cca v urovni 160-170cm nad zemi, potrebju vyhnat sokl pro pilir relativne vysoko nad zem..na schematu je to asi 70cm nad zem. Na tom je pak 80cm pilir. pokud bych pocital s hloubkou soklu 1m pod zem, znamena to vybetonovat 1,7m sokl. Muzu na to pouzit papirove bedneni s prumerem treba 30-35cm? Bude to stacit?
Druha varianta je, snizit treba o 30cm betonovy sokl a tech 30cm "nacpat" do pilire, nebude to uz moc pruzit s ohledem na delku 110cm?
2) Kvuli parkovaci pozici jsem vyhodil stredovou krokev. V centralni casti mi tak zustava prostor 1,2m dlouhy bez podpory. RIkam si, ze tuhel vzdalenost udrzi prkna nebo deska na zbyvajicich krokvich. Je to tak? Nebo b bylo lepsi dat tam radsi jeste jednu nesymetrickou krokev lehce mimo stred? Moznost parkovat ve vertikalni poloze by byla zachovana a zaroven by byla strecha trochu pevnejsi..
001.jpg
001.jpg (503.99 KiB) Zobrazeno 1830 x
005.jpg
005.jpg (514.23 KiB) Zobrazeno 1830 x
012.jpg
012.jpg (504.47 KiB) Zobrazeno 1830 x
013.jpg
013.jpg (1.11 MiB) Zobrazeno 1830 x
Naposledy upravil(a) nosuh dne 02. 03. 2020, 11:20, celkem upraveno 1 x.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2812

Příspěvek od MilAN »

Nevím, jestli si tím parkováním ve vertikální poloze nekomplikuješ zbytečně život. Ale když už, tak bych to řešil klidně nesymetrickým umístěním krokví. Ale jinak, než uvažuješ ty. Na tom obrázku ta pravá krokev je jasná, ta je dána polohou dalekohledu . A tu druhou vnitřní bych dal určitě tak, aby půlila tu vzdálenost ( pravá středová - levá krajová) .
Středový pilíř bych udělal vcelku trubkový, s tím, že jeho betonování bych ukončil pod podlahou
A ještě bych uvažoval o snížení celé výšky. Vstup může být klidně jen 150 cm vysoký nebo s jedním vnitřním schůdkem...Těch možností je více.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2813

Příspěvek od nosuh »

No v jinem topiku se +- vsichni shodli, ze je dobry newtona parkovat takhle..kazdopadne pokud to nicemu nevadi, tak tam pridam tu stredovou krokev a bude to ok..stejne se pri otevirani strechy pocita s vertikalni polohou..
017.jpg
017.jpg (503.3 KiB) Zobrazeno 1805 x
S tou vyskou jeste zauvazuju no. Zase tam nechci pri otevirani strechy lezt po ctyrech..zkusim to nejak vyzkouset, co je jeste dustojne otevirani strechy :) Tech 160cm vysky od podlahy po krokve by asi taky mohlo stacit
K tomu sloupu..myslis zabetonovat 30cm rouru rovnou do zeme , tesne nad podlahou zabetonvat srouby pro pilir a zbytek hnat jen pilirem? To by ten pilir byl cca 120-130cm vysoky, to nicemu nevadi?
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2814

Příspěvek od MilAN »

Ne , žádná patka, žádné šrouby.Jen bych ocelový pilíř hnal až na dno díry a v ní zabetonoval. Betonování ukončil pod podlahou. Pokud je zemina sypká, tak díru v zemi obednit, je jedno celkem čím a jak to vzhledově v zemi bude vypadat :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2815

Příspěvek od nosuh »

Jo jasne, proste zabetonovat rovnou pilir metr pod zem. A ten pak vysypat do urovne zeme piskem pocitam. A prumer a tloustka? V jinem topiku padlo prumer 150-200mm, tl 5-8mm. Dira pro kabely nekde nad urovni podlahy
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2816

Příspěvek od MilAN »

Pokud betonuješ řidší směsí ,beton se dostane při pěchování i do trubky (pokud ji nepodložíš tak, aby se ucpalo celé dno). Ale je asi zbytečné se tím zabýval, trubka obalená betonem se nebude určitě chvět. Dimenze trubky asi tak, není také potřeba mít zbytečný strach
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2817

Příspěvek od nosuh »

Ok, diky za postrehy. Kazdopadne budu rad i za dalsi postrehy, podnety k nedostatkum, ktere ze schemat pripadne vykukuji..
DIky
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2818

Příspěvek od nosuh »

MilAN píše: A ještě bych uvažoval o snížení celé výšky. Vstup může být klidně jen 150 cm vysoký nebo s jedním vnitřním schůdkem...Těch možností je více.
Snizil jsem to o dalších 20cm..otvor pro dveře je ted 150cm vysoky a musim rict, ze to vypada mnohem lip, minimalne proto, ze je z budky pekne videt. Ty asymetricky krokve sem nakonec vypustil, vypadalo to strasne, takze budu parkovat asi taky v horizontalni poloze.
Vyska celého pilire pro zabetonovani vychazi na cca 220cm - hloubka 1m pod zem a 1,2m od země k zakonceni pro montaz.
front.jpg
front.jpg (239.08 KiB) Zobrazeno 1721 x
left.jpg
left.jpg (307.22 KiB) Zobrazeno 1721 x
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2819

Příspěvek od MMys »

Sloup - roura - větší průměr a tenčí vychází lépe. Já mám 200mm, stěna 4 nebo 5mm (už si nepamatuji přesně a měřit to teď nepolezu), délka od patky asi metr, a je to tuhé jak skála.

Nezapomeň si do trubky nechat vypálit nebo vyříznout otvory dole i nahoře, pro kabeláž, nahoře abys tam strčil ruku pro utažení středového šroubu hlavy montáže.

A hlavně si tam nech nějakou rezervu, abys mohl mít na tubusu z boků ještě nějaké menší dalekoheldy (třeba refraktor, chromosférák). Časem na ně určitě dojde, tak aby to šlo zavřít s třístovkou i s nimi.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavěl jsem hvězdárnu, domeček

#2820

Příspěvek od nosuh »

MMys píše:A hlavně si tam nech nějakou rezervu, abys mohl mít na tubusu z boků ještě nějaké menší dalekoheldy (třeba refraktor, chromosférák). Časem na ně určitě dojde, tak aby to šlo zavřít s třístovkou i s nimi.
A kolik myslis, ze by tam cca mělo byt? TAk jak je to ted, tam nahoru do ramu strechy zbyva cca 20cm..asi muzu ubrat ještě 5-10cm ze sloupu, to asi nicemu vadit nebude. S tim sloupem pujdu asi cestou pevne zabetonované trubky az nahoru k montazi, s tim ze beton bude koncit u zeme nebo lehce nad ni, jak psal Milan. Ulehci to vic věci, minimalne presny bednenni pro srouby nastavovacího pilire a hlavne nutnost shanet/delat sloup vysokej kolem 1m. Takhle se akorát vyrezou otvory a konec se upravi na instalaci patky pro montaz..
něco jako tohle pocitam..https://www.baader-planetarium.com/en/b ... -eq-6.html
Stih sem si to zamerit i do fotek z vikendu, tak to zacina vypadat aspoň trochu realne a hlavne je to test, ze to nebude na zahrade uplnej strasak..
20_003.jpg
20_003.jpg (775.92 KiB) Zobrazeno 1652 x
20_004.jpg
20_004.jpg (664.99 KiB) Zobrazeno 1652 x
20_001.jpg
20_001.jpg (696.57 KiB) Zobrazeno 1652 x
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Odpovědět