Pokusy s vodní čočkou

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Pokusy s vodní čočkou

#106

Příspěvek od MilAN »

rikoz píše: Pokrok ale vidim aj, ze cez 210mm objektiv (sklo z ciny) mi preslo viac svetla, svetelnych bodov, ako z kupenych skiel 65mm priemer objektivu. cize nekvalitnejsi povrch ale vacsi, prekonal mensi kvalitnejsi povrch, .. asi nic nove pod slnkom...
Jo, přes moje 1m okno přejde určitě víc světla než přes objektiv o průměru 20 mm, ale nikdy to množství světla mi neukáže víc než ten 20 mm objektiv, resp. mi neukáže nic :) V tom je tvůj problém, i když budeš mít ten vodní bazén o průměru 1m.
A protože tě optika vůbec nezajímá, tak je zbytečné o tom "teoretizovat ". Ono to s nějakou teorií vůbec nesouvisí, je to jen takové tlachání o něčem, o čem nemáš ani zdání - jak je vidět z tvých příspěvků.
Tak si dál hraj, a až něco zase nafotíš, tak to sem dej
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
rikoz
Příspěvky: 68
Registrován: 25. 05. 2017, 11:31
Bydliště: Poprad
Věk: 50

Re: Pokusy s vodní čočkou

#107

Příspěvek od rikoz »

MilAN píše: ale nikdy to množství světla mi neukáže víc než ten 20 mm objektiv
to som nejak nepochopil ...

len som chcel povedat, ze 210mm objektiv (aj ked nekvalitnejsi) mi dal viditelnych 7 svetelnych bodov z poulicnych lamp, a 65mm objektiv mi dal len 6 svetelnych bodov.
...asi budem dlhsie off, ale ked nieco nafotim poslem.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokusy s vodní čočkou

#108

Příspěvek od MMys »

Milan ti chtěl vysvětlit, že pokud ty plochy netvoří čočku s dostatečnou přesností, tak se paprsky přicházející z nějakého bodu předmětu nesoustřeďují v ohnisku zase do bodu, ale do nějaké plochy (pokud se vůbec někam sosutřeďují - to byl ten příklad s tím oknem, které je sice velké, ale obarz netvoří. A to zobrazování je tím více rozplizlé, rozmazané, čím méně je přesná ta optická plocha.

Jen pro informaci:
- mikrometr je tisícina milimetru, nanometr je tisícina mikrometru.
- vlnová délka viditelného světla je v rozmezí 400-700nm (modrá až červená)
- optická plocha musí být vyrobená s přesností alespoň ta 1/4 vlnové délky, tedy alespoň s přesností 0.1 mikrometru, tedy jedna desetitisícina milimetru. Nebo lépe. Jinak se tím moc koukat ani fotit nedá, je to rozmazané, jakoby utopené v mlze, protože parsky z jednotlivých bodů zobrazovaného předmětu se nesoustřeďují do bodů, ale do nějakých překrývajících se neostrých plošek.

I když toto splníš, jednoduchá čočka zaostřuje modré paprsky blíže k čočce, červené dál od čočky, a vše ostatní mezi. Tím vzniká na okraji kontrastních přechodů duha - barevná vada. Pro její eliminaci se používají vícečlenné objektivy (dublety, triplety, kvadruplety) kde je každý člen z jiného typu skla, a ty vady se tím kompenzují. Barevná vada roste (při zachování ohniska) exponenciálně s průměrem. Proto také velké čočkové dalekohledy neexistují. Největší objektiv na světě má průměr 1016mm a ohnisko 19 metrů. Tedy světelnost f/19 (a nijak úžasně to nekreslí).

Další vada jednoduché čočky je tzv. sférická vada, kdy se okrajové parsky jdoucí čočkou sbíhají jinam, než středové. To také způsobuje rozostření obrazu. Též se řeší návrhem vícečlenných soustav.

Jsou i další optické vady, ale to je už na tvoje studium.

To je celé, podané co nejvíc laicky, bez odborných termínů a vzorečků. Víc informací už ode mne neuslyšíš. Musíš si to nastudoavt sám. Když nenastuduješ, tvoje blbost, bez toho nic použitelného nevyrobíš. Pokud to nepřijmeš za fakt, a myslíš si, že to nemusíš řešit, a že jen tak nějakým ohýbáním skel vyrobíš objektiv, jsi na velkém omylu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
rikoz
Příspěvky: 68
Registrován: 25. 05. 2017, 11:31
Bydliště: Poprad
Věk: 50

Re: Pokusy s vodní čočkou

#109

Příspěvek od rikoz »

MMys píše:optická plocha musí být vyrobená s přesností alespoň ta 1/4 vlnové délky, tedy alespoň s přesností 0.1 mikrometru, tedy jedna desetitisícina milimetru.
Vsetko ostatne chapem, len toto nejak si neviem predstavit. Cim dokonalejsi radius, tym lepsie, a ked je ten radius na hociktorom mieste co i len o jednu desattisicinu milimetra mimo toho dokonaleho radiusu tak je problem, tak nejak tomu chapem.
...........
Ale mne predsa cocka sustredi svetlo do bodu, sice ten bod je zatial ako prase, ale je, pri tom cinskom skle. Pri sklach z optiky (65mm priemer) je to este o dost lepsie, mozno uz aj ako kvalita Lidlu.

Tie dalsie vady su astigmatizmus a koma, ... tie su az posledne.

Barevna vada by sa dala odstranit, kedze by sa mohlo jednat o triplet.

MilAN 5.1.2018 prvy raz napisal ze by sa mohlo jednat o triplet
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 72#p365772
Vtedy mi blikla nejaka ziarovka v hlave a bral som to ako fakt ze by to tak mohlo byt a zacal som to aj tak vnimat a pouzivat.
Vlastne ta prva myslienka ako "triplet" bola od MilANa a teda on by mal mat na to copyright , co sa toho tyka ze su to , mohli by byt vlastne tri povrchy objektivu.

... inak ano berem, bez studia to nepojde, studium je jedna vec a prax a experimenty druha...
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2193
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Pokusy s vodní čočkou

#110

Příspěvek od juh »

Vždy, keď sa v tomto vlákne objaví nový príspevok, so záumom si ho otvorím a prečítam, aká nová "perla" sa tu vyskytne.
rikoz píše: ...len som chcel povedat, ze 210mm objektiv (aj ked nekvalitnejsi) mi dal viditelnych 7 svetelnych bodov z poulicnych lamp, a 65mm objektiv mi dal len 6 svetelnych bodov. ...
Priznám sa, že toto som nepochopil a neviem si to nejak dosť dobre predstaviť. Nešlo by k tomu natočiť nejaký video tutoriál, ako sa robí takéto porovnávanie kvality objektívov a zavesiť to niekam na YouTube, napríklad ako základný metodický materiál pre stanovenie optickej kvality vodných šošoviek? Mohlo by sa to volať napríklad "Lampová metóda pre stanovenie optickej kvality vodných šošoviek". Ďakujem.
Naposledy upravil(a) juh dne 20. 01. 2019, 16:58, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Pokusy s vodní čočkou

#111

Příspěvek od MilAN »

rikoz píše: Ale mne predsa cocka sustredi svetlo do bodu, sice ten bod je zatial ako prase, ale je, pri tom cinskom skle. Pri sklach z optiky (65mm priemer) je to este o dost lepsie, mozno uz aj ako kvalita Lidlu.
A vůbec ti nevadí, že tím hodnocením a porovnáním s Lidlskopem jsi tu ostatním už pro pr.el ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
rikoz
Příspěvky: 68
Registrován: 25. 05. 2017, 11:31
Bydliště: Poprad
Věk: 50

Re: Pokusy s vodní čočkou

#112

Příspěvek od rikoz »

Vadi mi to asi tak, ako mavnutie kridla motyla niekde v amazonke ...
Uživatelský avatar
FrantaB
Příspěvky: 272
Registrován: 23. 12. 2014, 20:00

Re: Pokusy s vodní čočkou

#113

Příspěvek od FrantaB »

Musím říct, že mne docela děsí způsob, jakým je tohle vlákno ilustrativní.

Sedm stran opakované snahy slušně a několika různými způsoby vysvětlit v čem je problém. Technický. Sedm stran ignorance.
Prosakuje to na různých fórech, nezbývá než vzpomenout třeba fotografy (kolega Achernar by patrně mohl poreferovat mnohem lépe), kde před několika lety vznikla móda slepit rozšlápnutý Ljubitel nebo Lomo, nacpat do toho před třiceti lety mizerný film skladovaný v podmínkách pro podporu degradace a nakonec to vyvolat v obsahu nočníku transgenderového nazobaného kvazikulturisty. Dotyční se prohlašují za avantgardní fotografy s inovativními náhledy na techniku. Vznikl okolo toho celý byznys jménem lomografie. Přitom je to jen sbírka nepochopení a ignorance skutečných fyzikálních zákonitostí a řemeslnných postupů.
Možná nezbyde než založit speciální sekci Chlívek nebo tak něco na shromažďování vláken která nemají nic společného s technickým, sebevzdělávacím a vědeckým přínosem tohoto fóra. A toto vlákno je horký kandidát na první místo v něm.

Průšvih je, že řada lidí funguje v režimu "když o tom vzniklo tak dlouhé vlákno, neco na tom musí být a asi to bude užitečné". Ačkoliv ty užitečné informace jsou zde často ve vláknech o patnácti příspěvcích...
SW Mak 127/1500; EQ-Mon 2 s lehkou úpravou mechaniky a pohony; Meopta 7x50; Hensoldt-Wetzlar 8x24 někdy z r. 1916
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2840
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Pokusy s vodní čočkou

#114

Příspěvek od Homer »

Vadi mi to asi tak, ako mavnutie kridla motyla niekde v amazonke ...
Kolegové, není to dobrá rada pro nás ostatní? Tak si od našeho pokusníka, kterého nezajímá teorie ani zkušenosti či rady, přečteme co zase "objeví", no a budeme taky pokračovat svojí cestou...
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Pokusy s vodní čočkou

#115

Příspěvek od vla »

Ono se nevhodné téma omezí velice snadno tím, že na ně přestane reagovat.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
rikoz
Příspěvky: 68
Registrován: 25. 05. 2017, 11:31
Bydliště: Poprad
Věk: 50

Re: Pokusy s vodní čočkou

#116

Příspěvek od rikoz »

Objavil som novu studiu, ktora ukazuje ze technicky by to nemal byt problem :

Ohybanie tabul skla s dosiahnutim kvality optickeho povrchu od λ / 6 do λ / 2 je mozne!

Astronomické observatórium v ​​Brera skúma novú technológiu ohýbania skla na výrobu tuhých a ľahkých optických segmentov.
Dosiahli optickú kvalitu od λ / 6 do λ / 2 , pri priemere zrkadiel 80 mm a 110mm.

Keywords: Segmented Optics, Glass Slumping, E-ELT, Cherenkov telescopes, lightweight optics

Odkazuju sa na dalsich 14 studii ohladne ohybania skla.

link na vyskum: http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/do ... 1&type=pdf
rikoz
Příspěvky: 68
Registrován: 25. 05. 2017, 11:31
Bydliště: Poprad
Věk: 50

Re: Pokusy s vodní čočkou

#117

Příspěvek od rikoz »

trochu si posilujem zaklady na com vodna sosovka stoji a vratil som sa k malemu tripletu - sklo z optiky za 10e -Punktuell 1.5, sklo mineral / index 1.525, SPH – 2 spojene zlepene okraje s rovnym sklom, medzi nimi voda , priemer sosovky 50mm ohniskova vzdialenost 600mm (DIY vid prispevok jedna s rozdielom ze to nie je singlet, ale triplet - tri opticke povrchy)

urobil som ronchi test, do ohniska som dal vytlacenu ronchi mriezku (10 ciar na 25mm) a z druhej strany sosovky som fotil z 3 a 2 metrovej vzdialenosti.
Opticka kvalita sa ukazala na λ / 8
ronchi 50 a1.jpg
ronchi 50 a1.jpg (74.16 KiB) Zobrazeno 3099 x
ronchi 50 b1.jpg
ronchi 50 b1.jpg (48.55 KiB) Zobrazeno 3099 x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Pokusy s vodní čočkou

#118

Příspěvek od MilAN »

No, ještě by to chtělo nastudovat , jak se dělá Ronchi test , tohle s ním nemá co dělat a výsledek je jen blamáž
Tohle je jen makrofotografie čar.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
rikoz
Příspěvky: 68
Registrován: 25. 05. 2017, 11:31
Bydliště: Poprad
Věk: 50

Re: Pokusy s vodní čočkou

#119

Příspěvek od rikoz »

je aj nejaky link kde to nastudovat?


na webe mi naslo https://en.wikipedia.org/wiki/Ronchi_test
The figure quality of a convex lens may be visually tested using a similar principle. The grating is moved around the focal point of the lens while viewing the virtual image through the opposite side. Distortions in the lens surface figure then appear as asymmetries in the periodic grating image.

Kvalita konvexnej šošovky môže byť vizuálne testovaná pomocou podobného princípu. Mriežka sa pohybuje okolo ohniskovej vzdialenosti objektívu pri pohľade na virtuálny obraz cez opačnú stranu. Deformácie v povrchovej ploche objektívu sa potom objavujú ako asymetrie v periodickej mriežke.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2840
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Pokusy s vodní čočkou

#120

Příspěvek od Homer »

Linků je dostatek - stačí pohledat...
Odpovědět