Pokusy s vodní čočkou

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#16

Příspěvek od vla »

Je to třeba vyrobit, nezapomenout na vypouštěcí a napouštěcí otvor, nejlépe na závit, aby to náhodou nevyteklo. Výměnou barvy tekutiny získáš různou spektrální propustnost a ušetříš za filtry. Taky je možné napouštět tam jiné kapaliny, vodka, rum atd. a použít to jako větší placatku. Kolega psion zde psal kdysi o pozitivním vlivu částečné opilosti na kvalitu pozorování, takže i tuto cestu by bylo dobré ověřit. Pokud by se kvalita optiky zdála být při pozorování nedostatečná, stačí přiměřeně upít a hned se výkon zlepší. :lol: :mrgreen: :o Podle smajlíků to vypadá, že už jsem taky ňákou čočku vypustil, ale přísahám, že opradu nepiju. Možná to vypadá jako trochu out, ale pokusů není nikdy dost a ani Cimrman nebyl vždy úspěšný, ale nevzdal se stále zkoušel něco nového.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#17

Příspěvek od Artaban »

vla píše: Výměnou barvy tekutiny získáš různou spektrální propustnost a ušetříš za filtry. Taky je možné napouštět tam jiné kapaliny, vodka, rum atd.
To vla: Ještě jsi zapoměl na Fridex a mráz, je pěkná kujva :)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Sajri
Příspěvky: 524
Registrován: 05. 04. 2002, 19:28
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#18

Příspěvek od Sajri »

rikoz píše:pretoze prehnutie bude zacinat v strede, kde bude najvacie a postupne k okrajom formy, bude mensie a na dotyku s formou nulove.... mame kruhovu tabulu skla, po okrajoch ho drzi nerezova forma....
To máš nepochybně pravdu, až na to první slovo - "protože". Dá se souhlasit s tím, že prohnutí bude uprostřed největší a ke krajům klesat, a na dotyku nulové. Rovněž platí, že toto splňuje kulová plocha. A taky rotační paraboloid. A taky rotační hyperboloid. A taky vrchlík rotačního elipsoidu. Samozřejmě taky kužel obrácený špičkou dolů. Prostě jakákoliv plocha vzniklá rotací symetrické křivky, která má uprostřed minimum a po stranách hodnotu 0. Mám pokračovat, nebo už jsi z toho výčtu pochopil sám rozdíl mezi podmínkou nutnou a podmínkou postačující?
Uživatelský avatar
Sajri
Příspěvky: 524
Registrován: 05. 04. 2002, 19:28
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#19

Příspěvek od Sajri »

rikoz píše:c2 - max 4 az 5 mm
To je odpověď na Milanovu otázku "Máš alespoň rámcově z optických rovnic pro čočky zjištěno, jakou by měla mít plocha maximální odchylku od sféry?" ?
Chápeš vůbec, na co se tě ptá? Asi ne...

On se neptá, jaká bude odchylka od roviny (na to tvoje 5mm prohnutí), ale jak moc se může výsledná plocha (která nemusí být sféra, viz můj předchozí příspěvek) lišit od sféry, aby to vůbec ještě fungovalo jako čočka, a ne jako "cosi vypuklého, přes co uvidíš jen rozplizlou měňavku."
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#20

Příspěvek od Karell »

Pár jsem jich vyrobil, říkal jsem jim zkreslovač viděného :)
rikoz
Příspěvky: 68
Registrován: 25. 05. 2017, 11:31
Bydliště: Poprad
Věk: 50

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#21

Příspěvek od rikoz »

Karell: je niekde o nich info aj?

Waldes: v oslo som skusal este v lete , ale vyprsala mi trial verzia, a potom uz funkcia optmalizacie nefungovala ... a nejak som vtedy nebol spokojny co mi vyslo..

MiIAN: zatial neviem ci sa bude doska v peci aj tocit, vyrobca mi pisal ze potrebuje vyrobit plechovu, silikonovu a aj drevenu formu, ... tu silikonovu neviem naco , .. uvidim ako v januari, febr, marci.. sa podari to zadat vyrobit. ... jj vady urcite nejake bude mat, do akej miery ukaze vysledok..

k predoslym postom, .... stale cakam na mesiac ze ho cvaknem a postnem, ale mraky v Tatrach stale nepustia, zatial co vidim terestrialne veci cez objektiv tak mi to postacuje na rozoznanie vsetkeho .. A ked potom s tym 30cm objektivom (ked sa ho podari vyrobit) uvidim lepsie detaily v Tycho kratery, alebo Jupiterov mesiac Amaltea, budem predbezne spokojny.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#22

Příspěvek od Karell »

Ne, to opravdu není. To ještě žádný ty internety nebyly. A ani si už pořádně nepamatuji, z čeho všeho jsme se ty čočky snažili vyrábět. A fakt jedinou pozitivní funkci, kterou to mělo, že tím šlo leccos zapálit. Ale třeba koukat tím na Měsíc bylo vyloučené. To takové ty brejláky fungovaly nesrovnatelně lépe.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#23

Příspěvek od MilAN »

No jo, jenže to, cos teď vyrobil, je děláno z čoček, která mají zaručený sférický tvar v toleranci dané optiky. Takže i ten výsledek tomu bude odpovídat - bude to mít vlastnosti dvojvyduté čočky daných parametrů a přesně tak použitelné.
Jenže to, co chceš vyrobit ( alespoň že ta firma ví, na rozdíl od tebe, že to musí být ohnuto na kopytě) budeš mít sice radius možná v toleranci několika mm - (což pouze ovlivní výsledné ohnisko) ale odchylka a místní odchylky od sféry nebudou určitě ani zdaleka v řádu vlnové délky světla. Takže jako optická plocha to bude naprosto nepoužitelné bez vybroušení a vyleštění přesné sféry. Navíc na vypuklé ploše, takže na kalibr. Proti tomu je kulové zrcadlo hračka pro větší děti
........
PS: s tou Amaltheou to je podobná fantazie jako s výrobou toho objektivu. Víš vůbec, o čem píšeš?
Silvestr už skončilale když si můžeš ty z nás dělat blázny tak:
doporučil bych ti drobnou úpravu tohoto "objektivu", stačí odlepit ty nálepky z čela a je hotovo. Je to zaručeně použitelné i v případě, že s tím nebude i nic vidět :)
Obrázek
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#24

Příspěvek od MMys »

Aby to kreslilo slušně, měla by být odchylka na ploše řekněme 1/4 vlnové délky světla. Kdybych hodně přimhouřil oči, s tolerancí na extrémně mizernou optiku, tak dejme tomu ne čtvrtina vlny, ale jedna celá vlna, tedy okolo 500 nanometrů (tedy půl mikronu) !!! A to uvažuji, že to je zrcadlo bez barevné vady. Ty chceš dělat relativně světelnou 30cm čočku, singlet, naplněný vodou. Z ohnutého skla. Jaká bude barevná a sférická vada, si nedokážu ani představit. Vlastně dokážu, obravská, bude to k nepoužití. Promiň, ale to je fakt k smíchu :lol: :lol: :lol:

Ale co, financuješ to ty, takže to bude jen zbytečný pokus.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#25

Příspěvek od Homer »

Tohle mi něco asociuje...Moment...Už vím!!!
Seriál "Hospoda" - zneuznaný vynálezce Jan Vendelín Kropáč - zlepšovatel a vynálezce. Připomínám teplovzdušné vytápění obuvi, kryptovice a další.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#26

Příspěvek od Howking »

Proč proboha ztrácíte čas polemikou s hlupáky? Oni to nakonec vezmou jako jejich legitimizaci, že jejich pomateniny stály "kapacitám" za úvahu. Na takové (s prominutím použiji slovo, které na tomto foru je nepřípustné, ale musím) kokotiny napíšu jen Ha ha a tím končím. Fakt vás nechápu. Pak se kdejaký retard hádá s Grygarem o placaté zemi :-( Nemají ani elementární znalosti v oboru ve kterém ale mají NÁZOR. (to co tady pánovi chybí jsou znalosti z fyziky deváté třídy základní školy. Jej může omluvit jen to, že je snad mladší)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#27

Příspěvek od MMys »

Mladší ? Ve 44 by už mohl mít rozum. Tedy pokud je to v profilu pravda.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#28

Příspěvek od Howking »

MMys píše:Mladší ? Ve 44 by už mohl mít rozum. Tedy pokud je to v profilu pravda.
- myslel jsem mladší deváté třídy základní školy :-D
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#29

Příspěvek od Artaban »

Tohle, je tak brutálně špatně, že to nemůže být myšleno vážně. Ikdyž, je pravda, že jsem třeba poznal jednoho experta, který u dalekohledu Lídlskop 70/700 nedokázal seřídit hledáček. Hledáček tam měl SW lomený 9x50. Několikrát jsem vysvětlil a ukazál. Ani po dvou měsících, to nedal :D To pak opravdu nemá cenu ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
rikoz
Příspěvky: 68
Registrován: 25. 05. 2017, 11:31
Bydliště: Poprad
Věk: 50

Re: Návrh a stavba dalekohledu

#30

Příspěvek od rikoz »

No hoši, ... trochu Vas schladim, .. prototyp c2 (co je aj odfoteny vyssie) dve sklenene spojky naplnene vodou funguju. Vcera vecer sa mi podaril first light. Mesiac vyzeral v pohode. Dal som aj velky voz a realne som videl nieco z tychto Aliot a 78UMa, alebo Megrez a 70UMa, alebo Mizar a 80UMa (podla stellaria), neviem presne ktore z nich, lebo dosli mraky. ale boli to body, vacsia, a vedla mensia. ... cize metoda funguje, .. len vyrobit tu 30ku bude gordicky uzol asi...
Odpovědět