Úprava očnic triedru CANON 15x50 IS

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Honza OV
Příspěvky: 481
Registrován: 31. 07. 2008, 05:09
Bydliště: klimkovice
Věk: 47

Úprava očnic triedru CANON 15x50 IS

#1

Příspěvek od Honza OV »

Dovlolil jsem si založit nové téma o Stabilizovaném CANONU 15x50 a jeho úpravě.Nechci se rozepisovat o tom jak dobrý dalekohled je.To už udělali jiní.Na POSECU je i recenze.Dlouho jsem se rozhodoval tento dalekohled koupit,ale odrazovalo mě,jak nepohodlné má dalekohled očnice.Na google jsem se dočetl že nejsem jediný kdo s tím má problém.Týká se to všech ,co mají oči blíže k sobě.Ti prostě ten nos mezi ty očnice nenacpou. A co mě překvapilo.Těch co s tím mají problém je víc než dost.Někteří díky špatným očnicím dalekohled prodali,někteří se mi svěřili že díky těm očnicím ten dalekohled zatím nekoupili.Nikdo ale nepřišel s žádným řešením.Nebo možná přišel,ale nepodělil se o něj.Já tak učiním.Stačilo k tomu málo.Na ebay nebo v číně koupit očnice 36mm za cca 100kč /pár a ještě pár očnic z klasického okuláru Baader Hyperion.
1)Opatrně jsem pomocí malinkého šroubováčku vysunul gumu ven.
Obrázek

2)Opatrně odlepil očnice
Obrázek
Obrázek


3)Trochu jsem okuláry očistil od stávajícího lepidla a nasadil na okulár očnici z Baader Hyperion.Ona tam krásně zapadne a zároven vytvoří prostor pro finální očnici.Jde to ovšem použít i bez nich.Tahle očnice slouží jen proto aby zakryla milimetrový otvor ,který nezakryla hlavní očnice a zároven zamezila vniknutí nečistot do prostoru okuláru.

Obrázek

4)Nasadil jsem tyhle v Číně koupené očnice
Obrázek

5)Po nasazení očnic bez Baaderovských to vypadalo takhle.Tam je vidět ta zminovaná mezírka,proto jsem usoudil že to bude lepší i s těmi očnicemi z Hyperionu

Obrázek

6) Po kompletním nasazení obou očnic to vypadá takto.Není to hezčí než na obrázku 5,ale je to praktické.
Obrázek

Čeho jsem tím docílil uvidíte na fotkách níže.Pro porovnání jsem použil pravítko aby byl vidět jasně rozdíl v prostoru pro nos.

1)Originál očnice cca 13mm
Obrázek

2)Originál očnice sklopené cca 15mm
Obrázek

3)nové očnice cca 25mm

Obrázek

Z obrázků vyplývá že jsem prostor pro nos rozšířil o 10-12mm.A to je dostačující pro všechny.Myslím

Nakonec jsem očnice dovybavil krytkami 40mm taktéž z dálného východu.Při úpravě není nutné nic lepit (vše krásně do sebe zapadá )a původní očnice jde kdykoliv vrátit zpět.
Obrázek


Nešlo mi o nic jiného než ukázat lidem, že špatné očnice neznamenají špatný dalekohled .Dalekohled takto používám intenzivně 3 měsíce a jsem velice spokojen.Kdo měl dalekohled v ruce,nepoznal že je upravený.Z nenáviděného dalekohledu (díky očnicím) se z toho stal můj nejpoužívanější a nejoblíbenější dalekohled.
Triplet TS 115/800 a triedry různých značek a velikostí
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4101
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Stabilizovaný dalekohled CANON 15x50

#2

Příspěvek od biker.fm »

Musim potvrdit svou vlastni zkusenosti ze uvedena uprava na Honzovem dalekohledu je velkym prinosem. Navic ty ocnice nejsou ani tak tvrde jak ty puvodni original.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Úprava očnic triedru CANON 15x50 IS

#3

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Děkuji Honzovi za detailní popis úpravy očnicové části okuláru oblíbeného stabilizovaného triedru. Pár "zasvěcených" jsme tuto úpravu už viděli a vyzkoušeli na posledním MHV, ale já sám jsem si to ještě neudělal.. :-). Jak správně podotkl Standa, pro většinu lidí je u tohoto dalekohledu nepříjemná příliš velká tvrdost oněch gumových očnic a až na druhém místě nedostatek místa pro kořen nosu. Některé snahy uživatelů toto zlepšit se tu a tam na webu objevily, ale na rozdíl od precisního Honzova řešení šlo o polovičaté záležitosti. Nejčastěji šlo o shrnutí té poloviny očnice, která se opírá o nos - a někdo to řešil lepením a jiný zase opásáním drátem.
Připomínám zde opětně, že provedení očnic je u každého triedru velmi podstatná záležitost, protože teprve správným opřením triedru kolem očí docilujeme optimální stabilizaci, aby dosažená rozlišovací schopnost byla co nejméně degradována oproti binokuláru uchyceném na stativu. Nejlepším řešením, které dnes vídáme u dražších triedrů, jsou výškově stavitelné očnice, které lze otáčením zaaretovat v několika polohách. Takovéto provedení podstatně omezí počet případů, kdy jsou očnice moc krátké a chce-li pozorovatel vidět celé zorné pole, musí se dívat s triedrem oddáleným od obličeje, tedy neopřeným.
Protože máme každý jinou fyziognomii obličeje, je nejlepší vyhlídnutý binokulár před koupí v tomto ohledu vyzkoušet. U těch nejdražších výrobků je sice pravděpodobnost nějakého problému s ergonomií velmi malá, ale nikoli nulová. Ostatně i triedry Canon IS s průměrem 50mm nejsou zrovna nejlevnější...
Uživatelský avatar
Honza OV
Příspěvky: 481
Registrován: 31. 07. 2008, 05:09
Bydliště: klimkovice
Věk: 47

Re: Úprava očnic triedru CANON 15x50 IS

#4

Příspěvek od Honza OV »

Má to ale jednu malou nevýhodu.Ti,kteří viděli můj upravený dalekohled budou zřejmě zklamáni až koupí neupravený.Dalekohled jsem takto upravený totiž
ukázal několika ornitologům při kroužkování,kteří si ho nemohli vynachválit.Někteří z nich šli domů s nadšením že si dalekohled hned objednají.Já je sice upozornil na to,že mám očnice upravené,ale dokážu si představit to zklamání,až jim dorazí dalekohled s originál očnicemi.Naštěstí mají na mě kontakt,takže očekávám že mě budou kontaktovat.
Triplet TS 115/800 a triedry různých značek a velikostí
Oldas
Příspěvky: 8
Registrován: 16. 08. 2020, 11:25

Re: Úprava očnic triedru CANON 15x50 IS

#5

Příspěvek od Oldas »

Skvělý nápad a uvažuji o stejné modifikaci. Zmiňované komponenty jsou tyto?

https://www.alemat.cz/dalekohledy-optik ... paign=feed

https://www.ebay.de/itm/2-X-Binocular-M ... %7Ciid%3A1
Sky-Watcher 102/500 refraktor, achromát
Ruský dalekohled Турист-3 20x50 po tátovi
Triedr Canon 12x36 IS
Hyblos
Příspěvky: 39
Registrován: 11. 12. 2020, 20:08

Krytky předních objektivů CANON 15x50 IS

#6

Příspěvek od Hyblos »

Kdyby jste někdo chtěl přední krytky na objektiv tohoto dalekohledu, tak dejte vědět, mám navíc - pište přes bazoš.
https://ostatni.bazos.cz/inzerat/135755 ... -canon.php
Odpovědět