Výroba kopule

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba kopule

#31

Příspěvek od Cztwerec »

Zajímalo by mě tedy, když už je volba materiálu OSB deska s nějakou impregnací voskem proti vlhku, jak zlepšit vlastnosti celkové konstrukce, ty asfaltové šindele tomu asi moc nepomohou? Nebo nějaká vodovzdorná překližka, existují nějaké možnosti jak tomu pomoci proti vlhku?
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výroba kopule

#32

Příspěvek od MilAN »

OSB desky jsou specifikovány jako vlhkuvzdorné, přičemž existují dva druhy OSB2 a OSB 4. Ta 4 je více odolná
Největší problém je na řezných plochách - navlhání, bobtnání a výrazná změna soudržnosti.
Překližku se celkem běžně vyrábějí jako vodovzdorné ( konstukční , stavební), nebo truhlářské, které mohou být vlhku vzdorné a vodovzdorné
popis najdeš třeba tady : http://www.maph.cz/deskove-materialy/preklizka
Výhodou je , že lze volit menší tlouštky při dobré pevnosti, lze je dobře brousit a natírat a v interiéru je dokonalý povrch. Nevýhodou může být, že se do nich špatně něco přibíjí ( do vlastní samotné překližky, pokud je slabá - jinak pokud jsou žebra, tak je naopak výhodou velká odolnost proti protažení hlavy hřebíků, vrutů - na rozdíl od OSB )
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Výroba kopule

#33

Příspěvek od Homer »

Žebra, ať klenbová, rovných stropů, tak i žebra kopule jsou nosným prvkem a jako taková by měla být schopna snést určité mechanické namáhání, poskytnout co nejdelší životnost a pevnost spojů ( příspěvek MilAna ). Shodneme se asi na tom, že rostlé dřevo ( ev. případně kov ) proti lisované štěpce OSB desek vyjde v tomto ohledu lépe. Proč si tedy zbytečně komplikovat život experimenty.
Jistě - OSB deska se jednoduše podle šablony vyřízne, kdežto rostlé dřevo zpracovat do žeber není tak triviální. Ale námaha se vrátí a každý slušný truhlář dovede poradit či pomoci.
Uživatelský avatar
Kalda
Příspěvky: 19
Registrován: 26. 07. 2003, 23:32

Re: Výroba kopule

#34

Příspěvek od Kalda »

Zdar borci,
už dlouho přemýšlím o hvězdárničce a po dlouhých úvahách jsem rozhodl se pro kopuli.

Potřeboval bych poradit s návrhem a to s velikostí štěrbiny. Průměr kopule plánuji 2.5m, paralaktická montáž s Newtonem 200/1000. Chtěl bych mít i případnou rezervu pro možný přístroj o průměru 30 cm. Pohon kopule plánuji elektrický (ze začátku ruční).

Konstrukci plánuji stejnou jako má Ceperka. Žebra plánuji ze smrkového dřeva (lepená) o šířce 50mm a výšce 120mm budou dostatečná?

Jakou šířku štěrbiny doporučujete a o kolik ji mám optimálně protáhnout za zenit.

Díky.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Výroba kopule

#35

Příspěvek od Homer »

Při tomhle průměru mi žebra přijdou dostatečně dimenzovaná. Šířka štěrbiny se odvine i od typu montáže - vidlice nebo německá? Aby dalekohled na konci deklinační osy německé montáže nemusel "pošilhávat" šikmo.

Štěrbina by měla umožnit pohled dalekohledem do zenitu s určitou rezervou. Takže opět laborování s typem montáže a umístěním křížení os montáže oproti středu kopule. Ve hře je i průměr hl. dalekohledu a celá budoucí sestava - prostě aby někde něco nepřekáželo.

Když už bych si dělal vlastní kopuli, šel bych určitě do 3 m průměru.
Uživatelský avatar
Kalda
Příspěvky: 19
Registrován: 26. 07. 2003, 23:32

Re: Výroba kopule

#36

Příspěvek od Kalda »

Homer píše:Při tomhle průměru mi žebra přijdou dostatečně dimenzovaná. Šířka štěrbiny se odvine i od typu montáže - vidlice nebo německá? Aby dalekohled na konci deklinační osy německé montáže nemusel "pošilhávat" šikmo.

Štěrbina by měla umožnit pohled dalekohledem do zenitu s určitou rezervou. Takže opět laborování s typem montáže a umístěním křížení os montáže oproti středu kopule. Ve hře je i průměr hl. dalekohledu a celá budoucí sestava - prostě aby někde něco nepřekáželo.

Když už bych si dělal vlastní kopuli, šel bych určitě do 3 m průměru.
Původně jsem také chtěl průměr 3m, ale vyrábět to budu ve stodole a tam jsou limitující vrata. Montáž mám německého typu.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Výroba kopule

#37

Příspěvek od vla »

V tom případě by snad šla vyrobit před stodolou, těch 2,5m kvůli takovému důvodu tě bude dlouho mrzet.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Kalda
Příspěvky: 19
Registrován: 26. 07. 2003, 23:32

Re: Výroba kopule

#38

Příspěvek od Kalda »

vla píše:V tom případě by snad šla vyrobit před stodolou, těch 2,5m kvůli takovému důvodu tě bude dlouho mrzet.
Tak tedy bude 3m. Vytvořím kostru ve stodole a potom ji dokončím venku.
Kolik tedy doporučujete šířku štěrbiny (německá montáž, Newton průměr 30cm)?

2x průměr dalekohledu + 2x vzdálenost od RA osy + rezerva (kolik?)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výroba kopule

#39

Příspěvek od MilAN »

Já mám kopuli 2,10 a štěrbinu 83 cm. Určitě bych nešel pod 90cm šířky otevřené štěrbiny a 1/2 šířky přes vrchol kopule.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Výroba kopule

#40

Příspěvek od Homer »

Jo, vyrábět menší kopuli kvůli tomuto důvodu není dobrý nápad. Svoji kopuli 3,7m jsme s kamarádem stavěli na jeho dvorku a taky to šlo. Jen ten převoz několik km s kouskem po státovce bylo trochu dobrodružství :-). Ale když to je doma, není co řešit. nějaká plachta to bude jistit.

Já mám při této velikosti šířku štěrbiny 100 cm a větší vidlicovou montáž - vyhovuje to. Martin Myslivec mi spřáhl pohyb montáže s otáčením kopule, pohon přes našroubované ozubené tyče pomocí motoru s převodovkou, ozubený pastorek, takže dalekohled nyní najíždí vždy do štěrbiny a není třeba na to myslet.
Uživatelský avatar
Kalda
Příspěvky: 19
Registrován: 26. 07. 2003, 23:32

Re: Výroba kopule

#41

Příspěvek od Kalda »

Homer píše:Martin Myslivec mi spřáhl pohyb montáže s otáčením kopule, pohon přes našroubované ozubené tyče pomocí motoru s převodovkou, ozubený pastorek, takže dalekohled nyní najíždí vždy do štěrbiny a není třeba na to myslet.
Neumím si to přestavit (našroubované ozubené tyče), nemáš nějaké foto ;)
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Výroba kopule

#42

Příspěvek od Homer »

Jsou to tyče ( ozubené pásoviny ) používané k pojezdům otvírání vjezdových bran - komerční výrobek vč. pastorků. Tyče jsou naohýbány podle rádiusu kopule, po obvodu našroubovány a vzájemně svařeny. S naohýbáním tyčí, úpravou pastorku a se svařením pomohl další kamarád Jarda Heršálek ( nemám céóčko ) , kterého zde mnozí znají. A já už jen řezal závity, nýtoval nýtovací matice a šrouboval. Mám totiž kostru z Al jeklů a tak to bylo trochu zdlouhavější.
Nikdy jsem sem žádná fota nevkládal, ale odpoledne se pokusím. Ale jsou kopule s namontovanými patkovými řetězy a další řešení. Už jsem zde psal - neosvědčil se mi třecí převod, byť tlačený do záběru. Občas to proklouzlo a kopule najížděla nepřesně.
Pamatujte - chybami se člověk učí :-)
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1740
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Výroba kopule

#43

Příspěvek od nou »

Treci prevod sa da pouzit ale v tom pripade treba pouzit este encoder ktory bude snimat natocenie kopule.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Výroba kopule

#44

Příspěvek od Homer »

Ano, už to bylo připravené, ale uvědomil jsem si ( po trknutí Jardou Heršálkem, který zmínil tento způsob pohonu jičínské kopule ) že lepší je odstraňovat příčiny než následky. A tak došlo k předělávce k mé plné spokojenosti.

On ten třecí převod byl citlivý i na orosení kovového rámu kopule, navíc hliník se časem divně maže a spolu s oděrem gumových kol, prachem a vodou to dělalo divný šlem. Jednoduše to nebyl dobrý nápad a ostatním ho nedoporučuji.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Výroba kopule

#45

Příspěvek od hades »

Neznám tuto knihu, jen jsem to zahlédl na linku z jiného příspěvku, ale možná by tam mohly být dobré informace: https://www.springer.com/gp/book/9781493930104
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět