externí zdroj

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

externí zdroj

#1

Příspěvek od Pidrman »

Zdravím

Mam prosbu, ať googlím tak googlím, ale nemůžu nic najít.

přemýšlím o externím zdroji na mou cestovní montáž ( 5V ) a externí napájení Canon 40D ( 7,4V )

Neřešil jste někdo něco takového ? Už jsem načatý si to vyrobit sám, ale to až poslední možnost.

P.S. Powerbank jsem našel hromadu, ale problém je, že nejsou určené na tento typ použití. Pořídil jsem si jednu 6600mAh s výstupem 5V, ale po zapnutí a připojení na montáž se po 5-ti vteřinách vypne, výstupní proud zdroje je 1A ( asi je to málo )

Díky za reakce
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
stawq
Příspěvky: 229
Registrován: 03. 04. 2013, 07:36
Bydliště: Ratměřice
Věk: 63

Re: externí zdroj

#2

Příspěvek od stawq »

Spousta powerbank má ale výstupní proudy aspoň 2A. Takovou jsi nezkoušel?
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: externí zdroj

#3

Příspěvek od Pidrman »

Jj, vím. Našel jsem je, ale mam pocit, že powerbanka pozná, že se nejedná o nabíjení a vypne se :-( ta montáž jede na 4 články o kapacitě 1600mAh, tak 6 hodin v pohodě, tak tam odběr musí být fakt malý. I ten 1A je dost s rezervou ( možná je to ten problém, že odběr je malý ) i když se montáž chová divně po zapojení té powerbanky. Jako by ledky kolísaly. On ten DC motor nejede pořád, ale po krocích a to se té powerbance možná nelíbí.

Nikdo z pordejců mi na to nedokázal odpovědět. Jediné co mi poradili bylo : kupte si to, vyzkoušejte a pak nám řekněte :-)
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: externí zdroj

#4

Příspěvek od Bill »

Pidrman píše:ta montáž jede na 4 články o kapacitě 1600mAh, tak 6 hodin v pohodě,
No a není teda jednodušší si koupit jenom novou sadu článků s větší kapacitou? Když si koupíš nějaké 2700/3000 tak to musí vydržet celou noc...

Bohuže asi všechny 5V powerbanky měří proud aby se mohly po ukončení nabíjení vypnout...
Asi by se dala zátěž uměle zvýšit - otázka je, zda se powerbanka nevypne i po nějakém čase (takovou radost dělají třeba některé záložní zdroje).
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: externí zdroj

#5

Příspěvek od Pidrman »

Jj, tak tak, podle mě vyhodnotí, že je nabito a pak se vypne, tak asi zapřáhnu své ruce a něco vyrobím :-)

Ještě se zeptám, jak v zimě chráníte zdroje před mrazem, přeci jen v mrazu jde kapacita strmě dolů.
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: externí zdroj

#6

Příspěvek od Dansemacabre »

Polystyrenový box na laboratorní vzorky/termotaška a miniaturní výhřev na baterku - jen ten výhřev musí být tak malý, aby jeho odběr nepřesáhl úspory dosažené zvýšením teploty ;)
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: externí zdroj

#7

Příspěvek od Bill »

Pidrman píše:Ještě se zeptám, jak v zimě chráníte zdroje před mrazem, přeci jen v mrazu jde kapacita strmě dolů.
Ono je otázka kolikrát v zimě půjdeš fotit. U nás, když opadne listí, tak se zhorší tma. Když napadne navíc shíh, tak už to ani jako tma nevypadá vůbec.

Počet jasných bezměsíčných nocí v zimě by se dal spočítat na prstech jedné ruky dlouholetého zaměsnance na pile...

Já to neřeším - když baterka nevydrží, jdu domů. Prozatím vydržela vždy déle než já :-)

Pokud chceš něco vymýšlet - přidej topítko k té power bance - aspoň se přestane vypínat ...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
billy
Příspěvky: 162
Registrován: 23. 09. 2014, 21:18
Bydliště: Ružomberok
Věk: 69

Re: externí zdroj

#8

Příspěvek od billy »

V prípade powerbanky ma napadá jednoduché riešenie: termoizolačný obal na fľašku na pitie (sú určite rôznej kvality a veľkosti) - dnu dáš powerbanku, k tomu dva teplíčka, zatiahneš šnúrku a zavesíš na statív. Keď teplíčka ochladnú, vymeníš za druhé.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: externí zdroj

#9

Příspěvek od Bill »

Pidrman píše:Ještě se zeptám, jak v zimě chráníte zdroje před mrazem, přeci jen v mrazu jde kapacita strmě dolů.
No u Li-Ion to zas tak strmě dolů nejde:

Obrázek

Smysl to má asi u olověné - podle mne polystyrénová krabička stačí - ono při odběru se baterie trošku zahřívá sama. Taky má velkou tepelnou kapacitu - pokud ji má člověk doma, tak rychle nevymrzne.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: externí zdroj

#10

Příspěvek od Pidrman »

Tak vyrobit nějakou krabičku a trošku ji odizolovat :-)

Díky všem za podměty a postřehy :-)
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
mifo
Příspěvky: 29
Registrován: 23. 04. 2012, 10:39

Powerbank 12 V

#11

Příspěvek od mifo »

Planujem zakupit nejaku powerbanku. Mam Dobsona s GOTO systemom. Zatial maximalna namerana spotreba je 15 W (napatie 12 V). Pozorovania nerobim nejake extra dlhe. Maximalne 3-4 hodiny. Co myslite, nieco taketo by utiahlo cely dalekohlad ? https://www.alza.sk/xiaomi-power-bank-1 ... 300234.htm
Dobson SW GoTo 200/1200 (Plössl 25 a 10 mm, SkyWatcher SWA-58 7 mm a 5 mm), trieder 20 x 50
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Powerbank 12 V

#12

Příspěvek od Bill »

Ta kapacita je dost malá, to by určitě 3 hodiny nevydrželo. Těch 10Ah je vztaženo k napětí interní baterie 3.6V. Takže při 100% účinnosti by to mohlo mít 3Ah pro 12V. To ale určitě nemá... Počítej reálně tak 2Ah. Pokud máš odběr větší než jeden Ampér...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Powerbank 12 V

#13

Příspěvek od biker.fm »

S tou powerbankou ti to bude fungovat par desitek minut v lete, v zime jeste mene. Nejlepsi je koupit nejakou gelovou baterku 12V/12Ah nebo neco vice Ah. Takove nejake se davaji treba do motorek nebo baterie do UPS. No a nabijecku k tomu.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: externí zdroj

#14

Příspěvek od biker.fm »

to mifo: Na vyber je nekolik obchodu v SK, ktere prodavaji baterie. Treba namatkou tento eshop, v nabidce ji maji za 27.30Euro. Ted koukam a baterka (viz odkaz) je dokonce i levnejsi nez ta powerbanka z Alzy. Pokud mas uz nejakou lepsi/inteligentnejsi nabijecku na autobaterii, nemusi uz pak nabijecku kupovat.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
francek
Příspěvky: 158
Registrován: 16. 02. 2012, 15:22

Re: externí zdroj

#15

Příspěvek od francek »

Zdravím.
Netreba objavovať už objavené. Na tomto vlákne, alebo fóre je kopec návodov na napájanie čohokoľvek.
Záleží na tebe, ako fotíš. V domčeku - hvezdárni to hádam riešiť netreba. Ak to vozíš autom, máš to tiež jednoduché.
Najlepšia je autobatéria v kufri a predlžovač do 10m (nenapájaj zo zapaľovača auta, lebo ti hrozí, že ráno nenaštartuješ), alebo v polystyrénovom boxe pri montáži. Autobatéria - najlacnejší, najspoľahlivejší a najuniverzálnejší a DOSTATOČNÝ zdroj prúdu. Mám to vyskúšané 5 ročnou praxou (stále tá istá batéria). V pohode mi vydrží celú noc (i viac ako 8hod).
Na 12 V je nepreberné množstvo adaptérov napájania (GME.cz), alebo sa za málo peňazí dajú vyrobiť-inšpirácia tu na vlákne, alebo fóre. Napájanie fotáku riešim tiež vyrobeným adaptérom (cena súčiastok do 20€)a napájam z malej gélovej batérie 12V/7AH, kvôli galvanickému oddeleniu rušivých signálov(viď foto). Ale možno je to iba moja paranoja.
Ak to nosíš v batohu na chrbte, alebo ďaleko prenášaš od auta stačí hore spomínaná gélovka, prípadne silnejšia verzia (je síce tiež ťažká na nosenie ale rádovo lacnejšia a spoľahlivejšia ako riešenia s inými zdrojmi -alkalickými, modelárskymi batériami...). Po každom výjazde hodíš na nabíjačku autobatérií a máš vystarané, že ti neprdne v polovici fotenia nabudúce.
Niekoľko inšpirácii:
Přílohy
Napajanie3.JPG
Napajanie3.JPG (427.67 KiB) Zobrazeno 3928 x
Napajanie2.JPG
Napajanie2.JPG (741.26 KiB) Zobrazeno 3928 x
Celestron AVX, CG-4, RC 152/1380, MEADE ED 80/480, LACERTA MGEN II GUIDER,Canon EOS 600D mod.Canon EOS 6D mod.,Samyang 135/2, Samyang 35/1.4.
Odpovědět