Červené světlo Expa Light

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
kaklik
Příspěvky: 82
Registrován: 06. 04. 2007, 21:33

Červené světlo Expa Light

#1

Příspěvek od kaklik »

Ahoj,

Na letošním blogu Astronomické Expedice se objevila realizace zajímavého nápadu červené lampičky pro pozorovatele. Je zvláštní tím, že nemá baterie, ale kondenzátory, které se dají navíc velmi rychle opět nabít. Není proto potřeba při dlouhé přestávce v pozorování hledat baterie do lampičky která před tím zůstala omylem zapnutá atd.
Odkaz na původní článek na expedičním blogu je tady: http://blog.astronomie.cz/expa16/2016/0 ... ght-vol-1/
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4135
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: červené světlo Expa Light

#2

Příspěvek od biker.fm »

Tohle vypada zajimave, 1minuta=10hodin sviceni. Pokud to jde nabijet z klasickeho USB konektoru (at uz nabijecka nebo napr.z NB) videl bych to na jako meho favorita na cervene svetylko :) Okolni teplota ma nejaky vliv na delku sviceni ? A na kolik penez vyjde PCB a soucastky ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
kaklik
Příspěvky: 82
Registrován: 06. 04. 2007, 21:33

Re: červené světlo Expa Light

#3

Příspěvek od kaklik »

Podle toho co tady píšou o těch kondenzátorech by se se snižující teplotou měly mírně zlepšovat jejich parametry: http://www.manyue.com/edlc_catalogue.pdf Takže se dá očekávat, že za mrazivých nocí nebude mít problém lampička svítit stejně dobře jako za pokojové teploty. Druhý extrém vysokých teplot je zajímavý až od 85 stupňů, kdy dochází k vysoušení elektrolytu. To ale už asi stejně bude problém už i pro plastové pouzdro.
Na tom blogu je i článek, kde nabízí jakousi předseriovou výrobu pro ty, kteří projeví zájem: http://blog.astronomie.cz/expa16/2016/0 ... ght-vol-2/
Uživatelský avatar
Mash
Příspěvky: 150
Registrován: 03. 03. 2014, 11:27

Re: červené světlo Expa Light

#4

Příspěvek od Mash »

čelovková varianta by nebyla?
SW 10'' Dobson| SW 80 ED
24mm Panoptic, 12mm Delos, 8mm Delos,
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: červené světlo Expa Light

#5

Příspěvek od MilAN »

Je to určitě zajímavé řešení. Ale mám jak červenou čelovku, tak i ruční a a vím, když tam dám nabité enelopy, tak s tím svítím desítky hodin. Něco , co musím před použitím nabít, mě tedy moc neláká.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Sajri
Příspěvky: 524
Registrován: 05. 04. 2002, 19:28
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: červené světlo Expa Light

#6

Příspěvek od Sajri »

MilAN píše:Je to určitě zajímavé řešení. Ale mám jak červenou čelovku, tak i ruční a a vím, když tam dám nabité enelopy, tak s tím svítím desítky hodin. Něco , co musím před použitím nabít, mě tedy moc neláká.
Jenže to nabití do plna trvá 45 sekund (sekund! Vlastní zkušenost) A pak to svítí celou noc.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: červené světlo Expa Light

#7

Příspěvek od MaG »

Sajri a za kolik hodin / dnů se ty kondíky samy vybijou, když ji nechám ležet na stole a bez nabití vezmu ven? Vydrží aspoň týden, když ji zapomenu dobít?
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Sajri
Příspěvky: 524
Registrován: 05. 04. 2002, 19:28
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: červené světlo Expa Light

#8

Příspěvek od Sajri »

MaG píše:Sajri a za kolik hodin / dnů se ty kondíky samy vybijou, když ji nechám ležet na stole a bez nabití vezmu ven? Vydrží aspoň týden, když ji zapomenu dobít?
Oni se nevybijí samy, oni se vybijí svícením, protože ta baterka nemá vypínač (nejchoulostivější věc, která obvykle odchází jako první) a svítí stále. Je dělaná na to, že každý večer je opravdu dobré ji nabít (ale rozumně svítit - na posvícení si do deníku, ne na hledání věcí - vydrží bez nabití i dvě noci, plus den mezi nimi, po sobě). Samozřejmě ten kdo zapomene, vyrazí na pozorování a nemá k dispozici zdroj, kam by mohl píchnout usb kabel, má smůlu. Na druhou stranu pokud leží na stole, tak už když ji beru do ruky tak vidím, zda potřebuje dobít :-).
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: červené světlo Expa Light

#9

Příspěvek od MaG »

Díky, přijde mi to jako super nápad.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4135
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: červené světlo Expa Light

#10

Příspěvek od biker.fm »

[quote="Sajri"baterka nemá vypínač (nejchoulostivější věc, která obvykle odchází jako první) a svítí stále. [/quote]
Mi by se libila verze i s tim vypinacem, Proc by mi to melo svitit cely den do druhe noci zbytecne a kdyz v noci ji nepotrebuji tak bych si taky radeji svetylko vypnul a setril energii na dalsi sviceni. To s tim argumentem ze vypinac odchazi jak prvni ... to by pak zadne zarizeni nemohlo mit zadny vypinac protoze vypinac odchazi jako prvni :)
Pokud bych si svetylko koupil (mam o nej zajem a nabit neni problem kdybych zapomnel na to pred odjezdem za tmou, v aute mam USB a NB vetsinou sebou taky vozim), kam ten vypinac by se mel dat, k LEDce nebo vypinacem odpojovat kondenzator ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: červené světlo Expa Light

#11

Příspěvek od MilAN »

Jde také o to, jestli to s vypínačem vydrží déle v nabitém stavu než když to svítí. Pokud bude rozdíl v hodinách a ne ve dnech, je vypínač zbytečný
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4135
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: červené světlo Expa Light

#12

Příspěvek od biker.fm »

Nesdilim stejny nazor o zbytecnosti vypinace, ale kazdy mame pravo na svuj nazor :). I ty hodiny navic jsou prece fajn a proc by to melo svitit kdyz to nechci/nepotrebuji (pak to strkat nekde do kapsy at svetylko "neprekazi" svym svitem. Snad se kvuli tomuto memu prispevku nespusti flame :)
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Sajri
Příspěvky: 524
Registrován: 05. 04. 2002, 19:28
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: červené světlo Expa Light

#13

Příspěvek od Sajri »

Strkat do kapsy baterku není třeba - je vybavena otočným tmavým krytem, jehož pootočením lze regulovat jas nebo ho zcela ztlumit (prostě se zakryje příslušná část otvoru, v němž je umístěna dioda). Já tu ale nemám v úmyslu obhajovat to či ono konstrukční řešení, jen popisuju aktuální stav a vlastní zkušenost. K tomu se musí vyjádřit sami tvůrci (jdu je sem nasměrovat).
roman-dvorak
Příspěvky: 6
Registrován: 08. 12. 2015, 00:16

Re: červené světlo Expa Light

#14

Příspěvek od roman-dvorak »

Ahoj,

lampička nemá vypínač z několika důvodů. První tady už byl zmíněný a to, že vypínač je to první, co se rozbije. Pak to má další praktickou výhodu, že se neztratí zapadlá někde v trávě. Je pak dobře vidět. Když by se kondenzátor nějakým způsobem odpojil, tak vydrží nabitý tak dvakrát tolik dlouho. Samovybíjecí proud je dost podobný tomu, co teče do LEDky. Celá elektronika (i obal) je navržena pro co největší odolnost a proto tam ani není kam vypínač připojit. Vždy by se tím navíc zmenšila mechanická odolnost. Jak napsal @biker.fm, tak většinou není problém lampičku někde nabít (Auto, notebook, powerbanka, ...). Lampička se nabíjí do jedné minuty. Nabíjení z PC (ani jiné nabíječky) se bát nemusíte, protože to vyhovuje standardům USB2.0 a vyšším.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: červené světlo Expa Light

#15

Příspěvek od Bill »

roman-dvorak píše:Samovybíjecí proud je dost podobný tomu, co teče do LEDky.
Když se podíváš do datasheetu, tak uvidíš, že ten proud je o několik řádů nižší - ale samozřejmě pro naformovaný kondenzátor. Toho se ale nedá dosáhnout za 1 minutu (mám pocit že v tom datasheetu je 100 hodin, ale nejsem si jistý). Takže s vypínačem by se to dalo provozovat jako "normální" nabíjecí baterka, ale je otázka, zda to má smysl.
M:736 750 113
Odpovědět