Skládací dobson do bedýnky 200/1000

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Samson
Příspěvky: 74
Registrován: 04. 12. 2013, 20:45
Bydliště: Zlín
Věk: 50

Skládací dobson do bedýnky 200/1000

#1

Příspěvek od Samson »

Vážení,

Pro ty, které by eventuálně zajímal popis výroby malého skládacího dobsonu na cesty, mám zde dokumentovanou výrobu jednoho takového stroje.
Parametry optiky jsou:  200/1000, konstrukce „do bedýnky“  za použití komponent ze standardního OTA od Sky Watcheru, vybaveného jednorychlostním cryfordovým výtahem. Foto ve složeném a rozloženém stavu zde:





Cílem projektu bylo vyrobit, za použití standardních technik (tj. překližka, dostupný spojovací materiál, standardní nářadí menší dílny), cestovní skládací dalekohled, který by člověk mohl přibalit nepozorovaně do kufru rodinného automobilu, když se balí na dovolenou, nebo když se jede s kamarády na lyže do Alp apod.

Filosofie byla taková, že jsem nechtěl jakkoliv modifikovat standardní díly z komerčního OTA, abych mohl kdykoliv vzít tyto díly zpět a poskládat nepoškozený a plně funkční OTA, vhodný opět na ekvatoriálku..

Zakoupil jsem tudíž zde na AF použitý SW OTA 200/1000, včetně upínacích kruhů, upínací lišty a dvou setových okulárů 1 [ch188]“ 25 a 10 mm.

Použité díly pro stavbu byly:

-primár, včetně jeho uchycení k plechovému tubusu a tudíž i justáže, dále
-celý pavouk se sekundárem,
-okulárový výtah a
-držák hledáčku

S pomocí dobrých rad od „Elona254“ (čímž bych mu zde chtěl poděkovat za pomoc v průběhu stavby i při rozhodování o nákupu/parametrech projektu) a rovněž pana Googla, jsem posbíral inspiraci a postavil si model dalekohledu z kartonu, 1 cm polystyrenu, papíru a pár dřevěných nosníků. Po odzkoušení a doladění základních rozměrů dvou „krabic“ a horní klece jsem se pustil do nákupu materiálu (překližky), spojovacího materiálu a materiálu na trubkovou konstrukci. Jediné, co mi vyrobil soustružník podle skicy od ruky, byl otočný čep. Rovněž hledáček jsem dokoupil jiný – red dot, pochopitelně kvůli hmotnosti.

Ve wordovském souboru, http://invos.sweb.cz/2015-03-05_truss_tubus_8_inch.docx jsou fotky ze stavby a k nim komentáře.

Shrnuto, mohu zde říct následující:

Za dlouhých zimních večerů byla stavba takového projektu příjemným povyražením, trvala ca 6 týdnů (po chvilkách, po večerech, odhad ca 70 hodin práce)Byl to můj první podobný projekt, proto jsem si raději postavil papírový model, což bylo více, než praktické, pro stavby-chtivé mohu napoprvé jen doporučit.Zkušenosti leteckého modeláře (byť tomu je již řada let) byly sice dobré, ale stálé studium podobných publikovaných projektů na webu bylo velkým přínosem. Základní inspirací budiž tento stroj: http://www.astro-electronic.de/reise.htm Samotné sestavení je cca do deseti minut, stejně časově náročné je i rozebráníMusí se u toho dřepět, nebo klečet, je to maloch, ale není to můj primární dalekohled, je to travelscope, tudíž na občasné pozorování pro výlety, kdy nemá smysl do auta balit velký stroj, je to použitelnéAno, dalo se to postavit o tři kila lehčí, z karbonu/titanu/+helical okulárový výtah apod... ale to nebyl primární cíl, auto to uveze..Přesnost/tuhost/opakovatelnost stavby truss tubusu po každém sestavení je taková, že většinou po vložení laserového kolimátoru do OV vidím odražený paprsek zpět na bílém terči kolimátoru, tj. ca do 2 cm od středu. Drobná justáž a je seřízeno (samozřejmě, po temperaci!)stavbu jsem pojal nejen jako výrobu funkčního travelscopu, který se měl se svými rozměry vejít do cestovního zavazadla, ale taky jako trénink na případnou stavbu většího travelscopu, kde by byly použité materiály již sofistikovanější (karbonové lamináty, ložiska pro pohybové prvky apod.). Bylo mi zřejmé, že vlastní zkušenosti ze stavby jsou nepřenositelné a nějak se začít musí.
Postřehy ze stavby shrnuji ve výše zmiňovaném wordovském dokumentu.  

Ať se Vám všem, komu není zkratka ATM cizí, daří... (a nejen vám)

Parametry:

Optika: Sky Watcher 200/1000 mm,
Hmotnost: celkem 9,5 kg
Rozměry: Bedýnka ca 32x32x22 cm, tyčky, uložené ve futrálu od trekových holí délky 60 cm…
Dokoupené díly: Red Dot hledáček (kvůli hmotnosti), okulár 6 mm



Případné dotazy na detaily konstrukce rád zodpovím..

S přáním všeho dobrého
Samson

Skládací truss tubus dobson v bedýnce 200/1000 (na cesty, home-made), ve výrobě skládací 305/1500 truss tubus...
Uživatelský avatar
dirka
Příspěvky: 56
Registrován: 22. 04. 2011, 17:41

Skládací dobson do bedýnky 200/1000

#2

Příspěvek od dirka »

Paráda. Blahopřeji k výtvoru.
S-W UWA 5 mm,plössl 6 mm, Sony A 58
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Skládací dobson do bedýnky 200/1000

#3

Příspěvek od michal.b »

Pěkné to máš Už si měl příležitost s tím pozorovat?
Uživatelský avatar
Samson
Příspěvky: 74
Registrován: 04. 12. 2013, 20:45
Bydliště: Zlín
Věk: 50

Skládací dobson do bedýnky 200/1000

#4

Příspěvek od Samson »

Ano, už byl párkrát v akci, zkušenosti zatím pozitivní, textilie chybí, ale to se doladí...

Jinak, všechny dostupné foto ze stavby v plném rozlišení zde http://1drv.ms/1Be856r
Skládací truss tubus dobson v bedýnce 200/1000 (na cesty, home-made), ve výrobě skládací 305/1500 truss tubus...
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Skládací dobson do bedýnky 200/1000

#5

Příspěvek od elon254 »

Pěkné to máš Juro, ať slouží!
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Samson
Příspěvky: 74
Registrován: 04. 12. 2013, 20:45
Bydliště: Zlín
Věk: 50

Skládací dobson do bedýnky 200/1000

#6

Příspěvek od Samson »

Díky pánové, za chvíli vyrážím do Alp na lyže, vyzkoušíme stroj v praxi... Mějte se...
Skládací truss tubus dobson v bedýnce 200/1000 (na cesty, home-made), ve výrobě skládací 305/1500 truss tubus...
david28
Příspěvky: 6
Registrován: 25. 11. 2018, 15:39

Re: Skládací dobson do bedýnky 200/1000

#7

Příspěvek od david28 »

Nazdar,
Z odstupom casu nejaka recemzia ku pozorovaniu, spokojnosti a spolahlivosti sustavy pri opakovanom skladani/rozkladani?

Dik moc
Odpovědět