Ochrana proti větru a zimě

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: ochrana proti vetru a zime

#31

Příspěvek od LukasNestak »

Poprosil by som o názor skúsených kutilov či to má zmysel vyrobiť si na mieru takéto niečo:
https://www.google.com/imgres?imgurl=ht ... mrc&uact=8
na môj jestvujúci vetrolam:
viewtopic.php?p=389639#p389639
Vetrolam prežil 8 mesiacov bez vážnejšej ujmy, takže by sa možno olapitilo skúsiť menší update.
Na hvezdárničku momentálne nemám peniaze ani miesto.
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: ochrana proti vetru a zime

#32

Příspěvek od MMys »

No problém je, že to asi geometricky nevyjde. Výška sestavy je vyšší, než poloměr té terasy co tam máš mazi keříky k dispozici.

Druhá věc je, že to moc odolné není. I když asi záleží na typu. Už jsem viděl jeden zlikvidovaný jednou prudší bouřkou.

Pokud bych to chápal doslova, ty to ale nechceš dávat na zem, ale na ten větrolam ? To už je asi blbost, ne ? Moc velkej bastl.
Zakryl bych montáž s dalekohledem bytelným pytlem, a nechal zespod luftovat.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: ochrana proti vetru a zime

#33

Příspěvek od LukasNestak »

Teraz ho zakrývam hrubou 2x2m celtovinou, na ktorú som nalepil odrazovú fóliu.
Geometricky by to asi na centimeter vyšlo, vnútorný priemer je cca 160cm a ďalekohľad v najvyššom bode je je max 60cm nad hranou. Trochu sa obáva vyššieho ťažiska celej konštrukcie.
Posledný silný víchor to prežilo aj s ďalekohľadom vo vnútri, takže až taký bastl to nie je, ale je to špatné :(
Chcelo by to malú kopulku postaviť na nevykurovanú miestnosť, ale do mesta je to škoda peňazí.
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Ochrana proti větru a zimě

#34

Příspěvek od hades »

Astar mě navedl na myšlenku použití větrolamu při focení v terénu. Z původního "jednoduchého" řešení jsem nakonec dospěl k následující myšlence:
Mám staré hliníkové stanové tyčky, o délce cca 2 metry, uprostřed se spojují. K tomu jsem koupil plachtu o rozměrech 2*3 metry. Rád bych to postavil s použitím 4 tyček, vzdálených od sebe po jednom metru a v úhlu 45°. Bude to zhora vypadat jako část osmiúhlelníku. Tyčky bych do země chtěl uložit tak, že budu mít připravené PVC trubky, dejme tomu o délce 20cm a odpovídajícím vnitřním průměru, aby se tyčky moc nevyklaly. Ty trubky budou mít nahoře krytky proti vodě a sněhu. A teď bych vás chtěl poprosit o radu, jak co nejlépe a s použitím minimálního úsilí ty trubky do země dostat? Existují zemní vrtáky, ale ty jsou většinou moc široké. Možnost je taky sehnat kovový kolík, kterým díru pro trubku udělám zatlučením do země a následným vytažením. Problém ale může být poměrně dost kamenitá zemina na mém místě.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Re: Ochrana proti větru a zimě

#35

Příspěvek od Jožin110 »

Nějakou špičku, sekáč, kulatinu. ( Já má asi metr dlouhou 40citku kulatinu se špičkou). Natlouc do země. Krouživými pochyby zvětšit díru. A místo novodurové trubky bych dal např. 1/2", nebo 3/3" vodovodní trubku. Dá se ještě zaklepat. Asi trochu delší a pak bych jí uříznul. Tak bych to dělal já
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Ochrana proti větru a zimě

#36

Příspěvek od MilAN »

hades píše: A teď bych vás chtěl poprosit o radu, jak co nejlépe a s použitím minimálního úsilí ty trubky do země dostat?
.
Krumpáč, rýč a vlastní ruce :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana proti větru a zimě

#37

Příspěvek od MMys »

Jestli to není vyloženě skála, ale jen hlína s drobnými kameny, tak zkus zemní vruty. Nějaký typ s délkou okolo 40cm by ti už mohl pro daný účel stačit.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Ochrana proti větru a zimě

#38

Příspěvek od hades »

Na zemní vruty jsem se díval, mají ale vždy výrazně větší průměr. Ale tu mezeru pak můžu vysypat nějakým sypkým materiálem. Začnu ale tím, co psal Jožin110, seženu si kulatinu o průměru 30-40mm a tu zkusím zatlouct do země a pak následně vytáhnout.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Ochrana proti větru a zimě

#39

Příspěvek od vla »

Možná jsem to nepochopil, ale chceš tam mít ty zemní trubky nastálo? Pokud ano, vzal bych železnou trubku, zatloukl do země pokud zdeformuji okraj, tak zaříznout. Pak nasadit plastové krytky a je hotovo. Práce i s tím zařezávání tak na hodinku, pokud vše ručně. Je-li elektřina, nebo aku rozbruska podstatně méně. Ty stanové trubičky ti ovšem takovou plochu plachty neudrží, ohnou se při prvním větší poryvu větru.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Ochrana proti větru a zimě

#40

Příspěvek od hades »

Ano, budou tam na stálo. Trubka nevím zda by tam šla zatlouct přímo, když nebude mít hrot. Jak jsem psal, tak ta zem je dost kamenitá, je to tam navezené uměle. Stanové trubky to snad ustojí, a kdyby ne, mám připravenou náhradní variantu: dřevěné násady :)
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2230
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Ochrana proti větru a zimě

#41

Příspěvek od peta62 »

Mozna blbost, ale neslo by udelat hrot, ten zatlouci a trubku na nej nasunout a potom zavarit nebo alespon prisroubovat ?
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Re: Ochrana proti větru a zimě

#42

Příspěvek od Jožin110 »

O něco podobného jsem se už snažil. Trubky i s malou podložkou jsou zároveň s trávníkem. Takže nevadí. Ještě jsem to nepoužil. Nebylo to kvůli větru, ale kvůli veřejnému osvětlení
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana proti větru a zimě

#43

Příspěvek od MMys »

Stanové trubky to rozhodně neustojí ! Ve stanu to vydrží jen díky tomu, že jsou pospojované do příhradové konstrukce, a nejsou namáhané na ohyb v místě u země. Takhle vetknuté se při prvním silnějším poryvu větru u země ohnou.

Síla od větru na rovnou desku, napnutou plachtu, je zhruba 0,5 * odporový součinitel (okolo 1,3) * plocha * hustota vzduchu (1,27 kg/m3) * rychlost větru na druhou.

Když budu uvažovat plochu 2x2m (zhruba průmět 2x3m do směru větru) a poryv 20m/s (nic neobvyklého) tak síla vychází 0.5 * 1.3 * 4 * 1.27 * 400 = 1320N, tedy 130kg rozložených na 4 tyčky. Obávám se, že stanová vetknutá tyčka 2m dlouhá přes 30kg opravdu neudrží (ani rozložených spojitě po celé délce). Navíc, vítr bude silnější u vršku, takže to bude spíš horší. Taktéž plachta se prohne, směre dovnitř, a její Cx se zvětší. A ještě (protože se nejedná o rovnou tuhou desku) tam přibude nezanedbatelná síla táhnoucí krajní tyčky směrem dovnitř, jak se plachta prohýbá.

Stanová tyčka je odhadem tak 20x1.5mm, z nějakého taženého EN AW 6063. Udělal jsem malou simulaci metodou konečných prvků, a u téhle trubičky je to více než 3x za mezí kluzu. Tedy to s ní snad ani nezkoušej.

Taková hliníková trubka, co by vydržela spolehlivě poryv 20m/s by musela mít průměr 40mm a stěnu 3mm, tam je to už s dvojnásobnou rezervou na další vlivy, a průhyb bude na konci okolo 9cm.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Ochrana proti větru a zimě

#44

Příspěvek od hades »

Díky Martine za vyčerpávající analýzu. Tím pádem k tomu asi rovnou přidám i další prvek: kotevní lanka. Ta budou upoutaná k do země zatlučeným kolíkům. To už by mohlo poryvy ustát. Ještě dodám že nejezdím fotit když předpověď ukazuje sílu větru větší než 2 na Beaufortově stupnici
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Ochrana proti větru a zimě

#45

Příspěvek od vla »

Nechtěl jsem tam psát takové nesmysly jako na jeden konec trubky bacíte palicí, ona se sploští a máte hrot. Pokud tam trubku zatlučete bez jakékoliv špičky plným průměrem, lze čekat, že se naplní zemí a už do ní nic nestrčíte. Předpokládám určitou úroveň praktického myšlení, pokud není, nemá asi cenu začít něco budovat.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět