Ochrana proti větru a zimě

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana proti větru a zimě

#46

Příspěvek od MMys »

No s těmi lanky je to tak tak na hraně, při těch 20m/s. Je fakt, že při takovém fučáku ale asi nemá smyl vyjíždět.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Ochrana proti větru a zimě

#47

Příspěvek od MilAN »

skoro zákaz vycházení :)
vítr 8.jpg
vítr 8.jpg (96.15 KiB) Zobrazeno 912 x
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2176
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Ochrana proti větru a zimě

#48

Příspěvek od astar »

Jen poznámku .
Při nárazech 20m/s to nemá cenu vyjíždět. To pořádně neudrží ani napínací lanka . Zkušennost: při nárazu nad 10m/s mi plachta ulítla - vytrhl se jeden kolík co držel lanko ( záleží taky jak tvrdá je kolem zem a jak je kolík dlouhý ). Tyče mám z hliníkových trubek na záclony. Na jednom konci hrot na zapíchnutí na druhém jen trn . Na každou tyč potřebuji 3 lanka, stavím jen L. Pokud to jde, jedu na místo které je kryto z toho směru co fouká .
Já vyjíždím když je vítr s nárazy do 10m/s a průměr tak 5m/s. V Aladin meteogramu nesmí být ty slabé čáry které značí nárazy nad 10m/s.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana proti větru a zimě

#49

Příspěvek od MMys »

Počítal jsem to fakt pro extrém, ale ty stanový tyčky bez lanek nevydrží ani ten 10m/s poryv. S lanky už ano (pokud to nedopadne jak píšeš)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Ochrana proti větru a zimě

#50

Příspěvek od vla »

A taky nepočítej s tím, že za plachtou bude bezvětří. Bude to lepší než nic, ale vítr zpravidla nefouká z jednoho přesného směru, případně zástěna způsobí vzdušné víry. Kryji si fotosestavu Multivanem a dost často je třeba v noci přeparkovat, nebo se to tak často mění, že za něj vždy chvílemi foukne. I proto bych dal trubky do země, klidně i víc než plánuješ,abys mohl zástěnu trochu přesunout. Do nich pak silnější Al trubky a žádná lanka ani jiné kotvení, aby se to nechalo snadno přendat. To, že není multík až k zemi mám pocit, že nevadí.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2176
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Ochrana proti větru a zimě

#51

Příspěvek od astar »

Vla, jasně někdy trochu foukne, je to ale zanedbatelné, žádné zhoršení při snímání. Já mám dvě plachty 2x3mm a špičku L stavím podle předpovědi a upřesním aktuálně na místě. To mi zabezpečí minimálně 90° změnu směru .
Ještě jenu věc jsem si udělal a zatím jen jednou použil, že mám tyče nahoře spojené 25 mm hranolkem a tím i tužší konstrukci .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Ochrana proti větru a zimě

#52

Příspěvek od hades »

Vla: nad tím jsem taky uvažoval, ale byl by to až další krok. Když se osvědčí tento první koncept a budu si jistý průměrem. Ještě doplním, pokud jsem to jinde neuváděl, že to bude v terénu, mimo město. A ten pozemek mi bohužel nepatří. Kdyby patřil, už bych tam asi betonoval pevné sloupy :)
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Ochrana proti větru a zimě

#53

Příspěvek od hades »

vla píše:Nechtěl jsem tam psát takové nesmysly jako na jeden konec trubky bacíte palicí, ona se sploští a máte hrot. Pokud tam trubku zatlučete bez jakékoliv špičky plným průměrem, lze čekat, že se naplní zemí a už do ní nic nestrčíte. Předpokládám určitou úroveň praktického myšlení, pokud není, nemá asi cenu začít něco budovat.
No přiznám se že toto mě nenapadlo. Ale protože jsem dnes sehnal trubku, kterou chci použít, tak se raději zeptám: Půjde toto udělat i s hliníkovou trubkou o průměru 25mm a tloušťce stěny 1,5mm? Vydrží to "bacení" a pak i to zatloukání do země? Pokud ne, seženu si ještě tu ocelovou nebo železnou plnou tyč, kterou bych díru pro hliníkovou trubku udělal
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Ochrana proti větru a zimě

#54

Příspěvek od MMys »

No pokud je ta zemina hutnější, tak tohle možná nezatlučeš, minimálně počítej s tím, že řádně rozmlátíš vršek. No zkus to a uvidíš. Já u sebe na písčitým terénu bych to v pohodě zatloukl, ale taky by se to hned při prvním závanu větru vyvrátilo :-)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Ochrana proti větru a zimě

#55

Příspěvek od vla »

A proč pořád řešíš udělat něčím díru a do ní pak vsadit trubku, trubku zatluč rovnou a to nejlépe železnou a přes kus tvrdého dřeva, tím by se ti mohlo povést nepoškodit horní hranu a ušetříš si případné zaříznutí horního konce od palice.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2230
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Ochrana proti větru a zimě

#56

Příspěvek od peta62 »

Mam jeste jednu kacirskou myslenku. Co jsem se dival fotis refraky, tedy nepotrebujes az tolik mista. Proc neudelat klasicke stanove acko ( dva vingly spojem nahoru propojene nahore dalsi trubkou ) z lesenarskych trubek, spojenych temi lesenarskymi sroubovacimi spojkami ? Urcite by se sestavilo rychleji nez vrtani, pokud nemas kde nechat trubky na miste tak by se sice zvedla vaha proti puvodnimu planu ale rozmer moc ne. Z hlavni navetrne strany by byla ta plachta, z obou stran by se daly pridat mensi, poryvy vetru by to vlaste tlacily do zeme. Mozna blbost, ale treba by to mohlo resit situaci, neznam presne Tvoje podminky.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Ochrana proti větru a zimě

#57

Příspěvek od hades »

Zajímavé řešení, díky. Pokud jsem tě pochopil správně, tak bych ten "stan" stavil před dalekohled s montáží. A nebo kolem?
Jinak mám k dispozici celou tu stanovou konstrukci, takže bych ten stan mohl postavit celý a natáhnout plachtu jenom na jednu stranu. Myslím ale, že bych to zabralo spoustu času a musel bych to stejně ukotvit.
To stávající řešení je pro sestavení velmi rychlé, jenom zasunu tyčky to země do již připravených trubek, natáhnu mezi ně plachtu a nakonec to ukotvím lanky a kolíky.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2230
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Ochrana proti větru a zimě

#58

Příspěvek od peta62 »

Ja si prave myslim, ze by ty trubky mohly byt kolem, ze se tam s refrakem vejdes a cim blize je plachta k montazi tim mensi vystaveni ruznym virum za hranou plachty ( kazdopadne souhlasim, ze pod plachtou by mela byt tak 30 cm mezera, sice potahne na nohy, ale ucinnost plachty se zvedne, jeji vyskovy dosah take ).
Pokud budes mit v zemi osetrene upnuti nastalo, i aby se nezanaselo zemi, potom to rychlejsi bude, pokud ne, obavam se, ze to bude spousta drobnych cinnosti, ktere podle porekadla tisickrat nic umorilo osla se nakonec hodne protahnou. Tady bys dvakrat nasadil lesenarskou spojku na dve trubky, pritahl dva srouby. Potom obe dalsimi dvemi lesenarskymi spojkami pridelal tu spojovaci "stresni", natahl plachtu/y a bylo by. Hlavni vyhodu tohoto vidim v pevnosti, pokud by to s lanky nejak haprovalo.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Odpovědět