Deník výroby těžké přenosné montáže

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
kosteli
Příspěvky: 76
Registrován: 27. 08. 2009, 17:25
Bydliště: Třinec
Věk: 33

Deník výroby těžké přenosné montáže

#76

Příspěvek od kosteli »

Ahoj všem,
nechybí moc a desky už budou hotové. Minulý víkend jsem obě desky srovnal flycutterem, aspoň zmizely všechny ty škryfance, které jsem deskám uštědřil.



Včera jsem smontoval obě desky, abych mohl vyfrézovat funkční plochy na obou deskách současně z důvodu přesnosti. Pak přišlo na řadu odfrézování upínacích rohů desek, čímž dostaly svůj definitivní tvar. Chybí už jen zaoblení obou horních hran.



Na deskách zbývá už jen vyvrtat a vyzávitovat díry do spodních dosedacích ploch pro upnutí k základové desce.

Vojta
Tel: 739 260 631, email: vojtech444@seznam.cz
Uživatelský avatar
kosteli
Příspěvky: 76
Registrován: 27. 08. 2009, 17:25
Bydliště: Třinec
Věk: 33

Deník výroby těžké přenosné montáže

#77

Příspěvek od kosteli »

Zdravím opět po pauze.  Na konci ledna jsem konečně dodělal zkouškové a zbyl mi nějaký čas na další věci. Nejprv bylo třeba dovrtat a dozávitovat do obou desek pro jejich upevnění na základovou desku.



Pak přišla na řadu samotná základová deska, pro kterou sem objednal desku 330x330x40 opět z jakosti 7075. Rád bych sem hodil 3D návrh desky, ale 3Dčko mi na PC nějak kolabuje. Radši jsem desku pro začátek vůbec frézováním nerovnal, ale je pravda, že ani nebylo potřeba, jelikož byla rovná už tak. Začal jsem klasicky kapsami od žebrování a potom otvory pro šrouby k uchycení obou svislých desek. Poslední 3 otvory po obvodu desky na roztečné kružnici (přibližně v rozestupu po 120°) jsou vyzávitované a budou sloužit k uchycení montáže na budoucí pilíř. Dále bylo třeba udělit desce kruhový tvar na otočném stole a tím pádem už zbývalo jen desku srovnat z obou stran, protože se frézováním kapes deska tradičně mírně zdeformovala. První pokus s maximálně vysunutým flycutterem nevyšel .... vznikla kulová plocha ..... nůž ve flycutteru asi pružil při přerušovaném řezu a nejspíš i stůl frézky není při jejím věku úplně rovný. Přistoupil jsem proto k frézování na otočném stole, který má přesnou rovnou upínací plochu, s použitím stopkové frézy malého průměru. Po ustavení stolu sem srovnal obě strany a podle příměrného pravítka to vypadá, že je deska z obou stran perfektně rovná a obě strany jsou hezky rovnoběžné.



Abych mohl obě svislé desky upevnit na základovou desku přesně vůči sobě, bylo třeba začít se soustružením nosníku, který ponese trapézovou matici pro nastavení výšky u RA osy, a který zároveň vymezuje vzájemnou polohu svislých desek přes válcové díry. Na to jsem sehnal nerez kulatinu jakosti 1.4301 (sice jedna z nejsračkovějších nerezí, ale aspoň nejlevnější a odolnější proti korozi než dobře obrobitelná 1.4305, ikdyž nejspíš zbytečně řeším detaily). Boky nosníku jsou zešikmeně soustružené. Nakonec jsem to ještě ošmyrgloval do nějakého toho lesku, protože tahle součást nebude povrchově upravená.



Včera večer mi to nedalo a ještě jsem to stihl trochu smontovat, abych zkontroloval rovnoběžnost desek. Výsledek je supr, vzdálenost desek dole a nahoře se liší max několik setin mm.



Na nosníku zbývá ofrézovat horní a spodní plochu a vyvrtat díru pro otočnou trapézovou matici s korunkou, ale čas není a vše se teď zpomalí, protože musím pokračovat s diplomkou aby nedošlo ke katastrofě.

Vojta
Tel: 739 260 631, email: vojtech444@seznam.cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Deník výroby těžké přenosné montáže

#78

Příspěvek od MMys »

nechci ti do toho moc kecat, ale jenom jedna poznámka z vlastní zkušenosti: Ty tam chceš dávat závitovou trapézovou tyč + matku (hotovou, koupenou) ? A s jakým stoupáním ?
Já tam měl při prvním pokusu trapézovou se stoupáním 3 nebo 4mm (už si nepamatuju) a v naloženém stavu tím nešlo rukou vůbec otočit. To stoupání jemoc velké. Ve finále jsem skončil na šroubu a matici s jemným metrickým závitem se stoupáním 0.75mm. Sice to vypadá brutálně s ohledem na to, kolik to nese, jenže ten závit prochází celou asi 30mm dlouhou maticí, takže se ten tlak rozloží po velké ploše a je to vpohodě. Teď tím jde v naloženém stavu točit rukou (z matice mi koukají kolíčky po 60 stupních, jak na kormidelním kole a ladění je krásně jemné.

To s tou trapézovou tyčí (když jsem to přemohl pákou zasunutou do vyvrtaného otvoru v matici) bylo stejně pro finální jemné ustavení v rámci nějakých desítek úhlových vteřin hrozně hrubé.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
kosteli
Příspěvky: 76
Registrován: 27. 08. 2009, 17:25
Bydliště: Třinec
Věk: 33

Deník výroby těžké přenosné montáže

#79

Příspěvek od kosteli »

Martine díky za tvou zkušenost, zařídím se podle toho. Takže buď použiju jemný metrický závit nebo hodně jemný trapéz a u toho jsou dvě možnosti - buď ten jemný trapéz vysoustružím nebo se mi podaří znovu najít dodavatele hodně jemných broušených trapézových šroubů. Posledně sem ho nemohl najít, tak to zkusím znovu popř. jestli ho tady někdo zná, tak prosím vás písněte  :).

Edit: Tak se omlouvám, šrouby s jemným trapézovým závitem nejsou broušené ale přesně válcované. A to stoupání není až tak jemné jako u metrického závitu, ale i tak to vypadá zajímavě:

http://www.servo-drive.com/pohybove_tra ... srouby.php
Tel: 739 260 631, email: vojtech444@seznam.cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Deník výroby těžké přenosné montáže

#80

Příspěvek od Psion »

Tak si říkám, kdy bude dokončený tenhle pěkný model montáže?
Uživatelský avatar
kosteli
Příspěvky: 76
Registrován: 27. 08. 2009, 17:25
Bydliště: Třinec
Věk: 33

Deník výroby těžké přenosné montáže

#81

Příspěvek od kosteli »

Po dlouhé době zdravím AF :). Rád bych tady ukázal nové foto, ale během posledních měsíců jsem se k výrobě dalších dílů zatím nedostal, ten čas prostě není. Po ukončení VŠ a nástupu do práce je toho času málo, navíc ten který je volný teď věnuju opravě auta, takže až to bude možné, budu ve stavbě montáže pokračovat a snažit se, aby z toho nebyl (jak řekl kdysi MiLAN) jen hodně drahý pomníček :).

Vojta
Tel: 739 260 631, email: vojtech444@seznam.cz
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

Deník výroby těžké přenosné montáže

#82

Příspěvek od Kami »

  Vítej do klubu Vojto. Dokud je člověk mlád a na škole, jde to. Jak nastoupíš do práce, už je to horší. Jak přijde rodina, tak si říkáš, jestli není lepší to radši zabalit, nadobro.  :-X
  Tak držím palce na zdárné dokončení parádní montáže. Jsi těsně před cílem, byla by to velká škoda přestat. Zrovna včera jsem na chalupě u jednoho z AF viděl nedokončený velký projekt a bylo mi z toho smutno. Tolik radosti mohl ten projekt dávat a teď je to jen hromádka neštěstí a smutku. Tak ať se to nestane ani u tebe.

;)

Na další tvé fotky se moc těším.
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Deník výroby těžké přenosné montáže

#83

Příspěvek od MMys »

Je nějaký další posun ? Nebo to umřelo ? To by byla škoda...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

Deník výroby těžké přenosné montáže

#84

Příspěvek od Kami »

Obávám se, že Vojtu semlel výrobní proces a život zároveň. :-/ Už se ani mě několik měsíců nehlásí. Pěkně rozjetý projekt a .....
Bohužel to bývá běžný stav dobře rozjetých lidí s velkým elánem. I mě to štve, že se mi plno projektů nedaří dokončit. :'(

SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11582
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Deník výroby těžké přenosné montáže

#85

Příspěvek od Psion »

Tak nějak jsem to předpokládal, hezký model montáže...
Odpovědět