Raspbbery Pi

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4101
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#511

Příspěvek od biker.fm »

Je to vec osobni prioriry, ja by jsem sel do Ubuntu Mate. Mam ho i na Odroidu a spokojenost.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 815
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi 400

#512

Příspěvek od midars »

Dík za info a hlásím se z Ubuntu Mate 20.10 a jeví se mi na první pohled přehlednější a dotaženější než Raspberry pi OS. Instalace proběhla hladce bez problémů. A teď už jen se učit, se učit a se učit :?
P.S.
Teď jsem zjistil, že mi nejde zvuk do TV a Raspberry pi OS šel.
P.P.S.
Už to hraje
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3379
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Raspbbery Pi

#513

Příspěvek od hades »

William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 837
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Raspbbery Pi

#514

Příspěvek od mirkovacik »

No hrátky s malinou, linuxom a ekos/indi budú ešte veselé. Nepríde mi to tak super easy to use ako napr. to , čo používam - Backyard EOS... :)

1. Pripojil som k tomu Canon 6D. Ale nejako čudne to fotí. Robí to niekoľkosekundové expozície. Dal som mu exp 1s a určite to urobilo minimálne 3s ale možno aj 5s expozíciu (podľa cvakania zrkadielka, ale to je locknuté, tak iba podľa cvakania)... A tiež do logu písalo nejaké chyby, že opakuje pokus o získanie foto. Nakoniec niečo získal, keď som mal na objektíve krytku, bolo to čierne, keď som dal dole, bolo to biele (pokusy robím za dňa v miestnosti) - takže predpokladám, že tá fotka išla z foťáku... Netusíte, kde by mohol byť pes zakopaný?

2. Ako dostanem teplotu snímača do snímku? Backyard EOS mi to pichne rovno do názvu fajlu, tak sa mi tie fajly dobre triedia. Ale ako dostanem teplotu čipu do snímku v ekose? Najlepšie do názvu. V horšom prípade aspoň do dajakého atribútu vo fajle.

Zatiaľ tieto otázky... ďakujem za námety na riešenie issues...
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1735
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Raspbbery Pi

#515

Příspěvek od nou »

Ja som s zrkadlovkou a Ekos nefotil ale skusil som pripojit svoju 1100d. Aby mi to nejak fotilo tak pre kratke expozicie pod 30s som vypol "force BULB" v INDI control panel. Pre dlhsie som to zase musel zapnut.

Mne to foti do FITS a tam mam teplotu v policku CCD-TEMP.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#516

Příspěvek od Psion »

Samozřejmě se musí na fotáku nastavit Bulb, jinak PI nemůže expozici řídit.
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 837
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Raspbbery Pi

#517

Příspěvek od mirkovacik »

No veď ja sa s tým skamarátim.

Áno, keď som nastavil na foťáku B, tak to začalo reagovať na nastavené časy v ekose. Keď som mal M, tak to dávalo časy nastavené vo foťáku. (V Backyard EOS som to mal na M a fungovalo to. Možno automaticky robil niečo ako to "force B".)

Áno, keď som to prepol do fitsov, tak to ukladalo teplotu čipu do metaúdajov snímku. (Nebude to také pohodlné ako v názve, ale ok. Prežijeme.)
Pre fitsy je aj lepší prehliadač ako na raw-y. Majú svoje výhody. Nevýhodou je +6 sekúnd navyše na konverziu do fitsu. (Zatiaľ fotím 20s expozície, tak to nie je málo.) Ale zasa je to pauza medzi snímkami, chip môže chladnúť...

Javí sa mi to ale pomalé... To GUI v ekose, preview snímok a podobne. Uvažujem o tom, že by som na maline prevádzkoval iba INDI a kstars+ekos na PC. Myslím, že to takto je aj vymyslené, aby to takto fungovalo. No najprv sa s tým musím viac skamarátiť, aby som to tak dokázal nastaviť. Zrejme sa tam pridá nejaký čas na sťahovanie fotiek z maliny do PC... Viem, že sa to môže ukladať aj lokálne, alekeď chcem priebežne sledovať stav, tak by sa mi hodilo napr. každú 5-tu snímku uložiť do aj PC, nielen lokálne...

Zatiaľ toľko moje skúsenosti laika.
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1735
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Raspbbery Pi

#518

Příspěvek od nou »

Ano da sa nastavit aby bezal indi server na raspberry a ekos na notebooku. Lenze to PC musi bezat a byt pripojene cely cas co sa snima. Ten interny fits prehlidac je naozaj dost pomaly. Dost pomaha ked sa vypne aby otvaral kazdy FITS obrazok. Mne osobne to skrati stiahnutie jedneho snimku z ASI1600 z 2,7s na 0,3s.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 837
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: Raspbbery Pi

#519

Příspěvek od mirkovacik »

Chlapci,
akú klávesnicu a myš k Raspberry Pi, aby to fičalo hneď bez ďalších potrebných inštalácií? Používam Astroberry predkonfigurovaný image.
A ešte - aj klávesnica/myš by mohli zaberať iba 1 USB pozíciu... Ale nie je to must requirement.

Máte tip?

Dík.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2193
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Raspbbery Pi

#520

Příspěvek od juh »

Mala by fungovať ľubovoľná USB, či už drôtová, alebo bezdrôtová, aspoň v nejakom základnom móde. Ja používam takú staršiu bezdrôtovú mini USB klávesu s trackballom (nepotrebuje myš). Ak je u mňa funkčný trackball, rovnako by mali fungovať aj klávesy s touchpadom. Na nete sú inzerované rôzne, aj doporučené k RPi.
Neviem, ako to funguje cez VNC, ale pri vzdialenom pripájaní cez RDP nebude fungovať na ovládanie desktopu lokálne pripojená klávesa / myš k RPi. Otvára sa tam nová inštancia konzoly a tá sa ovláda klávesou / myšou na tom zariadení, z ktorého je vytvorené vzdialené pripojenie. Aspoň tak to funguje pri pripájaní cez RDP z Windowsu na Raspbian.
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1735
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Raspbbery Pi

#521

Příspěvek od nou »

Zalzi od toho aky VNC sa pouzije a ako je nastaveny. Niektore vedia zdielat plochu ktora je vidno aj na pripojenej obrazovke a ine zase vytvaraju virtualnu oddelenu plochu.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#522

Příspěvek od Psion »

mirkovacik píše:Chlapci,
Používam Astroberry predkonfigurovaný image.
Je nějaký rozdíl mezi Astroberry a StellarMate?
Uživatelský avatar
DeiL
Příspěvky: 154
Registrován: 15. 08. 2003, 00:38
Bydliště: Rokytá
Věk: 51

Re: Raspbbery Pi

#523

Příspěvek od DeiL »

Astroberry ZDARMA a StellarMate ZA PENÍZE

Jinak je v podstatě oboje stejné
SkyWatcher 150/600 Quattro 150P , EQ6-R. SkyWatcher BKP 130 DS, EQ6-R
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#524

Příspěvek od Psion »

Myslel jsem si to, že odchylky nějaké budou, ale ne zas tak velké, díky, nainstaluju a vyzkouším.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#525

Příspěvek od Psion »

Tak jsem to otestoval, je tam několik aplikací, které jsem ani neznal (CCDciel, oalive, oaCapture apod.), není to tak intuitivní (třeba update SW nebo spouštěni INDI serveru), ale dá se s tím celkem dobře pracovat, zvláště u Kstars je to bez problému. Software oalive umí EAA včetně funkcí median či sigma clipping, bohužel nemá auto-alignment, tedy vyžaduje pointaci. Má to nainstalované další výkonově náročnější SW jako FireCapture nebo SkyChart a HNsky, ale na PI 4 to jede celkem pěkně.
Odpovědět