Raspbbery Pi

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
KEnik
Příspěvky: 104
Registrován: 21. 10. 2006, 22:53

Raspbbery Pi

#1

Příspěvek od KEnik »

Zdravím,
bastlíte tu někdo s Raspbbery Pi?
http://en.wikipedia.org/wiki/Raspberry_Pi
- miniaturní počítač za 700kč ze součástek do mobilu. Zvládá např.: přehrát full HD videa,  IP kamera s detekcí pohybu po připojení webkamery, webový server, vzdálené ovládání PC
Spotřeba : 5V 1A !

V plánu je rozšíření:
kamera 14Mpix http://www.raspberrypi.org/archives/1254
dotykový display

Zatím mám jeden v obýváku jako přehrávač a druhý se snažím upravit na stahování záloh ze serveru.

Zkusil jsem detekci pohybu a záznam snímků podle: http://jeremyblythe.blogspot.cz/2012/06 ... otion.html
Vhodné jako bezpečnostní kamera, chůvička atd.

Na Raspberry foru jsem našel toto vlakno: Astro photography
http://www.raspberrypi.org/phpBB3/viewt ... 39&p=34567
TSC/GSO-200C DOBSON 8” 200/1200mm f/6 CRAYFORD
Uživatelský avatar
Peter Polakovic
Příspěvky: 141
Registrován: 16. 11. 2010, 14:45

Raspbbery Pi

#2

Příspěvek od Peter Polakovic »

Ja sa s tym trochu hram...

Rozchodil som na tom INDI a jeho simulatory a mam v plane to vyskusat s kamerami SX a montazou EQ6, ale zatial som sa k tomu kvoli inym prioritam nedostal. Kazdopadne nas INDI klient s tym slapal krasne...

GSO RC8, Takahashi FSQ85, Borg 77ED / ATIK VS60, ATIK  One9, SX H694 / Všetko na Mac OS X, domácnosť bez Windows :)
KEnik
Příspěvky: 104
Registrován: 21. 10. 2006, 22:53

Raspbbery Pi

#3

Příspěvek od KEnik »

Nové rozšíření k dispozici:
Gertboard is here!
http://www.raspberrypi.org/archives/1734

Kit Includes:
Gertboard™ bareboard PCB (Printed Circuit Board)
Electronic components for self assembly onto the Gertboard™
Components including: Buttons, LEDs, ADCs, DACs, Motor Controller and Atmel AVR Microcontroller

Bohužel je dražší než Raspberry PI :/
TSC/GSO-200C DOBSON 8” 200/1200mm f/6 CRAYFORD
Uživatelský avatar
xMarek
Příspěvky: 66
Registrován: 21. 12. 2011, 15:30

Raspbbery Pi

#4

Příspěvek od xMarek »

ja som si spravil z Raspberry rozhranie medzi PC a ST4 portom pre autoguider. Idea bola taka, ze by som mal pointacnu kamerku pripojenu do notebooku, na ktorom by bezal PHD alebo cokolvek ine (podporujuce ASCOM) - ten by spracovaval obraz z kamery a riadil cely guiding. K notebooku by bol cez sietovy kabel priamo pripojeny Raspberry, ten by bol napajany cez USB notebooku. Na Raspberry by bezal Raspbian a REST server, ktory by spustal GPIO porty, na ktore by bolo pomocou optoclenov vytvorene pripojenie na autoguider port montaze (koncovka RJ12).
Zacal som teda s pisanim driveru pre ASCOM, ktory by dostaval prikazy od PHD (standardne telescope rozhranie ASCOMu) a tie dalej "posielal" do Raspberry ako jednoduche HTTP volania (teda akoby taky REST klient). Vytvorit driver nebolo vobec zlozite,kedze ASCOM odporuca .NET/C#, s ktorym mam nejake skusenosti. Pri pouzivani je mozne ovladac nakonfigurovat:


Dalsim krokom bolo rozchodit na RaspberryPi REST server, vyuzil som uz existujuce riesenie - WebIOPi, instalaca je jednoducha, taktiez aj jeho pouzitie. Horsie bolo rozchodit priame pripojenie medzi Raspberry a notebookom (windows). Nakoniec sa mi aj to podarilo, mam pocit, ze pomocou nejakeho dhcp serveru.

Softwarovu cast som mal teda hotovu, zostavalo vytvorit spojenie medzi Raspberry GPIO portami a montazou. Nejde o nic zlozite, vlastne len spajanie 4 "kanalov" so zemou a na strane montaze taktiez, vsetko izolovane pomocou optoclankov (sharp pc817). Vysledok vyzera takto:




A celkovy pohlad:


Vo vysledku ide teda vlastne o doma vyrobeny GPUSB, nic viac, nic menej. Pri foteni som ho este neskusal, som zvedavy ako bude pracovat, bohuzial, nemam zatial ani pointacnu kamerku a co je horsie, ani pohon v DEC. Pri domacich testoch ale fungovalo vsetko ako ma :)

Moznym pokracovanim by bolo pripojit pointacnu kamerku priamo k Raspberry a na nom rozbehnut openPHD, cim by vznikol "skoro-autonomny" guider - notebook by bolo treba iba na rozbehnutie openPHD.

V pripade zaujmu neni problem poskytnut zdrojak/instalator k ovladacu pre ASCOM.
Canon 1000Dmod, CLS clip, NWT SW 150/750 + ZWO ASI034, Tamron 200/4
Uživatelský avatar
schoking
Příspěvky: 31
Registrován: 20. 09. 2015, 20:48
Bydliště: Bašky City
Věk: 43

Re: Raspbbery Pi

#5

Příspěvek od schoking »

Zdravím Bastlíře nezkoušel někdo z vás rozchodit tohle ?
https://github.com/Gordon999/Pi-AutoGuider
U mě je je jediný probéem že mi python vyhodil syntax error a netuším proč (možná věc je že používam raspi 3B) ale programovat neumím tak jsem skončil. Vypadá to pěkně a když už mám doma raspi i s kamerkou proč to nevyzkoušet .
Řízení ST4 portu přes GPIO taky není špatné jenom nemůžu v obchodu najít nějaký optočlen se kterým by to šlapalo.

Druhý prográmek je lin_guider který běhá perfektně akorat ho neumím rozjet pro raspi kamerru ale strejda google poradil a tak uvidím jestli to pojede.Pro ostatní co maji větší zkušenosti mi můžou poradit.
+ ovladání přes vnc ,telefon, notebook, nebo display pro raspi
Já to sem jenom dal kdyby měl někdo zájem a má doma raspi můžete zkoušet.
Ja používám raspi na kodi a emulátory starých počítačů, ale když už může dělat autoguider proč to nezkusit :D
Uživatelský avatar
Mash
Příspěvky: 150
Registrován: 03. 03. 2014, 11:27

Re: Raspbbery Pi

#6

Příspěvek od Mash »

schoking píše:
U mě je je jediný probéem že mi python vyhodil syntax error a netuším proč (možná věc je že používam raspi 3B) ale programovat neumím tak jsem skončil.
Máš nainstalovanou správnou verzi pythonu? Ten program vyžaduje 2.7 v 3.0 a výš to pravděpodobně nepůjde.
SW 10'' Dobson| SW 80 ED
24mm Panoptic, 12mm Delos, 8mm Delos,
Uživatelský avatar
palkog
Příspěvky: 592
Registrován: 11. 05. 2012, 14:11
Bydliště: Presov, SR
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#7

Příspěvek od palkog »

Skus napisat o aku chybu ide (najlepsie komplet vypis z pythonu). Ako uz pisal Mash musis mat python 2.7. Python 3 ma trocha inu syntax pre pracu textovymi retazcami.
Web, Astrofotky
  • SW 200/1000, SW ED 72/420
  • EQ-5Pro, StarAdventurer
  • Canon 600D, Canon 6D, ASI224MC, Neptune-C II
  • seťák 18-55mm, seťák 28-80mm, Tamron 70-300mm, Zeiss Pancolar 50mm, Zeiss Sonnar 180mm, Takumar 135mm; Samyang 8mm fisheye, 14mm, 20mm, 500mm
Uživatelský avatar
schoking
Příspěvky: 31
Registrován: 20. 09. 2015, 20:48
Bydliště: Bašky City
Věk: 43

Re: Raspbbery Pi

#8

Příspěvek od schoking »

tak opraveno kamarád co se vrtá v linuxu a programuje mi to opravil a pi_autoguider fachčí, teď jenom už sehnat rozumne zapojeni GPIO a ST4 portu přes optočleny
Uživatelský avatar
schoking
Příspěvky: 31
Registrován: 20. 09. 2015, 20:48
Bydliště: Bašky City
Věk: 43

Re: Raspbbery Pi

#9

Příspěvek od schoking »

může být něco takového ?
Obrázek
jako zapojení
a tenhle optočlen ?
http://www.conrad.cz/optoclen-isocom-co ... Gwod544NRQ
Uživatelský avatar
bo-m
Příspěvky: 319
Registrován: 03. 12. 2009, 09:33
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Atik Air a Raspberry Pi

#10

Příspěvek od bo-m »

Úspěšně jsem otestoval bezdrátovou komunikaci s kamerou Atik One 6.0 přes Raspberry Pi. Kamera funguje bez problémů. Nevýhodou je, že přes Raspberry lze ovládat pouze kamery Atik.
NEQ-6 PRO SS, HEQ-5 SS, Borg 101ED, GSO 8" a TS 10" Ritchey-Chretien, CCD Atik One 6.0, ZWO ASI183MMC, ASI071MC PRO (Lucie), QHY5 http://www.astronomy-mb.cz/
Uživatelský avatar
palkog
Příspěvky: 592
Registrován: 11. 05. 2012, 14:11
Bydliště: Presov, SR
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: Atik Air a Raspberry Pi

#11

Příspěvek od palkog »

Cez Raspberry ide ovladat aj rozne ine kamery. Staci len nainstalovat INDI driver a vhodny ovladaci software. Ja som nedavno skusal Raspberry s kamerou ASI120MC a fungovalo to...
Web, Astrofotky
  • SW 200/1000, SW ED 72/420
  • EQ-5Pro, StarAdventurer
  • Canon 600D, Canon 6D, ASI224MC, Neptune-C II
  • seťák 18-55mm, seťák 28-80mm, Tamron 70-300mm, Zeiss Pancolar 50mm, Zeiss Sonnar 180mm, Takumar 135mm; Samyang 8mm fisheye, 14mm, 20mm, 500mm
Uživatelský avatar
Kalda
Příspěvky: 19
Registrován: 26. 07. 2003, 23:32

Re: Atik Air a Raspberry Pi

#12

Příspěvek od Kalda »

bo-m píše:Úspěšně jsem otestoval bezdrátovou komunikaci s kamerou Atik One 6.0 přes Raspberry Pi. Kamera funguje bez problémů. Nevýhodou je, že přes Raspberry lze ovládat pouze kamery Atik.
Existuje projekt http://indilib.org/.
Podporovaná zařízení nejdete na http://indilib.org/devices (14 kamer) .
Uživatelský avatar
M. Krupa
Příspěvky: 139
Registrován: 24. 01. 2004, 23:13

Re: Raspbbery Pi

#13

Příspěvek od M. Krupa »

Kdysi jsem se pokoušel pomocí Raspberry Pi navádět dalekohled na zvolené DSO od nastavené referenční hvězdy, ale nakonec jsem ten projekt odložil.

Stručný popis a nějaká videa jsou tady:
http://rasdal.astromik.org


Kdybych se do podobného projektu pouštěl dnes, určitě bych místo RasPi použil Arduino a pro databázi hvězd nějakou přídavnou sériovou EEPROM.
Uživatelský avatar
Aletel
Příspěvky: 282
Registrován: 25. 09. 2009, 06:56
Bydliště: Plzeň - Valcha
Věk: 62

Re: Raspbbery Pi

#14

Příspěvek od Aletel »

Přešel jsem z důvodu používání Pixi zcela na Linux a samozřejmě mě čekalo pátrání, jak zprovoznit celou anabázi potřeb kolem astrofoto v Linuxech. Lze dohledat v této rovině velké množství projektů a distribucí vytvořených speciálně pro astronomii, které jsou v různé fázi použitelnosti. Po delší době tápání a zkoušení, jsem nakonec zvolil INDI projekt (i pro jeho implementaci do Pixi), EKOS, KStars , kde v posledním roce dochází k velikým změnám a uživatelům slibuje "velké" věci a možnosti.

Z mnohých předností nejvíce zaujalo - Sestavování plánu focení - pro DSLR převod snímků a ukládání ve formátu .fits i se zápisem dat WCS a využíváním možností astrometry.net . Lze pak pro další noci uložený snímek "předhodit" jako vzor a montáž najede do místa určení a opět s pomocí astrometry je montáž dorovnána na souřadnice, aby přesahy snímku byly minimální - lze tak snadno navázat a pokračovat ve sběru dalších dat.
Během léta jsem poskládal vlastní montáž pro Newtona, osadil krokovými motory a zprovoznil pomocí Arduino Mega a projektu AstroEQ běžící pod EQMod. Arduino Uno se v tomto případě ukázalo pro řízení montáže nevhodné (docházelo ke krátkodobému přerušování chodu motoru RA během posunu DEC).

Došlo na pořízení Raspberry jako vzdáleného serveru, na kterém běží celý projekt INDI a vzdálené ovládání z PC, notebooku.
Ze začátku velká neznámá - děkuji tímto Milanovi Krúpovi za inspirativní stránky a témata, která se na nějaký čas staly vodítkem a pomyslnou berličkou opory a posloužily k mazání otazníků v hlavě.

Současný stav je přechodem od Alfa testů k Beta - vyřešeny peripetie s komunikací přes USB, síť, až ke stavu použitelnosti. Funguje automatické ostření (arduino), astrometry, ovládání DSLR, řízení a ovládání montáže včetně pointace a ditheringu, regulace ohřevu, ovládání 12ks relé pro další plánované funkce (dosud nevyužívané).

Když zvážím vlastní současné poznatky - INDI projekt umožňuje za málo peněz hodně muziky pro šikovné, trpělivé a tvořivé typy lidí, kteří už mají dost lepení Eiffelovek ze sirek a chtějí volný čas užít i jinak.
Celkové náklady v průběhu realizace dosud nepřesáhly loňský medián průměrné měsíční mzdy (výroba montáže, ostření, balkónová astro-budka pro dvě montáže, meteostanice s Cloud senzorem, potřebná elektronika, dílenské doplňky, nářadí, materiál, šrouby, a další.)

Vyčkávám, až noci umožní plné nasazení astro-sestavy v praxi (dosud jen (výsledky slibné) paběrkování mezi mraky a inverzi).

Aleš
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a stále nevím nic - tudíž to vím správně.
Astrotrac TT320X + objektivy + Canon xxxx, vlastní montáž EQ v Astro-budce, INDI projekt, QHY-9, GSO 200/800
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5572
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#15

Příspěvek od Karell »

Aleši, automatickým ostřením myslíš skutečné automatické ostření bez tvého zásahu?
Odpovědět