Raspbbery Pi

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Raspbbery Pi

#361

Příspěvek od hades »

autor skriptu přidal další s podporou instalace na raspbian a další: https://github.com/rlancaste/AstroPi3
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Raspbbery Pi

#362

Příspěvek od hades »

Po několikahodinové kompilaci a rekompilaci už to snad bude fungovat. Skript jako takový je stabilní, nainstaluje vše jako na Ubuntu Mate, jenom je zásadní rozdíl v tom, že se kompletní INDI včetně ovladačů, Kstars a PHD2 kompilují přímo na malině. No a po prvním spuštění Kstars mi v ovladačích chybělo QHY, které mám na pointaci. Tak jsem procházel log instalace a našel pravděpodobnou příčinu, proč to tam není - ovladače QHY a mnoho dalších, se nepodařilo na poprvé zkompilovat. Řešením je promazat adresáře a spustit kompilaci a instalaci INDI znovu, pak už jsou tam všechny ovladače. Jakmile bude příležitost, dojde na test v poli
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Raspbbery Pi

#363

Příspěvek od Bill »

Můžež ten postup trošku blíže popsat? Já mám QHY nainstalované, ale zase mi chybí ASI drivery...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Raspbbery Pi

#364

Příspěvek od hades »

Je to jednoduché, pokud jsi předtím použil skript, tak ti vytvořilo adresářovou strukturu, která je popsaná v části níže. Tam jsem promazal obsah adresářů libindi, 3rdpartyLibraries a 3rdpartyDrivers a pustil znovu příkazy pro cmake, make a make install postupně ze všech tří adresářů.

Kód: Vybrat vše

display "Building and Installing core LibINDI"
sudo -H -u $SUDO_USER mkdir -p $USERHOME/AstroRoot/indi-build/libindi
cd $USERHOME/AstroRoot/indi-build/libindi
sudo -H -u $SUDO_USER cmake -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/usr -DCMAKE_BUILD_TYPE=Debug $USERHOME/AstroRoot/indi/libindi
sudo -H -u $SUDO_USER make
sudo make install

display "Building and Installing the INDI 3rd Party Libraries"
sudo -H -u $SUDO_USER mkdir -p $USERHOME/AstroRoot/indi-build/3rdpartyLibraries
sudo -H -u $SUDO_USER cd $USERHOME/AstroRoot/indi-build/3rdpartyLibraries
sudo -H -u $SUDO_USER cmake -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/usr -DCMAKE_BUILD_TYPE=Debug -DBUILD_LIBS=1 $USERHOME/AstroRoot/indi/3rdparty
sudo -H -u $SUDO_USER make
sudo make install

display "Building and Installing the INDI 3rd Party Drivers"
sudo -H -u $SUDO_USER mkdir -p $USERHOME/AstroRoot/indi-build/3rdpartyDrivers
cd $USERHOME/AstroRoot/indi-build/3rdpartyDrivers
sudo -H -u $SUDO_USER cmake -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/usr -DCMAKE_BUILD_TYPE=Debug $USERHOME/AstroRoot/indi/3rdparty
sudo -H -u $SUDO_USER make
sudo make install
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Raspbbery Pi

#365

Příspěvek od Bill »

hades píše:Je to jednoduché
No ono asi jak pro koho...

Nejdříve jsem smazal ASI adresáře a pustil znovu ten hlavní skript. To nepomohlo, tak jsem smazal celý AstroRoot a pustil ten cirkus znovu. (proč to používá jenom jedno jádro?!).
Výsledek je stejný - mám asi 20 různých kamer, ale chybí mi ASI. Přitom filtrové kolo od ASI tam na výběr je...

Můžeš to trošku blíže popsat? Klidně do SZ, pokud si myslíš, že je to zbytečně jednoduché :-(

Edit - myslel jsem si, že jsi tam přiložil obrázek - ještě na to mrknu.
Edit2 - no teď jsem si smazal celý indi-build... No nic. A to mi to trvalo, než jsem se naučil mazat plné adresáře :-(
Edit3 - tak jsem to nainstaloval znovu a je to stejne
Zkusil jsem smazat ty adresare - ale ty prikazy samozrejme takhle samostatne nefunguji. :-(
M:736 750 113
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Raspbbery Pi

#366

Příspěvek od hades »

Předpokládám, že máš na kartě Raspbian. Ten má defaultního uživatele "pi" a pod ním jsi taky skript spouštěl. Mazat obsah adresářů už umíš, takže tím začni. Smaž obsahy adresářů libindi, 3rdpartyLibraries a 3rdpartyDrivers pod home/pi/AstroRoot/indi. Pak už postupuj podle kódu níže:

Kód: Vybrat vše

cd home/pi/AstroRoot/indi-build/libindi
sudo cmake -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/usr -DCMAKE_BUILD_TYPE=Debug home/pi/AstroRoot/indi/libindi
sudo make
sudo make install
cd home/pi/AstroRoot/indi-build/3rdpartyLibraries
sudo cmake -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/usr -DCMAKE_BUILD_TYPE=Debug -DBUILD_LIBS=1 home/pi/AstroRoot/indi/3rdparty
sudo make
sudo make install
cd home/pi/AstroRoot/indi-build/3rdpartyDrivers
sudo make -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/usr -DCMAKE_BUILD_TYPE=Debug home/pi/AstroRoot/indi/3rdparty
sudo make
sudo make install
kdyby to ani tak nefungovalo, zkus si zapnout logování konzole a podívat se, kde a kdy to hlásí chyby. Já jsem takto přišel na to, že se mi právě nedokázalo zkompilovat některé knihovny pro QHY
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Raspbbery Pi

#367

Příspěvek od Bill »

Tak vysvetleni je jednodussi - kamery se nejmenuji ASI ale ZWO. Pritom kolo je ASI EFW...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Raspbbery Pi

#368

Příspěvek od hades »

:mrgreen: :mrgreen:
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Raspbbery Pi

#369

Příspěvek od hades »

Po několika hodinách laborování, proč mi nejede moje QHY pointační kamera na Raspbianu s RPi4 jsem se prokousal tímto threadem: https://indilib.org/forum/ccds-dslrs/52 ... ml?start=0
a řešení lze nalézt na předposlední stránce:
sudo apt-get install fxload
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Raspbbery Pi

#370

Příspěvek od Bill »

Ahoj.
Nepožíváte někdo s Malinou TEMPerHUM?
Je to integrované do Ekosu? Nebo je na to aspoň nějaká jiná appka?
M:736 750 113
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Raspbbery Pi

#371

Příspěvek od hades »

Včera jsem udělal první test Raspberry Pi 4 s Raspbianem v poli a byl úspěšný. Až na menší problém s fokusérem, který s emi nakonec podařilo vyřešit, vše fungovalo spolehlivě. Kovová krabička, ve které Pi mám, Wifi signál úplně neutlumí, takže na pár metrech je možné se k ní stabilně připojit přes VNC.
Velmi pozitivně hodnotím výkon při platesolvingu. Astrometrie na Rpi3+ trvala typicky 60-90 vteřin, Rpi4+ si s tím poradí za méně než 15 vteřin. Taky připojení kamery přes USB3 značně urychlilo stahování snímků z ní a tak i zaostření, které je na rychlosti stahování z hlavní kamery závislé, je mnohem plynulejší.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#372

Příspěvek od biker.fm »

hades píše:Velmi pozitivně hodnotím výkon při platesolvingu. Astrometrie na Rpi3+ trvala typicky 60-90 vteřin, Rpi4+ si s tím poradí za méně než 15 vteřin.
V patek jsem byl s Petrem (petrbxd) v Beskydech fotit. Na Odroidu N2 pouze 9 sekund.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Raspbbery Pi

#373

Příspěvek od hades »

Toto řešení vypadá velmi zajímavě: https://www.svethardware.cz/rock-pi-x-p ... laru/50150
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
DNA
Příspěvky: 594
Registrován: 26. 04. 2016, 08:48
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#374

Příspěvek od DNA »

Zajímavé, že na stránkách výrobce je pouze model Rock Pi 4, který by měl konkurovat Raspberry 4.
Pokud vydají model s procesorem Atom bude to zajímavé, až na ten grafický výstup pouze HDMI1.4 oproti Rock Pi 4/Raspberry 4, které mají HDMI2.0
ondro
Příspěvky: 35
Registrován: 21. 01. 2019, 09:07

Re: Raspbbery Pi

#375

Příspěvek od ondro »

neviete, kto máte RPi 4, na akom kerneli je aktuálne postavený raspbian? Ide mi o to, źe niektoré linuxové jádra neakceptujú chybne (z hladiska usb 2.0 štandardu) implementovaný paketový prenos z kamery zwo asi120 - verzia usb2. Premýšlam, že by som sa dal malinu s indi, ale trochu sa obávam či na tom rozbehám pointačnú kameru. Momentálne mi na notebooku s debian buster funguje - tam mám však už novší kernel, ktorý by mal akceptovať 1024 bytovy prenos.
Odpovědět