Raspbbery Pi

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Raspbbery Pi

#316

Příspěvek od juh »

zuzi píše:... Nemá možnost vyvést wifi na konektor?
Oficiálne nie. Nejaké pokusy s pripojením na údajne meracie body na internete sú. ale výrobca vyhlasuje, že je to nelegálne a zariadenie nie je certifikované na takú prevádzku.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Raspbbery Pi

#317

Příspěvek od juh »

Dobrá správa je, že aj keď na RPiShop uvádzajú, že RPi 4 Model B so 4 GB pamäte možno zatiaľ len predobjednať, tak ho po objednávke s určitým spozdením exportujú. Ja ho už mám doma. :)
Zlá správa je, že distribúcia Linux Mate, určená pre RPi 3 Model B+, na ňom nebeží :x Asi si bude treba počkať na oficiálnu distribúciu Linux Mate. :(
Raspbian tam beží bez problémov.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#318

Příspěvek od biker.fm »

juh píše:Tak dá sa to riešiť aj tak, len je to +1 zariadenie navyše + spotreba navyše a -1 port, ktorý to zaberie. Takže, ak tam chce niekto napchať viac zariadení, tak sa možno nevyhne ďalšiemu rozširujúcemu zariadeniu kvôli portom.
1 zarizeni navic se uz v tom celkovem poctu vsech zarizeni a udelatek tak nejak statisticky v nicem neprojevi, spotreba je minimalni a k RPi se pripoji USB HUB a jsou k dispozici dalsi USB porty.
juh píše:Zlá správa je, že distribúcia Linux Mate, určená pre RPi 3 Model B+, na ňom nebeží :x Asi si bude treba počkať na oficiálnu distribúciu Linux Mate. :(
Raspbian tam beží bez problémov.
Na to jsem uz upozornoval a nekde na zahranicnim foru jsem to i cetl ze neni funkcni Linux Mate (Raspbian je ok). Snad nebude trvat dlouho a Linux Mate bude odladeny a pak s napetim a ocekavanim budou probihat testy KStaru a Ekosu. Ja ted mam na terase zapnuty Odroid s Linux Mate a funkcni instalaci KStaru, jsem pripojeny na plochu pres WiFi a sleduji jak pekne jede pointace :-)
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Raspbbery Pi

#319

Příspěvek od juh »

biker.fm píše:1 zarizeni navic se uz v tom celkovem poctu vsech zarizeni a udelatek tak nejak statisticky v nicem neprojevi, spotreba je minimalni a k RPi se pripoji USB HUB a jsou k dispozici dalsi USB porty.
Netvrdím že nie, ale takýmto postupom sa môžeme postupne prepracovať až k NB, alebo PC, ktoré bude mať všetky tie srandičky integrované už v sebe, čím sa opäť dostaneme k jednému kompaktnému zariadeniu. O nič viac tam nejde.
Zmyslom raspberry je mať všetky potrebné veci na obsluhu ďalekohľadu a pripojených periférií integrované v jednej malej krabičke. Ak to nie je ktitériom, tak tu máme možno milión ďalších riešení o ktorých je zbytočné písať v tomto vlákne.
biker.fm píše:Na to jsem uz upozornoval a nekde na zahranicnim foru jsem to i cetl ze neni funkcni Linux Mate (Raspbian je ok). Snad nebude trvat dlouho a Linux Mate bude odladeny a pak s napetim a ocekavanim budou probihat testy KStaru a Ekosu.
Oficiálna distribúcia Mate nefunguje už na 3B+.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#320

Příspěvek od Psion »

Mám PI3B+ a Mate funguje, výrobce uvádí , že je kompatibilní.

https://ubuntu-mate.org/raspberry-pi/

S úspěchem používám i Stellar Mate

https://www.stellarmate.com/products/st ... te-os.html
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Raspbbery Pi

#321

Příspěvek od juh »

Tak som si stiahol aj tú oficiálnu verziu Mate 18.04.2. Na RPi 3B+ funguje, RPi 4 s ňou odmieta bootovať :( ani sa nerozbehne OS
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#322

Příspěvek od Psion »

Počítám že do měsíce bude funkční verze Mate pro Pi4.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Raspbbery Pi

#323

Příspěvek od juh »

Je možné, že až tak skoro to nebude. Support for Raspberry Pi 4?

Ževraj je RPi 4 iný procesor, ako sa používa v RPI 2/3, tak potrebuje iný botloader a firmware. Preto mi to nechce bootovať z SD karty s inštalovanou distribúciou Ubuntu Mate pre RPi 3 B+
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#324

Příspěvek od biker.fm »

juh píše:Ževraj je RPi 4 iný procesor, ako sa používa v RPI 2/3
RPi3 - 1.2 GHz quad-core ARM Cortex-A53
RPi4 - 1.5 GHz quad-core ARM Cortex-A72
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Raspbbery Pi

#325

Příspěvek od hades »

A co tak na tom zkusit nainstalovat ubuntu bez ui a mate pridat rucne? Nebo to takto nejde?
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Raspbbery Pi

#326

Příspěvek od juh »

Už som písal v #323, že problém je bootloader a firmware. Ževraj by to išlo spraviť tak, že sa bootloader a firmware použije s Raspbianu určeného pre RPi 4 a na to sa vybuilduje Ubuntu Mate. Nikdy som nič také nerobil, tak neviem posúdiť.
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#327

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Myslím si, že za tu námahu to nestojí.
Popravdě řečeno, prostředí MATE mi přijde těžkopádné, všechno mi tam trvá, tak jedu na IceWM. Leč spartánské, tak svižné a mnohem méně náročné na RAM i CPU.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Raspbbery Pi

#328

Příspěvek od hades »

Už jste někdo zkoušel tohle: http://www.indigo-astronomy.org/indigo-sky.html ?
Je tam uvedena podpora RPi4
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspbbery Pi

#329

Příspěvek od Psion »

Zkoušel ale na PI3 B+, ale nějak mi je bližší StellarMate nebo AsiAir.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Raspbbery Pi

#330

Příspěvek od hades »

Tak už mám RPi 4 doma a začínám testovat. Zprovoznění INDIGO bylo bez problémů, zatím jsem zkoušel připojit ASInu a QHYčko. Obě kamery jdou ovládat z webového rozhraní, ASInu jsem zkoušel i z Pixi a funguje to. Kstars mi zatím na PC nefunguje (dělal jsem před pár dny upgrade HW i SW), takže nemůžu vyzkoušet připojení k INDIGO.
Spotřeba maliny se pohybuje kolem 4W v klidu, teplota CPU je pod 50°C, prozatím bez chladiče. Teplota okolí 24°C.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět