Pointační objímky (kruhy)

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Pointační objímky (kruhy)

#1

Příspěvek od hamr »

Začínám si chystat na jaro na pokusy o DSO s kompaktem s CHDK Newtonka 150/750 a zjistil jsem, že pointační dalekohled nezosím lépe než přes pointační kruhy. Po hledání na netu a zjištění ceny přes 2000,- jsem obětoval cca 1den na výrobu. Jelikož je problém amatérsky obrábět dural, či hliník, v podstatě zadarmo jsem je spáchal z věcí, které jsem našel v dílně. Byla to novodurová trubka 125/3mm, kterou jsem natřikrát slepil. Pro šroubky jsem použil nábytkářské spojky a filcové samolepky na nožičky nábytku. Obrázky napoví a bastlíře to může inspirovat. ;)

EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Pointační objímky (kruhy)

#2

Příspěvek od zbignieww »

...no prosim, super - a cernobily design dodrzeny !
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
BlackHole
Příspěvky: 184
Registrován: 13. 11. 2006, 23:40

Pointační objímky (kruhy)

#3

Příspěvek od BlackHole »

Já jsem hodně nechápavej, mohu se zeptat, jak fungují ty nábytkářské spojky, resp. co se otáčí v čem? Tam jde něco skrz ty kruhy, zvrchu vidím šroub, zespodu taky? Omlouvám se za dementní dotaz...
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Pointační objímky (kruhy)

#4

Příspěvek od hamr »

Black Hole
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
BlackHole
Příspěvky: 184
Registrován: 13. 11. 2006, 23:40

Pointační objímky (kruhy)

#5

Příspěvek od BlackHole »

Děkuji, už je mi to jasné!
Uživatelský avatar
Lukel
Příspěvky: 109
Registrován: 04. 01. 2011, 15:41

Pointační objímky (kruhy)

#6

Příspěvek od Lukel »

Výborný nápad, mazané využití snadno dostupných součástek!![smiley=thumbsup.gif]
Jen bych ještě maličko zbrousil dosedací plošku kruhů, aby dosedala rovina na rovinu. Znatelně by se měla zvětšit stabilita při stejném dotažení upevňovacího šroubu.

PS: myslím, že v Hornbachu sem kdysi zahlédl i šrouby s plastovým kolečkem/"maticí" místo hlavy za pár korun... sice jen v pár průměrech a délkách... pokud by byly v tomto průměru, seřizování by bylo pohodlnější.
Jaké to jsou šrouby? M3 (2,5)? Délka 25mm? Zkusil bych se podívat, které konkrétně mají.
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Pointační objímky (kruhy)

#7

Příspěvek od hamr »

Taky jsem nejdřív prolezl Baumax, ale plastové jsem nenašel, tak jsem řešil takto. Jinak to zbroušení do plošky mě taky napadlo, ale už jsem byl líný 8-). Uvidím jak to bude fungovat, když tak můžu dodělat.
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Pointační objímky (kruhy)

#8

Příspěvek od Dansemacabre »

Zkoušeli jste někdo někdy vrtat do klasických upínacích kruhů ručním závitníkem? Uvažuju (zatím jen teoreticky), že bych proděravěl originál 130mm objímky, které nemůžu dlouhodobě prodat - tedy vyvrtal do nich závit a našrouboval trojice obyč. dlouhých šroubů s nějakou vyměkčenou koncovkou (jako na prvním obrázvku v tomhle vlákně, akorát by to teda nebyl novodur). Zní to až podezřele jednoduše, tak někde čekám problém (zatím mě napadá váha). Bude vadit to, že šrouby budou v úplně jiných pozicích než 0, 120 a 240° (třeba na 30, 150 a 270°), nebo jen o zvyk? (u těch origo kruhů nebude moc reálné provrtat vršek)
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pointační objímky (kruhy)

#9

Příspěvek od MilAN »

Problém to není žádný.Jen v době, kdy tam většina dává na pointaci hledáček 8x50 ( a stačí to)- co tam chceš dát na pointaci za dalekohled? Neděláš si zbytečné problémy ( váha, vyvážení, netuhost spojení .....)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pointační objímky (kruhy)

#10

Příspěvek od MilAN »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 11/108#108][splithere][/link][splithere_end]
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Libcz
Příspěvky: 544
Registrován: 07. 07. 2006, 13:43

Pointační objímky (kruhy)

#11

Příspěvek od Libcz »

Potvrzuji Milanova slova, sám jsem si tím prošel (jak typicky lidské - projít si problémy sám, přestože cesta je nejen prošlapaná, ale již téměž vyasfaltovaná). Zkoušel jsem objímky na trubky (svodů dešťovky), pak klasické objímky a nakonec jsem přesně z důvodů váhy, složitosti - a hlavně tuhosti optik vůči sobě - skončil u pointace přes hledáček. V jednoduchosti je prostě síla. A je to opravdu parádička, odpadovost snímků klesla na minimum. V mém případě jsem to připevnil jako další hledáček, abych si zachoval ten stávající. Stávájící hledáček šel na nové upevnění a pointační hledáček šel do stávající rybiny, která poskytuje tužší uchycení.
foto
Libor Brodský
HEQ5, ED80/600, Canon 350D, QHY5L-II
Uživatelský avatar
planescape
Příspěvky: 164
Registrován: 26. 09. 2015, 17:09
Bydliště: Praha východ

Pointační objímky (kruhy)

#12

Příspěvek od planescape »

Mohu se zeptat, jak připojit další hledáček, když se do stávající rybiny připojí poinatční hledáček? Z té fotky jsem to moc nezjistil. Díky.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Pointační objímky (kruhy)

#13

Příspěvek od Karell »

Koupíš si samostatný úchyt a vyvrtáš příslušné díry pro jeho přišroubování. Nebo existují i jiné možnosti.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Pointační objímky (kruhy)

#14

Příspěvek od Bill »

No já to dělám 2 způsoby (podle sestavy):

1) dám do rybiny normální hledáček, ustavím montáž a připadně najdu/umístím objekt. Hledáček schovám a dám tam pointační s kamerou.

2) Dám tam rovnou ten pointační, ale odšroubuju kamerku a s redukcí tam dám okulár. Po ustavení schovám okulár a vrátím zpátku kamerku.

Nevidím důvod mít dva hledáčky - finálně by pro delší ohnisko bylo lepší mít pevnější uchycení, než je ta patka. Ale prozatím jsem to neřešil.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pointační objímky (kruhy)

#15

Příspěvek od MilAN »

Tak než takovéhle manipulace při každém hledání objektu( obojí + zaostření + seřízení os) a hlavně pořád, tak to snad stojí za to obětovat ještě k těm předcházejícím 30-100.000 Kč za sestavu na focení další1.000 Kč za hledáček :). A k tomu, abych vůbec věděl, kam mířím hledáčkem, tak ještě red dot
Jo, a ty smajlíci tam nejsou kvůli tomu, že si z toho dělám legraci, mám to přesně tak ke maximální svojí spokojenosti
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět