Vyhřívání

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Vyhřívání

#16

Příspěvek od MilAN »

Když si to tak pročítám, uvědomuji si, že ladis je asi jeden z mála, kdo má tyhle stálé problémy s rosením okulárů . Teprve teď jsem pochopil - všichni ty okuláry stále schováváme, nikdy je nenecháváme v tomhle počasí venku. Klasičtí optici to asi nepřežijí, ale hodně z nás dává okuláry do kapsy , kde se tak nějak automaticky ohřívají- a většinou i s rukama, protože v těch rukavicích moc věcí nejde udělat. Takže BIO -živočišné topení, bez aku :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Vyhřívání

#17

Příspěvek od Lukemon »

No,to je i můj problém se zamlžením když dám oko k okuláru,patřím právě k těm co nechtějí válet okuláry v kapsy.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Vyhřívání

#18

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

MiLANe, já mám třeba ty problémy taky a už dlouho uvažuju o vyhřívání okulárů, jen ta lenost Okuláry venku nechávám, jenom když se nerosí, jinak je strkám po kapsách, zkoušel jsem už i vyhřívat kufřík těmi krystalizačními polštářky, ale nepomáhá to zcela.

Důvod u mě je, že jednka hrozně funim (a nemůžu si pomoc, pokud bych se u pozorování dusil, tak si to moc neužiju ) a druhak se potim, i když je zima - takže někdy my stačí přiblížit k okuláru hlavu a už se do něj nedá koukat. Prostě do rosení okuláru vstupuje spousta subjektivích faktorů.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Vyhřívání

#19

Příspěvek od stana »

Okuláry po kapsách jsou o tom, že hrábneš a Ups..A kontrakt s čočkou.. :-/ ;)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Vyhřívání

#20

Příspěvek od MMys »

Když si to tak pročítám, uvědomuji si, že ladis je asi jeden z mála, kdo má tyhle stálé problémy s rosením okulárů . Teprve teď jsem pochopil - všichni ty okuláry stále  schováváme, nikdy je nenecháváme v tomhle počasí venku. Klasičtí optici  to asi nepřežijí, ale  hodně z nás dává okuláry do kapsy , kde se  tak nějak automaticky ohřívají- a většinou i s rukama, protože v těch rukavicích moc věcí nejde udělat.  Takže BIO -živočišné topení, bez aku  :) :)
;D Teď jsi na to kápnul. Prostě když se to rosí, tak je mám většinou po kapsách, akorát 2" Nagler 24mm většinou odpočívá v kufříku. Ten už moc "kapesní" není. Proto taky bývá většinou zamlžený první. Hned po paracorru, který je trvale ve výtahu. Právě ten se dost často zamlží a pak ho musích ofukovat buď v autě, nebo jako naposled u Honzy na Šumavě, nahřívat v chatě na plotýnce. Ten výtah by si zasloužil vyhřívání, ale to je hned kabel k dobsonu, a to je o zabití... Stačí, když už musím zapnout vyhřívání dobsona. Uvažuju o umístění nějakého aku do dolního boxu dobsona. Ale v mé UL verzi tam toho místa moc není...

A čistota ? Z kapsy na něj nalétá maximálně pár chlupů, to se ofoukne. A prsty ? Na čočku jsem šáhnul zatím možná tak jednou, a to jistí lenspen.



http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Hajs
Příspěvky: 453
Registrován: 16. 10. 2005, 23:31

Vyhřívání

#21

Příspěvek od Hajs »

Docela dlouho přemýšlím že bych zkusil udělat vyhřívání na sekundární zrcadlo. Ikdyž používám rosnici tak se mi často po pár hodinách orosí sekundár. a kontrolovat a následně vysoušet docela otravuje.
Moje představa je že bych na sekundár přilepil prstenec oválného tvaru (vyrobený např z hliníkového plechu ) a vyhříval bych jej. Samozřejmě bych se snažil udrzovat teplotu jen o par stupnů nad rosným bodem, žádné vysoké teploty. Nemáte s tím někdo zkušenost ? Případně nejakou kritickou připomínku.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Vyhřívání

#22

Příspěvek od michal.b »

Vyhrivani sekundaru (i s termoregulaci) se bezne prodava, tak zvaz jestli ti stoji za to se s tim bastlit.
Napr od Astrosystems: http://www.astrosystems.biz/dewgrd.htm nebo od Kendricku: http://www.kendrickastro.com/astro/newtonian.html
Uživatelský avatar
vitek.kl
Příspěvky: 369
Registrován: 30. 04. 2008, 17:07

Vyhřívání

#23

Příspěvek od vitek.kl »

Co se týče elektriky, jsem úplně mimo (su jenom blbé právník), takže to potřebuju vysvětlit jako pro blbečky, fungovalo by to, co tu vymyslel ladis, i s obyčejnou 9V baterkou? Dá se koupit nějaké připojení toho drátu na oba póly té 9V baterie (asi ano, ale nevím, co mám přesně chtít). Šlo by k tomu připojit ještě něco, čím by se to dalo vypínat , popř. nějak regulovat nebo co by samo regulovalo, aby se to rychle nevybilo? Potřebuju to na okuláry.
Děkuji
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Vyhřívání

#24

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Co se týče elektriky, jsem úplně mimo (su jenom blbé právník), takže to potřebuju vysvětlit jako pro blbečky, fungovalo by to, co tu vymyslel ladis, i s obyčejnou 9V baterkou? Dá se koupit nějaké připojení toho drátu na oba póly té 9V baterie (asi ano, ale nevím, co mám přesně chtít). Šlo by k tomu připojit ještě něco, čím by se to dalo vypínat , popř. nějak regulovat nebo co by samo regulovalo, aby se to rychle nevybilo? Potřebuju to na okuláry.
Děkuji
Obyčejná 9V baterka má šíleně malou kapacitu. To bdue vyhřívat 5 minut. Ono hodně záleží na tom, jak je to udělané, je to docela věda. Já má mcelkem zprasený vyhřívání a když je hdoně vlhko, tak 7Ah/12V Pb akumulátor zprasim za jednu noc v pohodě. To je asi tak plná igelitka těch 9V baterek :)

O toml jak to regulovat, je tu několik témat, jediné životascopné řešení je pulsní reulace. Na mě to bylo mco složitý, nechal jsem si to od kamaráda udělat.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
vitek.kl
Příspěvky: 369
Registrován: 30. 04. 2008, 17:07

Vyhřívání

#25

Příspěvek od vitek.kl »

Tak dobrá, šlo by to teda nějak udělat přes nabíječku mobilu. Stejně pozoruju většinou ze dvora, tak bych si to natáhl.
Uživatelský avatar
Peter AD
Příspěvky: 54
Registrován: 20. 07. 2010, 15:50

Vyhřívání

#26

Příspěvek od Peter AD »

ja nie som síce elektrikár. ale ta nabíjačka bude pekne žeravá ak na ňu pripojíš ten drôt :)
potom stojí skôr za úvahu vyhrievať tou nabíjačkou :)

no ale k veci.
Nabíjačka má z potiažou 0,5 a +/- a na ten drát by si potreboval viac, +/- 1~3a
ak chceš fakt primitívne a jednoduché napajanie a ohrievanie kúp proste gelovku, nieje to až tak drahé a pokial sa o ňu budeš starať vydrží aj nejaký čas.

druhá alternatíva ak už máš elektriku k dispozícii tak tam proste sprav trafák ( transformátor )
alebo požiadaj niekoho z fóra o stavbu jednoduchého ohrievača. ( forum ATM je jedna ponuka kde stavia na zákazku )
Celestron NexStar 8SE
ETX - 80 at
114 C-Nexstar- konvertovaný na dobsona :)
-
Celestron NexImage webcam
-
Super Plossl 26mm MC / E-lux 25mm Plossl / LS 10mm SWA 70gr / H12,5mm / Super plossl 9,7mm MC / Celestron 9mm
-
začiatky sú ťažké :)
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Vyhřívání

#27

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Témata týkající se vyhřívání optiky byla sloučena.
Moderátor
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Vyhřívání

#28

Příspěvek od Bill »

Pokud se necítíte na nějaké vinutí odporových drátů, můžete použít nějakou autožárovku - asi by stačila 4W z obrysovek. Stačí přitáhnout nějakým páskem (pokud kovovým, tak podložit, ať nepraskne) a pak to celé obalit - třeba alobalem (pozor na zkrat) - ať to nesvítí, jenom topí. Nadbývají mi trafa 12V/1A nebo gelovky 12V 5.8 Ah - můžeme se domluvit. (To trafo se dá použít i jako nabíječka - má naprázdno okolo 14V což je ideální).
M:736 750 113
Uživatelský avatar
vitek.kl
Příspěvky: 369
Registrován: 30. 04. 2008, 17:07

Vyhřívání

#29

Příspěvek od vitek.kl »

Uvidím, prodávám tady nějaké věci, tak když mi zbudou peníze, tak se ozvu.
Uživatelský avatar
Peter AD
Příspěvky: 54
Registrován: 20. 07. 2010, 15:50

Vyhřívání

#30

Příspěvek od Peter AD »

skúšal som hľadať nejaké schémy týchto ohrievačov ( pulzné riadenie ) a nejako sa mi to nedarí, 100% som si istý že to tu niekde bolo, nevie niekto odkaz?
Ďakuejm
Celestron NexStar 8SE
ETX - 80 at
114 C-Nexstar- konvertovaný na dobsona :)
-
Celestron NexImage webcam
-
Super Plossl 26mm MC / E-lux 25mm Plossl / LS 10mm SWA 70gr / H12,5mm / Super plossl 9,7mm MC / Celestron 9mm
-
začiatky sú ťažké :)
Odpovědět