Vyhřívání

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
johny

Vyhřívání

#1

Příspěvek od johny »

pri pozorovani v zime nastava smutny fenomen - zahmlievanie okularov (o roseni zrkadiel ani nehovoriac).

zaujimalo by ma ako to riesia "profesionali". Pri okularoch by to este islo vyriesit ich zohrievanim cez odporovy drot, ale co s triedrom ? tam sa mi to zahmli uz po niekolkych sekundach(10-15). Nemate nejake napady / navrhy co by sa proti tomu dalo robit ? pomahaju nejake zazracne vodicky ??? ?? alebo vysusit si predtym fenom oci ?  :o

(snazil som sa uz nieco k tejto teme najst, zial neuspesne)
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Vyhřívání

#2

Příspěvek od Medved »

Určitě ne zázračné vodičky. Pravděpodobně vytvoří na čočce film a zhorší kvalitu obrazu, možná mohou i poškodit antireflexní vrstvu.
Snažím se o prevenci, vydechovat mimo okulár směrem po větru (pokud fouká) a nelepit oko na okulár (u krátkoohniskových může být problém) někdo uváděl i šnorchl. Většinou se stejně dříve či později zamlžení objeví. Potom měním okulár za jiný a zamlžený dávám do kapsy prohřát, těžší případy domů do tepla. Někdy u mírnějších forem zamlžení stačí udělat okolo okuláru "průvah" rukou a vlhkost se vypaří.
U triedru je potíž hlavně při pozorování blízko nadhlavníku - teplo a vlhko z oka nahoru rovnou na okuláry. Snažím se pozorovat s vyhřátým triedrem, než vychladne tak většinou stačí chvíli počkat a vlhkost se vypaří. Proto zpravidla triedr používám na začátku pozorování než se alespoň trochu vyvětrá velký dalakohled. Potom jako u okulárů domů a znovu nahřát.
K fénu. Někdy na začátku prosince se po cca 1/2 hodině pozorování zamlžilo primární i sekundární zrcadlo, obdobně i okuláry. Nanapadlo mě nic lepšího než vzít fén, prodlužovačku a dalekohled i okuláry vyfoukat "do sucha". S okuláry jsem potom chodil pravidelně, dalekohled ještě asi 3x. Metoda je to drastická, ale účinná a pokud by se měla stejná meteosituace opakovat tak ji asi využili zase.
Toš tak na světě...
Uživatelský avatar
lubomir
Příspěvky: 684
Registrován: 23. 04. 2004, 19:58

Vyhřívání

#3

Příspěvek od lubomir »

no treba si davat pozor
YEPUN telescope 254/1200, EQ6-goto, CG5+ Newton 152/903, R 70/700, 70/1000, Dobson 130/1100, Canon 40D, L 70-200/2,8 www.astrosid.szm.sk
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Vyhřívání

#4

Příspěvek od SKYMASTER »

S triedrem nemam zkusenost. Mam ho venku v zime a opravdu si nepamatuji, ze by se mi nejak silene zamlzil ale je pravda ze se s nim moc nekoukam.

Ja osobne mam Schmidt-Cassegrain. Ze zacatku jsem volil metodu nafoukat do vnitr fenem teply vzduch. Pak to vydrzelo i celou noc. Ale zalezi na tom jak moc je spatne pocasi.

V pripade, ze napr. cely den prsi a pak se vyjasni ani toto moc nepomuze.

Tam podle mne existuje jedinne a to jak okular tak zrcadlo ohrivat. Ted jsem si to koupil a na jare uz snad pojedu s automatickym vyhrivanim. Jak to bude fungovat nevim, ale ma to uz rada lidi a funguje jim to skvele.

Na nekterych pozorovanich krasne pozoruji a ostatni je stale fenuji a utiraji. Neni to tak silene draha zalezitost a myslim, ze to pak zamezi tomu nastvani, ze jsem sel pozorovat a nic jsem nevidel protoze jsem 2 hodiny fenoval :rotflmao:
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Vyhřívání

#5

Příspěvek od grajda »



Ta bílá věc je bavlněná tkanina, která je přilepená na cívku CuL drátu, 7 vrstev, závit vedle závitu, od čela až po krytku. Vnější průměr drátu je asi 0,15mm a celkový odpor cívky 110 Ohmů. Vyhřívací výkon je 1,3W při 12V a je dostatečný k tomu, aby okulár hledáčku zahřál prakticky okamžitě, ale na druhé straně dostatečně nízký na to, aby jsem (abych) se o okulár nespálil, a taky dostatečně nízký na to, aby kvůli úspoře elektřiny nebylo potřeba vyrábět termostat (viz. moje hranolky). Jde o to, že se zmenšováním rozměrů vyhřívané věcičky klesá jejich tepelná kapacita s třetí mocninou rozměrů, kdežto ochlazovací plocha jen s druhou- můžeme si proto dovolit relativně vyšší výkon, okulár se rychle odrosí, ale nepřehřeje se. Vyšší vyhřívací výkon (menší odpor, než 110 Ohmů) v tomto případě nedoporučuju- už by to bylo moc horký.

Ještě zbývá dořešit osení zrcadel...
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Vyhřívání

#6

Příspěvek od ladis »

Pekne. Pokud mam jiz doma napr. odporovy drat 18,5 ohm/m, pouziju cely metr a napeti jen 5V, mel bych tez dostat 5^2 / 18.5 = cca 1.35W, nemylim se?
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Vyhřívání

#7

Příspěvek od KDan »

Pekne. Pokud mam jiz doma napr. odporovy drat 18,5 ohm/m, pouziju cely metr a napeti jen 5V, mel bych tez dostat 5^2 / 18.5 = cca 1.35W, nemylim se?
Nemýlíš. :)
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Vyhřívání

#8

Příspěvek od grajda »

Jo, jo, přesně tak. Zapoměl jsem napsat, že odporový drát doma nemám a do Brna pojedu kdoví, kdy...
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Vyhřívání

#9

Příspěvek od grajda »

Aby nedošlo k nějakým problémům: Moje cívka je vinutá závit vedle závitu a má dokonalý tepelný styk s vnějším povrchem okuláru hledáčku. Horší by to mohlo být s odporovým drátem menšího průměru, vinutého s rozestupem závitů větším, než jeho průměr- drát by mohl mít vysokou teplotu (i když průměrná teplota by byla vyhovující) a mohl by se doslova zavařit do plastového okláru. V tomto případě proto silně doporučuji odpovídající snížení vyhřívacího výkonu!

PS: Dají se sehnat i lakem izolované odporové dráty pro vinutí závit vedle závitu. V mém případě byla volba měděného drátu opravdu otázkou momentální dostupnosti a ceny- zdarma, sory, že jsem to nepřipsal. Pro co nejlepší rozvedení tepla doporučuji vyplnit prostor mezi závity univerzálním silikonem tak, jak jsem to udělal v případě měděné cívky.
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Vyhřívání

#10

Příspěvek od ladis »

Tak jsem trochu bastlil a udelal vyhrivani hledacku, resp. jeho okularu. Na objektiv hledacku pouzivam rosnici, proto staci vyhrivat pouze okular, ktery se v zime enorme mlzi (casto se do neho divam kvuli star-hoppingovemu zpusobu hledani DSO).

1) z isolepy a odporoveho dratu jsem udelal cca 20cm dlouhy pas. Odporovy drat jsem vlepil mezi dve isolepy a pro jistotu pridal z kazde strany jeste po vrstve. Konce odporoveho dratku jsem zapajel do napajeciho dratu:


2) Vytvoreny pas jsem obmotal na hledacek a prelepil isolacni paskou. Pripajel jsem cinch konektor pro pripojeni hlavniho napajeciho kabelu:



Po pripojeni na 12V Pb akumulator dostavam vykon 7.7W, coz hreje docela dost a behem par vterin by se mel okular hledacku odrosit. Jeste premyslim, ze pridam prepinac, abych si dle potreby mohl vyhrivani zapinat ci vypinat.

Je to sice bastlirna nejtezsiho razu a vypada to vselijak, jen ne profesionalne, ale melo by to slouzit. Poreferuji vice, az poprve vyzkousim v terenu!

Pozn. Drat ma 1m, odpor 18.5ohm/m, tzn. pri 12V dostavam vykon 7.7W a proud cca 0.65A. Pro 7Ah Pb zdroj bych mohl nonstop vyhrivat cca 11h, v praxi pocitam, ze bude stacit 1x10min zapnout na par (desitek) vterin... Teplota odhadem 50-60st.C
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5572
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Vyhřívání

#11

Příspěvek od Karell »

Láďo pro mě jednoduché=krásné. Svůj účel to určitě splní. Jen by mě svádělo hřát celý tubus hledáčku aby se přece jen temperoval i ten objektiv a předešel bych případnému rosení. Obzvlášť po zkušenostech na MHV, kde ani ty rosnice nezabránily orosení.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Vyhřívání

#12

Příspěvek od ladis »

No uvidime, zda to bude v terenu fungovat. Jinak objektiv se mi za rosnici snad nikdy neorosil, pokud se nemylim.

Jeste musim vymyslet vyhrivani okularu, ale nejak sikovne, abych na nasazeny okular "neco" jen navlekl. Pres suchy zip by to asi pri castych vymenach okularu nebylo pohodlne. Nevim. Spise nejakou rourku o vetsim prumeru, nez gumova ocnice, kterou bych behem vterinky nasadil a uvnitr ktere by bylo teplo...

Uz se tesim, az mi prijdou vyhrivane ponozky, jeste od znameho sezenu autobaterii za 500,- a koupim nabijecku autobaterii. Hodne jsem nahlodanej bundou od Gerbingu - je vyhrivana temer cela, ale stoji 3.500,- :-/
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Vyhřívání

#13

Příspěvek od Miloš Hroch »

to Ladis:

Nevím jak by to fungovalo, ale uvažoval jsem o malé krabičce na boku dobsonovy bedýnky, která by byla vevnitř izolovaná a vyhřívaná, ve které by byly okuláry uloženy. Po vyndání by chvilku trvalo než by vychladly pod rosný bod. Je to ale teorie, zatím jsem nezkoušel.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Vyhřívání

#14

Příspěvek od ladis »

to Ladis:

Nevím jak by to fungovalo, ale uvažoval jsem o malé krabičce na boku dobsonovy bedýnky, která by byla vevnitř izolovaná a vyhřívaná, ve které by byly okuláry uloženy. Po vyndání by chvilku trvalo než by vychladly pod rosný bod. Je to ale teorie, zatím jsem nezkoušel.
To zni zajimave! Jak bys resil otevirani a zavirani krytu krabicky? Nebylo by to obtezujici? Domyslet sikovne dvirka, nema to chybu!

Take jsem premyslel o vyhrivani cele krabicky, kde prechovavam okulary, ale prave nutnost otevirani a zavirani me od toho odradily. Neni nad to, odlozit je na odkladaci plochu dobsona SW. Mozna vyhrivat celou odkladaci plochu? Uff ;)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Vyhřívání

#15

Příspěvek od Lukemon »

Jo nápad je to dobré,ale muselo by se to nějak vymyslet s vytahováním okuláru,protože v mrazu v rukavicích to chce jednoduchost,asi zvednout víko a větší prostor aby se tam dalo šáhnout po okuláru jednoduše v rukavicích.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Odpovědět