Vyhřívání

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Vyhřívání

#436

Příspěvek od DaveOne »

Tak Vám děkuji pánové .. moc mi to zatím k rozhodování nepomohlo :lol: No tak asi to budu muset holt zkusit ..
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhřívání

#437

Příspěvek od biker.fm »

Davide, tak jak cvetsina z nas tady. Proste vyhrivej sekundar a mas vystarano. Ja to ani jinak neresim. Od doby kdy jsem jsi vyrobil vyhrivani, nevim ze nejake zamlzeni by mohlo nastat ;)
MilAN píše:Rosnici na Newtonu bych tedy nevyhříval v žádném případě. To je snad jasné tady z toho celého vlákna a návrhů, jak temperovat Newtona.
MiLaNe, kdyz je rosnice delsi a vyhrivani by bylo na zacatku (ne u tubusu newtona), zapne se na minimalni vykon, bude porad problem s turbolenci v tubusu ? Teply vzduch jde prece nahoru a tim eliminuje aby vlhkost se dostala dolu.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Vyhřívání

#438

Příspěvek od Bill »

biker.fm píše:Davide, tak jak cvetsina z nas tady. Proste vyhrivej sekundar a mas vystarano.
To je sice pěkné, ale nezabrání to natažení vlhkosti do tubusu. Pak po zadeklování a přenesení do tepla se mi vždy zamlží primár :-(

Já uvažuju, že k vyhřívání sekundáru ještě přidám vyhřívání tubusu nebo primáru. Alespoň na konec focení...
M:736 750 113
M_V
Příspěvky: 234
Registrován: 25. 10. 2018, 20:22
Bydliště: Praha

Re: Vyhřívání

#439

Příspěvek od M_V »

biker.fm píše:Teply vzduch jde prece nahoru a tim eliminuje aby vlhkost se dostala dolu.
Ak teplý vzduch ide nahor tak na jeho miesto asi musí prísť nejaký iný a ten bude zrejme studený. Stúpajúci prúd vzduchu môže zabrániť mikrokvapôčkam vody aby padali do tubusu ale ináč sa tá voda zo vzduchu nikam nestratí.
Bill píše:Já uvažuju, že k vyhřívání sekundáru ještě přidám vyhřívání tubusu
Aby si vykompenzoval ochladzovanie tepleným vyžarovaním do oblohy tak zrejme bude chcieť nie úplne malý výkon. Vyžarovanie do oblohy môže byť kľudne 100 W/m^2. Tak si spočítal plochu tubusu, podeľ dvomi, vynásob 100 W/m^2 a uvidíš koľko ti to vyjde.
Dobson 250/1250, ED 72/432, Lunt LS50THa, binohlava MaxBright II
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Vyhřívání

#440

Příspěvek od MilAN »

Pokud chcete tedy na konci focení zabránit zarosení primáru, tak je potřeba ohřát primár,. Ne tubus nebo vzduch v něm .To je přeci kontraproduktivní.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
M_V
Příspěvky: 234
Registrován: 25. 10. 2018, 20:22
Bydliště: Praha

Re: Vyhřívání

#441

Příspěvek od M_V »

To je pravda, som zabudol doplniť, že treba aj ten primár ohrievať. Ináč to všetko zkondenzuje na studenom primáre. Ale to platí aj po skončení pozorovania a prenesení ďalekohľadu do tepla. Ak je tubus mokrý a primár sa neohrieva tak sa môže zarosiť. Ak by bol tubus suchý tak je to jedno.
Dobson 250/1250, ED 72/432, Lunt LS50THa, binohlava MaxBright II
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Vyhřívání

#442

Příspěvek od dvader »

A ak bude mokry, tak uschne...

Přestaň sem už prosím psát tyhlety rádoby rady - vždyť je to jen opakování obecných tezí! :twisted:
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
M_V
Příspěvky: 234
Registrován: 25. 10. 2018, 20:22
Bydliště: Praha

Re: Vyhřívání

#443

Příspěvek od M_V »

No je to tu trochu náročné, keď niečo vynechám tak ma sprdne MilAN a keď to popíšem všeobecne tak zase ty :)

Vyhrievanie celého tubusu je nezmysel realizovať. Ale ak by som zobral ako príklad Dobson 250/1250 čo mám, tak ten má povrch cca 1m^2 a tým pádom teplene straty vyžarovaním do oblohy cca 50 W. Tento výkon skondenzuje približne 75 ml vody za hodinu (v praxi menej pretože kondenzácia nebude jediným zdrojom tepla). Takže by podľa mňa stálo za to skúsiť to vyžarovanie obmedziť. Samozrejme to rieši iba priamu kondenzáciu na tubuse a v situácii keď je vzduch presýtený parou žiadne pasívne riešenie nepomôže.

Ak by to chcel niekto vyskúšať v praxi tak sa dá tubus omotať alobalom, prípadne urobiť si mosadzný tubus ;)

No myslím, že už som vás mojimi teóriami oblažil dosť a na svojich ďalekohľadoch žiadne vyhrievanie nemám. Takže ak nebude aktívny záujem od iných tak je to odo mňa v tomto vlákne všetko, nech tu nebordelím diskusiu.
Dobson 250/1250, ED 72/432, Lunt LS50THa, binohlava MaxBright II
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhřívání

#444

Příspěvek od biker.fm »

A v cem je problem ze je tubus mokry, resp. kolik bylo pripadu ze se zamlzil primar pri pozorovani nebo foceni ? Sekundar, to je jina pisnicka. A jestli se mi zamlzi optika po ukonceni foceni/pozorovani, ma to smysl resit? V aute mi to nevadi, dalekohled zabalim do deky a doma vse uschne.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Vyhřívání

#445

Příspěvek od MilAN »

Jsou dva důvody (estetiku vynechám .
1/ jemný "neviditelný" prach po zaschnití kapek se hezky usadí v podobě fleků. To prvotně nevadí , na obraz to má sice vliv, ale ten není v počátku tak zásadní
2/ Problém je to je v okamžiku dalšího rosení - je to zase základ další kondenzace. A v dlouhodobějším horizontu se tam, kde je častěji voda ,naruší ochranná vrstva a zrcadlo pak slepne. Tam už čištění nepomůže. Možná každý zaznamenal, že jako první odchází sekundár, který je častěji vystaven těmto vlivům.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Vyhřívání

#446

Příspěvek od Bill »

Mi se sekundár zarosil snad jednou - to jsem pak poprvé použil jeho vyhřívání. Ale mám v tubusu sametku a ta natáhne vlkost, která skoro vždy pak zamlží primár. Pokud by to bylo lehce, tak se nic neděje. Ale pokud je to hodně, tak to pak dělá fleky :-(
M:736 750 113
M_V
Příspěvky: 234
Registrován: 25. 10. 2018, 20:22
Bydliště: Praha

Re: Vyhřívání

#447

Příspěvek od M_V »

Sametka nie je silikagél, že by sama od seba nasávala vlhkosť. Buď to na ňu napadá alebo to na nej skondenzuje. Na prvý problém rosnicu, na druhý skús omotať tubus alobalom ako som písal vyššie. Sám to určite vyskúšam až budem mať príležitosť.
Dobson 250/1250, ED 72/432, Lunt LS50THa, binohlava MaxBright II
M_V
Příspěvky: 234
Registrován: 25. 10. 2018, 20:22
Bydliště: Praha

Energetická bilance dalekohledu

#448

Příspěvek od M_V »

Na základe diskusie vo vlákne o vyhrievaní ďalekohľadu som skúsil spočítať rovnovážnu teplotu ďalekohľadu. Uvažoval som jednoduchý model, kde ďalekohľad rerezentuje horizontálna doska ktorá z jednej strany vyžaruje do oblohy, druhou stranou smerom k zemi a vzduchom je ochladzovaná z oboch strán. Nie je to síce perfektné ale lepšie ako simulovať sféricky symetrický ďalekohľad vo vákuu ;)

V grafoch je vynesený rozdiel medzi teplotou dosky/ďalekohľadu a okolia/vzduchu (plná čiara) a rozdiel rosného bodu voči teplote okolia/vzduchu (čiarkovaná čiara). Rôzne úrovne relatívnej vlhkosti sú označené farbami. Ak je plná čiara nad čiarkovanou čiarou, tak k zaroseniu nedôjde, pretože rovnovážna teplota je nad rosným bodom.

Simuloval som tri prípady:
1) Emisivita 0.9 a koeficient prechodu tepla 10 W/m^2K - simuluje tubus natrený farbou v bezvetrí
T_balance_e09_fc10.png
T_balance_e09_fc10.png (38.95 KiB) Zobrazeno 1315 x
2) Emisivita 0.1 a koeficient prechodu tepla 10 W/m^2K - simuluje tubus z lešteného kovu v bezvetrí
T_balance_e01_fc10.png
T_balance_e01_fc10.png (29.04 KiB) Zobrazeno 1315 x
3) Emisivita 0.9 a koeficient prechodu tepla 50 W/m^2K - simuluje tubus natrený farbou a ofukovaný vzduchom
T_balance_e09_fc50.png
T_balance_e09_fc50.png (30.96 KiB) Zobrazeno 1315 x
Pre prípad jedna je bezpečná hodnota relatívnej vlhkosti 75%, nad 85% dôjde k zaroseniu pri všetkých simuovaných teplotách. Povrch s nízkou emisivitou tepelného žiarenia (prípad 2) zaručí, že rovnovážna teplota je nad rosným bodom aj pri 95% vlhkosti. Ofukovanie (prípad 3) pomôže ale nie až tak ako zmena emisivity povrchu.
Dobson 250/1250, ED 72/432, Lunt LS50THa, binohlava MaxBright II
M_V
Příspěvky: 234
Registrován: 25. 10. 2018, 20:22
Bydliště: Praha

Re: Vyhřívání

#449

Příspěvek od M_V »

Keďže bol môj príspevok presunutý zo samostatného vlákna sem, tak sa ho aspoň pokúsim naviazať na tému vlákna. Z pohľadu celkovej energetickej bilancie je v zásade jedno, či sa použije tubus s vysokou emisivitou tepleného žiarenia a bude sa ohrievať výkonom cca 50 W/m^2 aby sa udržal na teplote okolitého vzduchu alebo bude mať tubus povrch s nízkou emisivitou. Podobne to platí pre rosnice z plechu (prípadne iných materiálov s dobrou tepelnou vodivosťou).

Samozrejme to nemôže plne nahradiť lokálne vyhrievanie jednotlivých komponent ďalekohľadu ale treba si uvedomiť, že v podchladenom tubuse bude vyššia relatívna vlhkosť a teda aj vyššia náchylnosť ku kondenzácii na akomkoľvek povrchu.

Ak by niekto namietal, že to nebude pravda, pretože pri poklese teploty okolia predsa musí ďalokohľad uvoľňovať teplo a tým pádom nemôže byť podchladený, tak to platí iba pri temperácii na začiatku pozorovanie. Keď ďalekohľad chladne pomaly, tak je to uvoľňvanie tepla rádoo menšie ako straty tepla žiarením.

Napríklad, pre Dobson 250/1250 čo má povrch zhruba 1 m^2 bude pri rýchlosti chladenia 1 K/h tepelný tok od zrkadla 1 W, od tubusu 1.5 W a straty žiarením 50 W (hodnoty som zaokrúhlil na pekné čísla). Teda celkovo odtok tepla 47.5 W. Z toho teda trochu paradoxne vyplýva, že aj keď sa ďalekohľad ako taký ochladzuje tak pri ventilácii tubusu by z neho mal vychádzať vzduch chladnejší ako okolie. Ale to je už do iného vlákna.
Dobson 250/1250, ED 72/432, Lunt LS50THa, binohlava MaxBright II
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Vyhřívání

#450

Příspěvek od MilAN »

Já si myslím, že tohle celé je hodně velkým zjednodušením celého problému a mohlo by vést k nesprávným závěrům.
Protože v plnutubusu až na vyjímky ( způsobené nevhodnou konstrukcí) přes to všechno nedochází k zarosení primáru ani po dlouhé venkovní temperaci. Nesetkal jsem se tedy nikde s tím, že by někdo primár ohříval, daleko více lidí se naopak snažilo primár ochlazovat k rychlejší jeho temperaci.
Zrovna tak se špatně vysvětlí to, proč třeba vnější povrch tubusu je silně zarosený, nebo v zimě pokrytý námrazou, za tím co vnitřek není, ačkoliv je tubus z materiálu s dobrou tepelnou vodivostí a při své tlouštce nebude mít rozdílnou povrchovou teplotu. Jedině na té záleží potom, dostanu-li se pod rosný bod a dojde k zarosení.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět