Vyhřívání

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2193
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Vyhřívání

#526

Příspěvek od juh »

De fakto by malo byť jedno, či má tá elektrikárska páska čiernu, alebo inú farbu na vlnových dĺžkach v oblasti viditeľného svetla. Ide o to, aký má koeficient emisivity použitý materiál, ktorý sa použije na vyžiarenie / pohltenie tepla, pri danej teplote (teda v oblasti NIR - FIR). Na túto tému sa to na týchto stránkach rozoberalo pri chladičoch.
Uživatelský avatar
Osel
Příspěvky: 314
Registrován: 24. 07. 2020, 11:38
Věk: 54

Re: Vyhřívání

#527

Příspěvek od Osel »

Ahoj , pomohl by mě někdo vyrobit nebo sehnat ohřev sekudáru ?
Rozměry jsou 80x50mm průměr uchycení je 35mm.
Volal jsem i psal do prodejny astropotřeb, ale reakce za 14 dní nepřišla žádná...
Díky.
Přílohy
sekundár.jpg
sekundár.jpg (127.32 KiB) Zobrazeno 3257 x
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhřívání

#528

Příspěvek od nosuh »

Zdar,
nekupoval a neinstaloval nekdo tady do teleskopu tohle pogumovany topeni sekundaru z TS?
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... info/p8759
nebo tady (zda se ze je to to samy)
https://www.astroshop.eu/heater-bands/a ... rs/p,53087
Pisou tam, ze by se to melo lepit silikonem, ale nejak na tom nechce drzet mrcha..
"Glueing is done with silicone, glue or double-sided adhesive tape (all not included). This heater works will with secondary mirrors of around 75 mm (3.00") or larger."

Neinstaloval nekdo tohle samy topidlo? Nejaky osvedceny silikon/lepidlo/oboustranka cim to tam prilepit?
DIky
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 815
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhřívání

#529

Příspěvek od midars »

Na RC8 viz. Zatím stále drží (dalekohled je furt venku [nejdříve pod plachtou , teď v kupoli]).
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
saros
Příspěvky: 138
Registrován: 25. 10. 2011, 21:08
Bydliště: Studnice u Hlinska
Věk: 59

Re: Vyhřívání

#530

Příspěvek od saros »

Ahoj,
potřeboval bych poradit s vyhříváním sekundáru u dalekohledu GSO 300/1200.
Většina zde uvedených postupů tak nějak předpokládá, že je zadní strana sekundáru přístupná a že na ní jde něco nalepit.
Můj sekundár je bohužel celý zapouzdřený v plastovém pouzdru a i po povolení přídržného perka nejde vysunout:
Sekundár.jpg
Sekundár.jpg (18.24 KiB) Zobrazeno 2808 x
Sekundár 2.jpg
Sekundár 2.jpg (34.33 KiB) Zobrazeno 2808 x
Původní pouzdro bych rád zachoval vcelku a použil ho na nově udělaného pavouka se silnějšími rameny. Při té příležitosti bych rád nějak udělal i vyhřívání. Pouzdro se zdá být duté, při pohledu otvorem na šroubek k připevnění na pavouka je vidět plocha zadní strany zrcátka. Napadlo mě, jestli by nešlo provrtat do boku té plastové komůrky malý otvor, a vyhřívat mírně celý objem vzduchu v komůrce nějakým malým vsunutým topítkem. To by mohlo i zajistit rovnoměrný ohřev zadní strany, abych se vyhnul deformacím a nadměrnému proudění teplého vzduchu napříč přes vstupní aperturu dalekohledu.
Už mám jedno topení o příkonu asi 20W umístěné před ventilátorem primáru (mírně ohřátý vzduch se rozmíchá ventilátorem, obtéká primár, slabě ho ohřívá a stoupá tubusem ven - turbulence v tubusu nepozorována). Rosení to výrazně omezilo, primár se mi už nerosí vůbec, ale na zabránění kondenzace na sekundáru to úplně vždy nestačí.
Nemáte někdo představu, jak je to tam uvnitř uděláno, že zrcátko v plastu drží? Nerad bych skončil se sekundárem spadeným na primár!
Jaká úskalí, podle Vás může mít toto poněkud netradiční řešení. Nehodlám tam topit nějak moc, spíše než nějakou regulaci bych chtěl použít trvalý malý výkon. Myslím, že ohřev o 0,5°C, bude docela stačit, voda bude kondenzovat na jiných, chladnějších částech (stěny tubusu).
Prosím o radu, zejména někoho, kdo už ten držáček někdy kuchal.
Refraktor 6" F/15 (objektiv Jaegers) , Celestron C-80ED, Newton 300/1200 GSO a 152/600 TS, Canon EOS20D, EOS650D, EOS6D modifikovaný, Triedr 20x80
fiko
Příspěvky: 5
Registrován: 04. 08. 2020, 09:05
Bydliště: Bytča
Věk: 42

Re: Vyhřívání

#531

Příspěvek od fiko »

nechcem mudrovat,ale ja mam rosnicu z karimatky,a odvtedy mi sekundar este nezamrzol,a navyse odfiltruje aj dost parazitneho svetla.je dlha na sirku karimatky,asi 50 cm.
kuceraz
Příspěvky: 567
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Vyhřívání

#532

Příspěvek od kuceraz »

Rosnice není všespásná. Mám také rosnici o délce asi 2D a orosený sekundár jsem už zažil.
Přijde mi, že dost záleží na pozorovacím stanovišti a jeho vlhkosti. Jsou místa, kde jsem nikdy zamlžení nezažil a to často nepoužívám ani rosnici.
A rovněž jsou místa, kde mi ani rosnice nepomohla.

Mám také newtona od GSO (10") s úplně stejným držákem sekundáru.
Já to vyřešil zatím tak, že jsem dal výhřev na ten plast, přičemž doufám, že to zvládne prohřát plast a od něj i to sklo.
Pokud to nebude mít úplně slabý výkon, fungovat by to mohlo.
Zatím jsem bohužel neměl možnost vyzkoušení, protože od doby, kdy jsem to udělal, se mi sekundár samozřejmě už nezarosil a nemusel jsem to tedy ještě zapínat :)
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Kikidixi
Příspěvky: 125
Registrován: 29. 03. 2021, 17:09
Bydliště: Ostrava
Věk: 45

Re: Vyhřívání

#533

Příspěvek od Kikidixi »

Zdar borci.Jelikoz se v tomto vubec ale vubec neorientuji ,do budoucna bych rád pořídil vyhrev na quick finder rigel -rychle se mi zarosi,ohřev na okular a hledacek 9×50 a sekundár.Elektrice ani za mák nerozumím. Slo by zkombinovat tohle aby to fungovalo?https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... -quik.html. plus ještě ohřev na okular.Odkazy jsou orientační jen abych věděl co zakoupit s ohledem na funkčnost a cenu samozřejmě. V okolí ani známého elektrikáře nemám. Popřípadě jakou by jste mi doporučili sestavu ...pásek, regulace ,zdroj.Kupoval bych to postupně, přece jen dohromady to je docela víc penízků.Díky za případnou odpověď a ochotu pomoci.
N150f5 eq5...kk ES2"...okulary ES 82/68°...Lumicon UHC,OIII ...
Kikidixi
Příspěvky: 125
Registrován: 29. 03. 2021, 17:09
Bydliště: Ostrava
Věk: 45

Re: Vyhřívání

#534

Příspěvek od Kikidixi »

N150f5 eq5...kk ES2"...okulary ES 82/68°...Lumicon UHC,OIII ...
Uživatelský avatar
aston
Příspěvky: 143
Registrován: 18. 08. 2011, 02:37

Re: Vyhřívání

#535

Příspěvek od aston »

Na ten riglel by sa mozno dalo prisposobit toto, je to sice na telrad ale myslim, ze to pojde. Ja elektrike tiez moc nerozumiem ale toto som zvladol :)

https://stargazerslounge.com/topic/4294 ... ew-heater/
SW 200/1200 Dobson, ZWO ASI224MC, Canon 6D mod., EQ-6R
sniper
Příspěvky: 33
Registrován: 20. 07. 2021, 09:11
Věk: 36
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhřívání

#536

Příspěvek od sniper »

Hoj, uvazuju, ze bych udelal vyhrivani primarniho zrcadla pomoci topneho kabelu do terarii. Co si o tom myslite? Zkousel jste to nekdy nekdo? A ma vubec smysl vyhrivat primarni zrcadlo?
"Dar Covidu": SW Newton 200/1000, EQ5, setový okulár 10mm a 25mm, Binorum Plossl 4mm, BAADER Hyperion 5mm, 8mm, 17mm a 21mm, Roboostření Sesto Senso 2, Filtry Binorum Moon a UHC
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 858
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Vyhřívání

#537

Příspěvek od Stanislavxyz »

Vám se rosí primární zrcadlo?
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
sniper
Příspěvky: 33
Registrován: 20. 07. 2021, 09:11
Věk: 36
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhřívání

#538

Příspěvek od sniper »

Nerosi (aspon co vim), spis je to takove "Kdyz uz se v tom budu hrabat, muzu udelat neco co ted nepotrebuju"
"Dar Covidu": SW Newton 200/1000, EQ5, setový okulár 10mm a 25mm, Binorum Plossl 4mm, BAADER Hyperion 5mm, 8mm, 17mm a 21mm, Roboostření Sesto Senso 2, Filtry Binorum Moon a UHC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Vyhřívání

#539

Příspěvek od MilAN »

sniper píše: 16. 09. 2022, 16:31 "Kdyz uz se v tom budu hrabat, muzu udelat neco co ted nepotrebuju"
A ani nikdy potřebovat nebudeš :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
sniper
Příspěvky: 33
Registrován: 20. 07. 2021, 09:11
Věk: 36
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhřívání

#540

Příspěvek od sniper »

Takze se da spolehnout, ze primarni zrcadlo se proste nerosi? To mi prijde divny (preci jenom je to obrovskej kus skla, co se ochladi pod rosny bod), ale ok. Staci tedy odporovy vyhrivani na sekundaru (ten se mi rosi urcite), tam mam v planu odporovy drat a vykon 1 - 2W (staci to?) pri 5V.
"Dar Covidu": SW Newton 200/1000, EQ5, setový okulár 10mm a 25mm, Binorum Plossl 4mm, BAADER Hyperion 5mm, 8mm, 17mm a 21mm, Roboostření Sesto Senso 2, Filtry Binorum Moon a UHC
Odpovědět