Stránka 1 z 12

Sloup pro montáž v terénu

Napsal: 27. 09. 2010, 13:15
od Karell
Hledal jsem poctivě, bohužel nenašel uspokojivou odpověď. Proto se na vás, kteří už máte zkušenosti, obracím s následující prosbou o radu. Respektive, protože celé to bude zakončeno konkrétním výsledkem, vybrané řešení bude odměněno tekutou či i jinou odměnou dle vlastního výběru. ;) A teď už, o co se nám jedná. Osvícení majitelé pozemku, na který to máme kousek a jsou tam nadprůměrné podmínky k focení i k pozorování, nám umožní postavit si tam sloupy pro montáže. Pozemek je naprosto bokem civilizace, nijak nehlídaný, náhradní přistávací plocha. Není vyloučené, protože se jedná o kolektivní vlastnictví, že někdy v budoucnosti budou muset být sloupy odstraněny. Moje představa je v podstatě to nejjednodušší, ocelová roura příslušného průměru, zakončená zaslepením s dírou, otvorem pro ruku a závitem pro našroubování trnu, bude dostatečně dlouhá tak, aby cca do hloubky 1 metru mohla být vtlučena do země. A předpoklad je, že montáž NEQ6 na ní připojená ponese N305/1500, tak, jak v současnosti provozujeme na stativu. Pokud se někdo rozhodne sloup poškodit, bude muset použít těžkou techniku, také pokud by nějakému zloději kovů stála za tu námahu. Poradíte mně lepší řešení..? Děkujeme za každý nápad.

Sloup pro montáž v terénu

Napsal: 27. 09. 2010, 14:10
od Willi
Pokiaľ nechceš betónovať (plytká základová doska) aby si to nemusel pri odstarňovaní rozbíjať, tak by som možno išiel do toho nie len trubkou zarazenou do zeme (časom určite odíde z pôvodného smeru, mráz, voda atď), ale na spodnú časťč by som navaril akože základový kríž alebo viac ramien a doplnil by som to uhlopriečnymi kusmi pre zlepšenie stability. Celé toto by som potom zakopal (na ten kríž väčšie kamene a zasypať zeminou). Vizuálny výsledok bude rovnaký, síce trošku viac sa narobíš pri zakopávaní, ale stabilita a odolnosť voči poškodeniu či ukradnutiu bude ďaleko vyššia.

Sloup pro montáž v terénu

Napsal: 27. 09. 2010, 17:33
od Homer
Karell: jaký průměr trubky pro pilíř uvažujete, který by se měl beranit? Pro uvažovaný newton to asi nebude lešeňová trubka :-) a průměr kolem 200 mm ručně beranit velmi pravděpodobně nepůjde. Objednávat si na to stroj, pro který by se konec trubky musel navíc uzpůsobit, aby jej stroj mohl sevřít, platit dopravu takového stroje tam a zpět pro práci na pár minut je hloupost.
Takže vše se odvine od tohoto vstupního parametru...Pokud by vadila betonová patka na povrchu, může končit v dostatečné hloubce pod povrchem tak, aby v případě potřeby bylo potřeba pouze trochu okopat pilíř a trubku pod zemí uříznout a zahrnout...Nebo ještě čistěji nechat u paty pilíře navařená oka pro jeřáb na následné vytažení ze země. Asi bych přemýšlel o zhotovení prefabrikátu - tedy pilíře s betonovou patkou jako jednoho celku a následně o osazení do předem připraveného výkopu se šterkopískovám polštářem, ustavení a zahrnutí...Potom jen zaháknout a vytáhnout...
P.S. Mám rád irskou whiskey :-).
 

Sloup pro montáž v terénu

Napsal: 27. 09. 2010, 17:41
od Karell
Pánové děkuji za zájem, po Williho vylepšení je pravda, že se mě Homerovo líbí podstatně víc...i když bude náročnější, asi to našim potřebám vyhoví víc. A finančně nás to nezruinuje. Dobře, nechám to ještě otevřené, řekněme do středy 29.9. do půlnoci, pokud se neobjeví lepší řešení, vyhrává irská whiskey.  ;D
Edit: průměr sloupu musí být alespoň 14 cm, aby nahradil stativ pro EQ6.

Sloup pro montáž v terénu

Napsal: 27. 09. 2010, 17:44
od FJ27A
Osobně bych udělal betonovou patku pod terénem a na ni chytil sloupek pomocí přišroubované příruby. Pořádně natřít a v případě potřeby odšroubovat a odvézt. Betonový zbytek pod terénem myslím nikomu vadit nebude.

Sloup pro montáž v terénu

Napsal: 27. 09. 2010, 17:50
od MilAN
Možná bych to řešil na cizím pozemku jen jámou tak 1m hloboukou a 70 cm v průměru a podsypanou a obsypanou trubkou o průměru nějakých 150 mm šterkem, podobně jako se používá u železničního lože ( to není návod, kam pro materiál...)
Po zimě se to samozřejmě trochu pohne, ale lépe ustavit montáž 2x /rok než každou noc :)

Sloup pro montáž v terénu

Napsal: 27. 09. 2010, 18:36
od Habl
Měli jsme v sedmdesátých letech pod Ještedem na parkovišti u "Ještědky" zhotovený litinový stolek s dvěmi přírubami spodní větší cca 60 cm a horní byla ve výši cca 80 cm o průměru 25 cm. Ukotveno to bylo na 3 kotevních šroubech M 24 v silničním panelu na již vybudovaném ochozu.
Žel nevydrželo nám to déle než 4 roky. Silniční pluh při odstraňování sněhu nám to vytrhl a Technické služby města na  nás požadovali pokutu za zhotovení této "drobnosti" na veřejném prostranství. Měli jsme to osazeno přesně na 15° místního poledníku.

Habl

Sloup pro montáž v terénu

Napsal: 27. 09. 2010, 19:21
od Vrána
Napiš něco o tvojí představě,průměr,délka trubky.Něco tu mám a svaření není problém.Průměr cca 15cm,stěna tak 5mm,tak 1,2m na dýlku.Leje a nechce se mi ven změřit to.Třeba by 2 kusy stačily.Mřičná?Je to kousek odtud.Dolů bych přivařil starej disk z auta a zakopal tak 80cm do země.Trochu betonu a štěrku,zasypat vnitřek trubky pískem.Zlikvidovat  snadno ukrást dost těžko.

Sloup pro montáž v terénu

Napsal: 27. 09. 2010, 19:36
od Karell
:o SZ

Sloup pro montáž v terénu

Napsal: 27. 09. 2010, 19:52
od Vrána
Odpověď SZ

Sloup pro montáž v terénu

Napsal: 27. 09. 2010, 19:58
od Willi
To je presne to čo som písal. Ja tiež možem Whisky ;D A ak by prišlo na betón aj ten spomenul prvý >:(

Ja by som šiel do toho disku alebo ako som písal sofistikovaný zvarený spodok a zakopať. Prihodiť pár vačších skál a zasypať. Výsledok bude rovnaký ako s betónom, ktorý sa ale bude ťažko odstraňovať. Ak by to malo byť ako sa robí, tzn. minimálna nezámrzná hĺbka (podľa lokality 80-120 cm) a priemer betónu aspoň 50 cm, výsledná hmotnosť sa blíži 400 kg. To bez techniky už neodstrániš a navyše ak sa nemýlim podľa zákona už to može byť posúdené ako "stavba pevne spojená s terénom" s čím možu prísť ďalšie problémy. Hlavne dostatočne dimenzovaný stĺp, aby si ho síce dobre neukotvil ale sám o sebe bude nedostatočný a sposobí pohyb, kmity atď.

Sloup pro montáž v terénu

Napsal: 27. 09. 2010, 21:05
od Vrána

Hlavne dostatočne dimenzovaný stĺp, aby si ho síce dobre neukotvil ale sám o sebe bude nedostatočný a sposobí pohyb, kmity atď.
Kmitům by mělo zabránit vyplnění trubky pískem,nebo štěrkem a ta váha.Já bych to nechtěl krást.

Sloup pro montáž v terénu

Napsal: 27. 09. 2010, 21:46
od Willi
Súhlasím. Robil som chvíľku do akustiky a nie je lepší stojan pod repro ako oceľový stĺp vyplnený pieskom ;D. Hmotnosť ničím nenahradíš. Takže ak by nebol po ruke dostatočne dimenzovaný (myslím hrúbka steny) stĺp, určite ho treba vysypať.

Sloup pro montáž v terénu

Napsal: 28. 09. 2010, 09:11
od Homer
Několik poznímek k předešlým příspěvkům :
- stavbou je dílo, které je výsledkem stavební činnosti a může být i bez
základů. Takových příkladů je řada a zde to nemá smysl řešit. Důležitý je
souhlas majitelů. Kdyby měli úředníci řešit každou trubku v zemi...
- shodneme se na tom, že pilíř by měl být z zemi zatížen. Kloním se k
předem vyrobenému prefabrikátu, což má řadu výhod - pohodlná výroba
na zvoleném místě, jednoduché osazení i následné vytažení celého kusu,
stabilita v zemi, trvanlivost. Výhody prefabrikátů byly objeveny už dávno
a proto se i vyrábí :-).
- vysypáním pilíře vibrace nezmizí, jen přejdou na vyšší frekvenci s
rychlejším útlumem , což je ovšem přínos.

Druhou, snadnější formou je to, co navrhuje MilAn. Na stavitelově místě bych zvažoval a odhadoval čas, po který má pilíř sloužit a podle toho bych volil jednodušší či sofistikovanější řešení...

Sloup pro montáž v terénu

Napsal: 29. 09. 2010, 12:13
od :o(
http://www.zemnivruty.cz/(S(swdugj451m2mfq45escj1qyi))/cs/Default.aspx?zakladani-staveb

Osvícení majitelé pozemku, na který to máme kousek a jsou tam nadprůměrné podmínky k focení i k pozorování, nám umožní postavit si tam sloupy pro montáže
Pokud jsem to dobře pochopil a sloupů bude víc a tedy náklady na dopravu a vrtné zařízení by se rozpočítalo, uvažoval bych o verzi pro stožáry doplněné o vlastní sloupek montáže. ( menší průměry se dají zavrtat i svépomocí jen to chce dostatečně velikou páku např KSF R 76 x 1200 )
Je to rychlé bezpracné a elegantní řešení ihned k použití bez jakýchkoliv stop stavební činnosti na pozemku ( kopání betonování atd.). SAMOZŘEJMĚ ZÁLEŽÍ NA PODLOŽÍ ! do skály to asi nazavrtaj.
http://www.zemnivruty.cz/(S(swdugj451m2mfq45escj1qyi))/cs/Default.aspx?sloupy

S excentrem a montazni sadou pro kolme a bezrezonancni serizeni sloupu Utlumeni vykyvu sloupu ve vetru.

P.S. Po odstranění nezůstane na pozemku ani gram cizího materiálu
a přesto to nikdo jen tak snadno neukradne.