Sloup pro montáž v terénu

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Sloup pro montáž v terénu

#106

Příspěvek od Bill »

Já jsem to pochopil tak, že děláš ocelový sloupek. Ale v tom návodu je betonový?
Naposledy upravil(a) Bill dne 24. 10. 2017, 13:26, celkem upraveno 1 x.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sloup pro montáž v terénu

#107

Příspěvek od MilAN »

Tohle snad nedokáže takhle udělat ani ten nejhorší patlal s oběma levýma rukama - a ještě se tím pochlubit :)
Ale jo , funkční to nějak bude
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Sloup pro montáž v terénu

#108

Příspěvek od Dansemacabre »

Bill píše:Já jsem to pochopil tak, že děláš ocelový sloupek. Ale v tom návodu je betonový?
- ocelový byl ve hře jako snáze přestěhovatelná varianta bez nutnosti betonáže, ale zas byl problém, kde najít na zahradě místo s dobrým výhledem a možností kopat metr hluboko. Pokud domácímu beton anii trčící pilíř nevadí, tak roura se dá vylít klidně i na té jímce, když rozložím váhu na větší plochu a patka půjde lehce nad povrch.
MilAN píše:Tohle snad nedokáže takhle udělat ani ten nejhorší patlal s oběma levýma rukama - a ještě se tím pochlubi
- dej mi dva týdny a budu se tu chlubit něčím podobným :D (šlo mi spíš o ten technický postup než o konkrétní umělecké zpracování)
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloup pro montáž v terénu

#109

Příspěvek od ok1in »

Vzít kanalizační KGéčko a vylít ho betonem by mě asi nenapadlo - ale nakonec proč ně, účel to splní... :mrgreen:
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Sloup pro montáž v terénu

#110

Příspěvek od Homer »

Dansemacabre:
pokud je domácímu jedno co mu na zahradě přibude a souhlasí s pevným sloupkem, pak je podle mne nejjednodušší zvolit ocelové řešení - pročíst zdejší vlákno, kde je příspěvků hafo, zajít za nejbližším zámečníkem, zadat mu výrobu dle zde vybraného řešení a nechat žárově ozinkovat. S délkou do země počítat tak 50-60 cm, průměr 12 - 15 cm ( co budou mít a co bude na sloupku ), pod vrchem pamatovat na manipulační otvor pro upevnění montáže, oba konce zadýnkovat. Dýnka s dírami pro vytečení zinku ( zámečník bude vědět ). Horní dýnko samozřejmě upravené pro upevnění konkrétní montáže. Spodní dýnko je spíše z pilnosti, při žárovém pozinkování vnitřku to přežije spoustu let i bez něj. Ale já bych ho tam asi dal, jak se znám :-). Do země základ hl. 80-90 cm, čtverec o rozměrech tak, aby se tam vešel člověk s lopatou. Zde se vyplatí půjčit si ryčku ( úzký, dlouhý jakoby "rýč" ). Dolů štěrkopískový či štěrkový polštář cca 10 cm, potom zavlhlý beton ( aby šla v dlaních udělat koule ), dusat, prokládat kamenem pro úsporu betonu a lepší okamžitou stabilizaci sloupku. Ve zvolené výšce dna sloupku položit nějakou cihlu, dlaždici, plochý kámen, na to osadit sloupek do svislice ( stabilizovat polohu např. položeným zatíženým prknem,fošnou a sypat, dusat, sypat a dusat, po vrstvách až nahoru. Nahoře ideálně ošalovat do čtverce, aby to nějak vypadalo ( ne jako ten umělec, kterého dobře okomentoval Milan :-) ) a zagletovat pro delší životnost povrchu, nebo alespoň zatočit fartáčem a potom posypat cementem přes kuchyňské staré sítko. Při dobré přípravě je za den hotovo...
Uživatelský avatar
Otoron
Příspěvky: 312
Registrován: 19. 01. 2016, 13:08
Bydliště: Hrabyne
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloup pro montáž v terénu

#111

Příspěvek od Otoron »

Ahoj, rad bych pozadal o radu ohledne koupi pilire na EQ6.
nasel jsem tuhle firmicku (mozna firmu) v polsku a protoze jsou to kousek ode me, tak jsem se chtel zeptat, zda to cenove vychazi OK, a nebo je to "krute" predrazene. :roll:

Uniwersal.eu

Kvalita a reference jsou pry celkem OK, vyvazeji i do sveta (reference na cloudynight apod...

takze otazka je, je sloupek v teto kvalite za cca 10TK moc a nebo je to ok.
ja sam vim, ze pokud bych s delal betonovy a nechal si vyrezat "hlavu" (velmi podobnou te na odkazu, tak ta by me vysla cca 2500 no a pak extra beton, barva, prace, cas, srouby na uchyceni atd atd........) no zkratku muze me nekdo hodit do reality kolik za podobne "kvalitni" sloup dal nakonec penez.

diky
Oto
If at first you don't succeed, lower your standards.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloup pro montáž v terénu

#112

Příspěvek od MMys »

Takováhle hlava na těch šroubech je úplně zbytečná. Stačí vršek sloupu zavařit nebo zašpunotovat deskou s dírou pro středový šroub montáže a se závitem pro ten trn o který se opírají ustavovací šrouby, co je na stativu od EQ6. A pro ruku na utažení nechat říznout v boku trubky díru:

Obrázek

cena 10k je celkem normální, když započítáš že firma musí koupit materiál, zaplatit lidi, odvést daně a ještě mít nějaký zisk. Svépomocí nebo u šikovného kamaráda zámečníka, obraběče to vyrobíš za třetinu, maximálně polovinu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Otoron
Příspěvky: 312
Registrován: 19. 01. 2016, 13:08
Bydliště: Hrabyne
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloup pro montáž v terénu

#113

Příspěvek od Otoron »

Sikovny jsem celkem dost, hahaha...
ale kamarada zamecnika teda opravdu bohuzel nemam, a kupovat si / pujcovat si vsechno naradi a svarecky tak se dostanu na mnohem vetsi casky (asi).
A to pomijim cas... je to prece jenom hobby :)
Moc neverim te tretine, mozna polovina pri jednodussi konstrukci (jakou si popsal).

Ale urcite diky za odpoved.
Oto
If at first you don't succeed, lower your standards.
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Sloup pro montáž v terénu

#114

Příspěvek od Dansemacabre »

Otoron píše:Moc neverim te tretine, mozna polovina pri jednodussi konstrukci (jakou si popsal).
když jsem tu řešil sloupek před pár měsíci, uvažoval jsem podobně... a pak si nechal ten upínací díl vysoustružit za 1500,- ;) (sloupek už dokonce i stojí, ale první "ostrý" test proběhne až dnes)
Naposledy upravil(a) Dansemacabre dne 22. 02. 2018, 16:30, celkem upraveno 1 x.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloup pro montáž v terénu

#115

Příspěvek od MMys »

Tak materiál určitě za 3000,- pořídíš. Ta 1/3 byla pro případ, že si všecko uděláš sám (tedy máš přístup k soustruhu, frézování, sváření) bez toho aniž bys za to musle platit. Snad jedině nalakovat to práškovou barvou (komaxit) nechat na zakázku.

Pokud budeš vše zadávat někomu, tak si ten sloupek rovnou můžeš koupit hotový.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Sloup pro montáž v terénu

#116

Příspěvek od Homer »

Otoron:
pokud netrváte na polském řešení, které předpokládá rozebírací spoj na předem připravený bet.základ, pak není nic jednoduššího, než obejít pár kovošrotů a potřebnou trubku za pár kaček koupit. Případně hrábne do zásob nějaký zámečník, ev. to sežene. Jeho úkol bude prostý - zkrátit trubku na požadovanou délku, zavařit nahoru dýnko s uchycením pro středový šroub a vyříznout díru pro ruku z boku jak doporučil MMys. Pak to necháte žárově pozinkovat a šup s tím do díry. Pokud nechcete betonovat, nemusíte. Nechte dolů přivařit např. disk od pneumatiky, zasypte po vrstvách štěrkem a hutněte. Nahoře bych doporučil zhotovit cca 10 cm betonek s kari-sítí. Bude se po tom líp chodit a zkrátí to kmitající délku trubky. Celé to bude stát tak 1/3 co "polák".
Popisuji nenáročné, běžné řešení, žádné "extráty" - někam na zahradu.
Já jsem za 3800,-Kč pořídil u zámečníka dva jeklové stolky pod včelí úly po 1500/450/350, jekl 50/50 a to vč. žárového zinku. A to je nesrovnatelná pracnost. Jediné co jsem dělal já, byl odvoz na zinek. Nějak se mi holt nechtělo a měl jsem jinou práci :-).
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sloup pro montáž v terénu

#117

Příspěvek od MilAN »

Ten vršek je nutno soustružit - to není rovné dýnko s dírou, ale má to osazení.
https://stargazerslounge.com/uploads/mo ... _thumb.jpg
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Otoron
Příspěvky: 312
Registrován: 19. 01. 2016, 13:08
Bydliště: Hrabyne
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloup pro montáž v terénu

#118

Příspěvek od Otoron »

Dekuji za postrehy panove.
Urcite se tim budu ridit.
Oto
If at first you don't succeed, lower your standards.
Uživatelský avatar
Otoron
Příspěvky: 312
Registrován: 19. 01. 2016, 13:08
Bydliště: Hrabyne
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloup pro montáž v terénu

#119

Příspěvek od Otoron »

No jsem nepoucitelny, ale asi to bude dobre :)

Nakonec jsem stastnym majitelem Pier "Uniwersal".
pozor cena na strankach je bez DPH - to se bratri polaci naucili od nas :)

Muj novy astrodomek so prave dostavuje a vzhledem z celkove vysce cca 2m zdi. (podotykam, ze mam taky 2m) jsem si vypocital cca 170cm sloup.

A tady ho mame.... a stal celkem 11K - domluva byla mozna, je to moc, ale jak jsem ho uvidel, tak vim, ze za ty prachy urcite stoji.

Ma uplne novou inovovanou hlavu na presne vystredeni imbusem pro zapadnuti montaze.
a pro me typek vymyslel uplne nove 95CM prodlouzeni (extension), kde se dostanu na kyzenych 170cm, neni zatim v nabidce.
Ne, ze by to byla takova veda, ale provedeni prodlouzeni je moc pekne.
Prodlouzeni pro to, ze ted tam bude EQ6-R + Hyperstar + 102 Triplet, ale az jednou prejdu treba na nejaky Newton tak si doobednam mensi, ted je to ale OK.

No posudte sami,

k cene podotykam, ze jsem celkem sikovny a mam nejake kamarady, ale v tehle kvalite mi fricka a svarecka stacit nebudou, rozpocet jsem si delal u mistni firmy, kde rezou ocelove plechy, ferona trubky, + nerez srouby a nakonec hlinikovy vysoustruzeny dosed na EQ6..... no proste tohle bych delal peknych par dni, a nebylo by to ani z poloviny tak dobre i kdyz funkcnost by tu asi byla... no a muj cas ted muzu venovat manzelce :lol: :lol:

Oto

p.s.
pak poslu update jak ho dam do domku..
Přílohy
IMG_20191203_085857.jpg
IMG_20191203_085857.jpg (231.2 KiB) Zobrazeno 2365 x
IMG_20191203_085931.jpg
IMG_20191203_085931.jpg (155.35 KiB) Zobrazeno 2365 x
IMG_20191203_085905.jpg
IMG_20191203_085905.jpg (163.29 KiB) Zobrazeno 2365 x
IMG_20191203_085825.jpg
IMG_20191203_085825.jpg (251.25 KiB) Zobrazeno 2365 x
If at first you don't succeed, lower your standards.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sloup pro montáž v terénu

#120

Příspěvek od MilAN »

No, abych byl upřímný, tak mě vždycky fascinuje ta hrůza s těmi šrouby s tou nastavovatelnou přírubou. Funkčně je to absolutně k ničemu a v důsledku to strašně překáží a je kvůli tomu většinou potřeba brzy prokládat dalekohled. Což bez toho lze udělat tak, že k prokládání ani nemusí nikdy dojít. No, ale zřejmě se to hodně líbí, bez toho by to bylo takové "laciné, jednoduché" .
Ale uznávám, že rady před i po jsou většinou k ničemu, nejblbější řešení se vždy zdá nejlíbivější a to zvítězí.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět