Sloup pro montáž v terénu

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sloup pro montáž v terénu

#136

Příspěvek od MilAN »

Ale ta montáž nezatěžuje ani v při nějakém náklonu ten šroub ze šikma = radiálně. Na něm montáž nevisí. Šroub táhne dvě kruhové plochy k sobě nějakou silou a spojení a poloha je držena třením těch ploch. Šroub je namáhán jen na tah. A navíc, u hlavy EQ6 je kolem šroubu osazení, které i bez patřičného tahu drží montáž z radiálním směru - takže na šroub nepůsobí žádná síla v radiálním směru ani v případě neutaženého šroubu, kdy ještě nepůsobí tření mezi základnami.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Sloup pro montáž v terénu

#137

Příspěvek od Bill »

Otoron píše:Nicmene je zarazejici, ze ti vsichni blbci (podle tebe); rozumnej vyrobci a dodavatele astro (Altair, Astroshop, TS atd.) vyrabeji a prodavaji sloupy v tomto segmentu i a hlavne se sroubovanymi prirubami.
Ja vim co asi povis, jsou to hlupaci, ze jo?
Výrobci samozřejmě nejsou hlupáci. Je to jednodušší na výrobu (udělat do "hlavně z tanku" díru na ruku není tak jenoduché, jako ji uřezat na kolmo...), univerzální pro různé montáže, je to více dílu - dá se to prodat dráže...

Ale z hlediska užitné hodnoty je to horší řešení, nepraktické a abych řekl pravdu i silně neestetické...
Pokud si to někdo koupí - tak není důvod vymýšlet něco jiného.

Nicméně ta diskuze tady není proto, že to není použitelné - spíše jako varování pro ostatní, že tohle řešení nic pozitivního nepřináší (ustavení montáže do roviny je fakt dobré jen na louce) a naopak bez té ptákoviny se šrouby je to lepší...

Ale je to hotové řešení za akceptovatelnou cenu. Když jsem se díval na Baader, tak jenom krátký sloup + 2redukce 225+55+98 EUR a to k tomu není ten vlastní sloup...

Ale ti díru do sloupku zvládli... :-(
Obrázek

Ono by stačila i ta redukce + sloup s dírou: https://www.baader-planetarium.com/en/b ... -eq-6.html
Ale i tak je to 100E...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sloup pro montáž v terénu

#138

Příspěvek od MilAN »

Tak on výrobek s přirubami se jinak prodává něž hladká roura s dírou :) ( platíš za rouru a ještě je v ní díra :) )
Ale pokud se nerozhodneš pro kulatou díru, která je trochu pracnější, tak obdélníkovou pomocí rozbrušovačky uděláš na koleně za 2 minuty.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloup pro montáž v terénu

#139

Příspěvek od Karell »

Řešení mohou být různá, ten sloup pod EQ6 mě před pár lety přišel asi na 800,- Kč, adaptér mně vytočil soustružník za 200,-. Délku jsem si volil sám. Když čtu ty ceny hotových zázraků vůbec nechápu. Já jsem celý ten pilíř na snímku pořídil za cca 2500,- Kč
IMG_3595.jpg
IMG_3595.jpg (452.8 KiB) Zobrazeno 2589 x
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloup pro montáž v terénu

#140

Příspěvek od Beda »

je to marné, je to marné, je to marné :) !
Uživatelský avatar
Otoron
Příspěvky: 312
Registrován: 19. 01. 2016, 13:08
Bydliště: Hrabyne
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloup pro montáž v terénu

#141

Příspěvek od Otoron »

Tak jsem se zeptal tvůrce pilíře přesný důvod pro šroubovanou přírubu.
Tak odpověď byla ( za ty odpovědi mě prosím nekamenujte, jen překládám.)
Pro variabilitu, zákazníci si pak mohou měnit vrchní části a nově (jako mám já) i prodloužení. Různé hlavy např.

Hlavně pak pro finální výškové doladění (možnost i jiných šroubů) hlavně prý pro doladění v kupulich, které výrobce taky prodává.

Následně, zde hojně "diskutované" téma pro jednoduché srovnání váhy.. no chápu, že bude zase útok.;), Možná že to prodávají i na AZ-ka taky....já nevím, AZ nemám.

A proč 6 šroubů, prý pro vyšší pevnost i při delších šroubech..
Pevnost 6 šroubů je prý ideální po testech které už pár roků prováděli.
Tak asi tak...

Rozhodně dám vědět, zatím s tím nanečisto točím a dalekohled se jen priblizuje, ale nedotýká... Uvidím v ostrém provozu koncem roku.
Naposledy upravil(a) Otoron dne 03. 12. 2019, 20:02, celkem upraveno 1 x.
If at first you don't succeed, lower your standards.
Uživatelský avatar
Otoron
Příspěvky: 312
Registrován: 19. 01. 2016, 13:08
Bydliště: Hrabyne
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloup pro montáž v terénu

#142

Příspěvek od Otoron »

Karell píše:Řešení mohou být různá, ten sloup pod EQ6 mě před pár lety přišel asi na 800,- Kč, adaptér mně vytočil soustružník za 200,-. Délku jsem si volil sám. Když čtu ty ceny hotových zázraků vůbec nechápu. Já jsem celý ten pilíř na snímku pořídil za cca 2500,- Kč

IMG_3595.jpg
No myslím, že to sedí máš to 4x menší a 4x levnější.
To bude tak akorát správně.
Oto
If at first you don't succeed, lower your standards.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloup pro montáž v terénu

#143

Příspěvek od Karell »

4x menší? Na to jsi přišel jak? :D
Edit: jestli tedy ten můj, 4x menší. dokážeš sám odnést o 10 metrů, máš u mě basu piv :D
Uživatelský avatar
Otoron
Příspěvky: 312
Registrován: 19. 01. 2016, 13:08
Bydliště: Hrabyne
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloup pro montáž v terénu

#144

Příspěvek od Otoron »

Ale no taaaak.
Tak trochu menší ho asi máš...
Já má 220 průměr trubky a výšku 1700, to ty fakt nemáš ani náhodou.
A určitě bych ti to odnesl i dál než 10 metrů, věř mi už se znám. (Pokud ho náhodou nemáš přišroubovaný k zemi a nebo vylity betonem) :D :D
Oto

Nemyslel jsi si že tu budu tahat i s tím teleskopem a protizávažím, že ne?? :D
If at first you don't succeed, lower your standards.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloup pro montáž v terénu

#145

Příspěvek od Karell »

Njn, ale to jsme zase u stejného problému, o kterém psal Milan. Já mám průměr roury volený podle základny EQ6. A i s tou rourou 305/1800 jsem nemusel prokládat. (opraveno na základě upozornění Vla, dík). Vysypané to nemám, je to všechno ale silnostěnná ocel, hmotnost je přes 50 kg. Samozřejmě myslím jen toho stativu.
Uživatelský avatar
Otoron
Příspěvky: 312
Registrován: 19. 01. 2016, 13:08
Bydliště: Hrabyne
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloup pro montáž v terénu

#146

Příspěvek od Otoron »

No pěkně, 50 kg, ale to bez problému dám, příprav basu.
;)
Tak ještě uvidím, jestli budu muset překládat já. No uvidíme. Až to všechno návěsim a správně vyvážím.
If at first you don't succeed, lower your standards.
Uživatelský avatar
Otoron
Příspěvky: 312
Registrován: 19. 01. 2016, 13:08
Bydliště: Hrabyne
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloup pro montáž v terénu

#147

Příspěvek od Otoron »

AltairAstro píše:Levelling and rotation is important for good GOTO and easier, more accurate polar alignment: All major mount manufacturers recommend setting up an Equatorial or Alt Azimuth mount as level as possible, and aligned to the North/South axis. Without accurate levelling Equatorial Mounts are difficult to polar align and often suffer from GOTO accuracy and other balance issues. This not only reduces the quality of your long exposure imaging and GOTO accuracy, it can even cause problems with planetary imaging and, say lunar mosaics. This is why all major mount manufacturers recommend starting polar alignment process with levelling first.
Jen obecný názor z internetu, tak snad nebude vadit, když si to do váhy občas dáme..

Je to i v manuálu od Skywatcher montáži, tak se to asi hodi, ať se to lépe nastavuje..
Naposledy upravil(a) Otoron dne 04. 12. 2019, 00:00, celkem upraveno 1 x.
If at first you don't succeed, lower your standards.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sloup pro montáž v terénu

#148

Příspěvek od MilAN »

Ten kdo zná alespoň základy sférické trigonometrie, ví, že tohle je stále odněkud opisovaný blábol. Na přesnosti chodu a navádění je bezpředmětné, ztotožní -li se polární osa montáže pomocí nastavení délky nožiček, nějakou nivelací pod hlavou montáže nebo přímo prvky k tomu určenými na hlavě , t.j. šrouby pro ustavení. Přebytek stupňů volnosti to nezpřesní, ale zcela určitě sníží celkovou stabilitu systému.
Ani 100x opakovaný nesmysl se nestane pravdou
Na druhou stranu, když tam výrobce ty šrouby dá, tak musí napsat, že jsou alespoň k něčemu :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Sloup pro montáž v terénu

#149

Příspěvek od Bill »

Otoron píše:Jen obecný názor z internetu, tak snad nebude vadit, když si to do váhy občas dáme..
Je to i v manuálu od Skywatcher montáži, tak se to asi hodi, ať se to lépe nastavuje..
Tak si to, prosím tě, namaluj, když už si to nedokážeš představit. Jakkoliv křivou podložku vždy vyrovnáš pomocí otočení a nastavení výšky. Pokud ti to nejde - představ si tank střílející za jízdy - ať jede do kopce nebo z kopce, vždy stačí otočení kupole a změna výšky hlavně.

Samozřejmě na louce taky stativ ustavuju do roviny - je to rychlejší jak najit Polárku na světlé obloze. Ale ve hvězdárně to je opravdu blbost - tak už to tady pořád dokola nepíš.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Sloup pro montáž v terénu

#150

Příspěvek od vla »

Přidám se do marného boje s Milanem, pánové překládá se uhlí, písek atd. Dále se překládá dalekohled z bytu do auta atd. Na montáži se ovšem dalekohled PROKLÁDÁ, už mi to tady roky rve uši, nebo oči, sám nevím.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět