Zážitky z pozorování

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
ibex
Příspěvky: 34
Registrován: 18. 05. 2020, 13:22

Re: Zážitky z pozorování

#346

Příspěvek od ibex »

dnes v 21.46 jsem nad jižním obzorem sledoval průlet ve směru západ - východ crew dragon. Předtím on-line v TV start a pak live na obloze....
Celestron Mak 127/1500 + goto/AZ3, SW Dobson 8, Explore scientific 10, 15, TS Planetary 6, 8, 25, Celestron Skymaster 15x70, Fomei 10x42 DCF Beater FMC
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 684
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Re: Zážitky z pozorování

#347

Příspěvek od Tharos »

Také jsme průlet úspěšně pozorovali. Koukat kolem půl desáté na start na Floridě a pak, pár minut na to, vidět tu loď na vlastní oči prolétat kolem, to mělo skutečně něco do sebe… :) Nedával jsem její viditelnosti moc velké šance z důvodu stále ještě poměrně světlé oblohy, ale nakonec jsem loď viděl docela snadno z terasy nejen já, ale i manželka a děti. Fakt jsme si to moc užili. :)
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Zážitky z pozorování

#348

Příspěvek od biker.fm »

Skoda toho spatneho pocasi, ja nemel tu moznost videt. Uz jen pro ten pocit videt na obrazovce monitoru online pripravy na start, pak uspesny start a nasledne na vlastni oci videt.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Zážitky z pozorování

#349

Příspěvek od MilAN »

On ti tu Musk vynahradí v příštích startech Starlinků :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Zážitky z pozorování

#350

Příspěvek od Cztwerec »

Já se těším na tohle.

https://www.forum24.cz/rusku-se-nelibi- ... .sznhp.box

To by mohla být skvělá podívaná. Pokud vím, jaderné bomby se ve Vesmíru nezkoušeli, tak to udělá snad tenhle průkopník. A příště někde na Měsíci v zájmu vědy a pokroku :D

Dle mého je ten článek kec, tak uvidíme jen vláčky. Škoda :roll:

Omlouvám se za duplikování odkazů.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1738
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Zážitky z pozorování

#351

Příspěvek od nou »

Praveze vyskusali a potom zakazali https://www.youtube.com/watch?v=AkujMTSFr9o
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Zážitky z pozorování

#352

Příspěvek od Cztwerec »

Tak šup šup, Elone, nakoupit televizní práva, prostor ve Vesmíru, všechny opít rohlíkem a začít objevovat, kam až lidská debilita může expandovat, myslím, že prostoru je dost, je to nekonečný pojem, jako samotný Vesmír...
Lectorem iustus...
vik-mt
Příspěvky: 3
Registrován: 12. 07. 2020, 20:35

Re: Zážitky z pozorování

#353

Příspěvek od vik-mt »

Cztwerec píše:Tak šup šup, Elone, nakoupit televizní práva, prostor ve Vesmíru, všechny opít rohlíkem a začít objevovat, kam až lidská debilita může expandovat, myslím, že prostoru je dost, je to nekonečný pojem, jako samotný Vesmír...
mozgovy atlet?
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Zážitky z pozorování

#354

Příspěvek od Cztwerec »

Viktore, už jsi zase zpátky? :D Vítej. Bude určitě zábava.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Zelvak
Příspěvky: 43
Registrován: 23. 10. 2018, 21:49
Věk: 31

Re: Zážitky z pozorování

#355

Příspěvek od Zelvak »

Minulý týden jsem byl pozorovat poblíž jedné horské chaty v Krušných horách. Doposud tam byl vždycky klid, nikde nikdo. Teď jsem měl rovnou dvě „akce“.

Už při rozkládání vybavení jsem si všiml, že to v horské chatě nějak žije. V pravidelných intervalech vycházeli z chaty hloučky opilců. Asi aby to rozchodili. Jeden pár se cestou zpátky zastavil u mě na louce. „Co tady zkoumáš, prosim tebe?“ zeptal se starší pán. Vysvětlil jsem mu to, ale nenechal mě moc mluvit. „No jooooo, Severka. To já poznám...“ ukazoval směrem k Jupiteru. Nevymluvil jsem mu to. Měl moc odvahy, jak byl posílen alkoholem :) . Prej tady máme h***o hvězdy v Krušnejch horách, a mam přijet k nim do Jizerek, že tam jsou ty hvězdy mnohem modřejší a víc blikaj. To už mi cukaly koutky :lol: . Nakonec to zachránila jeho žena. Chytla ho za ruku a rozloučila se: „...ty seš snad uplně blbej, dědku jeden vožralej. Pojď prosim tě.“ :lol:

Za půl hodiny dorazilo na přilehlé parkoviště auto. Z něho vystoupil mladý pár a došli na okraj louky, takže jsem slyšel jejich povídání. Podle všeho to bylo rande. Kluk jí tam ukazoval souhvězdí, JASNĚ viditelnou Mléčnou dráhu atd. Holka mu na to řekla, že čekala víc a že nic nevidí. Byli tam deset minut. Doufam, že moje „si dělá pr***“ neslyšela. :roll:
SW 130PDS, Pentacon 135mm, EQ-5,
ZWO ASI 120 MM-S, QHY 5 III 485C, Fujifilm X-T100
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Zážitky z pozorování

#356

Příspěvek od dvader »

Zelvak píše: Za půl hodiny dorazilo na přilehlé parkoviště auto. Z něho vystoupil mladý pár a došli na okraj louky, takže jsem slyšel jejich povídání. Podle všeho to bylo rande. Kluk jí tam ukazoval souhvězdí, JASNĚ viditelnou Mléčnou dráhu atd. Holka mu na to řekla, že čekala víc a že nic nevidí. Byli tam deset minut. Doufam, že moje „si dělá pr***“ neslyšela. :roll:
No jestli tím “jsem čekala víc” nemyslela něco úplně jiného... :mrgreen:
Možná si přišel o trošku jiný zážitek. :lol:
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Zážitky z pozorování

#357

Příspěvek od adam.trhon »

Tak místo zrušeného setkání na Hodonínsku jsem aspoň vytáhl taťku na kopec za dědinou. Měli jsme s sebou Bertu (Dobson 300/1500) a Celestrona (Granite 8x33). Prakticky jediný užívaný okulár byl setový Super 10.

Docela super akce a potřeboval bych se doptat na pár věcí. Na Saturnu mi přišlo, že jeden předěl (v dalekohledu pravý, ve skutečnosti tedy levý) mezi planetou a prstencem je širší a tmavší, než druhý. Je možné, že jsem viděl okraj stínu planety na prstenci?

Merkur byl rozmázlá šmouha, ale jedna strana té šmouhy mi přišla výrazně do běla. Po shlédnutí tohoto příspěvku mi jde na mysl polární čepička. Může být?

V jedné chvíli mě taťka upozorni na "padající hvězdu". Zareagoval jsem až na podruhé (takže tam byla zhruba vteřinu prodleva) a viděl něco, co za sebou nechávalo drobné dohasínající tečky. Bolid jsem viděl zatím jen jednou, a ten se rozvětvil a byl možná rychlejší. Odhaduju to správně na zanikající druhý stupeň rakety?

No a nebyly by to Mouchnice, kdybychom se s někým nedostali do křížku. Dojel tam autem myslivec, se kterým jsem se potkal za podobných okolností i včera, a na poslední chvíli zatočil, ať na nás pořádně vidí.
t(aťka): Děkujem, teď máme nablikané v očích...
m(yslivec): Tak se do těch světel nedívejte. Zas koukáte?
a(dam): To se líp řekne, než udělá. Jo, pojďte se podívat taky.
m: Ne, mně to stačí takhle.
Následovala chvíle ticha, kdy na nás koukal, my na něj mžourali, nikdo neříkal nic.
m: Jak dlouho tady budete?
t: Musím do práce, takže už moc dlouho ne.
Načež myslivec ještě chvíli koukal a pak odjel.

Přitom jsem mu den před tím nabízel, že si na něj vezmu telefonní číslo a dám mu vědět, až tam znovu pojedu...
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Martas
Příspěvky: 24
Registrován: 19. 07. 2020, 18:17
Věk: 43

Re: Zážitky z pozorování

#358

Příspěvek od Martas »

Zelvak píše: Za půl hodiny dorazilo na přilehlé parkoviště auto. Z něho vystoupil mladý pár a došli na okraj louky, takže jsem slyšel jejich povídání. Podle všeho to bylo rande. Kluk jí tam ukazoval souhvězdí, JASNĚ viditelnou Mléčnou dráhu atd. Holka mu na to řekla, že čekala víc a že nic nevidí. Byli tam deset minut. Doufam, že moje „si dělá pr***“ neslyšela. :roll:
Já předevčírem defacto na své první větší pozorování vyjel na německou část Šumavy konkrétně na kopec Luzný (1370m). Krásný vrchol, bohužel bylo třeba vyjít ještě asi 2km pěšky a překonat 250 výškových metrů, což nebyla s vybavením a v teplém letním večeru procházka růžovým sadem. Na kopci už byla asi stovka lidí pozorujících západ slunce. Po setmění všichni postupně odešli až jsem tam zůstal sám (trochu mě to překvapilo, čekal bych tu více zájemců o pozorování noční oblohy). Zhruba o půlnoci na místo dorazila mladá bavorská dvojice, která ačkoli prošla kolem mě, si to po chvíli cca 40 metrů ode mě pod vrcholovým křížem a za dohledu Ježíše Krista, náramně užila. Dokonce si u toho svítila, nemusel jsem tedy já :) Neměl jsem přímý výhled, nicméně podle charakteristického zvuku na sebe nárážejících tkání a faktu, že na vrcholu je pouze kamenné moře, jsem usoudil, že se jedná o pozici ve stoje partnerka zády k partnerovi i když vyloučit se nedá ani partnerka klečící. Představení naštestí (nebo bohužel?) nebylo dlouhé a cca po třech minutách za hlasitého doprovodu partnera nesoucího se ozvěnou jistě několik kilometrů, bylo ukončeno. Mohl jsem tedy znovu nerušeně sledovat až zhruba do půl čvrté ráno, kdy se na kopec začali sbíhat další nadšenci, tentokráte s vidinou užít si rozbřesk.

Zatím z toho nechci nic vyvozovat, uvidíme při příští návštěvě. Původní záměr byl ukrýt vybavení v kamenném moři a přijít i druhý den (z důvodu pozorování oblohy), nicméně z toho nakonec sešlo.

Pár momentek, omlouvám se za kvalitu, je to focené starším, levným mobilem
Přílohy
Luzny_6.jpg
Luzny_6.jpg (284.41 KiB) Zobrazeno 4996 x
Luzny_5.jpg
Luzny_5.jpg (266.39 KiB) Zobrazeno 4996 x
luzny_1.jpg
luzny_1.jpg (76.71 KiB) Zobrazeno 4996 x
Luzny_3.jpg
Luzny_3.jpg (141.13 KiB) Zobrazeno 4996 x
01.jpg
01.jpg (269.34 KiB) Zobrazeno 5022 x
Naposledy upravil(a) Martas dne 22. 08. 2020, 10:40, celkem upraveno 4 x.
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Zážitky z pozorování

#359

Příspěvek od adam.trhon »

Nášup: tak po napsání příspěvku jsem se šel ještě jednou před spaním podívat ven na dvůr a zůstal tam do půl páte :lol:

S tím Marsem to byla konina. Později v noci byl tak vysoko, jak jsem ho ještě neviděl. V binohlavě byly vidět tmavé oblasti a polární čepička :o No a tolik bílé na ní není, navíc je vidět jižní, ne severní.

Pak koukám, co je to mezi stromy za emzáky, a ona to Venuše. Nikde na dvoře nebylo místo, tak jsem ji na úvodní podívání dával skrz korunu stromu :mrgreen: Malý půlkruh, který mířil přímo dolů. Opět věc, kterou jsem ještě neviděl.

A na závěr vylezl i Orion. Poprvé jsem v jednu noc viděl Lagunu i Mlhovinu v Orionu.

Po téhle noci můžu nejspíš všechno prodat, protože taková se asi ještě hódně dlouho opakovat nebude :lol:
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Zážitky z pozorování

#360

Příspěvek od ladin »

V posledním novoluní jsme jednu noc věnovali srovnávání několika binarů na různých vesmírných objektech na našem oblíbeném, blízkém stanovišti, kde se dají postavit dalekohledy na tvrdý povrch těsně u silnice. S kolegou jsme si přivezli docela pěknou sbírku přístrojů, ve které bezkonkurenčně kraloval APM ED 100mm. Je s ním nádherný pohled i na planety ve větším zvětšení, ani není tak těžký, ale vyžaduje dobrých 15kg težká protizávaží. Proti mému lídlskopu se cena téhle sestavy pohybuje o více než jeden řád výše, zhruba kolem 100k. Ale na lídlskop nedám dopustit, a proto jsem trávil většinu času pohledem právě do něho. Zrovna jsem se kochal pohledem na Jupiter, když jsem v levé noze pár centimetrů nad kolenem ucítil neskutečnou bolest, asi jako když vás kopne kůň nebo ... jako když vám někdo hodí 15kg závaží ze 1 metru na nohu. Stehno se mě těsně nad silnicí prohlo do luku, ale neprasklo a vydrželo. Protizávaží s APM binarem se sesunulo z mojí nohy vedle silnice do trávy. Naštěstí z binaru nezazněl zvuk, který žádný astronom nechce slyšet - zvuk tříštícího se skla. Po zpětném ohledání jsme zjistili, že se zasunula noha stativu binaru, kolega ji špatně připevnil. Nakonec to dopadlo dobře - nemohl jsem 2 dny pořádně chodit, ale je třeba si na tohle dávat pozor. Ďábel se schovává v maličkostech.
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Odpovědět