Zážitky z pozorování

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Zážitky z pozorování

#316

Příspěvek od Bill »

LukasNestak píše:Keď je už takýto kábel čo je potom vo vnútri? Mať na tom drahú montáž s kamerou je nič moc.
Budem musieť pouvažovať nad nejakým stabilizovaným "spínaným" zdrojom aspoň o výstupe 12-13,5V 15A.
Vedeli by ste nejaký rozumný dopuručiť? Aliexpres?
Cenu by som si predstavoval 50-80e
Já mám jeden navíc 12V/15A. Je v malém rozmezí nastavitelný. Ale když by se přičetlo poštovné na Slovensko :-(

To už je asi fakt lepší zajít do obchodu...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Zážitky z pozorování

#317

Příspěvek od MilAN »

LukasNestak píše:Keď je už takýto kábel čo je potom vo vnútri? Mať na tom drahú montáž s kamerou je nič moc.
Budem musieť pouvažovať nad nejakým stabilizovaným "spínaným" zdrojom aspoň o výstupe 12-13,5V 15A.
Vedeli by ste nejaký rozumný dopuručiť? Aliexpres?
Cenu by som si predstavoval 50-80e
Většina uživatelů neřeší, kdo je výrobcem. A stejně to bude ze stejných součástek:)
Kup si nový kabel.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Zážitky z pozorování

#318

Příspěvek od LukasNestak »

ok1in: Nad zdrojom pre LED som uvažoval, ale zdajú sa mi nekryté proti vlhkosti. Vonku býva niekedy veľmi vlhko a vyrábať nejakú ochranu nemám v pláne. To už by som asi použil aj záložný zdroj Seasonic 400W pre PC čo mám doma.

MilAN: Kábel som vymenil. Kupovať nebolo treba, lebo je to klasický pre PC a tých mám doma veľa.

Bill: Aký to máš zdroj? Môžeš napísať čo je zač, prípadne vložiť nejaký odkaz o ktorý sa jedná? Lebo základné parametre by boli ideálne.
Pravdepodobne by som mal mať cestu do CZ a kľudne by sme sa mohli stretnúť napríklad v Mohelnici.

15A ideálne, lebo 4A montáž + 4A kamera + 2x0,5A vyhrievanie + 3A vyhrievanie prdele + trochu rezerva.
Zdroje pre PC som si vždy vyberal podľa toho či má japonské kondenzátory, takže asi to bude platiť asi aj v tomto prípade.
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Zážitky z pozorování

#319

Příspěvek od zuzi »

V tomto pripade to budes tezko zjistovat, pokud chces kvalitni, kup neco od fsp group, ale bud se tezko shanet. Uplne ne spatny jsou meanwell, sic cinan, ale slusny.
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Zážitky z pozorování

#320

Příspěvek od LukasNestak »

Nakoniec počasie super, ale na dobro odišiel POLSKÝ zdroj "viď foto hore". Samozrejme že odišiel aj záložný zdroj k PC, hneď keď som šupol do zástrčky. Keď sa darí tak sa darí :) neuveriteľné.
Teraz mám vybrať batériu z auta? :D aj tá odíde
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 842
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: RE: Re: Zážitky z pozorování

#321

Příspěvek od mirkovacik »

LukasNestak píše:Teraz mám vybrať batériu z auta? :D aj tá odíde
A potom uz neodides Ty. :-)

Ja som minule 1 a 1/2 hodiny riesil, preco mam pohnute snimky. Cas na fotenie 2 hodiny a 1,5 zabitej. Prepinaciky prehodene na juznu pologulu a polovicnu rychlost...

Odoslané z HUAWEI VNS-L21 pomocou Tapatalku
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Zážitky z pozorování

#322

Příspěvek od Jackxl »

LukasNestak píše:Nakoniec počasie super, ale na dobro odišiel POLSKÝ zdroj "viď foto hore". Samozrejme že odišiel aj záložný zdroj k PC, hneď keď som šupol do zástrčky. Keď sa darí tak sa darí :) neuveriteľné.
Teraz mám vybrať batériu z auta? :D aj tá odíde
Nemusíš používat baterii z auta. Já jsem koupil trakční baterii 12V/15Ah a moji sestavu na EQ6 utáhne celou noc.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Zážitky z pozorování

#323

Příspěvek od adam.trhon »

Jsou čyři ráno a já zrovna přijel :) Severní Evropa pod mrakem, jen na hranicích Německa a Polska byl pás bez oblačnosti, "jen" s oparem. Ale nejspíš poslední příležitost s aspoň trochu rozumným Měsícem, tak jsem nabral 305/1500 Bertu, ženu a vyjel k Moraveckým Pavlovicím. První pořádný výlet s Bertou. Dorazili jsme o půlnoci.

Jako první Jupiter, a nic moc. Nevytemperované zrcadlo, navíc byl hodně nízko nad obzorem... Po pár pokusech jsem šel na Saturn. Tak pěkně jako s 10 mm RK okulárem jsem ho ještě neviděl (což moc neznamená, loni jsem ho viděl úplně poprvé). Dokonce i náznak oblačnosti. Co mě ale překvapilo, tak s TS Planetary HR 4 mm byl obraz mnohem horší. Ne že by se rozostřilly detaily, které jsem viděl s 10mm, ony úplně zmizely.

Pak jsem najel na M13... a nic moc, v žádném okuláru. Přisuzuju to oparu. Ani Plejády mi nepřijdou kdoví co, když není pěkná obloha :)

Pak jsem projížděl profláklé objekty a zkoušel, co nového vykoukám. Pěkná byla galaxie Doutník a Prstencová mlhovina, obě i s binohlavou. Končně jsem aspoň trochu viděl NGC7662, která mě hrozně natrápila v začátcích.

Trochu zklamaný jsem z mlhovin v Labuti: oproti 150/750 mi přijdou takové nevýrazné (s UHC filtrem).

To už si pro mě došla manželka, že je jí kosa. Tak jsem ještě mrknul na M33, zjistil, že je na ni krátká i Berta a začali jsme balit. O čtvrt na čtyři na cestě a zrovna začínalo svítat :)
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Zážitky z pozorování

#324

Příspěvek od Artaban »

adam.trhon píše:Tak pěkně jako s 10 mm RK okulárem jsem ho ještě neviděl (což moc neznamená, loni jsem ho viděl úplně poprvé). Dokonce i náznak oblačnosti. Co mě ale překvapilo, tak s TS Planetary HR 4 mm byl obraz mnohem horší. Ne že by se rozostřilly detaily, které jsem viděl s 10mm, ony úplně zmizely.
Proč překvapilo? Saturn je nízko a zvětšení 380x je k ničemu ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Zážitky z pozorování

#325

Příspěvek od adam.trhon »

Artaban píše:
adam.trhon píše:Tak pěkně jako s 10 mm RK okulárem jsem ho ještě neviděl (což moc neznamená, loni jsem ho viděl úplně poprvé). Dokonce i náznak oblačnosti. Co mě ale překvapilo, tak s TS Planetary HR 4 mm byl obraz mnohem horší. Ne že by se rozostřilly detaily, které jsem viděl s 10mm, ony úplně zmizely.
Proč překvapilo? Saturn je nízko a zvětšení 380x je k ničemu ;)
Čekal jsem, že to bude jako když na monitoru přiblížím .jpeg. Detaily tam zůstanou, jen budou větší a neobjeví se žádné nové, takže to bude rozmazanější, ale "staré" detaily uvidím. Dopadlo to tak, že zatímco s 10 mm jsem v pohodě viděl předěly mezi planetou a prstencem, planeta měla oproti prstenci jiný odstín šedi a byly vidět náznaky oblačnosti, se 4 mm jsem viděl "šedivé oko".

Potřebuju to zkoušet, protože nedokážu odhadnout limity výbavy. Když jsem posledně na Bertě zkoušel binohlavu (binohlava TS, 25mm okuláry a bez barlow 3x nezaostřím) na Vírovou galaxii, tak to bylo přesně podle očekávání: na nic. Dneska jsem ji zkusil znovu, namířil na Doutník a vaaaaaau :)
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Zážitky z pozorování

#326

Příspěvek od MilAN »

Ale problém se zvětšením tu řešíme s každým nováčkem.Každému rozmlouváme hned kupovat okuláry naz zvětšení 300x a podobně. Jenže , i když napíšeme, že na zvětšení 200x a více není moc těch podmínek a ještě je potřeba být na slušném stanovišti, nějak se to míjí účinkem. Vždy následuje překvapení.
Prostě tak to je - někde jsou v daných konkrétních podmínkách ty meze. Při malém zvětšení je limitem většinou oko, a od určitého zvětšení je limitem optika a vzduch. Větším zvětšením se ztratí kontrast a je toho vidět méně, než při menším.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Zážitky z pozorování

#327

Příspěvek od adam.trhon »

Ten 4mm okulár jsem koupil po poradě se zkušeným člověkem, a hlavně k Netwonu 150/750. Normálně ho s ním používám a jsem spokojený.

S 305/1500 to byl experiment. Takže mě nepřekvapilo, že to zvětšení bylo moc velké. Překvapila mě ta ztráta kontrastu. Vždycky jsem měl za to, že se zvyšujícím se zvětšením kontrast stoupá. Však když ho nasadím na ten 150/750, jsou vidět hvězdy, které s delším okulárem nejsou.
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Zážitky z pozorování

#328

Příspěvek od MilAN »

adam.trhon píše:. Překvapila mě ta ztráta kontrastu. Vždycky jsem měl za to, že se zvyšujícím se zvětšením kontrast stoupá. Však když ho nasadím na ten 150/750, jsou vidět hvězdy, které s delším okulárem nejsou.
To je právě ten rozdíl. Plošné objekty s růstem zvětšení ztrácí na jasu . To je případ oblohy, kdy potom na tmavší obloze vyniknou slabší hvězdy. Ty až do určitého zvětšení neztrácejí- jsou "bodové"
U plošných objektů jako jsou planety též slábne jejich jas s růstem zvětšení. Ztrácí také pro oko kontrast. Což zpočátku nevadí, protože se planeta zvětšuje a tudíž je pro oko detail snadněji rozličitelný. Ale s rostoucím zvětšením , a tedy nižším jasem , je problém pro oko v kontrastu. A k tomu se přidává vliv seeingu, který ty detaily rozmazává. To je také důvod , proč nelze jednoduše napsat, že třeba pro Jupiter je ideální zvětšení 180x. Záleží jak na rozlišení dalekohledu ( dáno průměrem), tak na zisku světla ( opět dáno průměrem, tak i na seeingu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Zážitky z pozorování

#329

Příspěvek od PetrK »

adam.trhon píše: ...
To už si pro mě došla manželka, že je jí kosa. Tak jsem ještě mrknul na M33, zjistil, že je na ni krátká i Berta a začali jsme balit. O čtvrt na čtyři na cestě a zrovna začínalo svítat :)
Tak to jsi mne překvapil, myslel jsem, že se večer chystáš na Měsíc a Jupiter. Ale pro ženu to musel být opravdu velký zážitek. :D

Berta asi není na M33 krátká, ale možná moc dlouhá. Nejlépe jsem ji viděl v triedru. A taky asi na ni nebyly nejvhodnější podmínky; připadalo mi v noci, že je nebe nějak moc šedivé.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Zážitky z pozorování

#330

Příspěvek od adam.trhon »

MilAN píše:
adam.trhon píše:. Překvapila mě ta ztráta kontrastu. Vždycky jsem měl za to, že se zvyšujícím se zvětšením kontrast stoupá. Však když ho nasadím na ten 150/750, jsou vidět hvězdy, které s delším okulárem nejsou.
To je právě ten rozdíl. Plošné objekty s růstem zvětšení ztrácí na jasu . To je případ oblohy, kdy potom na tmavší obloze vyniknou slabší hvězdy. Ty až do určitého zvětšení neztrácejí- jsou "bodové"
Toto jsem potřeboval vědět, díky.
PetrK píše:
adam.trhon píše: ...
To už si pro mě došla manželka, že je jí kosa. Tak jsem ještě mrknul na M33, zjistil, že je na ni krátká i Berta a začali jsme balit. O čtvrt na čtyři na cestě a zrovna začínalo svítat :)
Tak to jsi mne překvapil, myslel jsem, že se večer chystáš na Měsíc a Jupiter. Ale pro ženu to musel být opravdu velký zážitek. :D
Spíš to byl "zážitek". Na pár věcí se podívala, pak si četla v autě, spala... :lol: A chtěl jsem vyjet na DSO, protože to byl tak poslední den, kdy to bylo možné. Měsíce teď bude spoustu a Jupiter se jím přesvítit nenechá :)
PetrK píše:Berta asi není na M33 krátká, ale možná moc dlouhá. Nejlépe jsem ji viděl v triedru. A taky asi na ni nebyly nejvhodnější podmínky; připadalo mi v noci, že je nebe nějak moc šedivé.
Myslel jsem to obrazně, krátká, jakože nestačí. Bych ji chtěl někdy vidět aspoň tak, jak je nakreslená v atlase od pana Viziho (Hviezdny atlas k malým ďalekohľadom). Ale mohlo to být oparem a tím, že chvíli potom začalo svítat.
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Odpovědět