Zážitky z pozorování

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Zážitky z pozorování

#31

Příspěvek od KDan »

No, občas člověk zažije při pozorování i pozirivní věci.

Předevčírem jsem v noci dovařil rybí polévku a když jsem ji dával do chladu na balkón, všimnul jsem si exkluzivní mezery v oblačnosti. Ven jsem den před Štedrým večerem ale utíkat nechtěl.
Naštěstí máme vhodně situované a k tomu čerstvě umyté okno z kvalitního dvojskla v ložnici. Protože moje žena ještě nespala, nesměle jsem se zeptal, jestli jí nemůžu využít v roli stativu a do postele jsem si kromě pyžama vzal ještě binoklulár 25x100, čímž jsem zřejmě zaimponoval a vyhozen na mráz jsem nebyl.

Před oknem defilovala nádherná oblast Mléčné dráhy mezi Malým psem a Orionem. Přes nemalé světelné ztráty v okenních tabulích to bylo nádherné pokoukání, protože okno zároveň působilo jako štěrbina kopule a odstínilo všechno rušivé světlo. Při dvacetipětinásobném zvětšení jsem jinak nepozoroval žádné zhoršení obrazu. Docela mě to rozmazlilo. Pozorovat v zimě v pohodlné pozicí z tepla postele je opravdový luxus, jen musím upozornit na reálné nebezpečí nedokončení astronomických záměrů kvůli těsné přítomnosti ženského faktoru, který se projeví nejvíce při snaze o co nejpohodlenější nastavení polohy toho překrásného živého stativu...
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 82

Zážitky z pozorování

#32

Příspěvek od zbignieww »

No jo , ale ja spim s fenkou - pudlikem , protoze chrapeme oba ... :'( Jinak - dobry napad ! :D
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Zážitky z pozorování

#33

Příspěvek od grajda »

A já to mám ještě horší- okno stojí za exkrement, kocour mikroobluda by mě montáž neudělal, ani kdyby jsem se postavil na hlavu (ještě by mě olizoval triedr, nebo rovnou dal přes držku) a stejně by jsem mohl očumovat tak možná pouliční lampu... >:(
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Zážitky z pozorování

#34

Příspěvek od caribic10 »

Já jsem takhle zkoušel koukat z nouze když jsem byl nemocný a nudil jsem se. Když teda pominu už to, že na oblohu není prakticky žádný výhled (ty pan. okna jsou prostě malý ) tak jsem jen tak mohl brouzdat po "velkým voze".
Při zvětšení 40x jsem měl strašnou radost jak jsem narazil na nějaké pro mě neidentifikovatelné DSO, že mi to nedalo a začal jsem pátrat co to... Nikde nic a já měl zap*asený okno jako blázen. :)
http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
Kunzov
Příspěvky: 202
Registrován: 25. 07. 2003, 18:19
Bydliště: Lipník nad Bečvou

Zážitky z pozorování

#35

Příspěvek od Kunzov »

Trochu z jineho soudku. Zhruba pred deseti lety jsem koukal na strese naseho domu opreny o komin na nejake metasy a jako napotvoru se v protejsim okne rozsvitilo a objevily se v nem siluety sousedovic dvojcat, ktere zahy otevrely okno a púak uz si se mnou jen vymenovaly nechapave pohledy. Vysvetlujte jim, ze koukate na hvezdy a ze to neni tak jak si mysli... Vzpomenl jsem si na film Obecna skola a "dvojcata Fabianovic". Jinaku typuju, ze to nejsou jedini podeziravi sousedi, kteri si zacli zatahovat po setmeni poctive zaluzky ;D
Pozoruju z Oderských vrchů. N 200/1000, R 70/700, CEL 12x70.
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Zážitky z pozorování

#36

Příspěvek od grajda »

To můj soused je paranoidní a má pir čidla i na zahradě. Kdykoli se tam cokoli šustne (pohne), už maže na zahratu, rozsvítí a vopruzuje. Už ho naštěstí přestalo bavit plejtvat elektřinó a svítit celou dobu, co pozoruju- korytářství a škudlení je naštěstí silnější, než paranoia. ;D

Nikomu by jsem takovýho magora nepřál. A nejen, že je to magor, ještě ke všemu je od přírody zlej. Žalostná kombinace.
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
Beasty
Příspěvky: 353
Registrován: 29. 03. 2007, 22:18

Zážitky z pozorování

#37

Příspěvek od Beasty »

Včera v noci se mi stala příhoda.......:-) přijel jsem na své místo, vyndal dalekohled a po cestě kolem během chvíle jelo auto. Zastavilo nedaleko a asi po dalších pěti minutách váhání couvlo ke mě. Vystoupil ostýchavý týpek a říká: "dobrý večer, moooc se omlouvám, ale mě zaujalo co tady takhle v noci děláte, pokud obtěžuju, klidně mě vykažte, pojedu dál" Když jsem vysvětlil, že koukám na "hvězdy" jeho reakce byla vcelku bouřlivá: "Faakt??? to jsem vždycky chtěl!!! Můžu se koukat taky, ukážeš mi něco????" takže jsem měl celou dobu společnost, pořád vyprávěl jak ho to zajímá, při každém objektu jen žasnul a vydržel až do té doby než jsem jel domu. Po celou dobu v triku, rozeplé bundě, bez rukavic, čepice a jiného eskymáckého vybavení.
Beasty
Uživatelský avatar
caribic10
Příspěvky: 1775
Registrován: 11. 04. 2008, 03:29

Zážitky z pozorování

#38

Příspěvek od caribic10 »

Tak to pána docela obdivuji... Já jsem včera vydržel stát na tom mrazu asi 2 hodinu vcelku slušně oblečený, a opět jsem se dneska probudil s bolestí v krku. :-/ Alespoň, že v klidu odjel bez věcí co mu nenáleží... :)

Včera jsem nikam daleko za město nejel, protože jsem neměl čas, tak jsem si říkal že to píchnu kousek vedle silnice k poli. Mohl jsem tam být cca 10 minut a procházela okolo paní s pánem, kteří venčili psa. Jenom na půlku úst jsem zaslechl jak mu povídá "hele kouká na ty ufony" Tak jsem si v duchu povídal, "no jasně, už si pro tebe letí" :D

http://planetaryphoto.cz/ ,  EOS 600D + nějaká ta bižuterie okolo
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Zážitky z pozorování

#39

Příspěvek od MaG »

Včera jsme pozorovali u Nové Paky, bylo tam -11. Musím říct, že jsem nikdy tak dlouho na mraze nepozoroval v kuse. A nikdy nezažil, že by jsem byl jediný komu není vůbec zima. Jen ke konci pozorování jsem měl dilema, zda si vzít třetí rezervní ponožky, nebo je pučit někomu z těch křepčících přerostlých skřítků vedle mně :)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Beasty
Příspěvky: 353
Registrován: 29. 03. 2007, 22:18

Zážitky z pozorování

#40

Příspěvek od Beasty »

já měl -10 po celou dobu, bohužel občas trochu fouklo. Někde na netu jsem našel návod na pozorování v třesknutém mrazu. A jeden z bodů se zabýval ochranou nohou. pravda je to, že v botách s nízkou podrážkou se dlouho vydržet nedá. Pro tento účel mám jedny s opravdu extrémně vysokou podrážkou asi o 3 čísla větší, abych do nich mohl vlézt v několikerých ponožkách. Mám většinou čtvery silné ponožky tzv. bulíky. a docela se to dá. když je opravdu zima, stačí párkrát poskočit, zacvičit si nebo porstě nakopnout motor a zahřát se v autě. (tento bod platí pouze pro ty, krerým není líto těch pár ml PHM) Během ledna má být snad údajně (věřte meteorologům ;D ;D ;D) poměrně zima, tak se uvidí, kolik toho na sebe ještě dokážu navléci:-)
Beasty
Uživatelský avatar
Miloš Žák
Příspěvky: 799
Registrován: 28. 07. 2005, 20:04
Věk: 44

Zážitky z pozorování

#41

Příspěvek od Miloš Žák »

caribic10 napsal: "hele kouká na ty ufony"Toto jsem slysel uz mockrat, dalsi podobny hlasky jsou treba "vymeruje se tady dalnice", "na co tim kanonem budes strilet" apod...

Takovyhle lidi bych s chuti hned poslal nekam...
“Jakákoliv dostatečně pokročilá technika je k nerozeznání od magie.” A.C.Clarke
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4146
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Zážitky z pozorování

#42

Příspěvek od biker.fm »

Zakov napsal:
Toto jsem slysel uz mockrat, dalsi podobny hlasky jsou treba "vymeruje se tady dalnice", "na co tim kanonem budes strilet" apod...

Takovyhle lidi bych s chuti hned poslal nekam...Neni treba je nekam posilat, lepsi je je ignorovat a nevsimat si jich. Clovek by pak jen na sebe ubytecne upozornoval.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Miloš Žák
Příspěvky: 799
Registrován: 28. 07. 2005, 20:04
Věk: 44

Zážitky z pozorování

#43

Příspěvek od Miloš Žák »

biker.fm napsal: Neni treba je nekam posilat, lepsi je je ignorovat a nevsimat si jich. Clovek by pak jen na sebe ubytecne upozornoval.Vsak ja je nikam neposilam :). Akorat mivam na dalsi pulhodinu po nalade :)
“Jakákoliv dostatečně pokročilá technika je k nerozeznání od magie.” A.C.Clarke
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

Zážitky z pozorování

#44

Příspěvek od johnna »

Zakov napsal:
Toto jsem slysel uz mockrat, dalsi podobny hlasky jsou treba "vymeruje se tady dalnice", "na co tim kanonem budes strilet" apod...

Takovyhle lidi bych s chuti hned poslal nekam...
No jo to znám... "Na co máš ten dalekohled?Dyť já vidim ty hvězdy i bez něj..." nebo "To by mě zajímalo na co tam koukáš, dyť je to pořád stejný..." nebo jen tak, když se zmínim o tom co mě zajímá "Naco koukáš do těch knížek, dyť v televizi je přeci všechno, neeee???"
A když jim to chcete vysvětlit, začnou si z toho dělat srandu, aby zakryly, že absolutně nevědí o čem mluvíte.

No jo no, taky tyhle kecy nemusim....
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
shimoda
Příspěvky: 105
Registrován: 17. 12. 2007, 02:00

Zážitky z pozorování

#45

Příspěvek od shimoda »

Mě a mého psa jednou "nachytal" myslivec při pozorování a měl mě za pytláka,furt na mě svítil dálkovejma a něco bručel,tak jsem mu poděkoval,že můžu jet domů,protože jsem oslepnul.Nepochopil a naštveně odjel.
SCT Celestron C6S 150/1500 , montáž EQ-5 , Triedr Bresser 10X50
Odpovědět