Zážitky z pozorování

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Zážitky z pozorování

#61

Příspěvek od MMys »

na co jsou ty harddisky na spodku dobsona ? To je na vyvážení, nebo jsou rozkuchnutý a místu ploten maj ventilátory ;D
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Ondra.P
Příspěvky: 697
Registrován: 09. 04. 2008, 16:41

Zážitky z pozorování

#62

Příspěvek od Ondra.P »

to je computerizovany Dobson  ;D
puvodne sem to tam dal jako nouzovku na vyvazeni Paracorru, protoze sem nic lepsiho nesehnal, ale uz to tam zustalo naporad  :)
kdyz chci pouzivat i stinici plachtu, musim pridat jeste zehlicku  ;D
Dobson 400/2000, Borg 101ED F4, Walimex 90/500, EQ6, MII G2-8300, Watec 120n+, TV Guider
http://astrofotky.cz/~Ondra.P/
Uživatelský avatar
Daja
Příspěvky: 193
Registrován: 04. 03. 2009, 18:39

Zážitky z pozorování

#63

Příspěvek od Daja »

Že se mi ve tmě vyškrábe na rameno naše nejmladší kočka (osmiměsíční), na to jsem si už zvykla (za ječení z prvního leknutí by se nemusel stydět ani hejkal) :).
Dnes vymyslela něco extra: přivedla za námi na pozorovací stanoviště v poli u domu našich 10 tříměsíčních štěňat. Všechna jsou černá. Snadněji najdete blechy v psím kožichu, než hejno psích "rozvědčíků" v osení.
A bylo po kochání se hvězdičkami..... :-?
Uživatelský avatar
Ondra.P
Příspěvky: 697
Registrován: 09. 04. 2008, 16:41

Zážitky z pozorování

#64

Příspěvek od Ondra.P »

jj, zvirata jsou horzne zvedavi tvorove, hlavne kdyz clovek neco kuti venku pozde v noci/brzo rano, ja sem tu stinici plachtu poridil primarne jako ochranu proti kockam(mame dve), protoze se mi kolikrat stalo, ze zatim co sem cucel do okularu, kocicky opreny packama o bedynku se zrcadlem pozorovali se mnou odraz hvezd na primaru parkrat sem je nachytal jak se drapou nahoru, ale vzdycky sem je vcas zahnal, tentokrat ale byla cica rychlejsi, nastesti dalekohled nijak neutrpel, jenom se trochu otrela o karaj sekundarniho zrcatka  :)
Dobson 400/2000, Borg 101ED F4, Walimex 90/500, EQ6, MII G2-8300, Watec 120n+, TV Guider
http://astrofotky.cz/~Ondra.P/
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Zážitky z pozorování

#65

Příspěvek od stana »

Včera mám "zážitek"...Jsem se na té lavce na zahradě natáhnul, že budu čučet očima nahoru a rozmyslím si, že na co se v tom městském blivajzu budu dívat, až jsem usnul a probudil se zimou...
/Nutno říct, že jsem byl ožratý přímo na šrot.../ :P
Ups... :D
P.S. Dalekohled jsem nenesl do chajdy 6 metrů, ale snad 20 metrů..S těma zatáčkama.. ;D
P.S. Ale je to škoda, protože přeci jen něco vidět bylo i ohledně DSO..Holt jsem už zmlsaný "Kopcem" za městem a Klužínkem, kde třeba v Panně kam se člověk hne, je nějaká galaxie... :)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Zážitky z pozorování

#66

Příspěvek od grajda »

S těma zatáčkama.Je vidět, že máš zřejmě za sebou školu smyku. Teda, předpokládám, žes vybral i ty nejostřejší zatáčky...
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Zážitky z pozorování

#67

Příspěvek od stana »


Je vidět, že máš zřejmě za sebou školu smyku. Teda, předpokládám, žes vybral i ty nejostřejší zatáčky...No, v záhonu jsem neskončil a zdá se, že jsem nic nerozflákal...
/Ale bylo to o fous/.. ;)
Pardon za off-topic.. :)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Zážitky z pozorování

#68

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

stana a grajda: už si z toho zase trochu děláte, chat, nemyslíte? Stauův první příspěvek dejme tomu popisuje "zážitek" (a upozorňuje nás na nebezpečí požívání alkoholu při pozorování (i když to stana dělá už tak často, až je to redundantní ), ale další "diskuze" je poněkud nadbytečná.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
LubosH
Příspěvky: 35
Registrován: 02. 02. 2008, 16:51
Bydliště: Brno

Zážitky z pozorování

#69

Příspěvek od LubosH »

Můj nejsilnější zážitek při pozorování je neastronomický a asi s kriminálním pozadím. Před dvěma lety jsem trávil dovolenou v Řásné na Vysočině kousek od Javořice. Pozorovat jsem jezdil po otřesně rozbité polní cestě na louku nad vesnicí. Byl konec srpna (noc z 23.8.) a po západu Měsíce byly ideální pozorovací podmínky. Pozorování mi zpestřovalo troubení jelenů v lesích pode mnou – byla doba říje. Jeden se silnějšími akustickými projevy byl nedaleko Plodového rybníka a druhý se přibližoval od Řídelova. Idylka skončila prásknutím jednoho výstřelu. Po několika sekundách se rozzářily koruny stromů v lese a rozeřvalo pár set koní v zřejmě terenním speciálu, který v zápětí vyjel u Plodového rybníka z lesa. Na rampě měl několik silných reflektorů, které proměnily noc v bílý den. V jednu chvíli jel snad stovkou po oné rozbité cestě přímo na mně a já ponechal dalekohled svému osudu a schoval se mezi stromy blízkého remízku. Auto naštěstí zabočilo doprava  na asfaltku. Člověk v autě byl mistr volantu ale špatný navigátor, protože zabočil doprava k Velkému pařezitému rybníku, kde veřejná silnice končí závorami. Kvílení brzd, znova  světlo a ještě dlouho bylo slyšet řev motoru. Po přizpůsobení očí tmě jsem pokračoval v pozorování. Jen ti jeleni už netroubili.
Dobson 254/1200 na eq plošině, refraktor 102/1000 na EQ 3-2, triedr 10x50, EOS 350D, SPC900NC
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Zážitky z pozorování

#70

Příspěvek od Slávek »

Pokud již něco takového zde je, tak prosím o odkaz. Pokud ne, tak se chci zeptat, kde/jak pozorujete? Já byl onehdy na novém místě (jižní čechy) neměl jsem kde zaparkovat a tak jsem to fláknul někam na pole, vyndal montáž a po 15 min jsem měl v kalhotách!!! :) Takové zvuky jsem nikdy neslyšel, jako by stádo prasat (zvířat ) bylo hned u mě! pak mi nějaký jelen úplně vyděsil mojí maličkost a já se po hodině poníženě vracel domů Co s tím??????
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Zážitky z pozorování

#71

Příspěvek od MaG »

Jednoduchá rada, vydej se tam znova, když víš, že nic nebezpečného tam nebylo. Obecně zvířata ti nikdy neublíží, ne vždy tě rovnou napadne divočák :D
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Lukina
Příspěvky: 2063
Registrován: 31. 08. 2008, 02:59

Zážitky z pozorování

#72

Příspěvek od Lukina »

Pokud se ti nepodari nastvat bachyni s mladejma, tak je prase docela plachy tvor. Jako mladsi jsem mel takovou zabavu, o letnich nocich v uplnku chodit prasata u babicky pozorovat. Kdyz je velmi blizko, tak se moc utikat zas tak moc nevyplati, protoze asi nebudes rychlejsi a kdyz ses k nemu zady, tak nevis kde je a co ma v umyslu. Je mozna lepsi stat a pokud teda opravdu utoci, tak utikat, ale ke stromu a klickovat.

Jinak je ale pravda, ze je to nekdy dost strasidelny...Oni totiz kdyz nekdy nekvici, ale spise jako stekaji. Je to takovy divny zvuk.

Noste v kapse s sebou delbuch a skrtatko. Ten zabere,ale nehazejte mu ho rovnou za zadnici a uz vubec ne, nekde, kde kvici mladata, to to bude jeste horsi. Proste pokud se jich bojite, tak ho hodte nekde treba 100 m od nich a oni utecou. Pokud uz vas neuciti drive a neutecou protoze se vas budou bat. A kdyz uz bezi k vam, tak se nezdrzujte s hazenim, to uz nema cenu. Pak uz jen klickovat a hledat strom. Mezi myslivce se rika: "Ustrel kanci jeden beh a je to jako by mel jeste jednu navic.".  Tolik ma rada, kterou jsem prave kdysi davno konzultoval s jednim sousedem (myslivcem).

Jinak jsem pro presunuti topicu.
Newton 203/1200, dobson
Refraktor CEL 102/500, AZ3
Triedry: Canon 15*50 IS, Meopta 8*25 a 6,5*32, Bresser 10*50, CEL 15*70
Foto.: Panasonic DMC-LZ8, Sony DSC-RX100 II, Canon EOS 1000 a 650
Uživatelský avatar
:o(
Příspěvky: 75
Registrován: 19. 01. 2009, 03:35

Zážitky z pozorování

#73

Příspěvek od :o( »

Je to sice v přírodě trochu barbarské, ale stačí si pustit rádio, nebo třeba MP3 do reproduktoru. Nemusí být moc nahlas, jen potichu,  zvířata obecně slyší o řád lépe než člověk.
Pak :
A) zvířata tě uslyší a zdálky se ti vyhnou
B) ty ty zvířata neuslyšíš  ::) a budeš klidnější
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Zážitky z pozorování

#74

Příspěvek od Slávek »

No a prave ted na jare myslim maji prasata maly, takze se da rict ze ted je to o trochu nebezpecnejsi Po prve v zivote jsem videl jelena (opravdovyho ) nastesti utek, kdyz jsem o sobe dal trochu nahlas vedet, ale ten kdyby si rek ze me tam nechce, no tak by musel moudrejsi hoooodne rychle ustoupit :) :)
Uživatelský avatar
Daja
Příspěvky: 193
Registrován: 04. 03. 2009, 18:39

Zážitky z pozorování

#75

Příspěvek od Daja »

V pátek 22.5. byl dnem bouřek, přeháňek a silného větru.
Večer se počasí uklidnilo, takže jsme se vydali na plánované pozorování k Ohrozimi u PV.
Dorazili jsme na kopec, složili dalekohled a stihli najít M57 a teprve když jsme chtěli pokračovat, všimli jsme si, že celá obloha zmizela pod vrstvou oblačnosti :o.
V takovéto situaci jsme se ocitli poprvé.
Naštěstí byl s námi jeden zkušený "okukovač" a ten nás přesvědčil, že se ještě vyjasní.
Za ty dvě hodiny, než se začaly znovu objevovat hvězdy, jsme zažili spoustu legrace (kdo mě zná ví, že velmi snadno dostanu "záchvaty" smíchu ;D, ještě teď mám namoženou bránici).
Nakonec se těsně před svítáním úplně vyjasnilo, takže jsme stihli ještě nějaká DSO.
Tentokrát to nebyl obvyklý maraton, přesto jsme získali cennou zkušenost: pod zataženou oblohou je úplně jedno, jaký máte průměr zrdcadla, montáž a okuláry. V podobné situaci je důležitý smysl pro humor, bezva spolupozorující a trpělivost. ;)

Že, kolego Staňo, majiteli 300 Dobsona a okulárů Ethos? ::)
Odpovědět