Zážitky z pozorování

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Miloš Žák
Příspěvky: 795
Registrován: 28. 07. 2005, 20:04
Věk: 44

Re: Zážitky z pozorování

#361

Příspěvek od Miloš Žák »

Tak já přidám svůj zážitek z pozorování. Byl jsem fotit kometu C/2020 F3 (Neowise). Na cestě k nouzové letištní ploše u Havlíčkovy Borové. Plán byl snímat ze stativu ohniskem kolem 30mm, abych mohl udělat timelapse video komety procházející kolem kostelíka na kopci. Z montáže, s funkčním pohonem pouze v deklinační ose, jsem chtěl fotit 400mm ohniskem. Nastavení širokoúhlého snímání bylo dílem pár minut. Složení montáže a nasazení lidlskopu se zrcadlovkou a 400mm objektivem trvalo déle, nicméně dílo se zdařilo a půl hodiny po příjezdu jsem fotil oběma zrcadlovkami a triedrem šmátral po obloze. Užíval jsem si ten noční klid, když v tom jsem zaslechl dupání, za které by se nemuselo stydět stádo slonů afrických. Aspoň mě to tak v noci, v tom tichu, připadalo. Hluk sílil a blížil se po cestě směrem ke mně. Rozsvítil jsem mobil a začal hulákat doufaje, že splašené zvíře vyděsím ještě víc, než je a to se mi vyhne. Omyl. Ze tmy se na mě vyřítil zajíc letící jako smyslů zbavený přímo na mě. Já stál mezi stativem a montáží uprostřed cesty a rozhodoval se, co mám bránit. Montáž nebo stativ? Mám vyrazit proti němu? Za stálého řvaní jsem začal dupat a vyrazil proti němu. Pozdě. Těsně přede mnou zahnul pod stativ a srazil ho k zemi. Jak ve zpomaleném filmu jsem koukal na zrcadlovku, padající na zem směrem k montáži a tiše doufal, že nesejme tu elkovou čtyřstovku. No, tiše to nebylo a slušně už vůbec ne. Minula a padla těsně vedle na zem. Za stálého sprostého nadávání jsem posbíral stativ ze země a jal se kontrolovat škody. Dopadlo to nad očekávání dobře. Pouze odřené plasty na objektivu. Sklo netknuté, bajonet drží, AF i stabilizace žije. Několik zkušebních fotek… Vše se zdá ok. Jen timelapse budou dvě a krátká. Bylo to dílo patnácti, dvaceti vteřin, ale nadával jsem další hodinu. Mít u sebe brokovnici, snad bych ho začal pronásledovat do tmy :-). Nakonec se, až na odřený objektiv 18-135, nic nestalo, ale zase jsem si začal při pozorování pouštět rádio. Třeba mi ta zvířena dá pokoj :-).
Dokumentační snímek pořízený po incidentu :-)
Obrázek
“Jakákoliv dostatečně pokročilá technika je k nerozeznání od magie.” A.C.Clarke
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Zážitky z pozorování

#362

Příspěvek od MMys »

Přidám taky jednu perličku. Konečně dneska odtáhla nízká oblačnost, tak jsem nastartoval hvězdárnu, najel pole, vybral pointační hvězdu, počkal na první snímek, a hnutej jak prase, tak o 10 pixelů. Tak si říkám, že se něco hýbe, a že si to snad sedlo. Pustím druhý, a hnutý úplně stejně. Pak už mi to docvaklo. Když jsem si vybíral v OAGu pointační hvězdu, vylosoval jsem si asi nějaký asteroid :-) Dal jsem jinou hvězdu, a už je to OK.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Zážitky z pozorování

#363

Příspěvek od Bill »

No jo. Já jsem zase postavil montáž na zahradu, když už by se nikam nemělo jezdit a trošku jsem to neodhadl... Zahradní chatku asi bourat nebudu :-(
Srdce.JPG
Srdce.JPG (25.74 KiB) Zobrazeno 6392 x
M:736 750 113
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 613
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Re: Zážitky z pozorování

#364

Příspěvek od TH »

V pátek 19. 2. jsem po mnoha týdnech pozorovacího půstu vytáhl ven refra TS APO 125, abych se porozhlédnul po měsíčním povrchu. Obraz byl mimořádně klidný, že šlo použít zvětšení přes 200x. Po připojení binohlavy Baader II se mi opakovaně stávalo, že mi mozek měnil krátery v kopce. Kdykoli jsem od terminátoru zajel pohledem do osvětlené části, došlo k překlopení vnímání. Zpočátku mě to dost rozčilovalo, ale pak jsem si to začal i užívat a porovnával jsem nejrůznější detaily v obou způsobech vnímání.
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Zážitky z pozorování

#365

Příspěvek od peta62 »

To jsem moc rad, ze nejsem sam. Mne se to obracene vnimani stalo tady u fotek detailu Mesice. Pripadal jsem si jako blazen, stahl jsem si fotku do Photoshopu, udelal negativ a videl ji spravne. Desilo mne, ze po teto operaci jsem najednou videl spravne i ten original. Binohlavu chci koupit jakmile je pan Zahajsky dostane, to jsem ted zvedav, co to bude delat s mym vnimanim. Trochu mi to pripomina ty 3D obrazky, co prisly okolo 1994. Mel jsem kolegu, ten videl vse obracene nez ostatni. Co my videli konkavni videl on konvexni a naopak.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Re: Zážitky z pozorování

#366

Příspěvek od Jožin110 »

Přiznám se i já, že se mi to také u bina stávalo. Dost mi to řekněme vadilo. Letos jsem ještě Měsíc nepozoroval a tak uvidíme
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1100
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Zážitky z pozorování

#367

Příspěvek od mike »

Jedna historka na téma "dlouhé vedení"... Včera jsem s montáží s motorky ale bez GoTo většinu večera pozoroval Měsíc a ke své nelibosti jsem sledoval, že mi obraz systematicky ujíždí směrem k (měsíčnímu) východu. Ne nějak extrémně, ale po nějakých 10-15 minutách už to při 240x zvětšení bylo dost znát. Přemýšlel jsem, čím to může být, ustavení na pól jsem nedělal nijak extra pečlivě, jen Polárku na střed polárního hledáčku, ale ze zkušenosti by to i tak mělo držet polohu mnohem lépe; vyvážením to taky nebylo, s tím si dávám docela záležet. A nedošlo mi to ani poté, co už byl Měsíc moc nízko a u dalších pár objektů se žádný podobný drift nekonal.

Teprve dnes večer, když jsem si na astro.cz v týdenním přehledu přečetl, že zítra bude zákryt dost jasné hvězdy (η Leo) Měsíc a pak ve sprše uvažoval, jestli bude při sledování lepší zaměřit na tu hvězdu nebo na Měsíc, mi to konečně došlo... celou dobu neujížděla montáž, ale Měsíc. :-)
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
pavel_s
Příspěvky: 130
Registrován: 16. 12. 2021, 15:40
Bydliště: Ladův kraj
Věk: 40

pozorovací report 17. 10.

#368

Příspěvek od pavel_s »

Je 21:15, dopíjím sklenku domácí griotky a přemýšlím, jestli vyrazím na chvíli pozorovat na zahradu. Chce se mi i nechce se mi, pere se ve mně lenost s touhou vyzkoušet nový OIII filtr. Naposledy jsem byl koncem července, od té doby bylo buď zataženo, nebo byl měsíc, nebo jiný důvod, proč to nešlo.

Chuť jít ven převáží, a tak spěchám do koupelny nasadit kontaktní čočky, s oblečením to nepřeháním, neboť kotel ukazuje 13°C. Během deseti minut jsem venku, instaluji Berlebach, na něj Giro Ercole, teleskop ES David H. Levy Comet Hunter Mak/Newt, s hledáčkem dnes neztrácím čas. Během chvíle je hotovo.

Vkládám Nagler 31T5 a šuplík s UHC filtem. Zkusmo namířím směrem, kde je přibližně Veil. Minuta hledání a Veil se objevil, do zorného pole se mi vejde celý. Vyměňuji UHC za OIII a konstatuji, že v OIII je lepší. Ještě porovnávám pohled bez filtru, teď není vidět téměř vůbec.
Přesouvám teleskop na pozici N. America, a opět porovnávám UHC a OIII.

Je vlhko, od pusy jde pára, stativ je mokrý, ale na korekční desce ani okulárech ani kapka. Schovávám filtry a přesunuji teleskop na Andromedu, která je přibližně v zenitu. Pohled je to naprosto skvělý, jasně jsou vidět i její dva průvodci. Přesouvám teleskop do míst, kde očekávám M33. Trefím ji na první pokus.

Vyměnuji okulár za Nagler 22T4 a přesouvám teleskop na Plejády, Hyády, na dvojitou hvězdokupu v Perseovi a kochám se. Zkouším, jak vypadají v Nagler 17T4. Vychází měsíc v poslední čtvrti, na jasu oblohy se to okamžitě projevilo, ale zatím ho mám schovaný za domem. Vkládám Powermate 2x a Nagler 12T4, mrknu na Saturn, Jupiter a Mars. Pěkné, i když moje sestava není optimalizovaná na planety.

Je půl dvanácté, balím, a za chvíli jsem v posteli. Jsem ráď, že jsem nakonec vyrazil ven.
Uživatelský avatar
Oldřich Řeháček
Příspěvky: 419
Registrován: 26. 03. 2015, 21:13
Bydliště: Opava

Re: Zážitky z pozorování

#369

Příspěvek od Oldřich Řeháček »

Tohoto tématu jsem si všiml až teď. Mám jeden docela pikantní zážitek.
V 80.-tých letech minulého století jsem se velmi aktivně věnoval vizuálnímu pozorování proměnných hvězd. To znamenalo celou noc sedět u dalekohledu a jednou za 5 minut udělat odhad. Byl vlahý květen a já pozoroval. Seděl jsem na velmi rozvrzané židli. Pokud jsem se jen pohnul, bylo to jako kdybych otvíral rezavá vrata. No, pozoruji a pozoruji a najednou jsem si uvědomil, že těsně za plotem naší zahrady je párek milenců, kteří jsou rychle na věc. No a co teď ?? Pokud se pohnu, budu za šmíráka. Jak chcete rozumně vysvětli, že sedíte na zahradě ve dvě v noci ?? No tak jsem zůstal sedět na zadku a čekal jsem. Za cca 15 min bylo hotovo a milenci odešli. Jediné, mimo vzpomínky, mi zůstalo přerušení pozorování, které se projevilo na světelné křivce, No moc to nevadilo, přece mi byla publikována (kontroloval Jindřich Šilhán osobně!).
Tolik vzpomínka.
Uživatelský avatar
Koblizek
Příspěvky: 258
Registrován: 28. 03. 2004, 23:39
Věk: 46

Re: Zážitky z pozorování

#370

Příspěvek od Koblizek »

Roztomilé... to je život. Ta hezčí a šťastnější (trpělivá) chvíle. :-D
//
Hlavně, že odhad vyšel. Jakž takž. Určitě lepší, než stádo divočáků během rychlého přesunu...
T-S 125/975mm DUBLET APO redukce na 780mm; C2-12000A
Uživatelský avatar
Oldřich Řeháček
Příspěvky: 419
Registrován: 26. 03. 2015, 21:13
Bydliště: Opava

Re: Zážitky z pozorování

#371

Příspěvek od Oldřich Řeháček »

To máš úplně pravdu.

Olda
ladin
Příspěvky: 954
Registrován: 21. 02. 2008, 15:11
Bydliště: 50.6681028N, 15.0827178E

Re: Zážitky z pozorování

#372

Příspěvek od ladin »

Před lety, kdysi na počátku našeho úsilí v objevování nočních tajemství polské částí Jizerských hor, jsem se jedné tmavé noci vydal do tehdejšího nejvytíženějšího letoviska půllnočních flamendrů, na Rozdroże Izerskie. Tehdy při jedné straně silnice ještě stávala rozpadající se ruina mohutného dřevěného hotelu - schroniska na R.I., v té době jsme pozorovávali na druhé straně silnice, v místech dávno vybagrovaných rašelenišť, kde se dnes, mezi dlouhými náspy, čeří chladné vody nové vodní nádrže. Tehdy její dno bylo však suché a nám skýtalo úkryt před vichry vanoucími s hřebene Wysoké kopy.

Dojel jsem na stanoviště něco po desáté hodině. První pohled po výstupu z prohřátého auta patří obloze. Dlouhé minuty, ustrnutý a v záklonu dokážu nasávat tu temnou noční krásu umocněnou tím, že na ní hledím ještě neadaptovaným okem a nevnímám tolik fakt, že i sem dosahují bílé pařáty světelného znečištění z naších měst. Ticho a krása, to se nedá popsat. Nevím, jak dlouho tohle uhranutí mysli trvalo, nicméně z mého omámení nebeským stříbrem mě rychle dostává brblavý příjezd letitého Fiata Maluch, který se velmi opatrně a pomalu přikodrcal z hlavní cesty. Světla auta zhasla a já jsem přešel do režimu hráče na schovávanou - být maximálně nenápadný. Pod rouškou tmy z auta vystoupil člověk, slyšel jsem zaklapnout dveře, postavu jsem neviděl, pak se rozsvítila čelovka a člověk pod ní si to nakráčel přímo do členitého lesíku. Jeho pohyby mezi smčky mě připadaly trochu malátné, čelovka nesvítila rovně, ale co chvíli nahoru, pak zase dolů, pak mě napadlo, že pán se svléká. Vlastně mě to došlo až, když si čelovkou posvítil pod sebe a bylo zjevné, že mu zbývají jen trenýrky. Dál ve svlékání nepokračoval a jal se hlučně pochodovat v kolečku po remízku a do toho začal poměrně hlasitě zpívat, ale jak! To nebyl žádný tuctový zpěvák z nějakého laciného lokálu, tohle byl plný baryton v polském textu, kterému jsem rozuměl jen ve chvílích, kdy se z hlavního popěvku linula slova "Przepiękna przyroda". Ty slova z písně to přesně vystihly. překrásná příroda, a přesně toto si říkám pokaždé, když sem přijedu, když tu jsem, ale takhle úžasně to podat nedovedu.

Pán pár minut ještě pochodoval a zpíval, pak se oblékl, posadil se do Malucha a odjel kamsi do údolí stát se opět normálním člověkem...
Půlmetr (10'') Dobson, 16'' Dobson ...
Uživatelský avatar
Jan77
Příspěvky: 162
Registrován: 15. 10. 2015, 19:59
Bydliště: Benešov n.Pl.
Věk: 47

Re: Zážitky z pozorování

#373

Příspěvek od Jan77 »

Moc pěkný! :) Nevim proč, ale tak nějak se mi vybavil ten švec, co si odskočil do Miroslavovy země :D
Vizualista Dobson ES 12", SW Mak 150/1800, Lunt LS60THa, EQ5
-----------------------------
Ten pohled nahoru se nikdy neomrzí!
MJP
Příspěvky: 27
Registrován: 10. 12. 2022, 21:06
Bydliště: Plzeň, Klabava
Věk: 31

Re: Zážitky z pozorování

#374

Příspěvek od MJP »

Tak jsme včera konečně mohli vyzkoušet SW 200/1200, který jsme si s mamkou naježili pod stromeček. Když jsem dorazil, hlásila mi, že jí nejde ostřit. Stres, už mi běželo hlavou, co se na něm mohlo při přepravě rozbít, jak to budu řešit atd. Naštěstí jen utažený aretační šroub OV. Uff😁.

Měsíc už se schoval za stromy, tak jsem dobsona mířil na nejbližší jasnou hvězdu. Docela mě překvapilo, jak to s tím základním SW hledáčkem není úplně sranda. Ale po chvíli štelování se povedlo. V okuláru se objevil svítící flek. Ostřím, a najednou se vedle „hvězdy" objevilo pět jasných teček pěkně v řadě a na ní se krásně vykreslily pásy. Já si v tom rauši z prvního pozorování prvním dalekohledem a radosti, že není rozbitý vůbec neuvědomil, že koukám na Jupiter😂. To bylo tak nádherné překvapení, jak se přede mnou vyloupl ze tmy!

Úplně jako když jsem byl malý kluk v první třídě a mamka mě vzala v Prostějově na hvězdárnu. Ukázali nám tenkrát Saturn. Já kouknul do okuláru a řekl: „Jů, on má fakt prstence!". Přesně ten pocit úžasu nad tím, že to co tak nějak vím a znám z fotek najednou vidím na vlastní oči.
Tak včera jsme takhle viděli Jupiter, Mars, Kuřátka a mlhoviny v Orionu. Nádherné první pozorování, předčilo všechny očekávání, čirá radost!

Přeji všem, ať tenhle úžas nikdy neztratíme, a šťastný nový rok!
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1100
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Zážitky z pozorování

#375

Příspěvek od mike »

MJP píše: 28. 12. 2022, 13:06 Naštěstí jen utažený aretační šroub OV. Uff😁.
Zrovna v noci na dnešek mi chvílemi šlo ostření hodně ztuha, i když jsem neměl nic utažené. A jinovatka na vysunuté části okulárového výtahu, to taky nebyl úplně příjemný pohled...
Já si v tom rauši z prvního pozorování prvním dalekohledem a radosti, že není rozbitý vůbec neuvědomil, že koukám na Jupiter😂.
Mně se takhle v létě jednou stalo, že když už jsem chtěl končit, rozhlédnu se a říkám si: "Hele, on už vyšel Saturn." Tak tam namířím dalekohled, kouknu do okuláru... a on to byl Jupiter. Saturn už byl dávno dál a výš.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Odpovědět