Zážitky z pozorování

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Zážitky z pozorování

#331

Příspěvek od Karell »

Pro uživatele Plutisimo: nereagoval jsi na moje upozornění, tak jsem ti příspěvek smazal. Propagaci ani lehkých drog tady netrpíme. Příspěvek jsem ti zkopíroval do soukromé zprávy, když ho upravíš, můžeš ho sem vložit znovu.
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Zážitky z pozorování

#332

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Ahoj,

tak ve středu 31/7 jsme s přítelkyní vyrazili do Konojed kouknout na Perseidy a při té příležitosti něco nafotit. Přes den střídavě poprchávalo a střídavě lilo jako z konve. Předpověď ale slibovala vyjasnění kolem 23. hod.

Sledoval jsem v průběhu dne Aladina a norskou předpověď pro Konojedy, vyhlídky se postupně zhoršovaly, předpověď vyjasnění se nakonec došoupala až na 1 hod. po půlnoci.

Vyrazili jsme z Prahy kolem půl deváté, nad hlavami stále oblačnost, ovšem vzhledem k absťáku po noční obloze jsme to jeli zkusit. Když jsme dorazili na místo po 9. hod, oblačnost se skutečně začínala protrhávat, ale jen krátce. Složil jsem montáž, newtona, zrcadlovku, vyvážil a ustavil a nechal temperovat.

V tu chvíli přišla dost nepříjemná mlha, během minuty nebylo vidět na tři metry, všechny věci ihned mokrý, naštěstí jsem newtona nechal zavřenýho, takže se rosa nedostala do tubusu. Zůstali jsme sami uprostřed mlhy v poli. Bylo to trochu strašidelné :lol: .

Silná mlha byla na místě další dvě hodiny. Připadal jsem si s vybaleným dalekohledem v těchto podmínkách trochu jako blázen. Aladin ale stále sliboval vyjasnění, věřil jsem mu. Do toho začala v polích okolo chrochtat prasata, no v životě jsem neviděl nikoho tak rychle z leže skočit rovnou do auta :lol:

V 0:45 už jsme se bavili, že čekání vzdáme a zabalíme to a řekli jsme si, že situace se ani náznakem nelepší a tak to během 10 minut zabalíme. Zhruba o 5 minut později se skutečně začaly objevovat mezi mraky první hvězdy. O dalších 10 minut později se z úplné deky zázračně vyjasnilo a na obzoru ani mrak. Musím říct, že po té mlze, pochmournu a skoro až depresivnímu prostředí se z louky u Konojed stalo krásné místo, plné radosti, klidu a jasné oblohy.

Vyskočil jsem ze spacáku a začal připravovat sestavu na focení.

Z celé noci se nakonec stalo parádní pozorování Perseid, a přes Binokulár Skymaster 15x70 krásný pohled na Plejády a M31. Jasno vydrželo až do svítání. Nevzdat to tedy, se vyplatilo.

S pozdraverm
Ondra
Naposledy upravil(a) Ondra_z_hor dne 02. 08. 2019, 13:47, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Zážitky z pozorování

#333

Příspěvek od hades »

Začátkem července se mi podařila tato minisérie:
2.7. Prvních pár minut astronomické noci po červnovém půstu. Ještě doma pro jistotu aktualizuji SW v malině. Sbalím vybavení a vyrážím do Nové Lhoty. Na místě začnu kompletovat vybavení a po nasazení dalekohledu zjišťuju, že malina zůstala doma. Zkouším to tedy nouzově rozchodit přes ASCOM, ale nastavit to by trvalo minimálně hodinu, takže nakonec balím a jedu domů.
4.7. Druhý pokus, tentokrát jsem důkladně zkontroloval, že mám veškeré vybavení sebou, malinu jsem kontroloval 3x. Po cestě, když přejedu pár kopců, se mi přestává líbit, jak moc se stromy prohýbají pod silou větru. Přitom doma slibovala předpověď mírný vánek. No a po příjezdu na místo to ani nezkouším kompletovat, jenom sprásknu ruce a jedu zase domů.
5.7. Třetí pokus, důkladně kontroluji vybavení a předpověď počasí čerpám z vícero zdrojů. Naložím vše do auta a jedu. Na místě začnu kompletoval a najednou zjišťuji, že nemám baterii. Přitom jsem ji na 100% bral. Přehrávám si minuty před odjezdem a už vím...baterie zůstala ležet vedle auta na parkovišti. Položil jsem ji tam, když jsem zjistil, že nemám krytku na dalekohledu a potřeboval jsem volné ruce. Tak co teď? Baterii mám ve velkém kufru na nářadí, s ní je tam i další vybavení, většinou malé hodnoty ale domácí výroby. Domů zavolat nemůžu, přítelkyně se synem už spí. Tak volám sousedovi s prosbou, ať se jde podívat na parkoviště. Baterie tam samozřejmě už není, od mého odjezdu uplynulo asi 50 minut. Po cestě zpět přemýšlím co s tím. Jakmile zaparkuji tak chvíli hledám ale taky bez úspěchu. Pak zajdu do nedaleké pivnice a poprosím majitele, který má přehled o všech a o ovšem, ať poslouchá, zda se o ní někdo v blízké době nezmíní. Nakonec mě ještě napadá doma vytisknout lístečky s textem o nálezném a jdu je plácnout za stěrače aut, která stojí na parkovišti. Následující den ráno už přemýšlím, kde a za kolik budu kupovat novou baterii a vybavení. Naštěstí mi chvíli před polednem volá poctivý nálezce, který si kufru všiml když parkoval na místo, odkud já jsem předchozí večer odjel. Nálezné nechce ale já mu ho nakonec stejně vnutím.
Další průser už mě ten měsíc naštěstí nepotkal :lol:
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Ari
Příspěvky: 588
Registrován: 08. 02. 2015, 13:02

Re: Zážitky z pozorování

#334

Příspěvek od Ari »

Je to tam nejaké začarované... :D
Dnes som sa pokúšal fotiť nad Novou Lhotou, keď už som mal všetko na mieste nachystané tak som sa nemohol pripojiť cez wifi na Asiair, po 5 minútach som zistil, že som doma nechal SD kartu s firmwerom, tak som to zbalil a otočil domov.
Vo štvrtok som zas išiel o kúsok vedľa na kopec u Strání len tak si cvaknúť Mliečnu dráhu zo statívu a zas som zabudol adaptér na spojenie statívu s foťákom.
Zbytočných 200km...
Planéty: SW 300/1500 Dobson (clona na 290 mm), eq plošina (ovládaná cez AstroEQ), Celestron 3x barlow, ZWO ADC, ASI585MC
DSO: HEQ5 PRO, ZWO ASI094MC, ASIAIR v1, SW 200/800 (clona na 195 mm, 88 mm sekundár, 3" výťah, 3" Riccardi korektor)
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Zážitky z pozorování

#335

Příspěvek od hades »

Dnes jsem tam byl taky, ale po půlnoci přišla oblačnost a po půlhodině jsem to zabalil. Mám jeden použitelný snímek
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2083
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Zážitky z pozorování

#336

Příspěvek od DaveOne »

No pěkné čtení chlapy..já naštěstí pozoruji/fotím z domova takže zapomenou nic nemůžu. To my ovšem nebrání udělat občas :lol: nějakou ptákovinu, která mě zdrží alespoň na 30 minut :lol: Třeba včera když se konečně alespoň trochu mraky rozestoupily tak jsem vše složil, udělal ustavení a po zapojení všecho na focení zjistil, že mi nejede hlavní kamera :evil: Tak jsem vše 3x kontroloval, instaloval znovu software, měnil kabel, dokonce na 30 minut nechal dobít baterii a nic.. No nakonec jsem zjistil, že mám USB kabel zastrčený na kameře tam, kde je autoguiding port :lol: Ty mizerné konektory jsou tvarově stejné takže mi to v té tmě prostě nedošlo .. No a než jsem si uvědomil jaká jsem lama tak 30 minut v háji . Samozřejmě se po cca 1,5h totálně zatáhlo...ale něco jsem stihnul ;)
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Zážitky z pozorování

#337

Příspěvek od hades »

hades píše:Dnes jsem tam byl taky, ale po půlnoci přišla oblačnost a po půlhodině jsem to zabalil. Mám jeden použitelný snímek
V neděli večer ta samá situace :lol: A jak jsem přijel domů tak bylo samozřejmě zase jasno
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Zážitky z pozorování

#338

Příspěvek od LukasNestak »

Ono to nebýva ideálne ani zo záhrady.
V sobotu som sa pár hodín trápil s kolimáciou "podľa snímok neúspešne" + 1/2 hodinku všetko nahadzoval + 3/4 hodinku vtrepával M31ku do vhodnej kompozície. Nechal som to snímať. Samozrejme po šiestich snímkach prišla oblačnosť "podľa predpovedi malo byť čisto bezoblačno".
Ani tých 6 fotiek nie je použiteľných skrz zlú kolimáciu.
V nedeľu som kolimoval opäť, trochu dlhšie ale úspešnejšie. Opäť som 1/2 hodinku všetko nahadzoval + 3/4 hodinku vtrepával M31ku do vhodnej kompozície. Už som to chcel spustiť, ale zase prišli mraky. O pol jednej som to išiel opäť spustiť. Prvé dve snímky ok a samozrejme prišla oblačnosť "opäť malo byť bezoblačno" čo mi rozhodilo pointáciu, tým pádom aj kompozíciu. Takže všetky snímky do 3h boli dosť mimo + o 3 hodine sa v APT vyplo snímanie, netuším prečo "malo snímať do 4 rána", ale už to bolo jedno keďže kompozícia bola mimo.

Podľa predpovede mali byť 2 bezoblačné noci a výsledok 2 ako tak použiteľné snímky??? Strašné čo človek investuje času a energie skrz 2 snímky. Predpoveď na ďalšie dni už nevyzerá priaznivo + onedlho vylezie mesiac. No nič, možno opäť predpoveď zlyhá, ale v prospech čistej oblohy a nakoniec niečo nafotím.
EDIT: nakoniec bude použiteľných päť snímkov, nie dva "som si polepšil" :)
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Zážitky z pozorování

#339

Příspěvek od LukasNestak »

Ja tú M31 snáď nedokončím. Včera mala byť piata noc, čo malo byť jasno od kedy som začal s M31kou. Opäť hnusné data "z hruba 5-10%ná vysoká oblačnosť". Pravdepodobne opäť použiteľných iba zopár snímok.
Každého pol dňa iná predpoveď. Neviem si predstaviť, aby som si naplánoval výlet za čistou oblohou dlhšie ako 1 deň pred odchodom.
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Feon
Příspěvky: 39
Registrován: 25. 04. 2019, 21:08
Bydliště: Šenkvice
Věk: 44

Re: Zážitky z pozorování

#340

Příspěvek od Feon »

LukasNestak píše:Každého pol dňa iná predpoveď. Neviem si predstaviť, aby som si naplánoval výlet za čistou oblohou dlhšie ako 1 deň pred odchodom.
Jo ja som mal opačný "problém". Cez víkend sme vyrazili na liptov po deti, pozeral som predpovede, modely pre oblačnosť, zrážky a nieviem čo všetko, z čoho som vyhodnotil, že nebudem so sebou trepať ďalekohľad aby som pohodlnejšie pobral všetky veci...zároveň ma to veľmi lákalo, pretože kvalita oblohy je rádovo vyššia ako doma v Šenkviciach a stále mám sen vypozorovať ramená M51 a pozrieť si DSO s menším svetelným znečistením... V piatok som spokojný išiel spať lebo mraky sa valili jedna radosť, no včera večer krásna obloha, tma ako v rohu a ja bez výbavy :cry:
SkyWatcher 203/1200, montáž Dobson, okuláre Super Plossel (25 mm, 10 mm, 52°), Explore Scientific (4,5 mm, 6,7 mm, 8,8 mm 82°), filtre Explore Scientific (UHC, sada planetárnych filtrov (#8 svetložltý, #21 oranžový, #38A tmavomodrý, #56 zelený)).
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Zážitky z pozorování

#341

Příspěvek od Karell »

Přečtěte si název vlákna a zkuste se toho tématu alespoň trochu držet. To vaše psaní o tom, jak co kdy a kde nešlo je úplně mimo, Nepleťte si astrofórum s chatem.
Uživatelský avatar
DaveR
Příspěvky: 74
Registrován: 11. 10. 2015, 23:04
Věk: 46

Re: Zážitky z pozorování

#342

Příspěvek od DaveR »

Dneska musím říct jsem měl antizážitek - cca v 17.30 jsem dával ven dalekohled a kouknu očkem po Vozkovi a co nevidím - jelo tam ve stejné dráze za sebou tak cca 25 satelitů, se stejnými rozestupy (odhadem tak 10°), jeden za druhým.... Jasnost úžasná, no hnus, jestli to jsou ty Muskovy satelity a jestli s nimi opravdu zasviní celou oblohu, tak to teda bude dost nedobré. Přijde mi zvláštní, že stačí mít dost $$$ a je možné likvidovat nejen vše na/pod zemí, ale už i v blízkém okolí :-( :-( :-(
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Zážitky z pozorování

#343

Příspěvek od Karell »

Ano, byl to Starlink.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Zážitky z pozorování

#344

Příspěvek od vla »

Jo, jo, taky viděl, o pár dní dřív.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Zážitky z pozorování

#345

Příspěvek od PetrŠ »

Tedy, to se mi ještě nestalo. Nádherné jasno mne lákalo vyrazit zas jednou do Konojed. Vzhledem k omezením kvůli koronaviru jsem dvacet kilometrů cesty přehodnotil a nakonec jsem jen popojel kilometr za ves na naše letiště u Vrátkova v naivní představě, že si dvě tři hodinky odpočinu u dalekohledu. Poměrně světlá obloha s čepicemi světla od Prahy, Českého Brodu a okolních obcí nebyla nic moc, ale lepší než drátem do oka, jak se říká. Zaparkoval jsem ve vjezdu do pole proti letišti a rozložil si dalekohled na ploše asi 100 metrů od silnice. Asi náhlý pocit národní soudržnosti vyvolaný následkem pandemie nutil náhodné řidiče jedoucí kolem zastavovat a vykřikovat že tam určitě někdo krade a že zavolají policii. U prvních dvou jsem jako idiot musel rozsvítit baterku aby viděli co tam vlastně dělám a i tak nechápali. Nicméně dali pokoj, odjeli a s nimi samozřejmě i akomodace mého oka na tu parodii tmy, která v těch i tak bídných podmínkách byla. Třetího uvědomělého spoluobčana, který nelenil s výhrůžkami doběhnout až ke mě než pochopil už jsem nerozdýchal a vydal jsem se k domovu. Nějak dnes nemám rád lidi. :lol:
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Odpovědět