Počasí

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Počasí

#811

Příspěvek od Psion »

Ještě by měl Milan dodat, že je v důchodu a kopuli má na střeše, to je jedna ze základních podmínek mít čas a využít počasí :)
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Počasí

#812

Příspěvek od Dansemacabre »

No jo, ale to je pak přece úplně jiná. Balit večer auto, jezdit 70km z města tam a zpátky a pak ráno do práce se moc nevyplatí, když je v noci díra na dvě hodiny :) Mít hvězdárnu doma, tak ani neceknu, ale jelikož nemám, můžu nadávat na počasí a vážit si těch několika málo nocí, kdy je pěkně od večera do rána.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Počasí

#813

Příspěvek od hades »

V září jsem nevyjel ani jeden den. Tak jsem včera pod vlivem obrovského absťáku zbalil vybavení a vyjel. A foukalo tam jak sviňa, takže jsem si chvilku poseděl pod téměř čistou oblohou, zanadával si, a jel domů. A do příštího novu se asi taky nenaskytne příležitost... jakmile není jistota, že bude aspoň 4 hodin jasno a rozumný vítr tak už nikam nepojedu
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Počasí

#814

Příspěvek od MilAN »

Dansemacabre píše:No jo, ale to je pak přece úplně jiná. Balit večer auto, jezdit 70km z města tam a zpátky a pak ráno do práce se moc nevyplatí, když je v noci díra na dvě hodiny :) Mít hvězdárnu doma, tak ani neceknu, ale jelikož nemám, můžu nadávat na počasí a vážit si těch několika málo nocí, kdy je pěkně od večera do rána.
No, ono je to trochu asi jinak. Taky bych mohl psát to samé, a k tomu ještě napsat, že několik měsíců si budu k tomu muset ještě vyhrabávat auto ze sněhu a mrznout.. a ráno v 1/2 páté vstávat. No a nebo si postavit pozorovatelnu ve městě, mít hodně průměrné podmínky, ale moci ji mít při ruce a dělat to, co mě baví - kdykoliv. A samozřejmě s mnoha omezeními - viz příspěvek výše.
P.S.: jo, a to počasí mi také do hvězdárny nikdo nepřinese :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Počasí

#815

Příspěvek od astar »

Lukáši mluvíš mi z duše . Jak nemám jistotu aspoň 4 h tak nejedu . Sleduji družicové snímky do poslední chvíle, pak se rozhoduji. Tak se připojuji k nadávání na počasí , hlavně když je to jo -ne .

Milan není to tak , musím vše naložit odjet postavit a pak nic ? To ty nemusíš . Roztáhneš kopuli klidně na 1 h . Celková příprava k foceni i s dopravou mi trvá víc jak 1h a to samí při balení , tak na malou dobu je to silně neefektivní .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Počasí

#816

Příspěvek od Cztwerec »

No jo, ale jedinou výhodu tedy spatřuji v tom, že nemusím nic sestavovat a znovu skládat, pokud pozoruje Milan ještě z centra města...

Jinak výjezdem přeci získáte to hlavní, tmavou oblohu a lepší data, nebo každej bydlí na hvězdárně na Šumavě a má pořád jasno?

Proč tedy nadávat na počasí? To za to asi nemůže.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Počasí

#817

Příspěvek od MilAN »

No jo, pánové.
Já nemám tmu, ale pozorovatelnu, a můžu pozorovat kdykoliv. Vy máte tmu a důvody, proč nepozorovat. A menší tma je také důvod nepozorovat .
A když bude 3 noci za sebou jasno, zase je důvod nepozorovat .
A za všechno může počasí :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Počasí

#818

Příspěvek od astar »

Ano , ono je to asi pro nás povinnost ,zdůvodňovat si proč nepozorovat ? Ale taky to musí být smysluplné ,ne ? Je to záliba ,tak každej podle svého, jak to cítí on . Dost často se to vyvíjí jinak ,než by člověk chtěl , tak si zanadává , na tom není nic špatného .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Počasí

#819

Příspěvek od Beda »

a tak jsme zase u Einsteina ;) . Neb vše je relativní. A tak jak platí, že každý teleskop má své nebe, tak to platí i o místech pozorovacích. Když nemám seeing, nebudu stavět 8" sluneční teleskop , atd. Každý nechť si dosadí to své. A to se ještě nezmínily obtíže, které přináší stáří. Takže to chce pokoru, pokoru a zase pokoru. Jinak hrozí Chocholoušek :D
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Počasí

#820

Příspěvek od ok1in »

Tyhle slova tesat do kamene...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Počasí

#821

Příspěvek od MilAN »

Já jsem pouze reagoval na to bědování na počasí a uvedl počet dnů, v kterých jsem minulý a současný rok fotil . To, že má každý i objektivní důvody, proč nefotil nebo nepozoroval, je pochopitelné a není potřeba to dále rozvíjet ( ani se z toho někde zpovídat). To jen to, že i v tom počasí se dá s tím naším koníčkem žít a je toho dost, co lze dělat. Astronomie nejsou jen emisní mlhoviny a objekty pro desítky hodin nutných expozic, takže je z čeho vybírat
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Počasí

#822

Příspěvek od zuzi »

Máme koníček, který je závislý na přírodě, tak to chce trochu pokory a radovat se z toho když to vyjde. Já mam vlastně doma už rok nové vybavení a dohromady jsem se k tomu dostal tak 5 nocí. Ale ne proto že by věčně nebylo vhodné počasí, ale protože mám hold i jiné starosti než jen hobby, malé potomky, práci, ... Ale přece to neznamená, že za vše může příroda a budu lamentovat nad tím jak je tu pořád pod dekou :-)
Maser
Příspěvky: 2294
Registrován: 22. 08. 2006, 03:41
Bydliště: Rumburk
Věk: 43

Re: Počasí

#823

Příspěvek od Maser »

Rozhodně se nedá tvrdit, že by v ČR nebyly vhodné podmínky pro astrofotografování. Na astrofotkách jsou od různých autorů parádní snímky pořízené z území ČR.
Problém je pouze v tom, že ty dobré podmínky jsou málo kdy. Většinou v době, kdy astrofotič nemá čas! :lol:
Meade LX90 8"SCT f/10; AZ-EQ6 GT; Vixen VMC110L; TS Photoline 90/600 APO Triplet; Canon EOS 60Dm; Canon EOS 600D; ASI120MC; ASI178MMC
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Počasí

#824

Příspěvek od Psion »

Teď si představte, že bydlíte v místě, kde je zpravidla 80% jasných nocí, za rok či dva vás to ani nebaví :lol:
Uživatelský avatar
Jackxl
Příspěvky: 359
Registrován: 08. 12. 2007, 20:18
Bydliště: Velké Meziříčí
Věk: 37
Kontaktovat uživatele:

Re: Počasí

#825

Příspěvek od Jackxl »

Maser píše:
Jackxl píše:Tak mi nějak přijde, že v ČR pro astronomii a astrofoto nejsou vhodné podmínky :( Letos je to obvzlášť bída.
No já nevim. Už si se díval sem?
http://astrofotky.cz/index.php
Je tam spousta astrofotek focených z území ČR.
Však si vezmi podle astrofotky.cz kolik fotek bylo např. v červenci 2010 a kolik v červenci 2019. Rozdíl je patrný.
Každý ale nemá stabilní pozorovatelnu, hvězdárnu, která loví mezi mraky.
Já už od května čekám na celou jasnou noc v době novu a nějak se nemůžu dočkat.
Když už se vyjasní, tak třeba jenom na 2h.
GSO200/800 na EQ6-R,hr coma, Canon 600d mod
Odpovědět