Počasí

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Počasí

#946

Příspěvek od juh »

Vlani sa ten arktický vzduch dostal len niekde nad úroveň Ukrajiny a Bieloruska. Vďaka silnému západnému prúdeniu sa nedostal až nad centrálnu Európu. Pokiaľ mi je známe, tak určujúcim prvkom rázu počasia v zimnom období na severnej pologuli je severný polárny vír. Jeho tvar a intenzita prúdenia vzduchu v ňom určuje, po akých dráhach sa budú presúvať frontálne poruchy z Atlantiku nad územie Európy. Vlani a predvlani sa jednalo o celistvý útvar s jedným jadrom, ktorý pokrýval väčšiu časť severnej pologule. Pri takomto rozložení sa frontálne systémy presúvali ponad naše územie. Tento rok sa formuje s dvomi jadrami, tak do nejakých dvoch až štyroch týždňov uvidíme, či je toto rozloženie prúdenia vzduchu vo vysokých vrstvách atmosféry vhodné k tomu, aby mohol suchý arktický vzduch preniknúť z oblasti Sibíri až nad naše územie.
btw v oblasti Sibíri už nejaký čas atakujú minimálne teploty hranicu okolo -50°C, viď. Delyankir (-52.6), Ojmjakon (-55.6)
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Počasí

#947

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Ano, souhlas. jel bych na astro výlet nad inverzi hned. Pokud někdo něco chystáte, dejte vědět :D
ladis píše:Nevím, ale na horách či za nimi bylo o každém novu aspoň noc dvě jasno, já si osobně zapozoroval od podzimu dosyta. Dnes třeba zrovna na Šumavě jasno, stačí vyjet. Holt to teď není o tom, jet 10km od domu, ale musí se jet dále...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Počasí

#948

Příspěvek od Cztwerec »

Já musím například říct, že díky počasí mám za sebou asi nejúspěšnější rok za posledních 10 let. Perfektní jaro, slušné léto (když nepršelo :D), neméně dobré září. Jediné co mě snad mrzí je to, že si už tolik neužiju Mars, utekl mi Merkur a když bylo na Slunci něco ke koukání, bylo hodně málo času na to dobře zdokumentovat. A konec roku je bohužel skoupý i ke konjukci. Ale to už bych chtěl asi moc.

Bylo tolik pěkných událostí na obloze, kometa, zatmění... vždyť to není málo. Tak zase další rok nenafotím Koňskou hlavu :D

Hlavu vzhůru!
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1244
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Počasí

#949

Příspěvek od Zbych »

Při předchozí dlouhé inverzi jsem si všiml, že bylo stále jasno z celé ČR jen v části Šumavy. Je tomu celkem i nyní a i předpověď oblačnosti na iDnesu to tak ukazuje. Nevím čím to je, ale je to zajímavé.
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Počasí

#950

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Přemýšlím o Jizerce. Nemáte někdo zkušenost? Mohlo by tam být jasno při současné, nízké oblačnosti?
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Počasí

#951

Příspěvek od Cztwerec »

Tak to je teoreticky možné, kdyby byla nějaká protrhaná oblačnost, nebo příznivý vliv větru. Inverze je u nás nejčastěji 700 -1200 m. Chce to sledovat webkamery. Včera jsem byl na Milešovce a jen mrznoucí mlha... Ale třeba to jinde mohlo být v podobné nadmořské výšce lepší. A Brdy dlouhodobě na Toku a Praze nejsou vůbec špatné.
Naposledy upravil(a) Cztwerec dne 18. 12. 2020, 08:48, celkem upraveno 1 x.
Lectorem iustus...
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Počasí

#952

Příspěvek od zuzi »

Zbych píše:Při předchozí dlouhé inverzi jsem si všiml, že bylo stále jasno z celé ČR jen v části Šumavy. Je tomu celkem i nyní a i předpověď oblačnosti na iDnesu to tak ukazuje. Nevím čím to je, ale je to zajímavé.
Cim to je asi jasne, podivej na sondazni mereni balonem, inverzni vrstva konci v cca 1000m a tim ta sSumava z toho vykoukne.
https://www.chmi.cz/files/portal/docs/m ... grafy.html
Naposledy upravil(a) zuzi dne 18. 12. 2020, 08:50, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Počasí

#953

Příspěvek od Cztwerec »

Ta inverze ale není homogenní, Frýdlantsko má inverzi do 400 metrů. To nelze takhle vyjádřit.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Počasí

#955

Příspěvek od Ondra_z_hor »

S těmi kamerami je to dobrý tip :) Jizerka hlásí mrznoucí mlhy a předpověď KO minimálně na 48 hod.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Počasí

#956

Příspěvek od hades »

William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Ondra_z_hor
Příspěvky: 729
Registrován: 30. 07. 2018, 08:57

Re: Počasí

#957

Příspěvek od Ondra_z_hor »

Pěkný přehled, díky za něj. Už mám webovku uloženou :)
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Počasí

#958

Příspěvek od juh »

Maximálne a minimálne teploty v Európe za posledných 24 hod:
- Kasteli (Grécko) +25.3°C
- Kojnas (Rusko) -34.1°C
Teplotný rozdiel v rámci Európy takmer 60°C :o
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Počasí

#959

Příspěvek od MaG »

Když už je tu tenhle totální off-topic, tak spíš bych jako porovnání dal Řecko vs. Španělsko rozdíl 35 °C.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
czyeager
Příspěvky: 29
Registrován: 10. 11. 2020, 23:35
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Počasí

#960

Příspěvek od czyeager »

Jen pro zajimavost, dneska to na severo-zapade Čech celkem intenzivne "blika".Je to zpusobeno pasem bouřek v oblasti hor.Nad oblacnosti je to videt na asi 200km daleko.Meril jsem interval výbojů, ktere se opakovaly na ruznych mistech po cca 30s az 1min.Pekny vecer.
Odpovědět