barvy v dalekohledu

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
Pavel_K
Příspěvky: 97
Registrován: 13. 11. 2006, 19:08

barvy v dalekohledu

Příspěvek #76 od Pavel_K » 23. 06. 2007, 22:58


MilAN napsal:
(Ve vědě se nehlasuje - nakonec každá nová myšlenka je osamocená - s demokracií to nemá moc společného)

Souhlasím stoprocentně, ale jen někdy moc dlouho trvá, než se pravda (= shoda teorie s pozorováním) prosadí. Vzpomeňme si například na G. Bruna. I Wegenerova teorie kontinentálního driftu se prosazovala cca 60 let. Pokud má člověk podloženou myšlenku, že se věci mají jinak, než je oficiální teorie, pak by měl své poznatky publikovat, aby byla jeho myšlenka podrobena testu shody. K tomu může sloužit Internet. Ale ne jen pro opisování údajů. Sám ale spíše zjišťuji, že v naší oficiální vědě se nedoporučuje moc publikovat nové myšlenky, protože každá novota je kontroverzní a navíc by mohla někoho staršího poškodit tím, že se ukáže, že jeho teorie je už překonaná. Takto je už cca 20 let např. potlačována hypotéza o vzniku Českého masívu impaktem meteoritu před 2Gy (viz beseda radia Leonardo tento týden v Praze), kterou provázel i "berufsverbot" autora na AV ČR a zákaz publikování jeho prací.

Uživatelský avatar
css94381672
Příspěvky: 260
Registrován: 08. 11. 2005, 19:03

barvy v dalekohledu

Příspěvek #77 od css94381672 » 23. 06. 2007, 23:02


hora napsal: Tohle není pravda.
Tohle není pravda.


hora napsal: EXISTUJE moc, která udělá ze žlutého světla bílé.

Jestliže je totiž nějaké světlo příliš intenzivní, přestáváme vnímat barvu a vidíme ho jako bílé. Proto Slunce, které je velmi jasné, vidíme jako bílé.
nevím, jestli myslíš, to co myslím, že myslíš...ale tak, jak jsi to napsal to je špatně (a jestli ne, tak přestávám lidem doporučovat chodit na všeobecný gymple  >:( )

...pro vnímání platí Weber-Fechnerův psychofyzický zákon, ktarý říká asi toliko, že vzrůstají-li senzorické podněty geometrickou řadou, vzrůstají jim odpovídající vjemy řadou aritmetickou

E (vjem) = k log P/P0,

kde P je intenzita podnětu a P0 je prahová intenzita, k konstanta pro různé orgány různá

tzn. když zdroj o intenzitě I bude vyzařovat na jedné vlnové délce o 1% intenzivněji než na ostatních, naše oko to zaregistruje, ale pokuď zvýší svou intenzitu např. 10 000x, naše oko již onu převládající vlnovou délku nezaregistruje a bude to vnímat jako bílé světlo...

...nicméně když máš monochromatický zdroj světla určité barvy...tak si zvyšuj intenzitu jak chceš, ale pořád to bude ta zcela určitá barva a přes to vlak prostě nejede....bílou z toho neuděláš (a jestli ano, tak prosím ozdrojovat)

...každopádně Slunce, zářivky, žárovky, ...jsou všechno zdroje bílého světla, ale např. Slunce je nažloutle bílé (teplý zdroj), zářivky namodrale bílé (studený zdroj)...a t se Weber-Fechnerovým zákonem nevyřeší...

Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 6132
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

barvy v dalekohledu

Příspěvek #78 od Cztwerec » 24. 06. 2007, 02:32

Zajímavá debata :DU planet bych řekl je barva znatelná a to možná i v kontrastech, Měsíc má prý stejný odstín jako Arcturus, mnoho lidí zde i jinde udává, že například u planetárních mlhovin je disk(útvar) mírně nazelenenalý, M42 vykazuje ve větších sběračích světla(400+) také barvu, často jsou u různých dvojhvězd či vícenásobných soustav vyjadřovány všelijaké barvy(zlatá, šeříková, zelená, temně modrá), jak je to tedy doopravdy s barevností? Jsem z toho trochu zmaten...Možná je to také tím, že nevlastním tak velký přístroj abych některé odlišnosti v barvě(nebo barvu samotnou) pozoroval sám. Vyjímkou jsou pro mě samozřejmě již zmiňované planety a dvojhvězdy(Albireo) apod.
Dobrý seeing, to je oč tu běží... http://astrofotky.cz/~Cztwerec
Jsem opravdový pan kuchař, žádný astronom profesionál, proto se tak rád a často ptám na věci kterým nerozumím.

Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 18754
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 70

barvy v dalekohledu

Příspěvek #79 od MilAN » 24. 06. 2007, 03:48

Je to přesně tak , jak píšeš. Tyto různé barvy jsou skutečně vidět. Samozřejmě, musí bát objekty dostatečně jasné, aby se uplatnilo barevné vnímání lidského oka. Při nižších jasech bude vše černo /bílé - proto v menších přístroji se barvy příliš neuplatňují.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz

Uživatelský avatar
Eryn
Příspěvky: 450
Registrován: 06. 02. 2006, 21:56
Kontaktovat uživatele:

barvy v dalekohledu

Příspěvek #80 od Eryn » 24. 06. 2007, 04:08


Cztwerec napsal: Zajímavá debata :DU planet bych řekl je barva znatelná a to možná i v kontrastech, Měsíc má prý stejný odstín jako Arcturus,

Že Mesiac je rovnakej farby ako Arktúr ??? To by som nikdy nepovedala... mne sa Arktúr vidí silne oranžový. Na farbu Mesiaca sa to podobá len keď je Mesiac blízko obzoru.


Cztwerec napsal: Vyjímkou jsou pro mě samozřejmě již zmiňované planety a dvojhvězdy(Albireo) apod.

Albireo je jediná dvojhviezda, u ktorej som s istotu pozorovala nejaké farby. Ja som tých dvojhviezd síce nepozorovala nijako veľa, ale Albireo u mňa jednoznačne víťazí ako Miss dvojhviezda.

Človek si zrejme nejaké farby aj vsugeruje, keď číta v astronomických knižkách, ako to má vyzerať. Druhá možnosť je, že si nejaké farby domýšľa aj tam, kde nie sú. Inak neviem vysvetliť také rozdiely, aké sú napríklad v astronomických knihách pri opise dvojhviezd. A tiež som čítala, že veľa závisí aj od druhej zložky - inak vyzerá žltá v kontraste s červenou a inak s modrou.

A aby sme uzavreli to Slnko - človek asi ťažko zhodnotí, akú má Slnko farbu, keďže sa naň voľným okom môže pozrieť "len dva razy: Prvý a posledný." (Alebo podľa inej verzie toho vtipu: raz pravým a raz ľavým okom.) Takže úvahy o farbe Slnka voľným okom sú asi dosť bezpredmetné. I keď, cez môj filter vyzerá ako biele s jemným, opakujem jemným žltým nádychom. Ale to veľa neznamená, pretože mám známu, ktorá má dva podomácky vyrobené filtre - v jednom z nich je Slnko zelené a v druhom červené, v oboch prípadoch ako vyzerá svetlá na semafóre! :D

Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 18754
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 70

barvy v dalekohledu

Příspěvek #81 od MilAN » 24. 06. 2007, 06:25


Eryn napsal:


Človek si zrejme nejaké farby aj vsugeruje, keď číta v astronomických knižkách, ako to má vyzerať. Druhá možnosť je, že si nejaké farby domýšľa aj tam, kde nie sú. Inak neviem vysvetliť také rozdiely, aké sú napríklad v astronomických knihách pri opise dvojhviezd.

Až budeš pozorovat větším dalekohledem ,zjistíš, že tam barvy jsou a že není potřeba na ně být připraven z literatury ani si je vsugerovat.


Eryn napsal:

A aby sme uzavreli to Slnko - človek asi ťažko zhodnotí, akú má Slnko farbu, Takže úvahy o farbe Slnka voľným okom sú asi dosť bezpredmetné. I keď, cez môj filter vyzerá ako biele s jemným, opakujem jemným žltým nádychom. Ale to veľa neznamená, pretože mám známu, ktorá má dva podomácky vyrobené filtre - v jednom z nich je Slnko zelené a v druhom červené, v oboch prípadoch ako vyzerá svetlá na semafóre!  :D

Tak s těmi tvrzeními se nedá ale opravdu souhlasit.
Zjišťování barvy Slunce přes filtr vede pouze k tomu, že zjistíš, jakou barvu má filtr ( za předpokladu bílého světla Slunce ). A není pravda , že se o barvě Slunce nedá přesvědčit. Stačí pozorovat Slunce projekcí , nebo, aby nebylya barva ovlivněmá barevnou vadou okuláru, stačí kulovým zrcadlem zobrazit Slunce do zatemněné místnosti. Čím dále od ohniska budeš, tím je intenzita slabší a až bude ze Slunce velký flek, nech jej zobrazit na bílý papír . Jaká berva se ti tam objeví, takovou má Slunce.
Zkus víc pozorovat a méně se nech ovlivňovat různou lliteraturou a internetem a vytvoř si vlastní názor na astronomická dění. Snadno zjistíš, že není k tomu potřeba ani žádné zázračné techniky.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz

Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 338
Registrován: 24. 03. 2008, 23:44
Bydliště: Mohelnice, Olomoucký Kraj
Věk: 42
Kontaktovat uživatele:

barvy v dalekohledu

Příspěvek #82 od kesi » 13. 03. 2013, 17:58

Mohu s částečnou poruchou barvocitu (červená/zelená) rozeznávat hůře barevné detaily, nebo spíše odstíny na planetách?
Díky.

Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 684
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 55

barvy v dalekohledu

Příspěvek #83 od Janek » 13. 03. 2013, 22:35

Poruchou barvocitu, tedy posunem maxima vnímavosti jednotlivých barevných receptorů na jinou vlnovou délku než je normál, trpí kde kdo, cca 8% populace nejčastěji v jemných přechodových odstínech červená/hnědá/zelená. Někdo o tom vím, někdo ne. Barvoslepost tj. skutečnou nefunčností receptorů na některou barvu, je naopak skutečně vyjímečná. Hezký on-line testík je na www.farbocit.sk, kde je ta problematika i vysvětlená.
U pozorování planet může být narušená vnímavost jednotlivých barev, ale v principu tam uvidíš vše. V tomto směru pomáhají některé barevné nebo kontrastní filtry, což lze nakonec demonstrovat i na tom on-line testíku. Pokud máš problém, vezmi si třeba červený celofán a zkus test s ním. Podobný efekt pak mají některé filtry na planetách. U deep-sky objektů je to jedno, oko stejně zůstává v černobílém režimu.
Refraktor LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar + EQ-6 AZ, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.

Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

barvy v dalekohledu

Příspěvek #84 od stana » 15. 03. 2013, 23:42

Test jsem zkusil a oči mám ohledně debaty výš že asi poruchou barvocitu netrpím..
Zkuste ten link na test taky.. ;)
toto uklízet nebudu, zkuste si to!
;)
P.S. O barvocitu je debata, když má oko dost "vjemů" ale u slabých objektů je to o "černobílém vysílání"...
"je to o nějakých čípcích a tyčinkách v oku nebo v nervu, nebo tak něco"
8-)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...

Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 338
Registrován: 24. 03. 2008, 23:44
Bydliště: Mohelnice, Olomoucký Kraj
Věk: 42
Kontaktovat uživatele:

barvy v dalekohledu

Příspěvek #85 od kesi » 16. 03. 2013, 08:46

Pro mě je ten online test pouze změtí různých odstínů barev, ve kterých se mi naprosto ztrácí cílený obsah = nula bodou... :(

Barvy při tom rozeznávám zcela bez problému.

Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 5345
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 53

barvy v dalekohledu

Příspěvek #86 od Artaban » 16. 03. 2013, 10:48

kesi: Testem může být i GRS. Né každý jí vidí barevně. Vsoučasné době má lehce červenooranžovou barvu a dá se pozorovat mnohem lépe, než před několika měsíci, kdy byla hodně vybledlá. Jistě bude záležet na použitém dalekohledu. V ED100 to jistě půjde. Není to jistě odborný test, ale vidět GRS barevnou potěší.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654  Refra.Zeiss AS 80/1200 Refraktor AD800 (meopta 56/800)  triedr TS 20x80 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30
http://planety.g6.cz/

Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 469
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 38

Re: barvy v dalekohledu

Příspěvek #87 od pedrosanchez » 13. 12. 2018, 13:50

Copak u Jupiteru, tam snad zhruba víme, ale co třeba RGB vs. úzké pásmo u objektů DSO, jako kupříkladu Rozeta nebo M42?
Proč z toho lezou "nepřírodní" žlutá a hnědá, když jinak působí mlhovina v Orionu načervenale (nebo mě klame DSLR bez IR filtru)? Hubble tam má dost růžové, jinde je M42 modrozelená...jaké barevné spektrum je tedy nejvíce "reálné"? Chápu, že v úzkopásmu vylezou detaily a lze fotit i ve světelném znečištění, ale ty barvy...zařáží mě ta obrovská variabilita.

Také zírám, jaké ulítlé barvy občas vytáhnou lidé i ze Saturnu (na Astrofotkách). Jako je to krásné, když je tam hafo barviček, ale někdy to vypadá jako animovaná kresba. Hubble tam výraznou modrou tedy nemá: https://www.jpl.nasa.gov/spaceimages/de ... d=PIA05982
Já ho zatím jednou viděl bílý, podruhé žlutý, i když vizuální pozorování bych do toho nemotal. V registaxu si s tím pohraji až budu mít kvalitnější data, ale budu tahat decentně.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II


Zpět na “Všeobecná diskuze”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů