Sluneční hodiny

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vykuk
Příspěvky: 135
Registrován: 28. 05. 2012, 15:19

Re: Sluneční hodiny

#91

Příspěvek od Vykuk »

Koukám, že to budu muset trochu dovysvětlit:

1) Pokus o určení zeměpisného severu za pomoci slunečních hodin s výše naměřeným časem nijak nesouvisí !
Prostě jsem vzal hodiny, a točil jimi do chvíle, kdy jsem dostal sluneční paprsek průsvitem v jezdci na středovou drážku časoměrného prstence. Na hodinách jsem přečetl 9:55. Hodiny jsem přitom držel nad zorientovaným listem papíru s vyznačenými odchylkami. Směr polední osy (se závěsným okružním drátem) přitom odpovídal rysce úhlu -10°.

2) Tu část o měření času jsem zkraje uvedl proto, abych se rámcově dozvěděl možnou míru nepřesnosti a mohl odhalit případnou chybu/chyby.

Moje úvaha ke korekcím času:
a) Na polohu - pokud naměřím např. přesné poledne na 13.5° v.d., tak k času který mi moje sluneční hodiny ukáží musím připočítat +6 min., neboť jestliže se pásmový čas řídí dle 15. poledníku, tak např. v Jindřichově Hradci v tu samou chvíli jejich sluneční hodiny ukazují již 12:06 (Slunce tam přišlo dříve, jelikož je to více na východ).
b) Dle časové rovnice: Jestliže dle tabulky https://kalendar.beda.cz/hodnoty-casove-rovnice činí hodnota P-S: -5 min. 11 s, tak to chápu tak, že Slunce se proti střední ideální hodnotě opožďuje o těchto 5 min., tedy i moje sluneční hodiny ukazují o 5 min. méně než by měly. Abych to dorovnal, pak musím otočit znaménko a hodnotu k tomu co vidím na svých hodinách přičíst.

Jestli je v mých úvahách chyba a ta přesnost není ve skutečnosti tak strašná, budu jedině rád. A jestli jsem špatně počítal korekce již v mém prvním časoměrném příspěvku, no tak to potěš koště.
Astrocabinet; Triedry 7x35 a 8x56, "Lídlskop", Nebekuk 254/1200 typ Roura; 2" PanaView 32 mm/70°+ Hyperion 13 mm/68°; Super 52° - 25 a 10 mm, Omegon LE 55° - 9/6/5 mm, Barlow Cel. Omni 1.5 - 2 x, Afokální držák Baader, atd.
Uživatelský avatar
stana85
Příspěvky: 1042
Registrován: 12. 01. 2008, 19:19

Re: Sluneční hodiny

#92

Příspěvek od stana85 »

Já jsem ale myslel přesné určení severu kvůli nastavení hodin na sever. A ne určení severu podle hodin.
SW 305/1500, 200/1000 Celestron 102/1000, Bresser 60/800, TS 25x100UHC triedr 20x60
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sluneční hodiny

#93

Příspěvek od MilAN »

Musím se ti omluvit, nějak jsem z tvých všech údajů nepoznal, že jsi ze západu a z nějakého důvodu předpokládal, že jsi z východu Čech. Potom je výpočet takhle dobře.
Jen bych do toho výpočtu nemontoval letní čas- letní čas sluneční nedává smysl. Takže výpočet středního slunečního času ("pásmového" - t.j. na 15°východní délky) bych porovnával s pásmovým, t.j SEČ. ( a poledne je opravdu v poledne, ne posunuté o 1 hodinu :) ).Takže bych mísní sluneční převedl jen na střední a opravil o rozdíl oproti pásmovému poledníku. Ale jinak, tu nepřesnost 15-25 minut jsem předpokládal u takto malých hodin jako spíše reálnou, než těch 5 minut
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Vykuk
Příspěvky: 135
Registrován: 28. 05. 2012, 15:19

Re: Sluneční hodiny

#94

Příspěvek od Vykuk »

To stana85: Aha, tak to jsme se nepochopili - já zkoušel čím se chlubí výrobce. A to tím, že hodiny lze v terénu použít jako kompas k určení S-J směru. Myslím že zapíchnutím hodin např. do modelíny v přesně severním směru by jaksi byla popřena jejich závěsná funkce. Trochu jsem to již dříve naťukl: sluneční paprsek na hodinách se na středový (rovníkový ?) časoměrný prstenec během úplné otočky visících hodin promítne celkem 2 x. Jednou na dopolední stupnici, podruhé pak na odpolední. Což by někde v poušti poblíž rovníku mohl být problém: předpokládám totiž, že např. v 11 dopoledne tam bude stejné vedro jako v 1 odpoledne. Stačí pro to jenom hodiny odečítat úplně obráceně - a to jde velice snadno, jelikož nikde nemají značku ve smyslu "touto stranou k jihu"... Tady bych viděl analogii se stojícími (rozbitými) hodinami - ty ukazují čas přesně také 2 x denně.

To MilAN: To je v pořádku. I když mě trochu mrzí ta občasná velikost chyby. Zřejmě to bude tím, jak prstenec k jedné straně drhne - že je občas odchylka větší. Ten letní čas samozřejmě beru, neboť jak odpovídám lidem na dotaz: Který čas bych chtěl, kdybych si měl vybrat ? No přeci ten, při kterém je Slunce v poledne na jihu, a o půlnoci největší tma, když nás to tak učili ve škole...

Díky za podněty a připomínky. V.
Astrocabinet; Triedry 7x35 a 8x56, "Lídlskop", Nebekuk 254/1200 typ Roura; 2" PanaView 32 mm/70°+ Hyperion 13 mm/68°; Super 52° - 25 a 10 mm, Omegon LE 55° - 9/6/5 mm, Barlow Cel. Omni 1.5 - 2 x, Afokální držák Baader, atd.
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Re: Sluneční hodiny

#95

Příspěvek od kavka »

V roce 1992 jsem na rodinném domku v Rovensku pod Troskami zbudoval jako nástavbu malou hvězdárničku. Po téměř 30 letech jsem se dopracoval k pořízení fasády. Při té příležitosti jsem na jihozápadní stěnu (azimut 45° +- 1°) umístil sluneční hodiny. Pro výpočet ciferníku jsem použil program p. Brože. K přesné orientaci tzv. polosu (tyčky) jsem si vytvořil dřevěnou šablonu. Vlastní ukazatel - tzv. nodus je opatřen žlutým fotografickým filtrem. Umožňuje velmi přesné odečítání celých hodin s odchylkou nepřesahující minutu (při malé vzdálenosti od ciferníku). Slunečné počasí posledních dní mi umožnilo zkontrolovat přesnost hodinových rysek. Byl jsem příjemně překvapen. Zda jsou dostatečně přesné i hyperboly slunovratů a přímka rovnodennosti prověřím během roku. Vlastní malbu na fasádu jsem svěřil odbornici paní Navrátilové.

Obrázek

Obrázek
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Sluneční hodiny

#96

Příspěvek od dvader »

Nádherné!!
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Re: Sluneční hodiny

#97

Příspěvek od kavka »

dvader děkuji. Vzhledem k poloze Rovenska pod Troskami je rozdíl mezi místním a pásmovým časem jen asi minuta. Většina lidí ale netuší, že je rozdíl mezi pravým slunečním časem, který ukazují hodiny a středním časem. Tento rozdíl je právě nyní dost veliký, asi čtvrt hodiny. Tak už jsem byl upozorněn, že mi hodiny neukazují přesně. Snad se mi podařilo rozdíl vysvětlit.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

Re: Sluneční hodiny

#98

Příspěvek od BiF »

Překvapila mě ta římská 4 ve tvaru "IIII". To jsem ještě neviděl.
To se dříve používalo místo dnešní "IV"?
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Sluneční hodiny

#99

Příspěvek od KpS »

Je to krása! A nejen sluneční hodiny. Azimut stěny by šlo určit s přesností ve zlomku stupně celkem jednoduše s pomocí jen hvězd, PC planetaria a hodinek. Jaký výkres měla pro malbu paní Navrátilová?
Karel
dex
Příspěvky: 326
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Sluneční hodiny

#100

Příspěvek od dex »

BiF píše:Překvapila mě ta římská 4 ve tvaru "IIII". To jsem ještě neviděl.
To se dříve používalo místo dnešní "IV"?
Ano, na hodinách obzvláště. Původní zápis 4 byl IIII a 40 XXXX, "odčítací" IV se ujalo až ve středověku, stará forma z několika důvodů na hodinách setrvala déle.
Uživatelský avatar
janek950
Příspěvky: 705
Registrován: 30. 12. 2005, 15:38

Re: Sluneční hodiny

#101

Příspěvek od janek950 »

Na hodinách se celkem běžně používalo značení IIII místo IV, a to docela hojně ještě na začátku 20.století.
janek950, Newton 203/810, ASI174MM, QHY5L-II-M, Watec 120N
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Re: Sluneční hodiny

#102

Příspěvek od kavka »

Děkuji za příznivé reakce. Pro návrh číselníku jsem použil program, který lze nalézt např. zde:

http://mail.astrohk.cz/~mira/shc/shc.ph ... e=&lang=cz

Výstupem z programu je obrázek číselníku. Ve zdejší firmě jsem si nechal vytisknout šablonu 100 cm x 100 cm. Tato šablona sloužila paní Navrátilové pro vlastní malbu. Paní Navrátilová mimo jiné absolvovala stáž na Accademmia di Belle Arti Florencie, Itálie, atelier fresky Gustava Giuliettiho.

Azimut stěny jsem měřil několika nezávislými způsoby. Orientačně jsem použil letecké snímky na mapy.cz. Dále (opakovaně) vrženého stínu v okamžiku pravého místního poledne pro určení směru místního poledníku a pomocí teodolitu určení azimutu stěny. Také určení azimutu Slunce (programem SkyMap) v okamžiku, kdy začíná být stěna právě osvětlena. Využil jsem i faktu, že mám v kopuli dobře zorientovanou paralaktiku a snažil se změřit úhel hodinové osy vůči stěně. Nepoužil jsem kompas, kterým je teodolit vybaven, neboť neznám hodnotu místní magnetické deklinace. Pak jsem si vyrobil z dřevěných desek šablonu, která sloužila k přesné orientaci polosu. Je důležité co nejpřesněji dodržet úhel azimutu stěny a úhel dané zeměpisné šířky. Po zazdění polosu jsem kontroloval v pravé poledne místního času, že olovnice zavěšená v patě polosu je osou stínu vrženého na stěnu.
Před malbou jsem ještě kontroloval hodinové rysky na zmenšeném modelu.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Sluneční hodiny

#103

Příspěvek od Homer »

Gratuluji, paráda. Občas jsem jel kolem ( a jednou dávno i zazvonil a využil pozvání k prohlídce interiéru kopule ) - to ovšem byla nástavba v režném zdivu bez fasády. Až budu mít zase cestu kolem, schválně přibrzdím a mrknu, zda to ze silnice uvidím.

Uvažuji o slunečních hodinách taky, ovšem v jiném provedení - a tohle mne zase trochu popohnalo.
Volně stojící pískovcový pilíř pro hodiny mám už dva roky na místě, ale prozatím slouží manželce jako podstavec pro mísu s kytkami :-).
Představuji si nějakou jednoduchou polární konstrukci v nerezu. Popravdě, hezčí by asi byly černěné, kované, ale to bych měl další objekt k údržbě. Na daném místě bych je mohl jednoduše seřídit na Polárku. Přijde mi to jako hezká kombinace domu s hvězdárnou a zároveň solitér do zahrady. Pokud snad někdo něco podobného máte doma vyrobené, uvítám foto, ev. radu - klidně sem, ať se potěší i ostatní. Nevím třeba, zda je lepší nechat na rovníkovém pásu číslice vypálit, nebo čísla jedno po druhém upevnit na tento pás a podobné "detaily". Budu rád i za názory.
Uživatelský avatar
alien5
Příspěvky: 515
Registrován: 04. 01. 2006, 22:51
Bydliště: Rovesnko od troskami
Věk: 46

Re: Sluneční hodiny

#104

Příspěvek od alien5 »

Je to super hned jsem si jich vsimnul pekne tam pasuji, esteticky super.
Jen co bude po covidu tak bych se uz konecne stavil na exkurzi. Pekny den
Hrozno
Příspěvky: 36
Registrován: 16. 09. 2021, 11:50

Re: Sluneční hodiny

#105

Příspěvek od Hrozno »

Mal by som jednu otazku ktora sa tyka aj tych hodin namalovanych na stene. Preco je cislica 4 zapisana ako IIII a nie ako IV. Je to kvoli zamenitelnosti s cislicou 6 alebo to ma iny dovod.
SW EvoGuide 50ED + ASI294MC, pointer ZWO 30F4 MiniScope + ASI120MM Mini,
montaz SW AZ EQ6 Pro, ASIAIR astrocomputer
Odpovědět