Zajímavý efekt u gravitačních interferometrů

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
Petr.Mares
Příspěvky: 24
Registrován: 15. 07. 2004, 16:45

Re: Zajímavý efekt u gravitačních interferometrů

#16

Příspěvek od Petr.Mares »

Ty pane Milane! Jsem filosof s lehkým přesahem do přírodních věd. A tiško, ať to neslyší pan Ebr. Šum se dá někdy oddělit od signálu pomocí harmonické analýzy i v tom případě, že je mnohem silnější než signál!
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Zajímavý efekt u gravitačních interferometrů

#17

Příspěvek od MilAN »

Pan Ebr je na rozdíl od tebe v tomhle oboru profík, takže pokud budu hledat odpovědi, spíš se budu obracen na něho. V měření fyzikálních veličin jde o techniku, ne o filosofii.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Petr.Mares
Příspěvky: 24
Registrován: 15. 07. 2004, 16:45

Re: Zajímavý efekt u gravitačních interferometrů

#18

Příspěvek od Petr.Mares »

Celá věc je možná moje chyba, místo "šum" jsem měl použít pojem "pozadí".
Uživatelský avatar
Petr.Mares
Příspěvky: 24
Registrován: 15. 07. 2004, 16:45

Re: Zajímavý efekt u gravitačních interferometrů

#19

Příspěvek od Petr.Mares »

Ještě zjednodušený výpočet vlivu pozadí na gravitační interferometr pro zájemce, slovy: deformace ramene=délka ramene∗gravitační poloměr objektu/vzdáleností objektu. Platí od Sluneční soustavy až po horizont vesmíru.
Uživatelský avatar
Petr.Mares
Příspěvky: 24
Registrován: 15. 07. 2004, 16:45

Re: Zajímavý efekt u gravitačních interferometrů

#20

Příspěvek od Petr.Mares »

Ještě k té interferenci signálů v ramenech interferometru. Kdyby kolem nás prosvištěla planetka, která by rameno prodloužila o 1.10-19 m, je to vlastně řádově velikost amplitudy pozorovaných fúzí černých děr. Bylo by potom nutné rozlišit situaci, kdy je k nám systém černých děr blíže. To u obřích amplitud 10-10 m nehrozí.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavý efekt u gravitačních interferometrů

#21

Příspěvek od Beda »

Petr.Mares píše: Věř si dál na profíky a laiky. Hádej kterým zůstaneš? .....
Starší, ale dobrá, doporučuji ! A hádej potom, kterým zůstaneš ? :mrgreen:
Přílohy
J.Suchý, Klaun si povídá s Bohem.png
J.Suchý, Klaun si povídá s Bohem.png (65.42 KiB) Zobrazeno 1250 x
Uživatelský avatar
Petr.Mares
Příspěvky: 24
Registrován: 15. 07. 2004, 16:45

Re: Zajímavý efekt u gravitačních interferometrů

#22

Příspěvek od Petr.Mares »

Mám takovej dojem, že vždycky budu Petr Mareš. Mám Suchýho rád, ale beletrii nečtu, dík.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavý efekt u gravitačních interferometrů

#23

Příspěvek od Beda »

To je škoda, možná by to za pokus stálo ;) !
Uživatelský avatar
Petr.Mares
Příspěvky: 24
Registrován: 15. 07. 2004, 16:45

Re: Zajímavý efekt u gravitačních interferometrů

#24

Příspěvek od Petr.Mares »

Jsem nábožensky hluboce založený nevěřící (Einstein). Co se týče té planetky. V jisté vzdálenosti je interferometrem nezjistitelná, např. když vyvolává amplitudu <10-24 m. Pak ovlivní interferometr třeba zároveň s gravitačními vlnami. Všechno se dá nakonec vysvětlit, ale pár okamžiků bude trvat, než chybné měření odhalíme (doufám).
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2845
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Zajímavý efekt u gravitačních interferometrů

#25

Příspěvek od Homer »

Tahle výměna názorů mi připomněla moji známou učitelku českého jazyka a občanské nauky na ZŠ v penzi. Ta mi před časem sdělila, že se už delší čas zabývá studiem kvantové fyziky. Když jsem se zeptal, v čem to její studium spočívá, řekla mi že na webu poslouchá přednášky prof. Raka, pracujícího v CERNu a čte jeho texty. Tím je ve svých očích dostatečně kvalifikována, aby se zařadila mezi ty, kteří jsou schopni chápat, že vše je zcela jinak a že to, co je jinak, je umně jakýmisi tajnými skupinami před lidmi skrýváno.

Já bych to proto za sebe ( ostatní ať činí co uznají za vhodné ) nechal na těch, kteří se problematikou profesně zabývají. Ti nakonec dobře znají současný stav poznání, co bylo dostatečně ověřeno, co ještě nikoliv. Odbornou práci by měli dělat odborníci ( Werich po krachu přípravy lívance pro celé království ) :-)
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Zajímavý efekt u gravitačních interferometrů

#26

Příspěvek od hades »

Téma bylo promazáno. Odpusťte si osobní invektivy, to tady trpět nebudeme
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Petr.Mares
Příspěvky: 24
Registrován: 15. 07. 2004, 16:45

Re: Zajímavý efekt u gravitačních interferometrů

#27

Příspěvek od Petr.Mares »

Ještě tam byla ponechána ta Ebrova "totální pitomost", 10-10 m se perfektně odliší od 10-19 m. Ale stejně díky za to promazání, vypadá to slušněji. A chápete co chci pořád říci. Že signál od planetky, jsou jich miliony >1 km, (nebo jiného tělesa) může někdy ovlivnit měření gravitační vlny. Nemám v úmyslu tvrdit, že gravitační interferometry jsou na nic!
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Zajímavý efekt u gravitačních interferometrů

#28

Příspěvek od MilAN »

Tak snad radši nemoderovat, než tohle. Takže moderování = mazání .
...........

Takže : vlákno má 3 úrovně.
V 1. autor píše všeobecně známou věc, kterou snad není potřeba dál rozvíjet ( i když se to v příspěvcích dokola stále objevuje) a to, že všechna tělesa gravitačně působí na Zemi. O.K. , obecně známý fakt - i pro děti, které byly u moře a viděly příliv a zeptaly se proč.
2/ autor předkládá výpočet- zde se asi nenajde nikdo, kdo tohle dovede rozporovat nebo potvrdit. Nevím, proč tedy je tohle na našem fóru a k jaké diskusi to má vést. Ale dobře , - akceptujeme vzorec.
3/ autor předkládá svoji teorii, kterou mu jediný člověk, který ví, o co jde, vyvrací. A dál už to je celá stránka monologu autora- diskuse sama se sebou a potvrzování si , že má pravdu.
................

A pokud někdo tenhle monolog slušně, zlehčenou formou komentuje, tak je smazán, místo aby byl autor "teorie" slušně odkázán, ať jde o odborném problému diskutovat na úměrně odborné fórum, kde by se mohl presentovat. Místo toho je akceptováno jeho chování k ostatním.
Ono se tu totiž vždy, minimálně 1x ročně, najde někdo, kdo rozvíjí své "teorie" o čase, o vzniku vesmíru, putování časem a prostorem... a když se vypíše, už o něm nikdo tady neuslyší- Ale vždy je agresívní vůči ostatním. .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Zajímavý efekt u gravitačních interferometrů

#29

Příspěvek od hades »

Pánové, jediné, co jsem udělal, je odmazání příspěvků, které obsahovaly nemístné poznámky na adresu druhé strany, a porušovaly pravidla fóra. Jeden příspěvek jsem taky editoval a odmazal část, která obsahovala výše zmíněné. Klidně si nadávejte do amatérů a profesionálů, ale dělejte to v SZ, sem to opravdu nepatří.
Pokud v tom budete pokračovat, vlákno zamknu.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Zajímavý efekt u gravitačních interferometrů

#30

Příspěvek od MilAN »

Tohle , to ti jde velmi dobře. Za sebe moc děkuji, tohle nám tu chybělo :( :( :(

Příspěvky jsem četl, na rozdíl od arogancí autora vlákna mě neurážely. Bezduché mazání a prosazování "autority" silou ale ano
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět