Můžeme se teď věnovat svému koníčku?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Můžeme se teď věnovat svému koníčku?

#16

Příspěvek od ladis »

Jdou např. kromě toho, co psal ladin, stahovat data z přehlídek oblohy (ASASSN, WASP ad.) a určovat parametry proměnných hvězd či hledat nové proměnné hvězdy či kandidáty na exoplanety apod.

Nadšenci do proměnných hvězd mají jistě desítky nezpracovaných nocí, což vydá na pár týdnů / měsíců práce...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Můžeme se teď věnovat svému koníčku?

#17

Příspěvek od Bill »

Já se můžu věnovat svémo koníčku bez problémů :-)
konicek.jpg
konicek.jpg (509.03 KiB) Zobrazeno 2292 x
M:736 750 113
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Můžeme se teď věnovat svému koníčku?

#18

Příspěvek od peta62 »

Wow, to je chladas ? Nadhera a priroda jako kolem Uterskeho potoka.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
M_V
Příspěvky: 234
Registrován: 25. 10. 2018, 20:22
Bydliště: Praha

Re: Můžeme se teď věnovat svému koníčku?

#19

Příspěvek od M_V »

Pozerám, že: "Lidi jsou různý a různý koníčky maj, sbírají známky, mince a kdejakej krám!" ;) https://www.youtube.com/watch?v=GZa9u0sjedI
Dobson 250/1250, ED 72/432, Lunt LS50THa, binohlava MaxBright II
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Můžeme se teď věnovat svému koníčku?

#20

Příspěvek od Bill »

peta62 píše:Wow, to je chladas ?
Poloviční. Matka chlaďaska a otec anglo-trakén. Takže je to takový koňský voříšek jako pes :-)
peta62 píše:Nadhera a priroda jako kolem Uterskeho potoka.
Koníček je parkovaný v podhůří Jeseníků (Skály u Rýmařova) - cca 700m n.m. Bohužel dneska už byly ty sračky i v téhle výšce - už netrčí z inverze ani Šerák a Praděd. Takže i tento koníček je ovlivněný současným počasím :-(
M:736 750 113
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Můžeme se teď věnovat svému koníčku?

#21

Příspěvek od peta62 »

Pokud nepobral od obou to horsi, coz se nezda, tak to musi byt super kun.
Muj take bydli 50 km ode mne, zivot je proste kompromis. Ale hlavne ze milacky mame.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Můžeme se teď věnovat svému koníčku?

#22

Příspěvek od Karell »

Pánové přesuňte se do soukromých zpráv, spletli jste si fórum.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Můžeme se teď věnovat svému koníčku?

#23

Příspěvek od Bill »

Ale tohle vlákno je přece o koníčcích...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Můžeme se teď věnovat svému koníčku?

#24

Příspěvek od hades »

No tak přece jenom jsem se ptal na toho společného koníčka, astronomii a astrofotografii.
Já jsem se dnes domluvil s otcem, který bydlí ve vesnici (je teda poměrně velká, 3000 obyvatel) že když bude jasno, tak tam přijedu, zprovozním na dvoře sestavu a tu budu ovládat na dálku. Mám toho teď ještě hodně na testování, takže mi nebude vadit ani světelný smog, ani Měsíc
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Můžeme se teď věnovat svému koníčku?

#25

Příspěvek od Dansemacabre »

Škoda jen, že když už je ten zákaz vycházení po deváté, nejsou rovnou po té deváté zhasnuté i lampy. To by hned byla jiná!
Já jsem sice na samotě v lese, takže můžu chodit kdy chci a kam chci, ale je to pořád kousek od Prahy a obloha k nepoužití s inverzí i bez ní...
Jiné koníčky jsou tedy na místě, byť ne tak exkluzivní, jako ten Billův :D
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11381
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Můžeme se teď věnovat svému koníčku?

#26

Příspěvek od MaG »

To s lampami je na jiné téma, ale je fakt, že zatímco okrajové partie Sklaske Poreby měly zhaslé lampy i na hlavní silnici, tak u nás pražily lampy i v malých obcích. Něco na tom nezdravém rozumu bude.

Jiná věc je to vyjíždění. Já to vidím tak, že cestou do auta mám roušku, cestou autem nikho neohrožuji a na louce v lesích taky ne. Jiná věc je, jestli se mám ohánět tím, že natáčím záběry do planetária. Klidně řeknu že ano, protože snímky a videa z výjezdů pořízená opravdu slouží pro moji práci v planetáriu.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Můžeme se teď věnovat svému koníčku?

#27

Příspěvek od MMys »

Já plánuji, že pokud by to opatření trvalo nějak nepřiměřeně dlouho, a pokud bych z nějakého důvodu potřeboval opravdu vyjet,(i když mám hvězdárnu) vezmu si ssebou živnostenský list. Jako OSVČ (sice vedlejší, mám i HPP v jiném oboru, ale to je asi fuk) tam mám kromě jiného i Výroba měřících, zkušebních, navigačních, optických a fotografických přístrojů. A dále Fotografické služby.

Takže testuji vyrobený astronomický dalekohled - fotím noční oblohu. To ve dne fakt moc nejde. Pokud tam budu sám, myslím že bych to uhájil. Tím víc, že by se doopravdy jednalo o mnou vyrobený přístroj. Zkoušet to zatím nehodlám, tady už není jediný kopeček bez mraků, Orlické jsou beznadějně pod.

A obávám se, že spíš tohle inverzní počasí bude trvat déle, než zákaz vycházení v noci :-)

Že je to ale v tomhle znění kravina, to nepopírám. Podle mě stačilo zakázat v noci venku chlastat a pořádat různé pařby (prostě se shromažďovat), případně ten zákaz vycházení omezit jen po hranici obce. Ve volné přírodě a sám je to fakt úlet. Ale ono to spíš bude tím, že pro vládní úředníky je asi nepředstavitelné, že nějací blázni courají po nocích po lukách a horách, nebo tam dokonce tahají nějaké vybavení, a něco tam s tím dělají.

A docela by mě zajímalo, jak se posuzuje pobyt ve svém autě v noci. Auto (moje vlastní) se pokud vím považuje za soukromý prostor. Tedy přijedu večer na místo, postavím do 21h sestavu, nechám ji přes noc fotit, jsem zalezlý nebo dokonce spím v autě odkud to kontroluji, ráno ji sklidím a jedu zpět domů. Vizuální pozorování už je ale jasně porušením, když se to vezme striktně.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Můžeme se teď věnovat svému koníčku?

#28

Příspěvek od zuzi »

Já myslím že všude mimo město policie ani nevystačí růžky, přece jenom nikdo takřka nejezdí tak co by někde kde není ani pouliční osvětlení strašili a naháněli veverky.
Myslím že je to hlavně na to, aby se venku neshlukovalo a nepatřilo.
Je jasné že se nějaký jelito může najít a může to být pak nepříjemný a třeba i drahý, ale snad zdravý rozum nevzal úplně roha.
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Můžeme se teď věnovat svému koníčku?

#29

Příspěvek od g »

ad "zuzi" zdravý rozum je formulace odporující znění Evropského paktu pro duševní zdraví a to min. v bodech:
1), 3), 5)
https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/Le ... 003:CS:PDF
Také není v souladu s výhledem Společného dobra pro ekonomiku a závěrům Výboru pro veřejné blaho.
Něco tak nebezpečného by mělo být smazáno. Uvádím krácené info z wiki:
Zdravý rozum je akutní virové onemocnění centrálního nervového systému všech teplokrevných živočichů včetně lidí.... Nemoc se projevuje změnami chování, zvýšenou dráždivostí... od roku 2004 byla Česká republika prohlášena za zemi zdravého rozumu prostou
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Můžeme se teď věnovat svému koníčku?

#30

Příspěvek od Nicholas »

Vyjet dřív, přespat ve stanu, možný problém mizivý :D
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Odpovědět