Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2857
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#436

Příspěvek od Homer »

Psion, Ekolog:

ano, medializace. My sice nesmíme ani naznačovat, ale jsou i účinnější média než tisk :-). Navíc - u dotací bývá povinnost střednědobé udržitelnosti, aby vložené prostředky nebyly zmarněny a sloužily k tomu, k čemu byly původně poskytnuty. Lze současný stav považovat za ten stav, kdy vložené prostředky plní původně vytýčený záměr? Pokud tomu tak není, prostředky se vrací. Atd.,atp. Myslím, že existují docela slušné páky.
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 990
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#437

Příspěvek od ok1in »

No, pokud to ještě pořád platí, udržitelnost je 5 let a jsou k tomu k dispozici i kontrolní orgány... ;)
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2857
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#438

Příspěvek od Homer »

No právě...Vypadá to tak, jak to zde čtu, že tam jsou "hoši, co spolu chodí" ( abyste rozuměli - citace z literatury ) a drží z nějakých důvodů basu. Jednání s nimi bude jako když se hází hrách na zeď - to chce fištrón a kámen, co uvolňuje lavinu.
Uživatelský avatar
Jirka247
Příspěvky: 510
Registrován: 07. 10. 2011, 20:14
Bydliště: Jindřichův Hradec
Věk: 55

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#439

Příspěvek od Jirka247 »

Ano, mne i mé kamarády naše hvězdárna trápí. Plány byly velké.
Škoda, že nezůstala hvězdárna pod domem dětí.
Hvězdářské kroužky byly jednou z priorit po rekonstrukci hvězdárny.

Osobně, planetárium je sice hezké, ale není nad to se kouknout na oblohu přímo.
Snad se to nějak pohne.

Když tady máme tak skvělou techniku od Martina Myslivce a od Honzy Zahajského.

Lituji toho Lunta 150, že ho nemám já když fotím slunce v Ca-K a H-alfa pro hvězdárnu Ondřejov.
Jako pozorovatelna J.S. z Jindřichova Hradce :D .
Jsem za to rád a těší mne, že nejsem na nikom závislý a techniku mám naštěstí svou.
Uživatelský avatar
Ekolog
Příspěvky: 144
Registrován: 10. 05. 2007, 02:01

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#440

Příspěvek od Ekolog »

Dnes jsem procházel otevírací hodiny hvězdárny v Jindřichově Hradci, kam jsem chtěl vyrazit na pozorování:

http://vkcjh.cz/oteviraci-a-provozni-doba/

Noční obloha se pozoruje ve středu a v sobotu od 22 do 22,30 hodin, čili 1 hodinu za týden a možná i do 23 hodin, pokud není rozbitý dalekohled. Náklady na přístrojové vybavení stály cca 6 MKč. To se mi zdá dost slabé využití. Chce se mi parafrázovat polního kuráta Katze. To se nám to pozoruje, když nám to daňový poplatník zaplatí.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#441

Příspěvek od MMys »

Jenom stručný závěr z dnešního školení obsluhy dalekohledu, objednaného městem.

- Dalekohledy+montáž jsou funkční, žádná HW závada. Chybí prodlužovací tubusek do výtahu 500mm Newtona, bez něj nejde zaostřit.

- Dalekohled z ručního ovladače po zapnutí jezdil.

- Připojení k PC nefungovalo. Po chvíli lezení po kabeláži jsem se dostal až do místnosti pod kopulí, kde je PC. A tam na mne čekal USB kabel od řídící jednotky spadlý za stůl, místo zapojený do PC. Po zapojení funkční, ale dalekohled jezdil jinam. Evidentně omylem/špatně udělaný SYNC. Po sesouhlasení na Slunce vše OK.

- V systému nebyly vidět kamery. Na vině byl ze slotu lehce povytažený optický transceiver převodníku optika - USB3. Po zapojení a restartu PC (musí být zapojeno již v okamžiku POSTu, je to prodloužená PCI sběrnice), funkční.

- Ovládání rotátoru sek. zrcátka a systém ventilace tubusu, tlačítkem na tubusu funkční. Z PC ne. Důvod, spojení je bezdrátové, a byl odpojený WiFi AP v kopuli (POE injektor si někdo půjčil na připojení nějaké webkameryv kopuli). Po zapojení funkční.

- Nevím proč zmizel USB driver na Baader Steeltrack fokusér, to prozkoumám a doinstaluji na dálku, je to trochu krkolomné.

Pak následovalo seznámení obsluhy s dalekohledy, jak je používat, k čemu vhodné jsou různé druhy dalekohledů, filtrů, co je přes ně vidět...
Následně obsluha montáže (uvedení do provozu, odparkování, vysvětlení principů funkce). Potom SharpCap, ukázka jak aktivovat kamery, jak předvést EAA. Bohužel jen krátkými expozicemi na slunci a vzdálené krajině + vysvětlení co s tím pak v noci při delších expozicích (live stacking, jednoduché úpravy obrazu v rámci SharpCapu, uložení výsledku pro prezentaci).

Předvedeny i typické "závady" kdy není obraz v kameře (zakrytý dalekohled, rotátor sekundáru otočený jinam)

Na konec krátké povídání o tom, co nedělat, když to ovládají jen ručně, a řídící systém tak nehlídá zamotání kabelu (tedy nepřejíždět v DEC pól, a následně nepřetáčet RA osu stále dokola. Z toho se nakonec vyvrbil i výklad o souřadném systému oblohy a jak souvisí s tlačítky N,S,E,W na ovladači.
Celkem necelých 5h informací. Jaký bude výsledek uvidíme. Na konci výkladu to docela uměli, ale další tréning bude nutný.

Závěr: Hvězdárna nutně potřebuje člověka - astronoma. Což stávající obsluha zjevně není.

Ten člověk by měl umět:
- Obsluhovat sadu dalekohledů na paralaktické montáži.
- Umět zacházet s libovolným GO-TO systémem + PC planetáriem. Na konkrétní systém, co je instalovaný, se už pak zaškolí během okamžiku. Je to jednoduché, mají i stručný psaný/obrázkový návod na Sitech řídící systém, dokonce přeložený do češtiny.
- Znát objekty na obloze, umět je popsat, vědět jaké zrovna jsou vidět kde na obloze, a najít je na mapě/v katalogu.
- Umět o nich zajímavě vyprávět lidem
- Znát základy práce s jakoukoli CCD/CMOS kameru a SW pro snímání. Umět kameru nastavit, aby produkovala koukatelný obraz (expozice, zisk, vyvážení barev, gamma stretch)
- Vyznat se alespoň trochu v HW a SW, dokázat řešit jednoduché závady typu vypadlý kabel, aktualizace nějakého driveru, SW. Umět pořídit, uložit, publikovat nějaké obrázky.
- mít zájem o astro-techniku, být trochu manuálně zručný udělat alespoň základní údržbu (tu a tam něco utáhnout, vyčistit, pohlídat kabeláž atd...)

Vše co systém umožňuje se pak už časem naučí za pochodu, ale nějaké solidní základy jsou prostě nutné.

Obávám se, že pro stávající "posádku" tohle bude dost oříšek, za 5h se to naučit téměř jistě nedá, na tohle je prostě třeba člověk s adekvátní praxí, stačí jeden, který to průběžně naučí další.

Z akce pravděpodobně uděláme nějaký zápis s doporučeními, a předáme ho městu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11549
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#442

Příspěvek od Psion »

Pokud tam nebude astronom a člověk velmi dobře znalý IT, tak to v životě nedají dohromady. Někdo něco povytáhne, nebo odnese, nebo v SW něco blbě nastaví a je to ve stejném stavu jako bylo. Tady to je případ, když děti dostanou složitou hračku evidentně nad jejich možnosti, akorát stála desítky milionů. Když se běžnému člověku řekne "synchonizujete s hvězdou na meridianu", tak rozumí akorát hvězdě. Z toho návodu znají jen slovesa a přídavná jména, co takovým lidem vysvětlovat.... Vsadím se, že kdybys přečetl jejich poznámky při školení, tak nebudeš vědět, co tím kdo myslel :)
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#443

Příspěvek od Cztwerec »

To je jak se říká, celkem dost "smutnej" příběh.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2857
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#444

Příspěvek od Homer »

Když jsem si teď přečetl Martinův souhrn jeho nálezů, připomnělo mi to moje klopýtání v kopuli. Tu povytažený konektor, tu zarosená kamerka, ondy zase kamerky, které se odmítají přihlásit, zapomenutý dekl na dalekohledu, špatně udělaný SYNC atd. atp. Ještě že má Martin velkou dávku trpělivosti a průběžně mne doškoluje...No ale v mé kopuli mne jednak nikdo neplatí a druhak se snažím pokaždé ( a jako každý zde ) poučit z krizového vývoje :-).

Martin má se svým závěrem samozřejmě pravdu - jen dodám, že ten problematiky znalý člověk by měl být alespoň nějaký čas tím, bez nějž nemají ostatní zaměstnanci k zařízení přístup. Jinak se v tom bude dál kdekdo anonymně vrtat, nikdo si samozřejmě nebude pamatovat co kdo způsobil a ten jediný chudák nebude dělat nic jiného, než to po ostatních dávat opakovaně dohromady.
Tím dočasným stavem by měl být okamžik, kdy se i ostatní dovzdělají a budou schopni používat zařízení bez způsobování škod na něm.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2248
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#445

Příspěvek od peta62 »

To je dost na svatozar, kdyz ten report ctu. Pripomina mi to armadu, kdyz se kanibalisuje technika pod plachtou aby alespon neco fungovalo.
Jinak asi lezi v zaludku vice lidem, protoze pisi "Omlouvám se všem návštěvníkům za technické problémy při zobrazení některých částí webových stránek v posledních dvou dnech. Příčina již byla vyřešena." a v noci byly jejich stranky zase hacknute.
Za mne take o necem vypovida, ze maji "Výběrové řízení – Lektor planetária", kde "druhem práce je především tvorba nových vzdělávacích pořadů pro školní skupiny a veřejnost v prostorách planetária a moderování audiovizuálních představení pod umělou oblohou planetária". Takze opet zadna schopnost tykajici se oblohy nebo dalekohledu. Ono takove planetarium muze byt na rozdil od hvezdarny i jedna mistnost ve fitku.
Ach jo, drzim palce.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Ekolog
Příspěvky: 144
Registrován: 10. 05. 2007, 02:01

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#446

Příspěvek od Ekolog »

Tak bych to shrnul:

Jindřichohradecká hvězdárna ač s perfektním vybavením skončila.

Doporučuji si přečíst toto:
https://dfens-cz.com/category/zmrdi-vohnouti/
neboť zde je vše perfektně vysvětleno, skvěle to sedí a podrobně to nechci v tomto solidním webu rozvádět. Jest dokonáno.

K té webkameře v kopuli si myslím, že jí vedení použilo ke šmírování zaměstnanců.

Jinak si myslím, že žádný solidní člověk pod současným vedením muzea a hvězdárny nevydrží pracovat déle než týden. Pracovat pod jistými lidmi zavání buď infarktem nebo kriminálem. Druhé v případě pokud by člověku ruply nervy.

Na hvězdárně bývalá ředitelka měla tři astronomy. Sebe a jednoho astronoma s praxí přes 40 let a astronoma z Ondřejova. Ti splňovali níže uvedené podmínky. A dokázala vychovat i nástupce, kteří by to převzali po odchodu uvedených do důchodu. Měla vysokoškolské vzdělání v oboru, letitou praxi a peďák.
Mladí byli odejiti jako první. Pak nastoupila perzekuce starých. Oba uvedení jsou dlouhodobě nemocní. A domnívám se, že z Ondřejova už taky nikdo nejezdí.
A proč to všechno? Vedoucím hvězdárny je v současné době syn ředitelky Centra volného času. Těžká protekce a prosazování rodinných příslušníků.
Na hvězdárnu chodí dne jen děti z mateřských školek a žáci I. stupně základní školy. Domnívám se, že stávající lektoři a edukátoři II. stupni a žákům středních škol už nemají co říci. Pubertální mládež by měla z uvedených lektorů a edukátorů jen humor. Je to strašlivá degradace úrovně přednášek a pořadů na hvězdárně.
Podmínky dotace jsou tak plněny. Pomník za 58 Mega byl postaven. Vedení města může být na sebe hrdé a může si vesele poklepávat ramena.
Ovčané Jindřichova Hradce jsou ohromeni planetáriem. A oni chtějí být ohromeni, ne se něco dozvědět. V dalekohledu by stejně nic neviděli. Vždyť většina z nich neví ani kam se má do dalekohledu koukat! A až se vybuduje obchodní centrum se 780 parkovacími místy pod hvězdárnou nebude na obloze vidět ani Měsíc.
A pokud po skončení dotace na hvězdárnu nebude nikdo chodit, tak se vlastně nic nestane. Aspoň bude mít posádka hvězdárny méně práce a v noci se klidně vyspí nebo může jít do baru. Město posílá výplatu na účet v pravidelných intervalech.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2857
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#447

Příspěvek od Homer »

No, já bych ten příměr k armádě nepoužil. Kanibalizace armádního materiálu vyplývá z nedostatku prostředků, kdy není za co nakupovat náhradní díly či novou techniku. To je tentýž případ, jako v hladovějícím organismu, který spaluje vlastní svalovou hmotu v zájmu zachování základních životních funkcí.
Ale v diskutovaném případě bylo prostředků dostatek, pořídil se noblesní materiál, ale účelově se odtud vystrnadili znalí a zapálení lidé, aby mohli být následně nahrazeni těmi současnými. Takové příjemné, teplé židličky, práce málo - a když to voliči strpí, proč ne, že?

Teď koukám, že mne předběhl Ekolog - smutné čtení. I tak běží život. Vidím dvě cesty - hodit na to bobek ( vyšetřováni skončilo, zapomeňte ), zamáčknout slzu a zařídit se pro sebe nebo si zpevnit nervový systém a medializovat a medializovat. Vždyť ony ty komunální volby zase časem budou...
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2248
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#448

Příspěvek od peta62 »

Souhlas a kdyz je treba webkamery v kopuli, sebere se kus vybaveni. To je jako v te armade, ono i tam kdyby se to hlasilo a objednaly se dily, nekdy by dosly.
Ekolog : to je fakt na depresi, je nejaka sance ze volby zase zmeni zastoupeni a pri nejake medialisaci by to mohli zucastneni odskakat, ale hlavne by se hvezdarna vratila do rukou hvezdaru ?

Edit : jo, koukam ze i Homer pridal odstavec zatimco ja psal.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Ekolog
Příspěvky: 144
Registrován: 10. 05. 2007, 02:01

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#449

Příspěvek od Ekolog »

Na depresi je, když si pořídíte vlastní hvězdárnu a počne odcházet zrak. Tohle je spíš k dožrání.

Šance na změnu není. Na malém městě je vedení provázáno, každý o tom druhým něco ví. A všechny spojuje stejný záměr, o kterém se nechci rozepisovat. U nás na jihu se říká, že kapři si rybník nevypustí.

Jinak šance na záchranu není. Než se to vyřeší, (a pokud se to vyřeší), starým přibydou roky. Budou v důchodovém věku. A mladí byli odejiti jako první, takže nejsou pokračovatelé ... A pokud by se podařilo tuto kliku z hvězdárny vyházet, tak nová a perfektně vybavená hvězdárna osiří.

Tohle nemá řešení ...

A bohužel musím konstatovat, že podobná situace je i ve zdravotnictví. Aspoň u nás v jednom z okresů na severovýchodě Královéhradeckého kraje. Ale tady je to horší. Zde jde o život.
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 990
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#450

Příspěvek od ok1in »

Zaujalo mě - moc hezky udržovaný meteo sloup v Kopeckého sadech v Plzni. Mám pro tyto "lázeňské" sadové a kolonádní doplňky slabost... ;)
sloup.jpg
sloup.jpg (1.09 MiB) Zobrazeno 1316 x
https://mapy.cz/turisticka?x=13.3766459 ... id=2319145
Odpovědět