Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#331

Příspěvek od MilAN »

Po návštěvách snad všech "lidových " hvězdáren mě nějak nepřekvapují tyhle konce. Velké nadšení - bude velký dalekohled. Velká investice (ona se musí také vyplatit projektantovi a zhotoviteli) se nakonec nějak zafinancuje. Problém pak je provoz- Na dostatečně velké provozní výdaje už nezbývá. a nakonec je ta investice nevyužitá. Tenhle dojem jsem měl také v Uh. Brodě, kde se stavěl velký dalekohled a velká fotokomora, a to v době, kdy už bylo jasné, že Maksutovova komora nikdy nebude fotit. Jičín, závislý na jednom člověku. A Jindřichův Hradec- největší megalomanie. Když začínala přestavba , všichni, kdož jsme tam byli, se shodli, že to je přehnané a do budoucna neufinancovatelné.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#332

Příspěvek od Homer »

To je Milane naprostá pravda. Všichni chtějí zimní stadiony, plavecké bazény, muzea či předmětné hvězdárny, ale jen někteří se předem zamyslí nad účelem, využitím, nad budoucími provozními výdaji.
A tak pro jistotu ty, co tam jsou zaměstnaní, platí mizerně. Ti zase oplátkou pracují pouze do výše svého platu, absence dohledu způsobí, že pořádně se dělá půlka toho, co by se měla, navíc nic. No, já bych při kopání se do zadnice alespoň posekal trávu nebo něco natřel či poopravil, ale to je můj pohled.
Kde je ale jádro problému? Ve zřizovateli. Pokud za něco stojí, funguje cokoliv, pokud nikoliv, tak naopak.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11380
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#333

Příspěvek od MaG »

Ty informace o Jindřichově Hradci mě mrzí. Ještě loni v létě na mě při návštěvě (téměř na blind, jen s předběžnou domluvou) stav působil skvěle, ale tak snad se podaří využít potenciál, co tam teď mají a bude zase líp.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
99bob
Příspěvky: 26
Registrován: 09. 04. 2008, 14:53

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#334

Příspěvek od 99bob »

Vyjádřím se k Jičínu o ostatních hvězdárnách přehled nemám.
Jičínská hvězdárna - centrum přírodních věd má skutečně jen jednoho zaměstnance na plný úvazek.
Je to David Vališka s přírodovědným vysokoškolským vzděláním. Má hvězdárnu na starosti kompletně, tak jak stojí se vším okolo. To znamená, vymýšlení programu a zvaní odborníků na přednášky. Mimo Covid byla každý měsíc jedna přednáška astronomická a jedna přírodovědná. Vymýšlí a realizuje sám vzdělávací programy přírodovědné a astronomické pro mateřské školky, základní školy, střední školy i veřejnost. Má na starosti webové stránky, facebook a veškeré propagační materiály.Realizuje přírodovědný, astronomický, včelařský a bylinkářský kroužek, chtěl realizovat i další, ale ty se nenaplnili. Stará se každodenně o malou ZOO, co máme na hvězdárně, želvy, mloci, andulky, plazy, raci atd. Provozuje noční i denní pozorování oblohy pro veřejnost. Dělá dva letní tábory přímo na hvězdárně a spousta dalších věcí spojených s provozem hvězdárny i tu trávu seká.

Mě osobně taky trochu mrzí, že ne vždy je posekaná tráva a natřené zábradlí, já být na jeho místě, trávím daleko víc času venku než v kanceláři. Ale na druhou stranu jsem velmi rád, že se nám Davida na hvězdárnu podařilo sehnat. Umí to s dětmi, programy se školami dělá skvěle, při té náplni práce, nevím o nikom, kdo by to dělal lépe. Každý člověk se během svého života nějak vyvíjí, on je ještě mladý, časem bude mít také své priority jinde.

Abyste neměli o Jičínskou hvězdárnu strach, tak doplním, že provoz hvězdárny pod K-klubem střediskem volného času vnímám velmi pozitivně. Když je na hvězdárně nějaká akce, tak pošlou někoho na výpomoc. Jezdí od nich na hvězdárnu paní uklízečka. Když je potřeba víc lidí na tábor nebo stěhování, zajistí další pomocníky. Řeší účetnictví, BOZP a další věci.

Co se týká vlastní hvězdárny pozorování, odborné činnosti. Tak Davidovi pomáháme ještě dva dobrovolníci já, co jsem se tam nachomýtl asi omylem a Jarda, který je tam od mládí a bez kterého by hvězdárna už dávno spadla. Pomáháme Davidovi s pozorováním pro veřejnost a při astronomických událostech, kdy se čeká větší návštěvnost hvězdárny.
Snažíme si vychovávat mladé kluky, které by nám s hvězdárnou pomohli, na oplátku si mohou na hvězdárně realizovat, pozorovat, fotit co chtějí a kdy jim to vyhovuje. Hodně nám pomáhal ještě Petr, který v Brně studoval astronomii, ale letos nastoupil na plný úvazek na hvězdárnu v Úpici. Letos se nám ozval kluk, který chodil asi pět let do astronomického kroužku nyní je na vysoké škole a o prázdninách bude realizovat na hvězdárně pozorování pro veřejnost. To mi udělalo radost, že se po letech znovu ozval a zájem o astronomii ho stále drží.

Jičínská hvězdárna uvítá kohokoliv, kdo má zájem o astronomii a chtěl by naši hvězdárnu jakkoliv pozvednout, dělat u nás svá pozorování, focení nebo i vědeckou práci. Samozřejmě mu po první návštěvě nedáme klíče od hvězdárny, ale po vzájemné poznání, oťukání může zapadnout do naši party a realizovat se.

Postupně hvězdárnu automatizujeme, aby šlo fotit i vzdáleně, máme kompletní ovládání dalekohledu, kopule je synchronizovaná s dalekohledem. Otvírání štěrbiny, jde také na dálku. Chybí nám ještě odklápění krytu dalekohledu.

Bob Šviha
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#335

Příspěvek od dvader »

Tohle se krásně čte…
Díky Vám všem!
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#336

Příspěvek od Homer »

99bob:

Jasně že se to čte krásně, ale když tam člověk přijde, tak vidí na první pohled, že tam něco schází - resp. scházelo, když jsem tam byl naposledy. Scházela tam běžná a průběžná údržba, stavba žila z toho, že byla po rekonstrukci a přístavbě. Jsem evidentně jiná generace, nám se ani nesnilo o jičínském vybavení, vše jsme za socíku, kdy nic nebylo, museli pracně shánět a vyrábět. Byla to doba, kdy v Rokycanech předváděl pan Procházka montáž z vodovodních fitinek a někdo další tubus vyrobený z balsy. Kdo měl 15 - 20 cm newtona, byl král. O počítačích, softwarech, kamerách a ostatním ani nemluvě. A přesto jsme opravovali barák, kosami sekali trávu, vymýšleli a osazovali výplně otvorů, obkládali, betonovali. Nebylo nám zatěžko namíchat a vynosit v kýblech kubík betonu po schodech do výšky pomalu 25 m. Tady vám vše spadlo do klína a nenajde se včetně placeného pracovníka nikdo, kdo by zajistil posekání trávy a běžnou údržbu stavby. Stačilo by se jednou za čas domluvit a přijít v montérkách.
To nemyslím skutečně nijak zle, jen to nějak nedokážu pochopit. Od zaměstnance bych toto čekal automaticky, ten by vás ostatní měl k tomu tlačit a vše organizovat - má v tomto věku z pohledu amatérského astronoma takřka práci snů. Máte kliku, že Jarda je starý dobrák :-).
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#337

Příspěvek od MilAN »

Mám na to asi také špatný pohled. A možná si špatně vysvětluji pojem "lidová ", nebo městská hvězdárna, nebo kulturní a vzdělávací zařízení s hvězdárnou . Alespoň v souvislosti s tím, že bude robotizována a někdo, kdo se osvědčí, může dostat klíče a někdo bude dalekohled ovládat z domova ... Mně to spíš přijde jako soukromá záležitost, kterou financuje stát. Tím neupírám zásluhy lidí, kteří to dělají, navrhují, prosadí do plánu, vyjednají peníze.... Ale pokud to chci užívat sám, z domova, tak bych si to měl i zafinancovat a ne nechat zafinancovat stát a já to pak s několik přáteli užívat. A jen tak, mezi tím, tam pustit občas veřejnost- Myslím, že teď je přesně ten okamžik, kdy by se každý měl znovu podívat , jaký že to je název tohoto vlákna a zodpovědět si na otázku: komu "nám" slouží ?
----------
P.S.: není to reakce na Jičín, takhle funguje velká většina hvězdáren , se stejnou logikou. A není to kritika lidí, kteří tomu věnují spoustu svého času. Je to kritika celé filosofie fungování hvězdáren
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#338

Příspěvek od peta62 »

Opravdu nechci byt v oposici, ale kam se budou vodit skolni tridy, aby se seznamily s astronomii, pokud nebudou takoveto hvezdarny ?
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#339

Příspěvek od MilAN »

Zrovna tam, kam dnes. Do jakéhokoliv přednáškového sálu, kde se jim pustí komponovaný program. A ve dne se jim ukáží dalekohledy. A z večera, pokud je návštěvní den, se jim něco ukáže menším dalekohledem, protože na tom velkém "našem" je namontováno naše "vědecké zařízení".
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#340

Příspěvek od Homer »

Peta62:
Já bych snad osvětu tohoto typu nepřeceňoval. Děti to berou jako příjemné vybočení z výuky a výlet stejný jako na Karlštejn. Nenechte se unášet svým astrozájmem. Mnoho stop to v nich nezanechá. Jasně, někdo namítne, že i jedno dítě, které to osloví, za to stojí. Nestojí. Kvůli jedincům se nestaví sportovní areály či cokoliv jiného. Ani Sáblíková se svého slíbeného stadionu nedočká :-).
Lidové hvězdárny, tak, jak vznikly, jsou dnes "glaciálním reliktem". Bylo to poplatné době - to se zde už rozebíralo. Ještě bych přijmul řidší síť vědeckých pracovišť s možností návštěvy veřejnosti ve vymezené formě. Tedy v části bude probíhat výzkum, tam se veřejnost pustí tak max. v den otevřených dveří a v jiné vymezené části ( kopuli ) bude jeden přístroj pro veřejnost a tam bude případně probíhat veřejný režim.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#341

Příspěvek od peta62 »

MilAN : Myslim si, ze pro deti je hodne jina zalezitost prednaskovy sal s nejakym vybavenim a skutecna hvezdarna. Na deti podle meho ta opravdovost zabira.
Homer : Vim ze ve spouste podobnych veci mate pravdu. Pokud ji mate i zde, tak je to smutna pravda. Asi jsme byli uplne jina generace.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#342

Příspěvek od MilAN »

Dříve byla hvězdárna hlavně dalekohled + něco k tomu. Pak se z toho vytvořila vzdělávací instituce a pro mi je hlavní přednáškový sál. Tahle funguje hvězdárna pro školy - přednáška v přednáškovém sálu ( komponovaný pořad buď s živým lektorem , nebo puštěný i s komentářem z PC) a ukázka dalekohledu. A nesahat, prosím :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#343

Příspěvek od Homer »

Ještě jsem si vzpomněl na hvězdárničku nikoliv lidovou, ale určenou původně pro výuku studentů - tak prosím promiňte. Tato kopulka se nachází na budově ČVUT v Praze a v současnosti se objevuje v TV v jistém kriminálním seriálu s hercem Vojtěchem Kotkem. Je to už hodně let, když jsem jako student - dálkař poprosil nebožtíka prof. Kabeláče ( angažoval se také v jičínské hvězdárně jako zdejší rodák ) o klíče s tím, že bych se tam rád podíval. Zámek šel otevřít s obtížemi, interiér zaprášený, evidentně dlouho nepoužívaná observatoř. Takže ani vysokoškolští studenti v rámci své výuky nejevili zcela zjevně o hvězdárnu zájem a to ani ve svém volném čase, byť ji mají na střeše školy.
Takže skutečně nečekám větší vliv lidových hvězdáren na běžnou populaci ať dětskou či dospělou. Jsem v tom jednoduše skeptikus :-).
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#344

Příspěvek od astar »

No Milan s tebou nesouhlasím . Když přijde škola a já ji provádím , tak je to vlastně jako jakási prohlídka s výkladem , žádný sál ,ale i tam se zastavím neboť jsou tam věci k ukázání. Vlastně co se jinde povídá v tom sále tak to dělám přímo u dalekohledu a hlavně formovou jakých si otázek. Ono totiž záleží jakou formou se to presentuje a hlavně na tom přednášejícím .

Jen polemika :
Proč tedy zastupitelé schvalují přestavby nebo i nové stavby hvězdáren? Jasně je to tlak ze strany těch kdo na té hvězdárně působí. Pokud by to nebylo pro ty zastupitele atraktivní, tak to smetou ze stolu a raději opraví chodníky .
Jinak velice kritizuji postavení velikého dalekohledu přímo ve městě , je to degradace díky světelnému přesvětlení, jak pro koukání tak pro focení :( . Jasně planety, Měsíc ty budou bez problému .

Doplním:
U nás budeme taky dělat přestavbu (již se realizuje projekt ), ale žádný placený zaměstnanec tam není a ani nebude , tak je to jen naše vlastní iniciativa. Veškerá činnost, plánování akcí a podobně je na nás. Svého času jsme měli i návštěvnost 5000 lidí za rok a to měla málokterá hvězdárna s placeným personálem .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#345

Příspěvek od Psion »

Doby kdy lidi obsypali hvězdárny každou pěknou noc je dávno pryč. Pokud se o to někdo stará a dělá osvětu, může to fungovat, nicméně s dotacemi. V USA jsem navštívil hodně observatoří, všude mraky lidí, pravda i počet obyvatel je tam jaksi větší. Přístup k marketingu těch observatoří je ale opravdu na vysoké úrovni.
Odpovědět