Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#316

Příspěvek od ok1in »

Ale cílem asi nebylo to koupit výhodněji a levněji - státní zakázka... :idea:
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#317

Příspěvek od Psion »

Myslím, že cena odpovídá, jen montáž, záleží na doplnicích 800 tis. stojí.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#318

Příspěvek od dvader »

Na Petříně nastala doba zkracování (pro neznalé: zmizel vysoký živý plot okolo), snad to nepostihne i dalekohledy... :lol:
4807C4F4-E479-4892-ADBC-E9CD0514B297.jpeg
4807C4F4-E479-4892-ADBC-E9CD0514B297.jpeg (135.32 KiB) Zobrazeno 1010 x
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#319

Příspěvek od Psion »

Koukám, že dalekohledy asi nefungují, ale občerstvení ano :)
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#320

Příspěvek od dvader »

Okýnko se svařáčkem bylo funkční. :mrgreen:
Stejně bylo zataženo...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 854
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#321

Příspěvek od Janek »

Ohledně Kysuc - situace tam není tak jednoduchá. Kopule je tuším 6ti metrová a hrana kopule je přes dva metry vysoko, tzn. polovidlice jako je např. v Jičíně nebo v Jindřichově Hradci nepřipadala v úvahu. Nosnost AZ-4000 HPS je 150 + 100 kg, takže na ní může s ohledem na výšku pilíře a hranu kopule bez problémů viset i původní 200/3000mm Zeissův refraktor, jemuž na protiváze bude 40cm ODK a tuším nějaký Lunt. Uvidíme, jak to dopadne po navěšení přístrojového vybavení.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
Ekolog
Příspěvky: 144
Registrován: 10. 05. 2007, 02:01

Hvězdárna a planetárium Jindřichův Hradec

#322

Příspěvek od Ekolog »

Obracím se na přispěvatele Astronomického fóra. Máte někdo zkušenosti a informace se současným stavem na Hvězdárně v Jindřichově Hradci po její přestavbě?
Uvedenou hvězdárnu znám velmi podrobně. V uplynulých letech proběhla její přestavba, postavilo se planetárium a hlavní kopule byla vybavena novými přístroji. Co jsem se koukal na stránky hvězdárny, je tam asi perfektní vybavení, ale nemají tam uvedeno jaké. To je dost divné.
Stránky hvězdárny mají na facebooku a nemají samostatné stránky. Dost špatně se to hledá. Co mne překvapilo, je výše vstupného a členové ČAS nemají vstup zdarma!
Schází mi na stránkách absence astronomických událostí, absence programu v planetáriu, seznam přednášek. Dělá to na mne pocit, že se na hvězdárně děje cosi špatného. Pokud porovnám stránky Jindřichohradecké hvězdárny s jinými hvězdárnami, schází mi zde základní informace o hvězdárně. Ze stránek hvězdárny mám pocit jistého amatérismu.
Kdysi jsem tam potkal paní Jirků a pana Štefla, což byli odborníci na svých místech. Pracují tam ještě?
Mám pocit, že ačkoliv je hvězdárna pravděpodobně skvěle vybavena, po stránce odborné spěje do nenávratna. Kdo tomu tam velí?
Pokud o hvězdárně cokoliv víte, uvítal bych, kdybyste to uvedli. Pokud máte zkušenosti s návštěvou, rád uvítám zprávu o Vašich zkušenostech.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Hvězdárna a planetárium Jindřichův Hradec

#323

Příspěvek od MilAN »

K nějakým základním údajům se dostaneš, vybavení pracovníci, programy, návštěvní doba, galerie. trochu asi neštěstím, je , že hvězdárna spadá jako pracoviště pod vzdělávací a kulturní centrum a nemá ani vlastní stránky. Informačně je to bída, a ani FB asi nebude ideální platformou pro popularizaci a informovanost pro širokou veřejnost. Asi si je potřeba uvědomit, že Hvězdárna po celkem dlouhé přestavbě narazila s fungováním na omezení ( zastavení) provozu kvůli koronaviru a teprve teď má možnost zahájit nějakou činnost pro veřejnost. Ale základní informace a vlastní stránky mi tedy dost chybí
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Hvězdárna a planetárium Jindřichův Hradec

#324

Příspěvek od dvader »

Já jsem byl s rodinou u Jindřichova Hradce loni v létě na dovolené. Chtěl jsem se tam podívat a dalo mi práci se někam dovolat a výsledek byl, že tam je někdo snad jen 2x (možná dokonce 1x) týdně.
O možnosti individuální návštěvy jako člena ČAS a aktivního astronoma ani nemluvě…
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#325

Příspěvek od MMys »

Je to bohužel tak, jak píše MilAN. Po přestavbě bylo obrovské nadšení původních demonstrátorů a spousta plánů s novou technikou, bohužel velmi krátce po dokončení (vlastně ani dokončeno ještě není, chybí automatická synchronizace kopule s dalekohledem) do toho vlítnul Covid19 a několikeré totální uzavření a vlastně personální rozpad týmu zaměstnanců, kteří se zřejmě museli začít živit jinak. Tak snad se to nyní zase rozjede.

Pro bližší informace bude asi nejlepší zkontaktovat přímo Janu. Oficiálně podle webu tomu sice velí Jana, ale moje poslední zákulisní informace je, že si údajně na její místo paní řiditelka Vzdělávacího a kulturního centra nasadila svého syna :-) Jestli je to pravda nevím, ale pokud jo, tak je to dost škoda. I za tu krátkou dobu, co jsem tam pobyl před přestavbou, při ní a po ní, mi přišlo že jak Jana Jirků, tak Honza Štefl, jsou lidé na svých místech.

Pak tam jsou ještě další problémy. V průběhu rekonstrukce se totálně změnilo po volbách vedení města, a tak se hvězdárna původním vedením města vstřícně podporovaná změnila v (jak mi bylo zaměstnanci hvězdárny po rekonstrukci řečeno) "nechtěné dítě". Prostě to vypadá, že u nového vedení města už to nadšení pro věc a podpora chybí.

Když to srovnám třeba s Jičínskou hvězdárnou, kterou mám také "na svědomí", tak tam je podpora ze strany města i nadšení pro věc zcela jinde, a má to tam na starost jeden člověk, smekám (byť je ta hvězdárna menší, bez planetária), ale i tak...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#326

Příspěvek od Homer »

Už jsem to zde na základě osobní dlouholeté zkušenosti psal - nejlepší hvězdárna je ta vlastní. Jak do toho kecá více lidí nebo dokonce politici, pak přijde dříve nebo později takřka zákonitě kolize. Existují sice výjimky kde to funguje, ale tam to stojí na jednom zarytém tahounovi, brigádách a politik to nemá přímo pod palcem.
Dosazování příbuzných do pozic namísto schopných lidí je český národní sport. Jičín znám, zastupitelstev dlouhodobě podporujících takový záměr asi není mnoho, jak ostatně patrno i podle informace o Jindřichově Hradci, ale toho místního jičínského človíčka bych já osobně okamžitě vyměnil. Co jsem viděl - tráva do výše kolen, prkna vyvýšených záhonů shnilá, o včely se stará externí včelař, nenatře ani dřevěná madla venkovního zábradlí - pro člověka mého založení jednoduše bída. Holt "jen" zaměstnanec, žádný entuziasmus. Ten zkrátka máme jen my, majitelé vlastních zařízení, která budujeme svýma rukama, za své peníze a dobře víme proč :-).
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#327

Příspěvek od MMys »

Ad Jičín - to jsem tam asi dlouho nebyl, ale na tohle by tam asi měl být někdo na údržbu, to jeden člověk nemůže stihnout. Alespoň ne za normálního provozu, když se mu tak točí školy, tábory, večer normální lidé.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#328

Příspěvek od Homer »

No, Martine, poptej se Jardy. Ale nakonec, to je mimo téma a věc zřizovatele, nikoliv naše. Nás, co máme svá zařízení, nikdo neplatí a smekáme se sami od sebe. Je to taky dáno mentalitou. Já než bych platil dva lidi, dal bych to jednomu jasně do pracovní náplně, přidal na mzdě 1/3 toho, co by stála druhá síla a kontroloval. Pokud se totiž přijme druhý a nebudou se nadále kontrolovat, budou dělat kulový oba a ještě budou chtít sekretářku - ono je to nakažlivé :-).
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3383
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#329

Příspěvek od hades »

Omlouvám se za vrthnutí do diskuze, ale popíšu mou poslední ( vlastně i první) zkušenost s "lidovou hvězdárnou".
18.5. jsem měl možnost se zajet podívat na hvězdárnu v Uherském Brodě a musím říct, že jsem byl nadmíru spokojen. Pan Valečka, který tam ten den byl, mi na obloze ve 200mm refraktoru ukázal co jen šlo (Měsíc ten den moc DSO nepřál). Probrali jsme různá témata, bližší i vzdálenejší astronomii, i o provozu hvězdárny. Takže pokud jste někdo poblíž Uherského Brodu, mohu vřele doporučit návštěvu místní hvězdárny
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Lidové hvězdárny - slouží nám?

#330

Příspěvek od Homer »

Taková zkušenost vždy potěší. To mi připomnělo mé působení v městském muzeu za socíku. Bylo pro mne vždy milým osvěžením poskytnout prohlídku zvídavému návštěvníku, protože takových bylo poskrovnu a také milým odbočením od tehdejších stojatých vod. Ale jsou tací, kteří milují stojaté vody.
Dávno, pradávno jsem s kamarádem na zpáteční cestě z jedné vísky v pohraničí, kde jsme hledali meteorit, vylezli pod lanovkou na Kleť s úmyslem navštívit hvězdárnu. Jakási pracovnice hvězdárny si tam za oplocením hrála se psem a na naši prosbu, zda bychom se mohli podívat dovnitř, že jsme zdaleka, suše odvětila, že je zavřeno. Odvětil jsem "smůla" - ona na to, "ale ne moje". No a hrála si s pejskem dál. Tak jsme zase slezli dolů a pokračovali k domovu. To byla moje první návštěva - nenávštěva kleťské hvězdármy. Nikoliv tedy lidové.
Odpovědět